Ухвала суду № 42017452, 26.12.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.12.2014
Номер справи
826/13087/14
Номер документу
42017452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

26 грудня 2014 року м. Київ№ 826/13087/14Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до третя особаГоловного управління Держземагенства у Київській області, Відділу Держземагенства у Згурівському районі, Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції ОСОБА_2 прозобов'язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держземагенства у Київській області, Відділу Держземагенства у Згурівському районі та Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції, третя особа - ОСОБА_2 про:

- визнання незаконним наказ Держземагенства у Київській області про надання в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:004:0011;

- визнання незаконним наказ Держземагенства у Київській області про надання в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:001:0041;

- визнання недійсним Договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:004:0011, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Київській області та ОСОБА_2;

- визнання недійсним Договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:001:0041, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Київській області та ОСОБА_2;

- зобов'язання Реєстраційну службу Згурівського районного управління юстиції внести до державного земельного кадастру запис про скасування державної реєстрації земельних ділянок в межах Середівської сільської ради з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041;

- зобов'язання Реєстраційну службу Згурівського районного управління юстиції внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації прав ОСОБА_2 на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041.

Ухвалою суду від 5 вересня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 23.12.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження.

Розглянувши в письмовому провадженні матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач фактично оскаржує накази Головного управління Держземагенства у Київській області від 27.02.2014р. №КИ/3221985500:03:001/00014793 та №КИ/3221985500:03:004/00014634 про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки, відповідно до яких, надано в оренду громадянину ОСОБА_2 земельні ділянки, загальною площею 69,9996га (кадастровий номер 3221985500:03:001:0041), для ведення фермерського господарства, строком на 21 рік, розташовану на території Середівської сільської ради Згурівського району Київської області та земельну ділянку загальною площею 1,6200 га (кадастровий номер 3221985500:03:001:0011), для ведення фермерського господарства, строком на 21 рік, розташовану на території Середівської сільської ради Згурівського району Київської області.

Позовні вимоги щодо визнання незаконними Договори оренди на думку суду є похідними вимогами від первинної щодо визнання недійсними накази.

На думку позивача оскаржувані накази прийняті неправомірно, оскільки відповідно до договору оренди від 29.12.2012р. №101 позивач орендує земельну ділянку з кадастровим номером 3221985500:03:001:0040 площею 69,9996 га, розміщену на території Середівської сільської ради Згурівського району Київської області.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з частиною другою статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частини першої та третьої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідно органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно з частинами другою та третьою статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК.

Зокрема, відповідно до статті 20 ГК України, статей 16, 393 ЦК України визнання судом незаконним і скасування акта органів державної влади, влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, належить до способів захисту права власності. Предметом спору є захист права власності особи, а не публічно-правових інтересів держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади.

В матеріалах справи міститься копія Протоколу допиту свідка від 06.08.2014р., відповідно до якого ОСОБА_3 повідомила, що не проводила реєстрацію Договору оренди від 29.12.2012р. №101, укладеного позивачем, в даному Договорі оренди поставила вигаданий номер. Договір оренди був наданий їй на реєстрацію не в грудні 2012 року, а в кінці березня 2013 року.

Крім того, частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку з частиною 1 цієї самої статті, з якої випливає, що захист прав та інтересів юридичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.

Судом встановлено, що оскаржувані накази порушують право власності позивача на земельну ділянку, а тому позовні вимоги не стосуються захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.

Згідно частиною другою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі: якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 157, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

1. Закрити провадження у справі №826/13087/14 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Київській області, Відділу Держземагенства у Згурівському районі та Реєстраційної служби Згурівського районного управління юстиції, третя особа - ОСОБА_2 про: визнання незаконним наказ Держземагенства у Київській області про надання в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:004:0011; визнання незаконним наказ Держземагенства у Київській області про надання в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:001:0041; визнання недійсним Договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:004:0011, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Київській області та ОСОБА_2; визнання недійсним Договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3221985500:03:001:0041, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Київській області та ОСОБА_2; зобов'язання Реєстраційну службу Згурівського районного управління юстиції внести до державного земельного кадастру запис про скасування державної реєстрації земельних ділянок в межах Середівської сільської ради з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:0041; зобов'язання Реєстраційну службу Згурівського районного управління юстиції внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації прав ОСОБА_2 на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами 3221985500:03:004:0011 та 3221985500:03:001:00412. Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Амельохін