Рішення № 42002023, 18.12.2014, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.12.2014
Номер справи
918/1460/14
Номер документу
42002023
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" грудня 2014 р. Справа № 918/1460/14

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О.,

при секретарі судових засідань Морозу С.Ю.,

розглянувши матеріали справи за позовом прокурора міста Рівного в інтересах держави в особі Рівненської міської ради

до Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради

про внесення змін до договору оренди землі

за участі представників:

від позивача: Горчак Ю.П. довіреність № 08-2251 від 31.12.14 року,

від відповідача: Ремовський С.В. довіреність від 22.09.2014 року,

від органу прокуратури: Ковальчук Л.В. посвідчення № 027171 від 02.07.2014 року.

Статті 20, 22, 91 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.

Обставини справи: В жовтні 2014 року Прокурор м. Рівного звернувся до господарського суду Рівненської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Рівненської міської ради (далі Рада) до відповідача Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі Управління) про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 23.05.2011 року №561010004000044 укладеного між Радою та Управлінням, а саме виклавши їх у наступній редакції:

п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 291729,44 грн. (двісті дев'яносто одна тисяча сімсот двадцять дев'ять гривень сорок чотири копійки), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року.

п. 9 За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 8 751,88 грн. (вісім тисяч сімсот п'ятдесят одна гривня вісімдесят вісім копійок), - що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-17/121-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 9 від 21.05.2014р. засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на те, що 23.05.2011 року між Радою та Управлінням було укладено договір оренди землі № 561010004000044. У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", яким було внесено зміни до Податкового кодексу України, та передбачено мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності у розмірі не менше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, Радою був проведений перерахунок орендної плати та встановлений її розмір на рівні 8 751,88 грн., що становить 3 % від її нормативної грошової оцінки. Оскільки спірним договором було передбачено перегляд розміру орендної плати у зв'язку зі змінами нормативної грошової оцінки, а відповідач ухиляється від внесення відповідних змін щодо збільшення розміру орендної плати у цей правочин, прокурор міста Рівного, посилаючись на статті 632, 651, 759, 762, 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 93, 124, 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статті 15, 21 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон), просив суд внести зміни до пунктів 5 та 9 укладеного між сторонами спірного договору оренди, і викласти їх у редакції наведеній вище.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 14.10.2014 року порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 28.10.2014 року.

24.10.2014 року прокурором та Рівненською міською радою через відділ канцелярії суду подано спільну заяву №56-8823вих-14 від 23.10.2014 року про зміну предмету позову, відповідно до якої останні просили: внести зміни до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 23 травня 2011 року №561010004000044, укладеного між Рівненською міською радою та Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради і викласти пункт 5 та пункт 9 Договору в наступній редакції: п. 5 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 291729,44 грн. (двісті дев'яносто одна тисяча сімсот двадцять дев'ять гривень сорок чотири копійки), - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року". п.9 "За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 8751,88 грн. (вісім тисяч сімсот п'ятдесят одна гривня вісімдесят вісім копійок), - що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-17/121-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №9 від 21.05.2014 засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки. Орендар зобов'язується вносити орендну плату за новими ставками з 01 квітня 2014 року".

Ухвалою суду від 28.10.2014 року вказану заяву про зміну предмету позову прийнято до розгляду.

10.11.2014 року відповідачем через відділ канцелярії суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній заперечив проти вимоги викладеної у заяві про зміну предмету позову, з підстав викладених у відзиві, який судом розглянуто та долучено до матеріалів справи. Крім того, вказав на невідповідність позовних вимог нормам Податкового кодексу, з огляду на положення якого орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності не може змінюватись протягом бюджетного року. Відтак вважає, що позовна вимога щодо зміни розміру орендної плати за рішенням суду передбачає зміну податку (розміру платежу) до закінчення поточного бюджетного року, що суперечить пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПКУ, у зв'язку з чим є безпідставною.

08.12.2014 року прокурором міста Рівного через відділ канцелярії суду подано заяву, відповідно до якої останній просив суд не розглядати заяву про зміну предмету позову від 23.10.2014 року.

У судовому засіданні 28.10.2014 року оголошувалась перерва до 11.11.2014 року, 11.11.2014 року до 09.12.2014 року.

Ухвалою суду від 09.12.2014 року строк розгляду спору №918/1460/14, в порядку ч.3 ст.69 ГПК України за клопотанням відповідача продовжено на 15 днів. Розгляд справи відкладено на 18.12.2014 року.

У судовому засіданні 23.12.2014 року до початку розгляду судом спору по суті прокуратурою міста Рівного спільно з Радою подано заяву №56-9975вих-14 від 05.12.2014 року, відповідно до якої останні повідомляли, що 23.10.2014 року на адресу господарського суду Рівненської області прокуратурою міста Рівного було скеровано заяву про зміну предмету позову, та просили суд не розглядати вищевказану заяву, а розглянути позов від 03.10.2014 року №56-8070вих-14 в первісному вигляді.

Оскільки заява про зміну предмету позову від 23.10.2014 року прийнята до розгляду ухвалою господарського суду Рівненської області від 28.10.2014 року, суд розцінює заяву №56-9975вих-14 від 05.12.2014 року як заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої предметом позову є вимоги в редакції позовної заяви від 03.10.2014 року №56-8070вих-14.

Відповідно до ч.4 ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.

Відтак, вказана заява №56-9975вих-14 від 05.12.2014 року подана до початку розгляду судом справи по суті, приймається судом до розгляду.

Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні 18 грудня 2014 року підтримали позовні вимоги з підстав зазначених в позовній заяві, та наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні 18.12.2014 року, проти задоволення позову з підстав зазначених у позовній заяві, не заперечив.

Вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

26 квітня 2011 року між Радою (орендодавець) та Управлінням (орендар) було укладено договір оренди № 561010004000044 (далі Договір, а.с. 10-11), за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва житлового кварталу індивідуальної забудови, яка знаходиться у м. Рівне в районі вулиць Скляренка та Холмської (ділянка № 2) з правом укладання договорів суборенди (п. 1.1 Договору).

Договір підписаний уповноваженими представниками сторін, скріплений печатками цих юридичних осіб та зареєстрований в Управлінні Державного земельного агентства у місті Рівному, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23 травня 2011 року № 561010004000044.

У відповідності до п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1 050 м2 за рахунок земель, які були надані в оренду відповідачу.

Пунктом 5 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 219 316 грн. 77 коп. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 04-09/18, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 16 березня 2011 року.

Згідно п. 9 Договору за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 197 грн. 39 коп., що становить 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 04-09/18-1, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 20 січня 2011 року.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 10 Договору).

Пунктом 8 Договору сторони погодили, що останній укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі (пункт 20 Договору).

Судом встановлено, що на виконання вищезазначеного положення Договору між сторонами було підписано акт приймання - передачі земельної ділянки, що є предметом Договору в оренду (а.с. 16).

Правовідносини, які виникли між сторонами у зв'язку з орендою спірної земельної ділянки, регулюються, зокрема, Конституцією України, ЦК України, ЗК України, Законом.

У відповідності до положень закріплених в частинах 1, 2 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно зі статтею 1 Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У відповідності до 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За частиною 2 статті 21 Закону розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі статтею 288 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Розмір орендної плати не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти, електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Судом встановлено, що з метою приведення рішень Ради у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства 4 липня 2013 року позивачем було прийнято рішення № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" (а.с. 9).

Вказаним рішенням, яке на час розгляду даної справи не скасовано, у встановленому законом порядку не визнано недійсним та є чинним, крім іншого, було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки міста Рівного, введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року та установлено, що нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.

До матеріалів справи позивачем долучено проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі № 561010004000044 від 23.05.2011 року (а.с.19).

Листом - пропозицією від 02.06.2014р. № 08-1413 Радою направлено Управлінню проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі (а.с.18).

Однак відповідачем не повідомлено позивача про прийняття чи відхилення пропозиції.

Відповідно до розрахунку №02-17/121-1 розміру орендної плати за заемельну ділянку площею 1050 м2 на вулицях Скляренка-Холмська, яка надана в оренду Управлінню, станом на 01.04.2014 року розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 8 751,88 грн. (а.с.20).

Відповідно до пункту 13 Договору розмір орендної плати може змінюватись орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядається згідно законодавства. Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному та зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначеної законодавством.

Пунктом 34 Договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Суд зазначає, що вищезазначені положення спірного договору узгоджуються з нормативними приписами чинного законодавства.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 ЦК України).

За статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Частинами 1,2 статті 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно з частиною 3 статті 653 встановлено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Зміна або розірвання договору вчиняється у такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (стаття 654 ЦК України).

Як було зазначено вище, статтею 288 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що річна сума платежу за оренду земельної ділянки державної чи комунальної власності не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки такої земельної ділянки.

Судом встановлено, що розмір орендної плати, який запропоновано позивачем, визначено у межах граничних розмірів платежу за оренду земельної ділянки державної чи комунальної власності, передбачених статтею 288 Податкового кодексу України. Даний розмір також узгоджується з приписами статті 21 Закону.

Оскільки сторонами у Договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27 грудня 2010 року у справі № 27/15-10, від 23 травня 2011 року у справі № 7/105-10 (30/234-09), від 4 липня 2011року у справі № 41/81пд.

Враховуючи, що запропонований позивачем розмір орендної плати за спірну земельну ділянку визначено у межах граничних розмірів такого платежу, передбачених статтею 288 Податкового кодексу України, і такі зміни умов договору зумовлені приписами чинного законодавства, суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог прокурора м. Рівного, відтак позов підлягає задоволенню.

Згідно статті 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи, що прокурор від сплати судового збору звільнений, судовий збір в сумі 1 218 грн. 00 коп. підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 23 травня 2011 року №561010004000044, укладеного між Рівненською міською радою і Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради, виклавши зазначені пункти у наступній редакції:

"п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 291 729,44 грн. (двісті дев'яносто одна тисяча сімсот двадцять дев'ять гривень сорок чотири копійки) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року".

"п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 8 751,88 грн. (вісім тисяч сімсот п'ятдесят одна гривня вісімдесят вісім копійок), - що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-17/121-1, виданий управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 9 від 21.05.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки".

3. Стягнути з Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, місто Рівне, вулиця Лермонтова, будинок 6, ідентифікаційний код 05517742) в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено "23" грудня 2014 року

Суддя Пашкевич І.О.