Постанова № 42017350, 26.12.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.12.2014
Номер справи
826/19315/14
Номер документу
42017350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 грудня 2014 року 11:24 № 826/19315/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Шулежка В.П. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом доКиївської обласної державної адміністрації Державної виконавчої служби України провизнання протиправною та скасування постанови від 03.11.2014р.,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Київська обласна державна адміністрація (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Державної виконавчої служби України (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 03.11.2014р. №44873748 державного виконання відділу примусового виконання рішень ДВС України про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 1 360грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно прийнято оскаржувану постанову, оскільки позивач завчасно виконав виконавчий лист №826/11424/14 від 17.09.2014р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що оскаржувана постанова прийнята правомірно.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою ВП №44873748 державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС України 03.11.2014р. стягнуто з боржника (позивача) виконавчий збір за несвоєчасне виконання виконавчого листа №826/11424/14 виданого 17.09.2014р. Окружним адміністративним судом міста Києва про зобов'язання комісію Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення відповідної категорії.

Не погоджуючись з оскаржуваною постановою представник позивача зазначає, що оскільки позивачем виконано рішення суду у справі №826/11424/14 від 19.08.2014р. відсутні підстави стягнення з боржника виконавчого збору.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 у справі №826/11424/14 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Скасовано рішення комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження і 1986 році, від 12.06.2014 року № 174 відносно ОСОБА_1. Зобов'язано комісію Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення відповідної категорії.

Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

На виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 комісією Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, на засіданні 30.09.2014 відповідно до протоколу № 175 було прийнято рішення про скасування рішення комісії від 12.06.2014 № 174 та підтверджено ОСОБА_1 статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення відповідної категорії то рішення про вилучення у ОСОБА_1 посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи першої категорії комісією Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, не приймалось.

Листом від 15.10.2014р. № 05-49/2259 Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації повідомлено відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про результати прийнятих рішень на засіданні комісії, якими виконано вимоги постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014р.

Згідно із частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.11.2014 у справі № 826/16921/14 за позовом Київської обласної державної адміністрації до Державної виконавчої служби України про визнання протиправною та скасування постанови встановлено, що позивач (Київська облдержадміністрація) вчинив усі залежні від нього дії, направлені на виконання вказаної постанови Окружного адміністративного суду міста Києва, а саме: скасував рішення комісії від 12.06.2014 року протокол №174 та підтвердив статус ОСОБА_1 як потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Також у постанові Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2014 у справі № 826/16921/14 зазначено:

„Суд відхиляє доводи відповідача про те, що відповідач не вчинив дії, направлені на підтвердження статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи та видання посвідчення відповідної категорії, з огляду на наступне.

Зі змісту витягу з протоколу №175 засідання комісії від 30.09.2014, видно, що комісією вирішено: скасувати рішення комісії від 12.06.2014 року протокол №174 та підтвердити статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи. Отже, в частині підтвердження статусу ОСОБА_1 потерпілою від Чорнобильської катастрофи, позивач рішення суду виконав.

Щодо обов'язку Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51).

Згідно з пунктом 10 Порядку №51 видача посвідчень іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також: дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_1 при зверненні до Київської обласної державної адміністрації, адресою реєстрації вказала наступну: АДРЕСА_1.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що позивач не приймав рішення про вилучення у ОСОБА_1 посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи першої категорії, на його адресу не надходило подання місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання ОСОБА_1 щодо видачі останній відповідного посвідчення, суд дійшов висновку, що у Київської обласної державної адміністрації були відсутні законодавчо визначені підстави для видачі такого посвідчення.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що позивач не виконав постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 №826/11424/14 в частині видання ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідної категорії, з поважних причин, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для накладення на Київську обласну державну адміністрацію штрафу у розмірі 680,00 грн.

Таким чином, з огляду на встановлені в ході розгляду даної адміністративної справи судом обставини, суд дійшов висновку про протиправність постанови Державної виконавчої служби України від 14.10.2014 ВП№44873748 про накладення штрафу та наявність підстав для її скасування ".

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України „Про виконавче провадження" у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувану за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з питань виконавчого провадження у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку. Рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Враховуючи, що Київською обласною державною адміністрацією (боржником) постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2014 у справі № 826/11424/14 була виконана своєчасно 30.09.2014р., на думку колегії суду відсутні підстави для стягнення з позивача виконавчого збору у сумі 1360,00 грн.

Слід також зазначити, що позивачем не пропущено строків звернення до суду, оскільки постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.11.2014р. у справі №826/16921/14 позивачем отримано 01.12.2014р., дана справа є пов'язаною з оскарженням постанови від 03.11.2014р., звернувся позивач до суду 09.12.2014р., тобто в межах строків, встановлених ст. 181 КАС України.

Таким чином, на підставі вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку про неправомірність прийняття державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС України постанови від 03.11.2014р. про стягнення з боржника виконавчого збору ВП №44873748.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Київської обласної державної адміністрації задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову від 03.11.2014р. №44873748 державного виконання відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про стягнення з Київської обласної державної адміністрації виконавчого збору у розмірі 1 360грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Київської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022533) судові витрати в сумі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 коп.).

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді Є.В. Аблов

В.П. Шулежко