ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
04 грудня 2014 року
справа № 804/9005/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
секретар судового засідання: Горшков В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року у справі №804/9005/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Праус” до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Праус” звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області в якому просило:
- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо проведення зустрічної звірки ТОВ „Праус” щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року, за результатами якої складено Акт перевірки № 627/223/37276126 від 11.06.2014 року „Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ „Праус” щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014р.”;
- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, які полягають у направленні Акту № 627/223/37276126 від 11.06.2014 року до ДПІ у містах та районах за місцезнаходженням контрагентів для здійснення відповідних заходів згідно вимог чинного законодавства України;
- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, які полягають у встановленні відсутності за юридичною адресою підприємства первинних та бухгалтерських документів: договорів, накладних, товарно-транспортних, податкових накладних, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, банківських виписок та будь - яких інших первинних бухгалтерських документів, регістрів бухгалтерського обліку, що засвідчують здійснення господарської діяльності;
- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо не підтвердження ТОВ „Праус” за квітень 2014 року реальності здійснення господарських відносин із контрагентами, їх виду, обсягу, якості та розрахунків, а саме встановлення відсутності об’єктів оподаткування та неможливості реального здійснення платником податків операцій постачальників - ТОВ „Праус” - покупці за квітень 2014 року не мали місце та не могли мати ніякого юридичного змісту;
- визнати протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська щодо відсутності у ТОВ „Праус” операцій, що підпадають під визначення статті 185 Податкового кодексу України за квітень 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що податковим органом проведено зустрічну звірку без встановлених законодавством підстав, з порушенням порядку проведення та оформлення її результатів, з порушенням вимог встановлених пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України. Викладені в акті про неможливість проведення зустрічної звірки висновки податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства є неправомірними, оскільки зроблені без співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів та без фактичного проведення зустрічної звірки.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року позов задоволено. Постанова суду обґрунтована відсутністю у відповідача правових підстав, встановлених пунктом 73.5 статті 73 ПК України для проведення зустрічної звірки, порушення встановленого порядку проведення зустрічної звірки в частині направлення обов'язкового запиту про надання інформації та встановлення порушення позивачем податкового законодавства та не підтвердження реальності господарських операцій без дослідження первинних документів бухгалтерського обліку.
В апеляційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело що неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування посилається на правомірність дій посадових осіб податкового органу, а також на те, що дії щодо проведення зустрічної звірки та складання відповідних документів за її результатами стосуються внутрішньої роботи податкового органу та не впливають на права та обов’язки позивача.
Заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги представник позивача посилається на її безпідставність та законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень не неї, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі довідки від 05.07.2013 №19/8/04-039, виданої ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, головним державним ревізором - інспектором відділу перевірок з окремих питань згідно із п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, проведено зустрічну звірку ТОВ „Праус” щодо не підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року та складено акт перевірки № 627/223/37276126 від 11.06.2014 року „Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ „Праус” щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014р.”, у висновках якого зафіксовано наступне: ТОВ „Праус” за квітень 2014 року не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об’єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій постачальники - ТОВ „Праус”- покупці за квітень 2014 року не мали місце та не могли мати ніякого юридичного змісту через: відсутність платника за податковою адресою; не наданням до звірки будь-яких первинних документів; не наданням бухгалтерських регістрів; відсутність складських приміщень; незначну кількістю трудових ресурсів, що фізично не могли б виконати реалізовані товари; не підтвердження фактів отримання товарів по ланцюгу постачання від основних постачальників (ТОВ „ЕКОІНБУД”);
- звіркою ТОВ „Праус” встановлено відсутність операцій, що підпадають під визначення ст. 185 Податкового кодексу України;
- за наслідками акта перевірки зазначена інформація буде направлена до ДПІ за місцем реєстрації контрагента - вигодонабувача/транзитера наведених вище за квітень 2014 року, що мали взаємовідносини з ТОВ „Праус”.
Відповідно до вказаного акту висновки, щодо відсутності у ТОВ „Праус” за квітень 2014р. господарських операцій по контрагентам - постачальникам: Дніпропетровська обласна спілка споживчих товариств, ПАТ „УКРНАФТА”, ПАТ „ДНІПРОНАФТОПРОДУКТ”, ТОВ ВТФ „Авіас”, ТОВ „ЕКОІНБУД”, базується виключно на акті перевірки ДПІ у Печерському ГУ Міндоходів у м. Києві від 22. 05. 2014р. № 1443/26-55-22-08/30400929 „Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ „ЕКОІНБУД” щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ „Дюран трейд” за квітень 2014”.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (надалі – Порядок №1232).
Відповідно до пункту 1 Порядку №1232 зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Пунктом вказаного 4 Порядку №1232 визначено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги до оформлення запиту визначені у пункті 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1232, проведенню зустрічної звірки має передувати направлення платнику завіреного печаткою органу державної податкової служби запиту про надання інформації та її документального підтвердження рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Орган державної податкової служби має повноваження на проведення зустрічної звірки лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження протягом місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання такого запиту.
Крім того, відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 3), реєструє його у журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання), неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами Державної податкової служби України.
Отже, актом про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання лише засвідчується факт неможливості її проведення без встановлення висновків стосовно документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Судом встановлено , що ТОВ „Праус” не отримувало запит ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області по взаємовідносинам з ТОВ „ЕКОІНБУД” за квітень 2014 року, також не отримувало наказ та направлення на проведення позапланової перевірки щодо взаємовідносин з цим контрагентом.
Відповідно до доводів позивача, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем у квітні 2014 року ТОВ „ПРАУС” було отримано запит №9199/10/04-62-15-02-028 від 08.04.2014 року від ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області з вимогою надання інформації та її документального підтвердження щодо оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами. Зазначений запит відповідача був останнім запитом, який ТОВ „ПРАУС” отримувало від відповідача до моменту отримання акту №627/223/37276126 від 11.06.2014. На зазначений запит ТОВ „ПРАУС” було надано відповідь №01/07-П від 17.04.2014, яка отримана відповідачем 24.04.2014, що підтверджується відміткою про отримання.
З матеріалів справи також встановлено, що ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області на ім’я директора ТОВ „Праус” був направлений запит від 20.05.2014 №13293/10/15-1 про надання пояснень та їх документального підтвердження стосовно взаємовідносин ТОВ „ПРАУС” з контрагентами за період березень-квітень 2014 року, однак, згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, наявного в матеріалах справи, запит податкового органу був отриманий посадовою особою ТОВ „ПРАУС” лише 16 червня 2014 року, тобто після складання акту від 11.06.2014 року.
Як вбачається з акту перевірки, податковий орган не отримував від платника податків інформації та її документального підтвердження, тобто не отримував жодних первинних документів за період проведення звірки.
Судом встановлено, що податковим органом звірка фактично не проводилась, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідної довідки не складено, натомість, податковим органом був складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки позивача у якому містяться висновки про порушення позивачем вимог статті 185 ПК України.
Крім того, в акті від 11.06.2014 року „Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ „Праус”щодо підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2014 року” відповідачем однією з підстав для формування висновків про не підтвердження реальності здійснення ТОВ „Праус” господарських відносин із контрагентами у квітні 2014 року зазначено відсутність ТОВ „Праус” за податковою адресою та ненадання до звірки будь-яких первинних документів.
Проте судом встановлено, що ТОВ „Праус” було укладено з Дніпропетровською обласною спілкою споживчих товариств договір оренди об‘єкта нерухомості - Договір №20 від 11.12.2013 року. Згідно умов зазначеного договору ТОВ „Праус” отримано у тимчасове платне користування нежитлове приміщення (кімната №601) загальною площею 32,4 м2, що знаходиться в адміністративній будівлі за адресою: м, Дніпропетровськ, вул. Миронова, 4.
Після направлення відповідачем до Державного реєстратора повідомлення від 13.12.2013 року про відсутність ТОВ „Праус” за місцем реєстрації за формою 18-ОПП, ТОВ „Праус” 03.01.2014 року засобами поштового зв’язку було отримано від відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу у зв’язку з отриманням від відповідача повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, копія якого долучена до матеріалів справи разом із копією поштового конверта.
Після отримання зазначеного повідомлення ТОВ „Праус” було підтверджено відомості про юридичну особу шляхом подання до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції заповнену реєстраційну картку за формою №6 про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Вказане підтверджує фактичне знаходження ТОВ „Праус”за податковою адресою та спростовує інформацію, зазначену відповідачем у акті про відсутність ТОВ „Праус” за податковою адресою.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми матеріального права суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що податковий орган не мав визначених законом підстав для проведення зустрічної звірки ТОВ „Праус”, незаконності проведення відповідачем зустрічної звірки зважаючи на порушення вимог пункту 73.3, пункту 73.5 статті 73 ПК України та вказаного Порядку, та відповідно протиправності вчинення відповідачем дій пов’язаних з проведенням вказаної зустрічної звірки.
З огляду на викладене, у межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав передбачених статтею 202 КАС України для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року у справі №804/9005/14 – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров