Рішення № 42015193, 22.12.2014, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
22.12.2014
Номер справи
904/8149/14
Номер документу
42015193
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22.12.14р. Справа № 904/8149/14

За позовом Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЛСЕР" з іноземними інвестиціями, м. Дніпропетровськ

про зміну договору оренди землі

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від позивача: Лазуренко К.О., довіреність № 4/10-637 від 18.12.2013 року, представник;

від відповідача: Михайліченко І.О., довіреність б/н від 03.12.2014 року;

прокурор: Пономаренко А.Є., службове посвідчення № 023761 від 20.12.2013 року.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЛСЕР" з іноземними інвестиціями у якому просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 08.06.2007 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю "ВАЛСЕР" з іноземними інвестиціями, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 1367, державна реєстрація якого здійснена 09.07.2007 року за № 040710400297.

Зокрема, пункти 2.3., 4.1. договору просить викласти у новій редакції, а саме:

"2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.10.2014 року становить 110 111 984,93 грн.".

"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 2 502 294,84 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом".

Позовні вимоги обґрунтовані зміною порядку визначення мінімального розміру орендної плати за землю у зв'язку з новою редакцією підпункту 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги з наведених у ньому підстав.

Відповідач у запереченнях на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що запропонований розмір орендної плати суперечить чинному законодавству України. Крім того, відповідач зазначає, що правовідносини між позивачем та відповідачем виникли до вступу в силу положень підпункту 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України, а тому їх застосування буде суперечити Конституції України.

Також відповідач посилається на те, що відповідно до Витягу з технічної документації № 22/355/1 від 13.10.2014 року застосовуються коефіцієнти, які не відповідають спільному наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук "Про порядок нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" № 18/15/21/11 від 27.01.2006 року.

Підсумовуючи свої заперечення, відповідач вважає, що визначений позивачем розмір орендної плати є помилковим.

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, аналогічні за змістом заперечень на позов.

Розгляд справи призначався на 12.11.2014 року, 03.12.2014 року, 22.12.2014 року.

Ухвалою господарського суду від 03.12.2014 року за письмовим клопотанням прокурора та представника позивача строк розгляду справи продовжувався на 15 днів до 01.01.2015 року.

У судовому засіданні 22.12.2014 року проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішень Дніпропетровської міської ради № 106/10 від 07.02.2007 року, №104/14 25.04.2007 року між Дніпропетровською міською радою (далі - Позивач, Орендодавець) та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю "ВАЛСЕР" з іноземними інвестиціями (далі - Відповідач, Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 72,0001 га (далі - Договір), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, у районі вул. Робкорівської та зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 (пункти 1.1., 2.1. договору).

12.12.2008 року між позивачем та відповідачем на підставі рішень Дніпропетровської міської ради № 31/28 від 13.02.2008 року та № 39/35 від 06.08.2008 року укладено додатковий договір до договору.

Цільове використання земельної ділянки за цим договором - житлові кооперативи (пункт 1.2. договору).

За пунктом 2.3. договору (в редакції додаткового договору від 12.12.2008 року) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 90259424,36 грн.

Згідно з пунктом 4.1. договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (гривнях), у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі".

Договір укладено на 10 років (пункт 3.1. договору).

Відповідно до пунктів 12.1., 12.2. договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Цей договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (пункт 14.1. договору).

Договір посвідчений 08.06.2007 року нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. та зареєстровано в реєстрі за № 1367, державна реєстрація договору здійснена 09.07.2007 року за № 040710400297.

Земельна ділянка за договором передана в оренду відповідачу за актом приймання-передачі від 08.06.2007 року (а.с. 16 том 1).

З 01.01.2011 року набув чинності Податковий кодекс України (за виключенням окремих його положень) разом із нормативними положеннями його розділу XIII щодо плати за землю.

Статтею 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до редакції статті 288.5.1. Податкового кодексу України, чинної до 01.04.2014 року, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно зі статтею 276.1. Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014 року) податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.

За змістом статті 274.1. Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014 року) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Підпунктом 288.5.1. Податкового кодексу України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014 року, чинного з 01.04.2014 року) та підпунктом 288.5.2. цього ж Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до Витягу № 22/355/1 від 13.10.2014 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році у порівнянні з часом на момент укладення договору оренди збільшилась і становить 110111984,93 грн. (а.с. 31 том 1).

Згідно з пунктом 1 рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками було вирішено встановити у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання (а.с. 32 том 1).

У зв'язку із законодавчою зміною порядку формування розміру орендної плати за користування земельними ділянками, збільшенням розміру нормативної грошової оцінки землі у газеті "Наше місто" від 29.05.2014 року за № 26(3756) було опубліковано відкритий лист міського голови Куліченка І.І. із зверненням до орендарів земельних ділянок комунальної власності у Дніпропетровську відповідно до якого орендарям було доведено до відома про необхідність приведення договорів оренди землі до вимог Податкового кодексу України. При цьому було запропоновано у двотижневий термін після публікації цього повідомлення звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ, просп. Карла Маркса, 75а, кабінет 50) (а.с. 33 том 1).

Відповідач на зазначене звернення не відреагував.

Позивач та прокурор вважають, що законодавчі зміни порядку формування розміру орендної плати поряд із збільшенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для зміни укладеного з відповідачем договору оренди землі, з чим відповідач не погоджується, що і є причиною виникнення спору.

За частинами першою - четвертою статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За змістом частини третьої статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

Отже, чинним законодавством передбачена можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до частин першої - третьої статті 21 Закону України "Про орендну землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

За приписами частини третьої статті 22 вказаного Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (підпункт 289.1. статті 289 Податкового кодексу України).

За змістом частини п'ятої статті 5 та частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

За змістом частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Частина перша статті 18 зазначеного Закону передбачає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до частини третьої статті 18 цього ж Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частиною другою статті 26 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно з частинами першою - другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За нормативними приписами частин першої - третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з пунктом 4 Положення про державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445, Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок видає відповідно до покладених на нього завдань Держземагентство України.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:647:0091 нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014 році становить 110 111 984,93 грн. (а.с. 31 том 1).

Річний розмір орендної плати за земельну ділянку визначений у позові відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема норм Податкового кодексу України в частині щодо порядку визначення плати за землю, чинних як до 01.04.2014 року, так і з 01.04.2014 року.

Так, із січня по березень 2014 року орендна плата визначена позивачем у сумі 24 775,20 грн. і розрахована наступним чином:

110 111 984,93 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки) х 1% (ставка податку за земельні ділянки відповідно до статті 274.1. Податкового кодексу України) х 3% (податок за земельні ділянки згідно зі статтею 276.1. Податкового кодексу України) х 3 (трикратний розміру земельного податку відповідно до редакції статті 288.5.1. Податкового кодексу України до 01.04.2014 року) = 99 100,80 грн. - річна орендна плата;

99 100,80 грн. (річна орендна плата) : 12 (місяці в році) = 8 258,40 грн. - щомісячна орендна плата;

8 258,40 грн. х 3 (місяці: січень, лютий, березень 2014 року) = 24 775,20 грн. - орендна плата за період з січня по березень 2014 року.

Орендна плата за період з квітня по грудень 2014 року у сумі 2 477 519,64 грн. розрахована наступним чином:

110 111 984,93 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки) х 3% (відсоток нормативної грошової оцінки за змістом підпункту 288.5.1. Податкового кодексу України в редакції з 01.04.2014 року) = 3 303 359,55 грн. - сума річної орендної плати;

3 303 359, 55 грн. (сума річної орендної плати) : 12 (місяці в році) = 275 279, 96 грн. - щомісячна орендна плата;

275 279,96 грн. (щомісячна орендна плата) х 9 (місяці: квітень - грудень 2014 року) = 2477519,64 грн. - орендна плата за період з квітня по грудень 2014 року.

Загальна сума річної орендної плати за землю - 2 502 294,84 грн. (24 775,20 + 2477519,64 = 2 502 294,84).

Зазначений розрахунок відповідає також розрахунку, здійсненому Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області (а.с. 35 том 1).

За таких обставин суд вважає заявлені прокурором позовні вимоги правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Заперечення відповідача спростовуються викладеним.

Відповідно до частини першої статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у сумі 1 218,00 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 44, 49, 82 - 85, 115 - 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 08.06.2007 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Українсько-естонським товариством з обмеженою відповідальністю "ВАЛСЕР" з іноземними інвестиціями, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 1367, державна реєстрація якого здійснена 09.07.2007 року за № 040710400297.

Пункти 2.3., 4.1. договору викласти в новій редакції:

"2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.10.2014 року становить 110 111 984,93 грн.".

"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 2 502 294,84 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом".

Стягнути з Українсько-естонського товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЛСЕР" з іноземними інвестиціями (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Марії Ярової, 17, ідентифікаційний код 30431468) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 37989269, Відділення банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, п/р 31214206783005, МФО 805012, ЄДРПОУ банку 37988155) судовий збір у сумі 1 218,00 грн.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 29.12.2014 року.

Суддя І.І. Колісник