ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/21433/14 22.12.14
За позовом Заступника прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі:
1) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА);
2) Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд»
до Центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх»
про стягнення 22 657, 50 грн.
Суддя Бондарчук В.В.
Представники:
від прокуратури: Колбушкова К.В.
від позивача-1: не з'явились
від позивача-2: не з'явились
від відповідача: Яськів М.С.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Заступник прокурора Деснянського району м. Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі: 1) Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (далі-позивач-1); 2) Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» (далі-позивач-2) з позовом до Центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» (далі-відповідач) про стягнення 22 657, 50 грн., з яких: 9 063, 00 грн. - відновна вартість зелених насаджень, 13 594, 50 грн. - штраф.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за охоронним договором № 221 на зелені насадження від 19.12.2012 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.10.2014 р. порушено провадження у даній справі, призначено її до розгляду у судовому засіданні на 30.10.2014 р. за участю представників сторін, яких зобов'язано надати суду певні документи.
У судовому засіданні 30.10.2014 р. оголошувалась перерва до 27.11.2014 р.
17.11.2014 р. через загальний відділ діловодства суду представник позивача-1 подав письмові пояснення, в яких просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.11.2014 р. продовжено строк вирішення спору на п'ятнадцять днів, розгляд справи відкладено та призначено судове засідання на 22.12.2014 р. за участю представників сторін.
У даному судовому засіданні представник прокуратури підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.
Представники позивачів у судове засідання не з'явились, причин неявки суду не повідомили.
Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 22.12.2014 р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Так, 27.10.2011 р. Київською міською радою прийнято рішення № 384/660 «Про затвердження Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва», яке прийнято відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про благоустрій населених пунктів", "Про охорону навколишнього природного середовища", Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 N 1045 (зі змінами та доповненнями), з метою охорони навколишнього природного середовища, збереження та відновлення зелених насаджень та покращення рекреаційних умов життя та здоров'я мешканців міста Києва.
Згідно п. 4. Порядку передбачено, кошти відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню, перераховуються заявником до спеціального фонду бюджету міста Києва без урахування ПДВ.
Кошти відновної вартості зелених насаджень використовуються на створення та відновлення зелених насаджень, капітальний ремонт об'єктів благоустрою, захист зелених насаджень від шкідників та збудників хвороб, підживлення зелених насаджень, проведення наукових досліджень з визначення передумов погіршення стану зелених насаджень та здійснення комплексу заходів з його покращення, розвиток розсадницької справи, закупівлю садивного матеріалу декоративних дерев і кущів, квіткової розсади, насіння газонних трав і квітів, родючого ґрунту, на фінансування заходів з оновлення зеленої зони м. Києва.
У випадку наявності на земельній ділянці, на якій передбачається знесення зелених насаджень (або яка передається у власність чи користування), дерев віком понад 30 років, пріоритетним передбачається їх збереження шляхом укладення охоронних договорів на зелені насадження відповідно до цього рішення та збереження їх при проектуванні та будівництві об'єктів містобудування.
Згідно п. 16.2.2. порядку, для укладення (переукладення) охоронного договору на зелені насадження заявник звертається до Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд" з відповідною заявою та завіреною відповідною ліцензованою проектною організацією копією документації із землеустрою, в якій визначено межі земельної ділянки.
Центр фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» Деснянського району м. Києва листом № 194 від 06.12.2012 р. звернувся до Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд», в якому відповідно до Порядку видалення зелених насаджень на території м. Києва, затвердженого рішенням Київради від 27.10.2011 р. № 384/6600 просив позивача-2 укласти охоронний договір на зелені насадження, які розташовані на земельній ділянці по вул. Драйзера, 2-б у Деснянському районі м. Києва.
19.12.2012 р. між Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» та Центром фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» укладено охоронний договір № 221 на зелені насадження, умовами якого передбачено, що відповідач бере на себе зобов'язання щодо зберігання в належному стані 43 одиниць дерев, 9 одиниць кущів, 0, 3330 га газонів, відновна вартість яких складає 383 724, 00 грн.
Відповідно до п. 3 договору, зелені насадження, що підлягають охороні відповідно до даного договору, знаходяться на земельній ділянці: місцезнаходження - вул. Теодора Драйзера, 2-б, у Деснянському районі м. Києва.
Площа ділянки - 1, 4535 га.
Згідно п.п. 4.1, 4.3 та 4.4. договору, відповідач зобов'язується утримувати в належному санітарному стані зелені насадження, зазначені в пункті 2 даного договору. Здійснювати захист зелених насаджень від шкідників і хвороб. Не допускати механічного пошкодження зелених насаджень.
Умовами п.п. 4.10. та 4.11. договору передбачено, що відповідач зобов'язаний негайно повідомляти уповноваженого суб'єкта про будь-яке пошкодження зелених насаджень або загрозу їх пошкодження. Відшкодовувати шкоду, завдану пошкодженням або знищенням зелених насаджень.
У разі знищення або пошкодження зелених насаджень до ступеня припинення росту, у зв'язку із невиконанням умов договору відповідач сплачує відновну вартість зелених насаджень у сумі, розрахованій на момент повідомлення про пошкодження зелених насаджень (або виявлення таких пошкоджень уповноваженим органам) та штраф у розмірі 150 % відновної вартості зелених насаджень (п. 6.1. договору).
Відповідно до п. 6.2. договору, відповідач не несе відповідальність за шкоду, завдану зеленим насадженням стихійним лихом, хворобою чи шкідниками, у разі, коли відповідачем було вжито заходи щодо збереження зелених насаджень та своєчасно повідомлено компетентному органу про небезпеку для зелених насаджень.
Договір вступає в силу з моменту оформлення права користування чи права власності на земельну ділянку (п. 9 договору).
Так, відповідно до умов п. 16.2.1 «Про затвердження Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва» відповідно до охоронного договору на зелені насадження власник чи користувач земельної ділянки бере на себе зобов'язання зберігати та утримувати в належному стані зелені насадження, які знаходяться в межах земельної ділянки.
У випадку невиконання умов договору особа, яка взяла на себе зобов'язання, повинна сплатити відновну вартість зелених насаджень та штраф у розмірі 150 % відновної вартості (що є видом забезпечення виконання зобов'язань за договором).
Контроль за станом виконання охоронного договору на зелені насадження здійснює Головне управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) спільно з Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд" шляхом організації планових та позапланових виїзних перевірок стану зелених насаджень.
Охоронним договором на зелені насадження встановлюється порядок та періодичність проведення планових перевірок стану зелених насаджень (не частіше одного разу на рік).
Позапланові перевірки проводяться за наказом начальника Головного управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у разі наявності фактів порушення виконання охоронного договору на зелені насадження.
Отже, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) видано наказ № 28 від 13.03.2014 р. «Про затвердження складу робочої групи з контролю за станом виконання охоронних договорів на зелені насадження» відповідно до підпункту 16.2.11 п. 16.2 порядку видалення зелених насаджень на території м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 27.10.2011 № 384/660 та з метою здійснення контролю за станом виконання охоронних договорів на зелені насадження, наказало затвердити склад робочої групи з контролю за станом виконання охоронних договорів на зелені насадження.
Київське комунальне об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» звернулося листом № 148-03/05-1501 від 03.06.2014 р. до Центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх», яким повідомило останнього, що в період з 16.06.2014 р. по 27.06.2014 р. представниками Управління екології та природних ресурсів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» буде проводитись перевірка щодо дотримання умов охоронного договору на зелені насадження № 221 від 19.12.2012 р, а тому просить відповідача забезпечити безперешкодний доступ на територію земельної ділянки представників Управління екології та природних ресурсів Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд».
Як вбачається з матеріалів справи, Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» та Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) проведено перевірку щодо дотримання відповідачем охоронного договору на зелені насадження № 221 від 19.12.2012 р. за адресою: м. Київ, вул. Теодора Драйзера, 2-б, у Деснянському районі м. Києва, за результатом якої виявлено часткову відсутність на території зелених насаджень вказаних в охоронному договору, 3 одиниць дерев, відновна вартість відсутніх зелених насаджень становить 9 063, 00 грн., що підтверджується актом від 16.06.2014 р. (в матеріалах справи).
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач-2 зазначає, що відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання за охоронним договором № 221 від 19.12.2014 р. в частині збереження зелених насаджень, а тому просить суд стягнути з відповідача відновну вартість зелених насаджень в розмірі 9 063, 00 грн. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 13 594, 50 грн. - штрафу.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Так, відповідно до ч. 2 п. 15.3. «Про затвердження Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва», у випадку укладення власником земельної ділянки охоронного договору на зелені насадження відповідно до підпункту 16.2 пункту 16 цього Положення, відновна вартість зелених насаджень, у разі їх видалення, сплачується в установленому порядку.
Видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта обстеження зелених насаджень, складеного та погодженого в установленому порядку (п. 15.5 порядку).
Відповідно до умов п. 4.10. договору, відповідач зобов'язаний негайно повідомляти уповноваженого суб'єкта про будь-яке пошкодження зелених насаджень або загрозу їх пошкодження.
В матеріалах справи наявний лист відповідача № 30 від 21.03.2013 р. адресований заступнику голови Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації та директору Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Деснянського району м. Києва та отриманий останнім 25.03.2013 р., в якому відповідач повідомляє, що під час снігопаду у березні 2013 р. було зламано 3 дерева за адресою вул. Драйзера, 2-б. Повідомлення направлено для відповідного реагування.
Разом з тим, Управління з питань надзвичайних ситуацій направило лист № 791 від 09.04.2013 р. директору Деснянського районного в м. Києві центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх», в якому повідомило, що відповідно до Протоколу від 23 березня 2013 року № 20 постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) визнано, що відповідно до Класифікатору надзвичайних ситуацій, затвердженого та введеного в дію наказом Держспоживстандарту України від 11 жовтня 2010 року № 457 надзвичайна ситуація відноситься до категорії "Надзвичайна ситуація природного характеру" регіонального рівня код 20313 "НС, пов'язана з дуже сильним снігопадом" та номером ознаки 4.5" Створення потенційної загрози об'єктам економіки та життєдіяльності або їх функціонування в регламентованому режимі внаслідок впливу небезпечних природних явищ". Протоколом доручень напрацьованих під час проведення засідання оперативного штабу Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації на час ліквідації надзвичайних ситуацій природного характеру від 26 березня 2013 року вирішено комунальним підприємствам Деснянського району міста Києві, очистити від снігу вулиці, та снігові навали біля зупинок громадського транспорту, звернути особливу увагу на зігнуті від снігу та накрижень дерев, при необхідності провести роботи з розчистки територій від повалених дерев, які можуть створити аварійні ситуації. Протоколом від 23 березня 2013 року № 3 засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуації Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації вирішено комунальним підприємствам району негайно забезпечити очищення парків, скверів від снігу.
Відповідно до п. 10 Протоколу доручень від 14 грудня 2012 року № 3 напрацьованих під час проведення засідання оперативного штабу з координації дій та проведення заходів з ліквідації наслідків, пов'язаних із сильними снігопадами, хуртовинами та зниженням температури було ухвалено звернути особливу увагу на зігнуті від снігу та накрижень дерев.
Таким чином, приймаючи до уваги п. 6.2. договору, в якому зазначено, що відповідач не несе відповідальність за шкоду, завдану зеленим насадженням стихійним лихом, хворобою чи шкідниками, у разі, коли відповідачем було вжито заходи щодо збереження зелених насаджень та своєчасно повідомлено компетентному органу про небезпеку для зелених насаджень.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, про необґрунтованість вимог заступника прокурора Деснянського району м. Києва.
Щодо розподілу судових витрат, суд відзначає наступне.
Згідно пункту 4.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход Державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київське комунальне об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд».
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову заступника прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Департамента міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» - відмовити.
2. Стягнути з Департамента міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 143, ідентифікаційний код - 34926981) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп.
3. Стягнути з Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд. 23, ідентифікаційний код - 03362123) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено: 25.12.2014 р.
Суддя Бондарчук В.В.