ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"11" грудня 2014 р.
справа № 811/3703/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Кіровоградської центральної районної лікарні на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі №811/3703/13-а за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області до Кіровоградської центральної районної лікарні про стягнення безпідставно отриманих коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області звернулася до суду з позовом до Кіровоградської центральної районної лікарні (далі – Кіровоградська ЦРЛ), в якому з урахуванням уточнень, просила стягнути в дохід державного бюджету України коштів, отриманих без установлених законом підстав та з порушенням законодавства в сумі 319 147,76 гривень.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підстав пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що у період з 26 листопада 2012 року по 18 січня 2013 року, на підставі направлень №703, №704 від 26 листопада 2012 року, №719, 720, №721, №722 від 03 грудня 2012 року посадовими особами Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області, відповідно до пункту 1.4.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області на ІV квартал 2012 року, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Кіровоградської центральної районної лікарні за 2010 - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року.
21 січня 2013 року Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області в ході ревізії складно акт ревізії №04-09/17, відповідно до висновків якого встановлені порушення вимог п.1.6 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05 червня 2000 року №124/345, чинного на час виникнення спірних правовідносин, та пункту 2 Положення про комісію з контролю за якістю проведення медичних оглядів водіїв транспортних засобів та експертиз станів сп'яніння, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 листопада 1997 року №339 Кіровоградською ЦРЛ проводилися медичні огляди кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, обов'язкові профілактичні наркологічні та психіатричні огляди з подальшою видачею відповідних медичних довідок та сертифікатів без права створювати медичні комісії та проводити відповідні медичні огляди.
В порушення вимог пункту 4 Порядку видачі медичної довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 20 жовтня 1999 року №252 Кіровоградською ЦРЛ протягом періоду, що підлягав ревізії, здійснювалася діяльність пов'язана з видачею медичних довідок для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи, незважаючи на те, що Кіровоградська ЦРЛ не включена до переліку медичних закладів, яким у 2010 - 2012 роках надано право видавати зазначені медичні довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи.
Ревізією також встановлено порушення пункту 2, 3, 5 Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 2002 року №12 Кіровоградською ЦРЛ протягом 2010 - 2011 років без лікаря спеціаліста відповідної кваліфікаційної категорії проводилися психіатричні огляди та безпідставно видавалися медичні довідки про проходження обов'язкових психіатричних оглядів.
Відповідно до висновків ревізії за вищевикладені послуги без відповідних дозволів, в касу та на рахунок Кіровоградської ЦРЛ надійшли кошти в загальному розмірі 319 147,76 гривень.
На підставі акта ревізії №04-09/17 від 21січня 2013 року відповідачем позивачу надіслано листа-вимогу від 30 січня 2013 року №11-04-14-14/643 „Про усунення недоліків виявлених ревізією”, пунктом 2.1 якого зобов'язано позивача перерахувати до доходів бюджету незаконно отримані кошти у сумі 319 147,76 гривень.
Відповідності до частини 2 статті 15 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ (далі – Закон №2939-ХІІ)законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Кіровоградська центральна районна лікарня є комунальною організацією (установою, закладом) підпорядкованою Кіровоградській районній державній адміністрації.
Частиною 1 статті 1 Закону №2939-ХІІ передбачено, що здійснення державного фінансового контролю здійснює центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до пункту1 частини 1 статті 113 Бюджетного кодексу України до повноважень здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів.
Згідно з частиною 1, 2 статті 2 Закону №2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до частини1 статті 4 2 Закону №2939-ХІІ інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
На підставі частини 3 статті 2 2 Закону №2939-ХІІ порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідності до пункту 35 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (далі - Порядок), результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок.
Згідно з пункту 46 Порядку, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Відповідно до пункту 8, 10 статті 10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Щодо повернення коштів на рахунок державного бюджету у сумі 319 147,76 гривень суд зазначає, що відповідно до частини 1, 3, 4 статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціального фондів.
Складовими частинами спеціального фонду бюджету є: доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); фінансування спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи: перша група - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ.
Згідно з пунктом 15 статті 2 Бюджетного кодексу України власні надходження бюджетних установ - кошти, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності.
Відповідно до пункту 8 статті 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” орган державного фінансового контролю наділений правом стягнення в судовому порядку з підконтрольних установ у дохід держави коштів, отриманих такими установами без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, при цьому, таке право органу державного фінансового контролю не обмежене випадками надходження відповідних коштів до спеціального фонду бюджету.
Отже, зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення в дохід державного бюджету кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства в сумі 319 147,76 гривень є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ч. 1 ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кіровоградської центральної районної лікарні – залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року у справі №811/3703/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копій сторонам, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Н.А. Олефіренко