КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/15030/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
16 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2014 у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Доброгост» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Доброгост» звернулося до суду першої інстанції із позовом, в якому просило: визнати протиправними дії щодо складання Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві акту про неможливість проведення зустрічної звірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014; визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014; зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2014 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014; зобов'язано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволених позовних вимог, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснено заходи щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ДОБРОГОСТ» (код ЄДРПОУ 38872212), за результатами якої складено акт від 27.06.2014 №1523/26-59-22-04/38872212 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «ДОБРОГОСТ» (код за ЄДРПОУ 38872212) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.05.2014 по 31.05.2014.
Звіркою встановлено порушення ТОВ «ДОБРОГОСТ» (код за ЄДРПОУ 38872212) вимог п.п.16.1.11 п.16.1 ст.16, п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст.1, ст. 9, ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; п. 187.1 ст.187, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим підлягає зменшенню задекларований ТОВ «ДОБРОГОСТ» (код ЄДРПОУ 38872212) податковий кредит за період травень 2014 року на суму 1 922 473 грн. та податкове зобов'язання за відповідний період.
За результатами перевірки податковим органом також зроблено висновок про маніпулювання звітністю з податку на додану вартість та провадження господарської діяльності ТОВ «ДОБРОГОСТ» (код ЄДРПОУ 38872212) без наміру викликати юридичні наслідки, спрямовану на здійснення операцій, пов'язаних з наданням податкової вимоги третіх осіб.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014 та про зобов'язання відновити такі показники є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а інша позовна вимога є безпідставною, а тому в її задоволенні необхідно вімовити.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014 є правомірними та такими, що проведенні згідно до норм податкового законодавства, а тому позивачу в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з рішенням суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до пп. 20.1.6. п. 20.1. ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право, крім іншого, для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Згідно з п. 73.5. ст. 73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМ України від 27.12.2010 № 1232 передбачено, що зустрічні зірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Згідно з п. 4 Порядку № 1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Згідно з п.п. 7, 8 Порядку № 1232 за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка. При цьому, заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто, спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак, без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.
Таким чином, оскільки ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві зустрічної звірки ТОВ «Доброгост» не проведено, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідних довідок не складено, про що свідчить й сам акт про неможливість проведення зустрічної звірки, то позовні вимоги в частині визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки задоволенню не підлягають, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Разом з тим, колегія суддів наголошує, що в силу приписів чинного законодавства України, протиправні дії не можуть породжувати будь-які правомірні наслідки, будь то складений акт, довідка, висновки тощо, а так само не може вважатися правомірною, законною та достовірною інформація та данні, що містяться в даних документах. Акт про неможливість проведення зустрічної звірки, по суті, є доказом здобутим з порушенням закону, а тому такий акт та наведені в ньому обставини не можуть бути підставою для прийняття будь-якого рішення, або використовуватися будь-якими органами ДПС України, а також іншими державними органами та їх посадовими (службовими) особами, в якості носія доказової бази чи податкової інформації.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 20.06.2013 у справі К/800/9399/13.
Щодо решти позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014 та про зобов'язання відновити такі показники, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2.14 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 №266, інформація податкової звітності з податку на додану вартість, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Згідно з пунктом 2.21 Методичних рекомендацій підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Зі змісту вищенаведеного вбачається, що зміни в облікові дані операцій по ПДВ здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом виявлено факт порушення платником податків законодавства України.
Враховуючи, що у матеріалах справи відсутні податкові-повідомлення рішення про визначення ТОВ «Доброгост» сум грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, а акт про неможливість проведення зустрічної звірки може засвідчувати лише наявність обставин, які унеможливлюють проведення податковим органом зустрічної звірки, а також те, що, як було встановлено зустрічна звірка взагалі не проводилась, про що свідчить й сам акт про неможливість проведення зустрічної звірки, колегія суддів вважає, що у податкового органу не виникло права вносити зміни у дані, задекларовані позивачем у податкових деклараціях, що не пов'язані із зміною податкового навантаження з податку на додану вартість, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» на підставі акту перевірки №1523/26-59-22-04/38872212 від 27.06.2014 та зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві відновити показники податкового кредиту та зобов'язань ТОВ «ДОБРОГОСТ» в АС «Податковий блок» за травень 2014 року підлягають задоволенню, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 01.04.2014 у справі № К/800/47935/13.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належні докази, що підтверджують факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2014 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.,
Шурко О.І.
.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.