Постанова № 42013790, 25.12.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2014
Номер справи
823/1403/14
Номер документу
42013790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2014 року справа № 823/1403/14

м. Черкаси

11 год. 53 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Каліновської А.В.,

при секретарі - Педані О.В.,

за участю:

представника позивача: Новак О.І.

представника відповідача: Бондаря Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить стягнути з закритого акціонерного товариства "Трудовий колектив "Уманьхліб" на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 85000 грн. 00 коп.

Позов обґрунтовано тим, що постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2013р. №2573-ЦД-1-Е до закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб» за правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема, за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1078-ЦД-1-Е від 24.04.2014р., застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 85000 грн. 00 коп., яка підлягає стягненню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що постанова Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2013р. №2573-ЦД-1-Е винесена позивачем протиправно, а тому штрафна санкція не підлягає стягненню.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що закрите акціонерне товариство "Трудовий колектив "Уманьхліб" зареєстроване як юридична особа 12.01.2001, ідентифікаційний код 31275189, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

02 жовтня 2013 року заступником директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - уповноваженою особою Комісії складений акт №2558-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому встановлено ознаки порушення ЗАТ "Трудовий колектив "Уманьхліб" вимог п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження №1078-ЦД-1-Е від 24.04.2013р. про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 29.07.2013р.).

Розпорядження виносилось у зв'язку з порушенням вимог п. 5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме не приведення до 30.04.2011р. статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».

03 жовтня 2013 року директором позивача - уповноваженою особою Комісії винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в якій постановлено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ "Трудовий колектив "Уманьхліб" відбудеться 16.10.2013р. о 09 год. 42 хв.

16 жовтня 2013 року уповноваженою особою Комісії - директором позивача винесена постанова №2573-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1078-ЦД-1-Е від 24.04.2014р., на відповідача накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85000 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою позивача від 16.10.2013р. №2573-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, ЗАТ "Трудовий колектив "Уманьхліб" оскаржило її до суду.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 24.06.2014р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2014р., в адміністративній справі №823/1697/14 за позовом закритого акціонерного товариства "Трудовий колектив "Уманьхліб" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в частині позовних вимог щодо скасування постанов Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2573-ЦД-1-Е від 16.10.2013р., №3256-ЦД-4-Е від 27.11.2013р., №3257-ЦД-4-Е від 27.11.2013р., позовну заяву залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строків звернення до суду.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі по тексту - Закон №448/96).

Відповідно до статті 1 Закону № 448/96 державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону № 448/96 передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно частин 1-4 статті 6 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до п.п. 10, 14 ст. 8 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Суд звертає увагу, що відповідно до п.2.1. Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 №128 (який діє на час судового розгляду справи), платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Державній казначейській службі України на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 №119, у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

Враховуючи вищезазначене, з огляду на те, що стягувачем у цьому спорі є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, суд дійшов висновку, що відповідна сума підлягає стягненню до Державного бюджету України через позивача на рахунки, відкриті в управлінні Державної казначейської служби за місцезнаходженням платника.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.05.2014р. позивачу відстрочено сплату судового збору до винесення рішення у даній справі, а тому, враховуючи обґрунтованість позовних вимог та норми ч.4 ст.94 КАС України, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для стягнення судових витрат із сторін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із закритого акціонерного товариства "Трудовий колектив "Уманьхліб" (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Піонтковського, буд. 3, ідентифікаційний код 31275189) в дохід Державного бюджету України через Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ( 03680, м. Київ, вул. Горького, 51, ідентифікаційний код - 38039715) на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст рішення виготовлено 26 грудня 2014 року.