МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
22 жовтня 2014 року Справа № 814/2386/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н. В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54042
доГоловне управління Держземагентства України у Миколаївській обл., вул. Миру, 34, к. 711,Миколаїв,54034
треті особиВеликовеселівська сільська рада Врадіївського району Миколаївської області, вул. Тиха, 13, с. Великовеселе, Врадіївський р-н, Миколаївська область, 56340 провизнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області; про зобов'язання Управління надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.
В обґрунтування вимог позивач вказав, що Управління, в порушення норм Земельного кодексу України, прийняло рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою (надалі - Дозвіл на розроблення проекту землеустрою, Дозвіл) щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області (надалі - спірна земельна ділянка).
Управління надало письмові заперечення проти адміністративного позову в яких зазначило, що спірна земельна ділянка належить до земель комунальної власності, а розпорядження такими земельними ділянками є компетенцією органів місцевого самоврядування. А відтак, позивачу слід звернутся до відповідного органу місцевого самоврядування дл отримання Дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної ділянки.
Вивчив доводи сторін, дослідив письмові докази, суд встановив наступне.
У липні 2014 року Позивач звернулась до Управління із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (для ведення садівництва, для ведення фермерського господарства) орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного (населених) пункту, яка знаходиться на території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області земель із державної власності у межах норм безоплатної приватизації (окрім фермерського господарства).
Відповідно до графічних матеріалів, що були додані до заяви Позивач була зацікавлена в одержанні земельної ділянки, що знаходиться на території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області. (с. Новоолексіївка).
22.07.2014 Управління направило позивачу відповідь, в якій зазначило,що відповідно до інформації відділу Держземагентства у Врадіївському районі Миколаївської області спірна земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності. Згідно ст. 122 Земельного кодексу України повноваженнями щодо передачі земельних ділянок у власність або користування у даному випадку належать органу місцевого самоврядування. Крім того, зазначена земельна ділянка перебуває в оренді іншої особи.
Згідно норм статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться зокрема у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок із земель державної або комунальної власності - у розмірі не більше 2,0 гектара.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України. Так, згідно з частиною четвертою, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи (яким є Управління) передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до наданих відповідачем пояснень, а також копій схем резервних територій Великовеселівської, витягу з Державного земельного кадастру, рішення Врадіївської районної ради народних депутатів від 31.01.1998 № 2 "Про затвердження меж населених пунктів", земельна ділянка, в одержанні якої зацікавлена позивач, розташована межах населених пункту - села Новоолексіївка.
Таким чином, повноваження щодо передачі земельних ділянок у власність є компетенцією відповідних сільських рад, про що Управління роз'яснило позивачу у листі від 22.07.2014 року.
Суд зазначає, що лист відповідача не є рішеннями органу виконавчої влади про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що Управління діяло відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, статті 122 Земельного кодексу України, і не допустило порушення прав позивачів.
З таких обставин, суд дійшов висновку, що поовні виомги не обгрунтовані та задоволенню не належать.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного Адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Н. В. Лісовська