ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3941/13
Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі - Тропанець О.В.,
за участю: представника КП "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" - Дергачевої Антоніди Володимирівни, представника ДПІ у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області - Караханяна Артура Мартиновича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року по справі за адміністративним позовом Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И Л А :
У травні 2013 року комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс (далі - КП ЖКС) "Черьомушки" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі - ДПІ у Малиновському районі м. Одеси) та уточнюючи позовні вимоги просили визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0007122301 від 22.03.2012 року, яким позивачу збільшено суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств, за основним платежем у загальному розмірі 228736 грн., та №0007132301 від 22.03.2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 44190 грн., з яких: за основним платежем - 42562 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1628 грн.,
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що висновки Податкового органу про заниження підприємством доходів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування за рахунок інших доходів є безпідставними, оскільки правомірність формування підприємством валових витрат та доходів підтверджується первинними бухгалтерськими документами, складеними відповідно до вимог діючого законодавства та які надавались до перевірки. Крім того, податковий орган безпідставно збільшив суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, оскільки податковий кредит був сформований відповідно до вимог податкового законодавства.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року у задоволені позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим рішення, директором КП ЖКС "Черьомушки" подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу ДПІ у Малиновському районі м. Одеси № 27 від 10.01.2012 року, направлень № 74, 75, 76, 77, 78 від 20.01.2012 року, відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на січень 2012 року, згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77 р. ІІ гл. 8 Податкового кодексу (далі - ПК) України, з урахуванням наказу № 338 від 16.02.2012 року "Про продовження терміну проведення планової виїзної перевірки КП "ЖКС "Черьомушки", посадовими особами податкового органу проведено планову виїзну перевірку КП "ЖКС "Черьомушки" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року, валютного та іншого законодавства з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року. Перевіркою встановлено порушення:
- п.135.5.4 ст.135, п.137.10, п.137.16 ст.137 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI в результаті чого встановлено: завищення від'ємного значення у II кварталі 2011 на 575928 грн. та заниження податку на прибуток у ІІ-ІІІ кварталах 2011 на 228736 грн.;
- п. 187.7, п. 187.10 ст. 187, п.201.4, п.201.6, 201.15 ст.201 "Податку на додану вартість" ПК України, пп. 4.4. п.4 розділу II "Податковий кредит" Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість №41 від 25.01.2011 з змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість за перевіряємий період на загальну суму 42562 грн., у тому числі по періодам: квітень 2011 - занижено на 25360 грн., травень 2011 - на 45 грн., червень 2011 - на 12652 грн., липень 2011 - на 2005 грн., серпень 2011 - на 6501 грн.;
- пп. 164.2.1, п.164.2 ст. 164, пп. 165.1.36 п.165.1 ст. 165, п.167.1 ст. 167 пп. 168.1.2 п.168.1 ст.168 абз. "а" п.2 ст.176 ПК України розділу IV ПК України, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у сумі 10950 грн.
За результатами проведення перевірки складено акт № 39/22-213/35303278/114 від 07.03.2012 року, на підставі якого винесені податкові повідомлення-рішення:
- № 0007122301 від 22.03.2012 року, щодо збільшення суми грошового зобов'язання КП "ЖКС "Черьомушки" з податку на прибуток приватних підприємств, за основним платежем у загальному розмірі 228736 грн., за порушення п.п. 135.5.4 п. 135.5 ст.135, п. 137.10 п. 137.16 ст.137 ПК України;
- № 0007132301 від 22.03.2012 року, щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 44190 грн., з яких: за основним платежем - 42562 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1628 грн., за порушення п. 187.7, п. 187.10 ст. 187, п. 201.4, п. 201.6, п. 201.15 ст. 201 ПК України, пп. 4.4 п. 4 розділу ІІ "Податковий кредит" Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість № 41 від 25.01.2011 року.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку до Державної податкової служби в Одеській області та Державної податкової служби України. За результатами розгляду скарг, прийнято рішення, якими скарги КП ЖКС "Черьомушки" залишено без розгляду.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що Податковим органом доведено правомірність винесення податкових повідомлень-рішень № 0007132301 від 22.03.2012 року та №0007122301 від 22.03.2012 року, а позовні вимоги КП ЖКС "Черьомушки" є безпідставними та необґрунтованими, оскільки вони не підтверджені належними доказами, а тому суд відмовив у їх задоволенні.
Колегія суддів не може в повній мірі погодитися з такими висновками суду з наступних обставин.
Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України). Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання такого обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали, а у разі невиконання вимоги суду - "суд вирішує справу на основі наявних доказів" (ч.ч. 4, 6 статті 71 КАС України). Адміністративне судочинство допускає вихід за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав людини тощо (ч. 2 статті 11, ч. 2 статті 21 КАС України).
Вищенаведені та інші положення КАС України дають підстави стверджувати, що в адміністративному судочинстві діє презумпція неправомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, який зобов'язаний в порядку судової процедури, визначеної Законом, довести суду правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності. Отже, адміністративне судочинство - це специфічний вид судочинства, де твердження особи про порушення прав вважаються правомірними, поки владний суб'єкт не доведе перед судом протилежне.
Як вбачається з матеріалів справи, КП ЖКС "Черьомушки" у квітні 2011 року придбало у ТОВ "АВС Ресурси" послуги з перевірки та випробування електротехнічного обладнання в мікрорайоні Черьомушки на загальну суму 52915,14 грн., з яких сума сплаченого у складі вартості послуг податку на додану вартість склала - 8819,19 грн.
Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року встановлено його завищення, зокрема на суму 8819 грн., в тому числі по періодам: квітень 2011 року - завищено на 8819 грн.
Зазначену суму податку на додану вартість на підставі податкової накладної № 768 від 06.04.2011 року позивачем було віднесено до складу податкового кредиту у квітні 2011 року.
Під час перевірки було встановлено, що позивачем неправомірно віднесено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "АВС Ресурси", оскільки постачальник не задекларував суму податкових зобов'язань по взаєморозрахункам з КП ЖКС "Черьомушки". А саме, за даними бази "Контрагенти" (автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України) сума задекларованих зобов'язань з податку на додану вартість за даними контрагента позивача - ТОВ "АВС Ресурси" - 0 грн.
Згідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до пункту 198.3 цієї ж статті Кодексу, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Також, п. 198.6 статті 198 Кодексу передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу (п. 198.6 ст. 198 ПК України).
Відповідно до п. п. 201.4, 201.10 ст. 201 ПК України, податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг; податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
З наведених законодавчих положень вбачається, що обов'язковою умовою виникнення у платника права на податковий кредит є реальне здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в оподатковуваних операціях, а також оформлення зазначених операцій необхідними документами первинного обліку (зокрема, податковими накладними), що містять достовірні відомості про обсяг та зміст господарської операції.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що чинне законодавство не ставить в залежність виникнення у платника податку на додану вартість права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншими суб'єктами господарювання. А відтак, якщо такі особи не виконали своїх зобов'язань щодо сплати податку до бюджету або мінімізували свої податкові зобов'язання, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цих осіб, однак зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку-покупця права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Також, судова практика вирішення податкових спорів виходить з презумпції добросовісності платника, яка презюмує економічну виправданість дій платника, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність відомостей у бухгалтерській та податковій звітності платника.
Недобросовісність платника має бути встановлена безумовними та однозначно розтлумаченими доказами, однак таких доказів на порушення вимог частин першої, другої статті 71 КАС України податковим органом не представлено, реальність виконання господарських операцій, на підставі яких позивачем сформовано податковий кредит та валові витрати, не спростовано.
На сторінці 16 Акту перевірки від 07.03.2012 року (т.І а.с.35) податковим органом зазначено, що у КП ЖКС "Черьомушки" є наявні документи, що підтверджують фактичне отримання послуг та їх оплату. Таким чином, відповідачем товарність операцій з поставки ТОВ "АВС Ресурси" Позивачу послуг, не оспорюється, а також те, що надані останнім документи є підставою для висновку про сплату ним сум податку в ціні придбання послуг безпосередньому постачальнику послуг, що сума податкового кредиту підтверджена належним чином оформленою податковою накладною та сплачена.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про неправомірне формування позивачем податкового кредиту за рахунок сум податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "АВС Ресурси" і, як наслідок, завищення позивачем суми задекларованого податку на додану вартість за квітень 2011 року у розмірі 175405 грн. в результаті безпідставного віднесення зазначеної суми податку до складу розрахованої суми податкового кредиту, яка частково використовується в оподатковуваних операціях.
Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що відповідно до рішення Одеської міської ради № 1165-V від 05.04.2007 року проведено реорганізацію шляхом злиття КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" з КП "Дирекція єдиного замовника "Малиновське" та з КП "Дирекція єдиного замовника "Південно-західне" в КП ЖКС "Черьомушки", яке вважається повним правонаступником реорганізованих підприємств.
26 липня 2007 року комісіями з припинення діяльності реорганізованих підприємств були складені та затверджені рішенням Одеської міської ради № 757 від 26.07.2007 року передавальні акти, згідно яких, всі зобов'язання КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки", КП "Дирекція єдиного замовника "Малиновське" та КП "Дирекція єдиного замовника "Південно-західне" перед кредиторами, всі зобов'язання дебіторів перед реорганізованими підприємствами, а також всі активи і пасиви цих підприємств переходять до правонаступника - КП ЖКС "Черьомушки".
КП "ЖКС "Черьомушки" подано до Податкового органу податкові декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року та за ІІІ квартал 2011 року, відповідно до яких задекларовано доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за ІІ та ІІІ квартали у загальній сумі - 8615954 грн., які складаються із доходів від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів/робіт, послуг) у сумі 7676835 грн. та інших доходів у сумі 939119 грн. Загальний розмір задекларованого податку на прибуток згідно декларації - 1 грн.
Так, у ході проведення перевірки сум доходу, що враховується при визначенні об'єкта оподаткування встановлено їх заниження на загальну суму 994504 грн., у тому числі по періодах: ІІ кв. 2011 року - 575928 грн.; ІІ -ІІІ кв. 2011 року - 994504 грн.
Відповідно до статуту, КП "ЖКС "Черьомушки" здійснює функції замовника на виконання робіт з утримання та ремонту житлового фонду, нежитлових приміщень та прилеглих територій, приймає на баланс жилі будинки, їх інженерне обладнання, об'єкти благоустрою за територіальною належністю, укладає угоди з ремонтно-експлуатаційними підприємствами, енерго-водопостачальниками та іншими спеціалізованими організаціями, що забезпечують функціонування систем життєзабезпечення будівель та прилеглих територій.
Згідно оборотних відомостей по рахункам: 377.5 "Розрахунки з дотацій ВВВ-квартплата", 377.6 "Розрахунки з дотацій чорнобильцям по квартплаті", 377.8 "Розрахунки з дотацій пенсіонерам МВС по квартплаті", 377.9 "Розрахунки з дотацій пенсіонерам МВС по електроенергії", 311 "Поточні рахунки в національній валюті", 48 "Дотації", 79 "Фінансові результати" та первинних бухгалтерських документів до них, а саме: договорів, атів прийому-передачі, актів виконаних робіт, актів звірок по розрахункам за надані послуги пільговій категорії, які були досліджені під час перевірки встановлено заниження задекларованих доходів - Інші доходи.
Відповідно до оборотно-сальдових відомостей у підприємства рахується заборгованість по рахунку 63 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками", по яких минув термін позовної давності на загальну суму 892310 грн., з яких у ІІ кварталі 2011 року - 437764 грн., в ІІІ кварталі 2011 року - 418576 грн.
Проведеною Податковим органом перевіркою позивача встановлено, що кредиторська заборгованість підприємств, які в результаті злиття утворили КП "ЖКС "Черьомушки" виникла:
- у КП "Дирекція єдиного замовника "Південно-західне": перед ПП "Благо" в червні 2006 року у розмірі 211182,80 грн.; перед КП "АС Київського району" в липні 2005 року у розмірі 1241,34 грн.; перед ДП "Чорноморський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України" в червні 2005 року у сумі 1094,69 грн.; перед ПП "Півден-Захід Рембуд" 04.07.2005 року у сумі 56607,70 грн.;
- у КП "Дирекція єдиного замовника "Малиновське" - 19.03.2007 року у розмірі 10614 грн. перед ПП "Поліюррембуд", яке 20.08.2008 року припинило свою діяльність;
- у КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки": перед ПП "Комунсервіс" у березні 2005 року у розмірі 17515,90 грн. та 1439,04 грн. ; перед ПП "Юридична фірма "Іщенко і партнери" у травні 2005 року у розмірі 600 грн.; перед КП "АС Київського району" в липні 2005 року у розмірі 620 грн.; перед Комунальним міським ремонтно-будівельним підприємством "Одесрембуд" в серпні 2005 року у сумі 17271,60 грн.;
- у КП "ЖКС "Черьомушки" перед ПП "Астромвіта" - 14.08.2008 року у сумі 29824,68 грн. (станом на 24.11.2008 року припинено підприємницьку діяльність); перед ПП "Наріта-МК" - 12.06.2008 року у розмірі 100077,40 грн. (станом на 25.12.2008 року припинено підприємницьку діяльність); перед ПП управління промислово-технологічної комплектації "ГРСТ" (надалі - ПП УПТК "ГРСТ") у розмірі 102903 грн. та перед ПП "Укрюгбуд" з урахуванням часткової сплати, у розмірі 168495,55 грн.
Відповідно до оборотно-сальдових відомостей КП "ЖКС "Черьомушки" по рахунку 63, за даними бухгалтерського обліку по рахунку 631 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" на кінець перевіряємого періоду рахувалась кредиторська заборгованість у загальному розмірі 102194 грн. по розрахунках з СПД Григорашенко у сумі 80440,48 грн.; ПП "Сильверсити" у сумі 6368 грн. та ПП "Октопиос" у сумі 15385,32 грн.
Зазначена заборгованість у позивача виникла у зв'язку із виконанням договорів: №12 від 12.01.2009 року про продаж товарів, укладеного з ПП "Сильверсити"; № 124 від 02.01.2010 року, укладеного з ПП "Октопиос", за яким КП "ЖКС "Черьомушки" придбало продукцію згідно специфікації.
На підставі викладеного, суд першої інстанції виходив, що Податковим органом доведено встановлені під час перевірки порушення позивачем норм податкового законодавства, в результаті чого КП ЖКС "Черьомушки" не включило до складу доходів, що враховуються при визначенні об'єкту оподаткування суму безповоротної фінансової допомоги - кредиторської заборгованості по зобов'язанням, по яким минув термін позовної давності; не включило до доходу суму безнадійної заборгованості, що призвело до заниження суми доходу у ІІ кварталі 2011 року на загальну суму - 102194 грн.
Також, суд першої інстанції погодився з висновком Податкового органу, що загальна заборгованість позивача перед ПП "Укрюгбуд" становить 209284,71 грн., та що датами її виникнення є: 25.03.2008 року - на суму 40789,16 грн. та 27.07.2008 року - на суму 168495,55 грн. У зв'язку цим відповідач та суд першої інстанції надішли до висновку, що заборгованість є безнадійною, оскільки строк позовної давності по її стягненню закінчився 25 березня 2011 року та 27 липня 2011 року відповідно. Тому КП ЖКС "Черьомушки" повинно було включити її до складу доходів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, у декларації за І квартал 2011 року та III квартал 2011 року відповідно.
Проте, колегія суддів не може погодитися з таким висновком, оскільки зазначене спростовується наданими позивачем первинними документами.
Так, заборгованість на суму 168495,55 грн. виникла у позивача перед ПП "Укрюгбуд" на підставі акту прийняття виконаних робіт за березень 2009 року, згідно якого приватне підприємство у березні 2009 року виконано для позивача робіт по видаленню (зрізанню) аварійних дерев на загальну суму 198495,60 грн.
Згідно банківської виписки від 11.02.2010 року на рахунок ПП "Укрюгбуд" позивачем було перераховано 30000,00 грн. згідно акту прийняття виконаних робіт за березень 2009 року. Зазначені письмові докази надавались в ході перевірки та досліджувались судом першої інстанції.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що датою виникнення заборгованості позивача перед ПП "Укрюгбуд" на суму 168495,55 грн. є березень 2009 року. Таким чином, на дату складання акту перевірки дана кредиторська заборгованість не мала ознак простроченої, а у КП ЖКС "Черьомушки" ще не виникло обов'язку включати її до складу доходу. Крім того, комунальне підприємство мало час до кінця березня 2012 року зменшити її розмір, чи погасити у повному обсязі шляхом перерахування коштів на рахунок ПП "Укрюгбуд".
Крім того, у додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що 25 березня 2008 року у КП ЖКС "Черьомушки" виникла заборгованість перед ПП "Укрюгбуд" на суму 40789,16 грн. Будь-яких доказів в підтвердження зазначеного, Податковим органом надано не було, при цьому суд першої інстанції не перевірив належним чином твердження позивача, що у нього взагалі відсутня заборгованість перед ПП "Укрюгбуд" за 2008 рік, а уся існуюча заборгованість перед ПП "Укрюгбуд" утворилася лише за роботи, товари, послуги, які було виконано, поставлено останнім протягом березня 2009 - травня 2010 років. За цей проміжок часу ПП "Укрюгбуд" виконано для позивача робіт на загальну суму 331986,36 грн. Так, у березні 2009 року було виконано та передано КП ЖКС "Черьомушки" робіт на загальну суму 198495,60 грн., а вся інша частина робіт, товару на загальну суму 133490,76 грн. була виконана, передана та поставлена ПП "Укрюгбуд" позивачу на підставі актів прийняття виконаних робіт, видаткових накладних за травень, червень, липень, жовтень, листопад 2009 року, березень, травень 2010 року, копії яких містяться в матеріалах справи.
Таким чином, заборгованість КП ЖКС "Черьомушки" перед ПП "Укрюгбуд" утворювалась у травні, червні, липні, жовтні, листопаді 2009 року, березні, травні 2010 року, а не у березні 2008 року.
Також, КП ЖКС "Черьомушки" до суду надано банківські виписки за період з квітня 2009 року по січень 2011 року, згідно яких позивач перерахував на рахунок ПП "Укрюгбуд" кошти у сумі 131581,61 грн., при цьому вона не включає 30000,00 грн. згідно акту прийняття виконаних робіт за березень 2009 року.
З наведено вбачається, що розмір фактичної заборгованості КП ЖКС "Черьомушки" перед ПП "Укрюгбуд", за виключенням заборгованості у розмірі 168495,55 грн., становить не 40789,16 грн., а 1909,15 грн. (133 490,76 грн. мінус 131 581,61 грн.).
Крім того, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси під час перевірки дійшло до висновку, що заборгованість КП ЖКС "Черьомушки" перед ПП УПТК "ГРСТ" становить 102903,00 грн., датою її виникнення є 08.08.2008 року. У зв'язку цим Податковий орган вважав, що вона є безнадійною, оскільки строк позовної давності по її стягненню закінчився 08.08.2011 року, а тому КП ЖКС "Черьомушки" повинно було включити її до складу доходів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, у декларації за III квартал 2011 року.
Разом з тим, позивачем надано акт прийняття виконаних підрядних робіт від 31.03.2008 року, згідно якого ПП УПТК "ГРСТ" виконало та передало позивачу роботи по ремонту покрівлі на загальну суму 102900,00 грн. Згідно банківських виписок за травень 2008 року позивач у повному обсязі розрахувався з ПП УПТК "ГРСТ" за роботи виконані по цьому акту, а тому станом на момент проведення перевірки заборгованість відсутня.
Згідно актів прийняття виконаних підрядних робіт від 31.04.2008 року, 31.05.2008 року та 31.05.2009 року ПП УПТК "ГРСТ" виконало та передало позивачу роботи по ремонту покрівлі на загальну суму 114364,2 грн. Згідно банківських виписок за червень-вересень 2009 року позивач у повному обсязі розрахувався з ПП УПТК "ГРСТ" за роботи виконані по цим актам, а тому станом на момент проведення перевірки заборгованість відсутня.
Згідно акту прийняття виконаних підрядних робіт від 30.06.2009 року ПП УПТК "ГРСТ" виконало та передало позивачу роботи по ремонту покрівлі на загальну суму 120000 грн. Згідно банківських виписок за вересень 2009 - червень 2010 років позивач у повному обсязі розрахувався з ПП УПТК "ГРСТ" за роботи виконані по цьому акту, а тому станом на момент проведення перевірки заборгованість відсутня.
Згідно актів прийняття виконаних підрядних робіт від 31.08.2009 року, 30.09.2009 року, 30.10.2009 року, 30.11.2009 року та 31.12.2009 року ПП УПТК "ГРСТ" виконало та передало позивачу роботи по ремонту покрівлі на загальну суму 141950,51 грн. Згідно банківських виписок за серпень-грудень 2010 року позивач у повному обсязі розрахувався з ПП УПТК "ГРСТ" за роботи виконані по цим актам, а тому станом на момент проведення перевірки заборгованість відсутня.
Згідно актів прийняття виконаних підрядних робіт від 31.03.2010 року, 30.04.2010 року, 30.06.2010 року та 31.08.2010 року ПП УПТК "ГРСТ" виконало та передало позивачу роботи по ремонту покрівлі на загальну суму 122461,33 грн. Згідно банківських виписок за грудень 2010 року-січень 2011 року позивач у повному обсязі розрахувався з ПП УПТК "ГРСТ" за роботи виконані по цим актам, а тому станом на момент проведення перевірки заборгованість відсутня.
Згідно актів прийняття виконаних підрядних робіт від 30.09.2010 року № 261, № 262, від 30.11.2010 року № 338 та від 31.05.2011 року № 159 ПП УПТК "ГРСТ" виконало та передало позивачу роботи по ремонту покрівлі на загальну суму 134539,06 грн. Згідно банківських виписок за січень, травень 2011 року позивач перерахував 31636,06 грн. ПП УПТК "ГРСТ" за роботи виконані по цим актам. Станом на момент проведення перевірки заборгованість складає 102903 грн.
З урахуванням наданих документів, датами виникнення заборгованості позивача перед ПП УПТК "ГРСТ" на суму 102903 грн. є вересень, листопад 2010 року та травень 2011 року. Закінчення строку позовної давності по стягненні даної заборгованості, набуття нею відповідного статусу (безповоротна фінансова допомога або безоплатно отримані товари (роботи, послуги) та виникнення у позивача обов'язку включити її до складу доходу, що враховується при обчисленні об'єкта оподаткування, припадає на вересень, листопад 2013 року (податковий період III, IV квартал 2013 року), травень 2014 року (податковий період II квартал 2014 року) відповідно, що не входили до предмету перевірки.
Таким чином, на дату складання акту перевірки позивача дана кредиторська заборгованість не мала ознак простроченої, та у КП ЖКС "Черьомушки" ще не виникло обов'язку включати її до складу доходу.
Відповідно до ч. 3 ст. 205 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарське зобов'язання припиняється неможливістю виконання у разі ліквідації суб'єкта господарювання, якщо не допускається правонаступництво за цим зобов'язанням.
У силу ст. 609 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 31 Закону України "Про державну реєстраціє юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (чинного на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон) валовий доход включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з п. 7.11 ст. 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у ч. 4 ст. З Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу".
Згідно пп. 1.22.1 п. 1.22 ст. 1 Закону безповоротна фінансова допомога - це, зокрема, сума заборгованості платника податку перед іншою юридичною чи фізичною особою, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності.
Також, згідно до п. 11.1 ст. 11 Закону для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.
Згідно п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктами 4.1.4, 4.1.5 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених пп. "г" пп. 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним. Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей пп. 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств. Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
З матеріалів справи вбачається, що 14 серпня 2008 року у позивача перед ПП "Астромвіта" за поставлені останнім товари згідно видаткових накладних від 24.07.2008 року, 07.08.2008 року та 14.08.2008 року виникла кредиторська заборгованість на загальну суму 29824,68 грн.
24 листопада 2008 року до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) внесено запис про припинення ПП "Астромвіта".
З урахуванням вищезазначених правових норм, заборгованість позивача на загальну суму 29824,68 грн. набула статусу безповоротної фінансової допомоги 24 листопада 2008 року. Тому, КП ЖКС "Черьомушки" повинно було врахувати її при визначенні валового доходу за IV квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за 2008 рік. Декларація з податку на прибуток за 2008 рік підприємством була подана до податкового органу вчасно, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 29824,68 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за 2008 рік було 09 лютого 2009 року. Таким чином, Податковий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань КП ЖКС "Черьомушки" не пізніше закінчення 1095 дня, що настає після 09 лютого 2009 року, тобто 09 лютого 2012 року.
Оскаржуване у даній справі податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року №0007122301, яким КП ЖКС "Черьомушкі" збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, прийнято у березні 2012 року, тобто з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку, що помилково не було враховано судом першої інстанції.
12 червня 2008 року у позивача перед ПП "НАРІТА-МК", за поставлені останнім товари згідно видаткових накладних від 07.04.2008 року, 08.04.2008 року, 09.04.2008 року, 21.04.2008 року, 20.05.2008 року, 21.05.2008 року, 19.05.2008 року, 22.05.2008 року, 26.05.2008 року, 11.06.2008 року та 12.06.2008 року виникла кредиторська заборгованість на загальну суму 100077,45 грн.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у КП ЖКС "Черьомушки" заборгованість перед ПП "Наріта-МК" на суму 100077,45 грн. виникла 12 червня 2007 року.
25 грудня 2008 року до ЄДРПОУ було внесено запис про державну реєстрацію припинення ПП "Наріта-МК".
З урахуванням вищезазначеного, заборгованість позивача на загальну суму 100077,45 грн. набула статусу безповоротної фінансової допомоги 25 грудня 2008 року. Тому, КП ЖКС "Черьомушки" повинно було врахувати її при визначенні валового доходу за IV квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за 2008 рік. Декларація з податку на прибуток за 2008 рік була подана до податкового органу вчасно, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 10077,45 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за 2008 рік було 09 лютого 2009 року. Таким чином, Податковий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань КП ЖКС "Черьомушки" не пізніше закінчення 1095 дня, що настає після 09 лютого 2009 року, тобто 09 лютого 2012 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким податковим органом збільшено підприємству суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, прийнято після 09 лютого 2012 року, тобто також з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України.
Як було встановлено, ще 19 березня 2007 року у КП "Дирекція єдиного замовника "Малиновське" виникла кредиторська заборгованість на загальну суму 10614,00 грн. перед ПП "Поліюррембуд" за поставлені останнім товари.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у КП ЖКС "Черьомушкі" заборгованість перед ПП "Поліюррембуд" на суму 10614,00 грн. виникла 27 липня 2007 року. Однак, зазначена дата є датою переходу даної заборгованості з балансу КП "Дирекція єдиного замовника "Малиновське" на баланс КП ЖКС "Черьомушки" по Авізо від 27.07.2007 року, а дійсною датою її утворення є березень 2007 року.
Запис про державну реєстрацію припинення ПП "Поліюррембуд" було внесено до ЄДРПОУ - 20 серпня 2008 року. З цього моменту заборгованість позивача на загальну суму 10614,00 грн. набула статусу безповоротної фінансової допомоги. Тому КП ЖКС "Черьомушки" повинно було врахувати її при визначенні валового доходу за III квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року.
Декларація з податку на прибуток за III квартали 2008 рік була подана підприємством до Податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем третього кварталу 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 10614 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року було 08 листопада 2008 року. Контролюючий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань не пізніше закінчення 1095 дня, тобто до 08 листопада 2011 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким підприємству збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, прийнято з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року КП ЖКС "Черьомушки" передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" перед ПП "Комунсервіс" на загальну суму 18954,94 грн., що утворилася в березні 2005 року за прибирання при домових територій та матеріали.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у позивача заборгованість перед ПП "Комунсервіс" на суму 18 954,94 грн. виникла 27 липня 2007 року, однак зазначена дата є датою переходу даної заборгованості з балансу КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" на баланс позивача, а датою її виникнення є березень 2005 року.
Таким чином, у березні 2008 року зазначена заборгованість набула статусу безповоротної фінансової допомоги і позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за І квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за І квартал 2008 року. Декларація з податку на прибуток за І квартал 2008 року була подана до Податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем І кварталу 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 18954,94 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за І квартал 2008 року було 12 травня 2008 року. Відповідач мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань позивача не пізніше закінчення 1095 дня, що настає після 12 травня 2008 року, тобто 12 травня 2011 року.
Таким чином, оскільки оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301 винесено з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" перед комунальним міським ремонтно-будівельним підприємством (далі - КМРБП) "Одесрембуд" на загальну суму 17271,6 грн., що творилася в серпні 2005 року за поточний ремонт даху.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у позивача заборгованість перед КМРБП "Одесрембуд" на суму 17271,6 грн. виникла 27 липня 2007 року, однак, як зазначалося вище, зазначена дата є датою переходу даної заборгованості з балансу КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" на баланс позивача, а датою її виникнення - серпень 2005 року.
Таким чином, у серпні 2008 року зазначена заборгованість набула статусу безповоротної фінансової допомоги. Позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за III квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року. Декларація з податку на прибуток за III квартали 2008 року була подана до податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем III кварталу 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 17271,6 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року було 08 листопада 2008 року. Контролюючий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань позивача не пізніше закінчення 1095 дня, а саме до 08 листопада 2011 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, винесено з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" перед КП "АС Малиновського району" на загальну суму 620,00 грн., що утворилася в липні 2005 року за автопослуги.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у позивача заборгованість перед КП "АС Малиновського району" на суму 620,00 грн. виникла 27 липня 2007 року, однак зазначена дата є датою переходу даної заборгованості на баланс позивача, а датою її виникнення є - липень 2005 року.
Таким чином у липні 2008 року зазначена заборгованість набула статусу безповоротної фінансової допомоги. Позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за III квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року. Декларація з податку на прибуток за III квартали 2008 року позивачем була подана до податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем III кварталу 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 620,00 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року було 08 листопада 2008 року. Податковий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань позивача не пізніше закінчення 1095 дня, а саме 08 листопада 2011 року.
Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, винесено після 08 листопада 2011 року, тобто з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" перед ПП "Іщенко і партнери" на загальну суму 600 грн., що утворилася в травні 2005 року за юридичні послуги.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у позивача заборгованість перед ПП "Іщенко і партнери" на суму 600 грн. виникла 27 липня 2007 року, однак зазначена дата є датою переходу даної заборгованості на баланс позивача, а датою її виникнення - травень 2005 року.
Заборгованість позивача перед ПП "Іщенко і партнери" на загальну суму 600,00 грн. у травні 2008 року набула статусу безповоротної фінансової допомоги. У свою чергу, позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за II квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за І півріччя 2008 року. Декларація з податку на прибуток за І півріччя 2008 року позивачем була подана до податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем І півріччя 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 600,00 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за І півріччя 2008 року було 08 серпня 2008 року. Контролюючий орган мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань Позивача не пізніше закінчення 1095 дня, що настає після 08 серпня 2008 року, тобто 08 серпня 2011 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, винесено з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Південно-західне" перед ПП "Півден-Захід Рембуд" на загальну суму 56607,7 грн., що утворилася в липні 2005 року за прибирання придомових територій.
У додатку № 3 до акту перевірки від 07.03.2012 року зазначено, що у позивача заборгованість перед ПП "Півден-Захід Рембуд" на суму 56607,7 грн. виникла 27 липня 2007 року, однак зазначена дата є датою переходу даної заборгованості з балансу КП "Дирекція єдиного замовника "Південно-західне" на баланс позивача, а датою її виникнення є - липень 2005 року.
З урахуванням вищезазначеного, заборгованість позивача перед ПП "Півден-Захід Рембуд" на загальну суму 56607,7 грн. у липні 2008 року набула статусу безповоротної фінансової допомоги. У свою чергу, позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за III квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року. Декларація з податку на прибуток за III квартали 2008 року була подана до податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем III кварталу 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 56607,7 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року було 08 листопада 2008 року. Відповідач мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань не пізніше закінчення 1095 дня, тобто 08 листопада 2011 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, винесено з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Південо-західне" перед КП "АС Київського району" на загальну суму 1241,34 грн.
Заборгованість утворилася в липні 2005 року за автопослуги, а не 27 липня 2007 року, що є датою переходу даної заборгованості на баланс позивача.
Заборгованість позивача перед КП "АС Київського району" на загальну суму 1241,34 грн. у липні 2008 року набула статусу безповоротної фінансової допомоги. У свою чергу, позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за III квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року. Декларація з податку на прибуток за III квартали 2008 року була подана до податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем III кварталу 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 1241,34 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за III квартали 2008 року було 08 листопада 2008 року. Відповідач мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань не пізніше закінчення 1095 дня, тобто до 08 листопада 2011 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року №0007122301, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, винесено з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Південо-західне" перед ДП Чорноморський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України на загальну суму 1094,69 грн.
Заборгованість утворилася в червні 2005 року за послуги по навчанню пічників, а не 27 липня 2007 року, що є датою переходу даної заборгованості на баланс позивача.
Заборгованість позивача перед ДП Чорноморський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України на суму 1094,69 грн. у червні 2008 року набула статусу безповоротної фінансової допомоги. У свою чергу, позивач повинен був врахувати її при визначенні валового доходу за II квартал 2008 року та задекларувати в декларації з податку на прибуток за І півріччя 2008 року. Декларація з податку на прибуток за І півріччя 2008 року Позивачем була подана до податкового органу вчасно, тобто протягом 40 календарних днів наступних за останнім календарним днем І півріччя 2008 року, однак сума безповоротної фінансової допомоги у розмірі 1 094,69 грн. до неї включена не була. Граничним строком подання декларації з податку на прибуток за І півріччя 2008 року було 08 серпня 2008 року. Відповідач мав право самостійно визначити суму грошових зобов'язань не пізніше закінчення 1095 дня, тобто до 08 серпня 2011 року. Оскаржуване податкове повідомлення рішення від 22.03.2012 року № 0007122301, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток за вказане порушення, винесено з порушенням строку давності, встановленого п. 102.1 ст. 102 ПК України, а тому платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до передавального акту на підставі Авізо від 27.07.2007 року позивачу передана кредиторська заборгованість КП "Дирекція єдиного замовника "Південо-західне" перед ПП "Благо" на загальну суму 211182,8 грн.
Заборгованість утворилася в червні 2006 року за прибирання придомових територій, а не 27 липня 2007 року, що є датою є датою переходу даної заборгованості з балансу КП "Дирекція єдиного замовника "Південо-західне" на баланс позивача, а датою її виникнення є - червень 2006 року.
Заборгованість позивача перед ПП "Благо" на суму 211182,8 грн. у червні 2009 року набула статусу безповоротної фінансової допомоги. У зв'язку з чим позивач врахував її при визначенні валового доходу за 2009 рік та задекларував в рядку 01.6 декларації з податку на прибуток за 2009 рік.
У матеріалах справи наявні письмові докази, що підтверджують дані обставини, а саме: декларація з податку на прибуток за 2009 рік, отримана відповідачем 03.02.2010 року, наказ від 15.12.2009 року № 212-3 "Про списання кредиторської заборгованості", бухгалтерська довідка від 16.12.2009 року.
Тому, з огляду на встановлені судом апеляційної інстанції обставини справи, колегія суддів вважає, що оспорюванні податкові повідомлення-рішення не можна в повній мірі вважати правомірними.
Разом з тим, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що суд перевіряє обґрунтованість рішення Податкового органу, зокрема, і у частині розрахунків, і не може самостійно нарахувати податки, збори, штрафні (фінансові) санкції. В даній справі, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало Закону.
В даному випадку, суд позбавлений можливості відокремити ту частину податкових зобов'язань (з урахуванням штрафних санкцій), яка нарахована відповідачем безпідставно, від тої частині зобов'язань, яку слід було нарахувати, а тому податкові повідомлення-рішення № 0007122301 від 22.03.2012 року та № 0007132301 від 22.03.2012 року підлягають скасуванню в повному обсязі.
Підсумовуючи все викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не в повній мірі відповідають обставинам справи, а також судом при її розгляді було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Тому, керуючись статтею 202 КАС України, колегія суддів вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2013 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати винесені Державною податковою інспекцією у Малиновському районі міста Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області податкові повідомлення-рішення № 0007132301 від 22.03.2012 року та № 0007122301 від 22.03.2012 року.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її оголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 22 грудня 2014 року.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова