ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4690/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області до публічного акціонерного товариства "Херсонводбуд" про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Херсонводбуд" (далі-відповідач, ПАТ "Херсонводбуд") про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу
Адміністративний позов обгрунтований тим, що станом на 27 жовтня 2014 року за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності відповідач має податковий борг на загальну суму 2803, 82 грн.: із земельного податку з юридичних осіб в сумі 2461,11 грн., який виник 30.07.2014 р. за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно податкової декларації з плати за землю від 23.01.2014 р. на суму 2448,03 грн., пені в розмірі 17,05 грн. та наявної переплати в сумі 3,97 грн. та з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 342,71 грн., що виник 30 червня 2014 року в результаті непогашення самостійно обчислених платником податків грошових зобов'язань згідно з податковими деклараціями з травня по серпень 2014 року, переплатою на особовому рахунку в розмірі 24,63 грн. та пенею в сумі 12,34 грн. У зв'язку з тим, що грошове зобов'язання є узгодженим та залишається добровільно несплаченим, позивач просить суд стягнути з ПАТ "Херсонводбуд" даний податковий борг.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження та підтримання позовних вимог.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Разом з тим, за адресою ПАТ "Херсонводбуд", внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, направлено ухвалу суду. Поштове відправлення повернулось до суду з відміткою, зробленою працівником поштового зв'язку - "за закінченням терміну зберігання".
Згідно з ч.8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПАТ "Херсонводбуд" здійснює господарську діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого розпорядженням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 20.07.2005 р. та перебуває на обліку в ДПІ як платник податків, зборів та обов'язкових платежів з 23 липня 1993 року за № 4
Пунктом 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 16.1.3. п. 16.1. ст.16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 36.1. ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом ( п.57.1. ст. 57 ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Порядок оподаткування землі в Україні визначається розділом XII "Плата за землю" ПКУ.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого у розділі XII "Плата за землю" (пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.175. п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З досліджених матеріалів справи слідує, що 23 січня 2014 року, у зв'язку з наявністю у розпорядженні та користуванні земельної ділянки площею 945.0000, відповідачем подано до ДПІ у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік на загальну суму 9792,09 грн. Нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки - 1036,20 грн.
Відтак, грошове зобов'язання відповідача з земельного податку є узгодженим.
Проте, ПАТ "Херсонводбуд" не внесено суму податку до бюджету у повному обсязі, що підтверджується довідкою позивача станом на 27 жовтня 2014 року.
Податковий борг із земельного податку з урахуванням пені за несвоєчасну сплату в розмірі 17,05 грн. та переплати в сумі 3,97 грн. складає 2461, 11 грн.
Крім того, публічним акціонерним товариством "Херсонводбуд" самостійно обчислено та відображено у податкових деклараціях № 9032680659 від 10.06.2014 р., № 9038529447 від 08.07.2014 р., № 9047935512 від 19.08.2014 р., № 9050398059 від 02.09.2014 р. грошове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 641 грн.
У порушення п. 36.1. ст.36 ПК України відповідачем не здійснено повної сплати податку.У зв'язку з наявністю на особовому рахунку товариства переплати в сумі 24,63 грн. та часткового погашення зобов'язання в розмірі 286 грн. залишок несплаченого суми податку на додану вартість становить 330,37 грн.
Таким чином, станом на 30.06.2014 р. у платника податків утворився податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 342,71 грн. Факт та розмір боргу підтверджується розрахунком ДПІ.
У порядку ст. 129 ПК України після закінчення встановленого законом строку погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нарахована пеня в сумі 12,34 грн.
Загальна сума боргу ПАТ "Херсонводбуд" з ПДВ нараховує 342,71 грн.
Підпунктом 20.1.19. п. 20.1. ст.20 ПК України контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 41.2. ст.41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 59.1. ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
04 серпня 2014 року відповідачу виставлено податкову вимогу форми "Ю" № 8816-25 в розмірі 812 грн. 04 коп., яка отримана уповноваженою особою підприємства 20 серпня 2014 року. Крім того, заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області винесено рішення № 511 від 07 серпня 2014 року про опис майна у податкову заставу.
Вжиті позивачем заходи щодо забезпечення погашення ПАТ "Херсонводбуд" заборгованості не призвели до надходження до бюджету повної сплати недоїмки з боку відповідача.
На час розгляду справи податковий борг на загальну суму 2803,82 грн. залишається не погашеним.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.4. ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Оскільки ПАТ "Херсонводбуд" не виконано обов'язку платника податку щодо сплати суми узгодженого грошового зобов'язання з земельного податку та податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у встановленому законом порядку, а тому податковий борг в розмірі 2803,82 грн. підлягає стягненню з рахунків відповідача у банках та за рахунок його готівки.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків боржника: публічного акціонерного товариства "Херсонводбуд" (код ЄДРПОУ 01036483) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу у сумі 2803 (дві тисячі вісімсот три) грн.82 коп., з них:
- 2461 (дві тисячі чотириста шістдесят одну) грн. 11 коп. по земельному податку з юридичних осіб, код платежу 13050100, до місцевого бюджету. Отримувач: УДКСУ у Херсонській області, код 37959779, банк ГУДКС, МФО 852010;
- 342 (триста сорок дві) грн. 71 коп. з податку на додану вартість із вироблених у Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100, до державного бюджету. Отримувач: УДКСУ у Херсонській області, код 37959779, банк ГУДКС, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 8.2.3