Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
22.12.2014 р. № 820/16628/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.
за участю в режимі відеоконференції: позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання розірвати договір, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 24.09.2014 року звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості, в якому просив суд зобов'язати Ізюмський міськрайонний центр зайнятості розірвати договір, укладений 21.07.2014 року між позивачем та Ізюмським міськрайонним центром зайнятості щодо професійного навчання безробітного, у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладанні договору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.07.2014 року він звернувся до відповідача для надання йому статусу безробітного з метою проходження навчання за виробничою професією. Позивачу було присвоєно статус безробітного та 21.07.2014 року підписано договір про професійне навчання безробітного, відповідно до якого відповідач направив позивача до ХЦПТО ДСЗ на професійне навчання за професією слюсар - ремонтник 2 розряду, для проходження повного курсу перепідготовки відповідно до робочого навчального плану та робочих навчальних програм зі строком навчання 515 годин, з 22.07.2014 року до 03.11.2014 року. При цьому позивач зазначив, що під час навчання та проходження практики на підприємстві, позивач не отримав належних знань, умінь та навичок, оскільки відповідач Ізюмський міськрайонний центр зайнятості не забезпечив належні умови для отримання професії слюсаря-ремонтника через відсутність належних кадрів та обладнання у ХЦПТО ДСЗ. На підставі зазначеного просив зобов'язати Ізюмський міськрайонний центр зайнятості розірвати договір щодо професійного навчання безробітного від 21.07.2014 року, у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладанні договору.
Відповідач проти позову заперечував, через канцелярію суду від директора Ізюмського міськрайонного центру зайнятості Іванова В.А. надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що 02.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості, за заявою від 02.07.2014 року йому було поновлено статус безробітного відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" та відмовлено у призначенні допомоги по безробіттю на підставі п.4, п.5 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.6.13 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності. 21.07.2014 року позивача за власним бажанням було направлено на професійне навчання до Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (далі - ХЦПТО ДСЗ) за професією "слюсар-ремонтник" 2 розряду із строком навчання з 22.07.2014 року по 03.11.2014 року, відповідно до договору професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року №203314072100001. Наказом директора ХЦПТО ДСЗ від 22.07.2014 року № 170-З-СНН ОСОБА_1 зараховано до складу навчальної групи № 32-ХЦ-ІН/14 зі строком навчання з 22.07.2014 року по 03.11.2014 року. 26.08.2014 до центру зайнятості надійшов наказ директора ХЦПТО ДСЗ від 26.08.2014 № 246-В-СНН про відрахування слухача ОСОБА_1 з поважної причини. 26.08.2014 ОСОБА_1 прибув до центру зайнятості та повідомив про те, що він не бажає навчатись в ХЦПТО ДСЗ, у зв'язку з відсутністю майстра для проведення практичних занять, бажає розірвати договір про професійне навчання від 21.07.2014 року № 203314072100001 та підписати додаткову угоду про розірвання вказаного договору. ОСОБА_1 було роз'яснено, що в зв'язку з припиненням його навчання з поважної причини, претензій матеріального характеру до нього центр зайнятості не має. Відповідно до п. 5.2.вказаного договору у разі необхідності дострокового розірвання договору зацікавлена сторона має повідомити про це іншу сторону не пізніше як за 10 календарних днів. Враховуючи наведені обставини, центром зайнятості підготовлено додаткову угоду про дострокове розірвання договору, від підпису якої ОСОБА_1 відмовився. Після письмового звернення ОСОБА_1 до центру зайнятості листом від 19.09.2014 року № 01-37/1653 йому було запропоновано прибути до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості для підписання додаткової угоди про дострокове розірвання договору, проте для вирішення цього питання ОСОБА_1 не з'явився. На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні вимог.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд задовольнити позов, посилаючись на обставини, зазначені у позовній заяві.
Від директора Ізюмського міськрайонного центру зайнятості Іванова В.А. шляхом електронного зв'язку надійшло клопотання, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог та розглядати справу без участі представника відповідача. Також директором Ізюмського міськрайонного центру зайнятості Івановим В.А. надано через канцелярію суду письмові пояснення по справі.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 2 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Судом встановлено, що 02.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості, на підставі заяви від 02.07.2014 року йому було поновлено статус безробітного відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення".
Між ОСОБА_1 та Ізюмським міськрайонним центром зайнятості укладено договір про професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року №203314072100001 (а.с.17-19).
Наказом директора Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості від 22.07.2014 року № 170-З-СНН ОСОБА_1 зараховано до складу навчальної групи №32-ІН-ХІІ/14 на строк навчання з 22.07.2014 року до 03.11.2014 року.
02.09.2014 року позивач звернувся до Ізюмського міськрайоннного центру зайнятості з заявою про розірвання договору про професійне навчання у зв'язку з тим, що ХЦПТО ДСЗ не має відповідного кадрового та матеріального забезпечення слюсарів - ремонтників (а.с.47-54).
Судом встановлено, що листом від 19.09.2014 року №01-37/1653 центром зайнятості запропоновано позивачу прибути для підписання додаткової угоди про дострокове розірвання договору від 21.07.2014 року №20331407210001 (а.с.55).
Також судом встановлено, що 01.10.2014 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про розірвання договору про професійне навчання у зв'язку з тим, що ХЦПТО ДСЗ не має відповідного кадрового та матеріального забезпечення слюсарів - ремонтників (а.с.56-58).
Листом Ізюмського міськрайоннного центру зайнятості від 15.10.2014 року №01-37/1828 (а.с.59) позивачу роз'яснено, що договір про професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року №203314072100001, укладений позивачем з Ізюмським міськрайонним центром зайнятості, не передбачає здійснення контролю за виконанням робочих планів та робочих навчальних програм, дотриманням строків навчання безробітних, умовами навчання, проживання безробітних, через що договір не може бути розірваний на підставах запропонованих позивачем. Також відповідачем зазначено, що наказом Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості від 26.08.2014 № 246-В-СНН позивача вже було відраховано з числа слухачів групи № 32-ІН-ХІІ/14 професійно - технічного навчання за професією «слюсар - ремонтник» з поважної причини, тому претензій матеріального характеру центр зайнятості до позивача не має.
Згідно витягу з наказу директора Ізюмського міськрайонного центру Іванова В.А. про прийняті рішення по особі від 10.11.2014 року реєстрацію ОСОБА_1 як безробітного в Ізюмському міськрайонному центрі зайнятості припинено (а.с. 153).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне на підставі п. 1 ч.1 ст. 161 КАС України перевірити наявність факту порушення відповідачем вимог законодавства при розгляді заяви позивача про розірвання договору про професійного навчання безробітного від 21.07.2014 року №2033314072100001, а також дотримання Ізюмським міськрайонним центром зайнятості під час вчинення зазначених дій приписів ч. 3 ст. 2 КАС України.
Відповідно ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення», зокрема, є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Згідно п. 8 ч.1 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є, зокрема, організація підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці;.
Відповідно до п.4, п.5 ч.2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема, здійснюють реєстрацію безробітних, ведуть облік наданих їм послуг; організовують професійне навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці.
Згідно ст. 35 Закону України «Про зайнятість населення» професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.
Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання Для підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці, сприяння їх самозайнятості територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, організовують професійне навчання за укрупненими (інтегрованими) робітничими професіями та іншими професіями, що користуються попитом на ринку праці.
Порядок відбору навчальних закладів для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та їх проживання в період навчання за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (ч.2 ст. 35 Закону України «Про зайнятість населення»).
Організація професійного навчання безробітних здійснюється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на договірних засадах з безробітними, роботодавцями, навчальними закладами в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (ч.3 ст. 35 Закону України «Про зайнятість населення»).
Суд зазначає, що механізм організації територіальними органами Державної служби зайнятості України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в районах, містах, районах у містах, а також відповідним міжрегіональними територіальними органами професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних визначений Порядком професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31 травня 2013 року № 318/655, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 червня 2013 року за № 1029/23561.
Згідно п.1.2 Порядку професійне навчання безробітних організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно - технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах Державної служби зайнятості України, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або безпосередньо у роботодавців - замовників кадрів за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п. 6.1 Порядку, професійне навчання безробітних організовується на договірних
засадах з безробітними, роботодавцями, навчальними закладами. Для організації професійного
навчання безробітних територіальними органами укладаються у письмовій формі договори з:
навчальним закладом (договір про професійне навчання безробітних у начальному закладі); безробітним (договір про професійне навчання безробітного); роботодавцем (договір про організацію професійного навчання безробітних на замовлення роботодавця); безробітним і роботодавцем (договір про професійне навчання безробітного у роботодавця).
Згідно п. 6.3. Порядку, предметом договору про професійне навчання є направлення безробітного на професійне навчання за професією із зазначенням виду професійного навчання, найменуванням навчального закладу та проходженням повного курсу навчання у визначені строки. Безробітний під час виконання договору має право на збереження виплати допомоги по безробіттю у розмірах і строки, що встановлені відповідно до законодавства, зобов'язаний успішно пройти повний курс навчання, виконувати правила внутрішнього розпорядку навчального закладу, гуртожитку, дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню.
Згідно п.1 договору про професійне навчання безробітного визначено предмет договору, у відповідності до якого Ізюмський міськрайоний центр зайнятості направляє безробітного ОСОБА_1 до Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості (далі - ХЦПТО ДСЗ) на професійне навчання за професією слюсар-ремонтник 2 розряду, для проходження повного курсу перепідготовки відповідно до робочого навчального плану та робочих програм зі строком навчання 515 годин, з 22.07.2014 року до 03.11.2014 року.
Пунктом 2 договору про професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року №203314072100001 визначено обов'язки відповідача перед безробітним.
Так, відповідно до п.п. 2.2.1 зазначеного договору, центр зайнятості зобов'язаний направити на професійне навчання безробітного до навчального закладу відповідно обраної професії (спеціальності, напряму або галузі знань) та строку навчання, і видати безробітному направлення за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку, згідно п.п.2.2.2 зазначеного договору відповідач зобов'язаний виплачувати безробітному допомогу по безробіттю у розмірах і в строки, що встановлені відповідно до законодавства.
У відповідності до п.п. 2.2.3 договору центр зайнятості має компенсувати безробітному витрати на проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку за добу до початку навчання та за добу, що настає після закінчення навчання, у разі направлення безробітного на професійне навчання до навчального закладу, що розташований не за місцем реєстрації його як безробітного та/або не за місцем реєстрації його місця проживання чи перебування; компенсувати безробітному витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку за кожен день навчання у разі направлення безробітного на професійне навчання; компенсувати безробітному витрати на проїзд транспортом загального користування (в тому числі міським) (крім таксі) на підставі квитків або довідки транспортного підприємства про вартість проїзду при відсутності квитків, табеля відвідування занять безробітним за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку, маршрутного листа за формою, наведеною у додатку 4 до Порядку, та у разі компенсації проїзду до місця проходження виробничого навчання (практики) відповідно до витягу з наказу навчального закладу про направлення Безробітного на виробниче навчання (практику).
Підпунктом 2.2.4 договору зобов'язано відповідача забезпечити проживання на період навчання, у разі направлення безробітного на професійне навчання до навчального закладу, що розташований не за місцем реєстрації його як безробітного та/або не за місцем реєстрації його місця проживання чи перебування, та видати безробітному направлення на проживання за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку, підпунктом. 2.2.5 зобов'язано сприяти безробітному в працевлаштуванні, відповідно до набутої професії спеціальності).
Підпунктами 5.2 та 5.3 договору про професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року визначено порядок розірвання договору, а саме: у разі необхідності дострокового розірвання договору зацікавлена Сторона повинна повідомити про це іншу Сторону не пізніше ніж за 10 календарних днів; розірвання договору у односторонньому порядку не допускається.
Проаналізувавши зміст договору та надані до матеріалів справи докази, суд зазначає, що відповідачем виконано обов'язки за договором про професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року №203314072100001.
Також суд дійшов висновку, що умовами договору про професійне навчання безробітного від 21.07.2014 року №203314072100001 не визначено здійснення центром зайнятості контролю за виконанням робочих планів та робочих навчальних програм, дотриманням строків навчання безробітних, умовов навчання, проживання безробітних. З огляду на викладене, відповідачем правомірно та в межах компетенції відмовлено позивачу у розірванні договору на визначених позивачем підставах.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність порушення вимог законодавства відповідачем при розгляді заяви позивача про дострокове розірвання договору від 21.07.2014 року та дотримання під час зазначених дій вимог приписів ч.3 ст. 2 КАС України.
Крім того, суд зазначає, що строк дії договору від 21.07.2014 року №203314072100001, виходячи з умов п.1 зазначеного договору, закінчився 03.11.2014 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Ізюмського міськрайонного центру зайнятості розірвати договір, укладений 21.07.2014 року між позивачем та Ізюмським міськрайонним центром зайнятості щодо професійного навчання безробітного на підставах, визначених позивачем, відсутні, у задоволенні позовних вимог - належить відмовити.
Ухвалою суду від 29.09.2014 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення в адміністративній справі №16628/14.
Враховуючи вимоги ст. ст. 88, 94, 98 КАС України та у зв'язку з відмовою позивачу у задоволенні позову, з позивача належить стягнути судові витрати у вигляді судового збору у належному розмірі за пред'явлені немайнові вимоги у розмірі 73,08 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 88, 94, 98, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ізюмського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання розірвати договір - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (поштовий індекс 64309, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок №31217206784011) судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 26.12.2014 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.