ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-4232/12/1470
Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Потапчука В.О.,
- Семенюка Г.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року по справі за адміністративним позовом Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И Л А:
Очаківська об'єднана державна податкова інспекція Миколаївської області Державної податкової служби (правонаступник - Очаківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, далі - позивач, або Очаківська ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області) звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» (далі - відповідач, або ТОВ «ГРЕЙН 777») про стягнення з відповідача податкового боргу зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 4578,76 грн.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року вказані позовні вимоги задоволено та стягнуто з ТОВ «ГРЕЙН 777» на користь держави податковий борг у розмірі 4578,76 грн.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
В судове засідання представники сторін не прибули, попередньо звернувшись з заявами про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно вимог ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Крім того, відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те, що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «ГРЕЙН 777» зареєстроване виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 27.09.2004 року.
Відповідач перебуває за основним місцем обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 01.10.2004 року № 28-101/1039.
За неосновним місцем обліку відповідач перебуває в Очаківській ОДПІ Миколаївської області ДПС (правонаступник - Очаківська ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області), що підтверджується повідомленням про взяття на облік за неосновним місцем обліку від 26.06.2012 року № 47/10/18-013.
Також, судом першої інстанції встановлено, що станом на 31.07.2012 року відповідач має податковий борг в сумі 4578,76 грн., який складається з: 264,49 грн. - фіксованого сільськогосподарського податку (виник на підставі податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку від 31.01.2011 року № 328); 4314,27 грн. - орендної плати з юридичних осіб (виник на підставі: податкової декларації з плати за землю від 30.01.2011 року № 514, по якій термін сплати минув за місяцями червень, липень та вересень 2011 року; податковим повідомленням-рішенням № 0001231500 від 15.08.2011 року на суму 222,09 грн.; податковим повідомленням-рішенням № 0001241500 від 15.08.2011 року на суму 0,03 грн.).
Позивач направив відповідачу податкову вимогу від 08.08.2011 року № 29 на суму 1091,61 грн., яка була отримана представником відповідача, але вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги Очаківської ОДПІ Миколаївської області ДПС про стягнення з ТОВ «ГРЕЙН 777» податкового боргу зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 4578,76 грн. обґрунтовані, тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів частково погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на викладене.
Земельний податок та орендна плата - це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» (чинного та в редакції на момент укладення відповідачем договорів оренди земельних ділянок) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар (стаття 5 Закону України «Про плату за землю» (чинного та в редакції на момент укладення відповідачем договорів оренди земельних ділянок)).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» (у вказаній редакції) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
В статті 14 даного Закону зазначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Відповідно до статті 15 зазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про плату за землю» (чинного та в редакції на момент укладення відповідачем договорів оренди земельних ділянок) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» (у вказаній редакції) контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Починаючи з 01.01.2011 року, законодавець систематизував правила адміністрування земельного податку та орендної плати за землю, як обов'язкового платежу, в розділі ХІІІ Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 даного Кодексу).
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар - використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що податковий борг з орендної плати, що є предметом розгляду даної справи, у відповідача виник на підставі укладених ним договорів оренди землі з Очаківською районною державною адміністрацією.
Так, 22.09.2010 року між Очаківською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та ТОВ «Грейн-777» (далі - орендар) було укладено договір оренди землі на 364 дні, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в платне строкове користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (проектні дороги) загальною площею 1,45 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані за межами населених пунктів Кам'янської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.
Також, 22.09.2010 року між Очаківською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та ТОВ «Грейн-777» (далі - орендар) було укладено договір оренди землі на 364 дні, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в платне строкове користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (землі запасу) загальною площею 28,8 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані за межами населених пунктів Кам'янської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.
Крім того, 22.09.2010 року між Очаківською районною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та ТОВ «Грейн-777» (далі - орендар) було укладено договір оренди землі на 364 дні, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в платне строкове користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (не витребувані паї) загальною площею 21,24 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані за межами населених пунктів Кам'янської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.
Умовами вищевказаних договорів сторони передбачили, що ці угоди набирають чинності з моменту підписання сторонами та діють до закінчення терміну, на який було підписано ці угоди (п. 1 Розділу договорів «Прикінцеві положення»).
Договори укладено строком на 364 дні (п. 1 Розділу договорів «Строк дії договору»).
Однак, як встановлено судом апеляційної інстанції, ТОВ «Грейн - 777» звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовними вимогами до Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок від 22.09.2010 року у межах Кам'янської сільської ради Очаківського району Миколаївської області площею 21,24 га, 28,8 га, 1,45 га, укладених між ТОВ «Грейн-777» та Очаківською районною державною адміністрацією Миколаївської області.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 04 квітня 2013 року, що набрало законної сили, суд відмовив ТОВ «Грейн-777» у задоволенні вказаних позовних вимог з підстав, що вказані договори є неукладеними і тому не можуть одночасно визнаватись недійсними з мотивів відсутності в них істотних умов договорів, відсутності факту передачі земельних ділянок та не проведення державної реєстрації.
Тобто, рішенням Господарського суду Миколаївської області від 04 квітня 2013 року, що набрало законної сили, договори оренди земельних ділянок, які є підставою для нарахування та подальшої сплати орендної плати за землю, та, в свою чергу, стали підставою для звернення позивача щодо стягнення з ТОВ «Грейн-777» податкового боргу з орендної плати за землю, визнані не укладеними.
При цьому, Господарським судом при розгляді вказаної справи встановлено, що вказані договори не містять істотних умов, а також судом встановлено, що фактично вказані земельні ділянки за цими договорами орендарю не передавались та відповідна державна реєстрація вказаних договорів здійснена не була.
Крім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що Очаківською районною державною адміністрацією Миколаївської області було підписано договори оренди тих самих земельних ділянок, що й з ТОВ «Грейн-777», з приватним підприємцем ОСОБА_2, що підтверджується копією реєстру короткострокових договорів оренди по Кам'янській сільській раді та копією договорів оренди землі на 364 дні від 07.09.2010 року, укладені між Очаківською районною державною адміністрацією та вказаним приватним підприємцем, яким, в свою чергу, здійснювалась сплата орендної плати за вказані земельні ділянки (квитанції № К17/3/6 та № 787.993.9).
Враховуючи вищевикладене, оскільки договори оренди земельних ділянок, які є підставою для нарахування та подальшої сплати орендної плати за землю, та, в свою чергу, стали підставою для звернення позивача щодо стягнення з ТОВ «Грейн-777» податкового боргу з орендної плати за землю, визнані рішенням Господарського суду Миколаївської області від 04 квітня 2013 року, що набрало законної сили не укладеними з мотивів відсутності в них істотних умов договорів, відсутності факту передачі земельних ділянок та не проведення державної реєстрації, а також з огляду на те, що іншим приватним підприємцем здійснювалось використання спірних земельних ділянок на підставі укладених договорів та відповідно здійснювалась сплата за їх оренду, тобто фактично відповідач не користувався спірними земельними ділянками, колегія суддів вважає, що підстави для стягнення з ТОВ «Грейн-777» суми орендної плати за їх використання відсутні.
Поряд з цим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо обґрунтованості позовних вимог податкового органу в частині стягнення з ТОВ «Грейн-777» податкового боргу з фіксованого сільськогосподарського податку, який виник на підставі поданої відповідачем декларації, тобто згідно вимог Податкового кодексу України є самостійно узгодженим податковим зобов'язанням та не підлягає оскарженню.
За таких обставин, оскільки при розгляді справи судом першої інстанції не повно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що в свою чергу призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року - задовольнити частково.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року по справі за адміністративним позовом Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» про стягнення податкового боргу - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРЕЙН 777» (вул. Південна, 50, кв. 74, Ленінський район, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54042, код ЄДРПОУ 33188267) на користь Держави податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку у розмірі 264,49 грн. (двісті шістдесят чотири гривні 49 коп.).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: /М.П. Коваль/
Суддя: /В.О. Потапчук/
Суддя: /Г.В. Семенюк/