ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2014 р. Справа № 914/3374/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Дубник О.П.
Суддів Галушко Н.А.
Матушак О.І.
при секретарі судового засідання Довгополові А.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" б/н від 30.10.2014 (вх. № ЛАГС 01-05/5422/14)
на рішення Господарського суду Львівської області від 28.10.2014 року
у справі № 914/3374/14 (суддя Запотічняк О.Д.)
за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, м.Борислав.
до відповідача: Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА", м.Київ.
про: внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010 року зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.10.439.00133
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з'явились;
від позивача: Мельничок В.М., представник (довіреність в матеріалах справи) ;
від відповідача: Глинка Р.Я., представник (довіреність в матеріалах справи);
Причини відкладення розгляду даної справи викладені в ухвалі Львівського апеляційного господарського суду від 10.12.2014р.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 23.12.2014р. замість судді Скрипчук О.С. у зв'язку із її відпусткою в склад колегії по розгляду даної справи введено суддю Галушко Н.А.
Судом роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (надалі -ГПК України).
Відводів складу суду в порядку ст.20 ГПК України не заявлялось. Заяв про технічну фіксацію судового процесу від учасників судового процесу не надходило.
Розгляд справи новою судовою колегією розпочато спочатку.
В судове засідання 24.12.2014 року з'явилися представники позивача та відповідача. Прокурор в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується копією списку згрупованих рекомендованих відправлень від 17.12.2014р.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 28.10.2014 року (суддя Запотічняк О.Д.) позовні вимоги Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради до ПАТ „Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі № 04.10.439.00133 від 04.10.2010р. задоволено. Внесено зміни до договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.10.439.00133, укладеного між Бориславської міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", шляхом викладення п. п. 5, 9 договору у наступних редакціях:
- п. 5 - "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 101301,58 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 655";
- п. 9 - "Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 12156,20 грн. в рік (дванадцять тисяч сто п'ятдесят шість гривень 20 коп.), або 1013,02грн. (одна тисяча тринадцять гривень 02 коп.) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада". Стягнуто з ПАТ "Укрнафта" в доход Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.
Суд першої інстанції на підставі норм ст. 632, 651 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ст. 14, ст. 288.5, ст. 298.1 Податкового кодексу України дійшов висновку, що позовні вимоги про внесення змін у договір оренди землі відповідають вимогам чинного законодавства і умовам укладеного договору та підлягають задоволенню.
Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, ПАТ "Укрнафта" звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 28.10.2014р. скасувати у зв'язку з порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин справи та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт стверджує, що місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваного рішення порушено принцип рівності сторін при укладенні договорів, стверджуючи при цьому, що орендна плата за землю не є тарифом на послуги і її зміна всупереч умовам договору до повноважень виконавчих органів сільських рад не належить. Також, вважає скаржник, що не залучення судом першої інстанції до участі у справі Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" як третьої особи у справі є порушенням норм процесуального права. Крім того, скаржник вказує на те, що даний спір повинен розглядатися у Господарському суді м. Києва, оскільки місце реєстрації і юридична адреса відповідача знаходиться у м. Києві. Зазначені підстави апелянт вважає достатніми для скасування рішення суду першої інстанції.
Прокурор та позивач наданим ст. 96 Господарського процесуального кодексу України правом не скористались, відзиву на апеляційну скаргу не подали. Однак в судовому засіданні представник позивача доводи апеляційної скарги заперечив.
Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду, керуючись нормами ст. 101 ГПК України щодо меж перегляду справи в апеляційній інстанції, враховуючи те, що від сторін клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, вважає, що є можливим прийняти за наслідками розгляду апеляційної скарги постанову в даному судовому засіданні.
Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою, заслухавши в судовому засіданні думку представників апелянта та позивача, оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши фактичні обставини у справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги. При прийнятті рішення судова колегія Львівського апеляційного господарського суду виходила з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", що кореспондується зі ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що 04.10.2010р. між Бориславською міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Відкритим акціонерним товариством (зміна назви на ПАТ) "Укрнафта" від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (далі - орендар, відповідач, апелянт, скаржник) укладено договір оренди землі строком на 25 років (п. 8 договору). Даний договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.10.439.00133.
Статтею 13 зазначеного вище закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до умов договору орендодавець, на підставі Рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010р. № 1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №802 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області, загальною площею 0, 1007 га земель промислового призначення (п. 1,2 договору).
Згідно п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 54141, 79 грн.
Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. за № 568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 135, 35 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада (п.9 договору).
Пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в рік у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно акта приймання-передачі від 04.10.2010р. зазначена земельна ділянка площею 0, 1007 га передана орендодавцем та прийнята орендарем в строкове платне користування.
Рішенням Бориславської міської ради Львівської області 23.09.2011р. №373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" затверджено нову грошову оцінку земель оцінку земель м. Борислава.
Також Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. № 420 внесено доповнення до "Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі", зокрема, встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі у розмірі 12% від грошової оцінки земельної ділянки.
Зазначені вище рішення є чинними згідно. Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2012р. № 655 нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки, площею 1007, 00 кв. м. становить 101301, 58 грн.
Після прийняття вищезазначених рішень, Бориславська міська рада, листами №3-21/1877 від 31.07.2012р. та №3-18/3255 від14.12.2012р. повідомила відповідача про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та про необхідність підписання відповідних додатків до договору оренди.
Відповідач в добровільному порядку додатків до договору оренди не підписав.
Пунктом 36 Договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Зазначені вище обставини стали підставою для звернення Прокурора м. Борислав в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з позовною заявою до Господарського суду Львівської області.
Згідно п. 2.4 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння, затвердженого рішенням Бориславської міської ради від 28.02.2003р. № 109 (з врахуванням змін внесених рішенням міської ради № 420 від 17.11.2011), річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі становить 12 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
При перегляді рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, судова колегія керувалась наступним.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п.288.5.1 та п. 288.5.2 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 274.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно з п. 14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з ч. 5 ст.5, п. 2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст.18 Закону України "Про оцінку земель".
Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть були не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відтак, колегія суддів зазначає, що нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом (Аналогічна позиція відображена у постановах Вищого господарського суду України № 914/287/13-г від 27.06.2013р., № 914/349/13-г від 29.08.2013р., № 914/470/13-г від 23.10.2013р., № 914/2487/13 від 03.12.2013р.).
Щодо твердження апелянта про порушення правил територіальної підсудності справи судом першої інстанції, Львівський апеляційний господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.8 ст.16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відтак, враховуючи, що земельна ділянка розташована в межах територіальної підсудності Господарського суду Львівської області, саме цей суд мав розглянути спір.
Крім того, колегія суддів зазначає, що апелянт помилково стверджує про порушення судом норм чинного законодавства через незалучення до участі у справі НГВУ "Бориславнафтогаз", виходячи з наступного.
Господарський процесуальний кодекс передбачає можливість участі в судовому процесі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору, якщо рішення господарського суду зі спору може вплинути на права та обов'язки цієї особи щодо однієї із сторін (стаття 27 ГПК).
Однак, з абзацу 8 п. 1.6. Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" вбачається, що не можуть бути третіми особами у справі відокремлені підрозділи юридичних осіб. Водночас вони можуть на загальних підставах виступати в судовому процесі від імені відповідних юридичних осіб за наявності належних повноважень (частина четверта статті 28 ГПК).
Відповідно до вищевикладеного суд апеляційної інстанції зробив висновок, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, викладених в рішенні, а тому рішення місцевого господарського суду від 28.10.2014 року у цій справі є законним та обґрунтованим і його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Крім того, враховуючи положення ст.49 ГПК України, колегія суддів зробила висновок про те, що витрати за подання апеляційної скарги слід покласти на апелянта.
Керуючись ст.ст. 103, 105 ГПК України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 28.10.2014р. у цій справі без змін.
2. Судові витрати покласти на ПАТ "Укрнафта".
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-І Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови підписано 26.12.2014р.
Головуючий суддя Дубник О.П.
Суддя Галушко Н.А.
Суддя Матущак О.І.