Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2014 р. Справа № 818/2217/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про визнання дій незаконними, скасування державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про визнання незаконними дій особи "Відділ державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції" (код ЄДРПОУ 37784796) щодо винесення постанови ВП № 44129621 від 22.07.2014 р. про відкриття виконавчого провадження та скасування як незаконної державної реєстрації юридичної особи "Відділ державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції" (код ЄДРПОУ 37784796).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що державна реєстрація юридичної особи Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції проведена незаконно, а тому дії Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП № 44129621 від 22.07.2014 р. про відкриття виконавчого провадження також є незаконними.
Від відповідача, Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, надійшло заперечення в якому відповідач зазначає, що у відповідності до ч. 1, 2 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу". Відділ державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції має права та обов'язки юридичної особи та зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Державна виконавча служба здійснює виконання рішень на підставі визначених законом виконавчих документів, у тому числі виконавчих листів виданих судом. Відповідач зазначає, що з огляду на зазначене, виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 818/182/14 від 09.07.2014 р. виданого Сумським окружним адміністративним судом про стягнення з ОСОБА_1 податкової заборгованості в сумі 1265,64 грн. на користь ДПІ у м. Сумах відкрито державним виконавцем в межах наданих повноважень та у спосіб встановлений законом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача, Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву в якій зазначав, що проти позову заперечує з підстав викладених у запереченні та просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Представник відповідача, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції, в судовому засіданні проти позову заперечувала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу", державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державну виконавчу службу", органами державної виконавчої служби є:
- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
- управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
У відповідності до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну виконавчу службу", районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України "Про державну виконавчу службу", структура, склад та функціональні обов'язки Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції затверджуються Міністерством юстиції України.
На виконання вищезгаданих повноважень Міністерством юстиції України, виданий наказ № 83/5 від 03.03.2007 р. "Про затвердження Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби", зареєстрований у Мін'юсті України 03.03.2007 р. за №180/13447, а згодом наказ № 1348/5 від 13.05.2011 р. "Про ліквідацію Зарічного та Ковпаківського відділів державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції", відповідно до якого утворено відділ державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції. Даний наказ не є нормативно-правовим актом і не підлягає державній реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи № 818/321/14 за позовом ОСОБА_1 до реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції Сумської області, Сумського міського управління юстиції про скасування державної реєстрації, дослідженої в судовому засіданні, ОСОБА_1 звертався до суду з вимогою скасувати, як незаконну, державну реєстрацію "Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції".
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року по справі № 818/321/14 було встановлено, що державна реєстрація Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції була проведена у відповідності до вимог чинного законодавства та не вбачається підстав для її скасування, тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2014 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року по справі № 818/321/14 було залишено без змін. Вказана ухвала набрала законної сили з моменту її проголошення.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, законність державної реєстрації Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, яка була встановлена постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2014 року, яка набрала законної сили, не підлягає доказуванню в даній справі.
Отже вимоги позивача в частині скасування як незаконної державної реєстрації юридичної особи Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
22 липня 2014 року державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції на підставі ст.ст. 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 44129621 з примусового виконання виконавчого листа № 818/182/14 від 09 липня 2014 року виданого Сумським окружним адміністративним судом про стягнення з ОСОБА_1 податкової заборгованості в сумі 1265,64 грн. на користь ДПІ у м. Сумах.
Обгрунтовуючи незаконність дій Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження позивач посилався на те, що вказані дії здійснені особою, яка була незаконно зареєстрованою.
Оскільки законність реєстрації Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції була встановлена судовим рішенням, яке набрало законної сили, то вказані доводи відповідача є необгрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Згідно ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Таким чином, суд приходить до висновку, що виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 818/182/14 від 09 липня 2014 року виданого Сумським окружним адміністративним судом про стягнення з ОСОБА_1 податкової заборгованості в сумі 1265,64 грн. на користь ДПІ у м. Сумах було відкрито державним виконавцем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача щодо визнання вказаних дій незаконними є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції про визнання дій незаконними, скасування державної реєстрації - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складений 24 грудня 2014 року