КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 752/9767/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Фаренюк А.О.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Старової Н.Е.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 15 липня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва з адміністративним позовом про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними, зобов'язання здійснити нарахування, перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Голосіївського районного суду міста Києва від 15 липня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне дослідження обставин, що мають значення для справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 07.02.2011 року перебуває на обліку Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва по та отримує пенсію по інвалідності II групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 11.08.2011р. по справі № 2а-3154/11 позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 01.04.1999р по 05.02.2011р. залишено без розгляду. Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 25.08.2011 зобов'язано управлінням ПФУ в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії за період 05.02.2011 по 22.07.2011 рік згідно ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком державної пенсії та згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2011р. апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва залишено без задоволення, постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 25.08.2011р. - без змін.
30.01.2012р. позивач звернувся з оригіналом виконавчого листа та письмовою заявою до управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва щодо виконання вищезазначеного рішення суду. Управлінням ПФУ в Голосіївському районі м. Києва було проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується розпорядженням №817680 від 02.02.2012р.
Різниця недоотриманої пенсії в результаті проведеного перерахунку складає -24 489,12грн.
З матеріалів пенсійної справи убачається, що з 01.01.2012 року розрахунок пенсії позивача проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
При прийнятті постанови, суд першої інстанції виходив з того, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року було зазначено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Колегія суддів, враховуючи доводи апеляційної скарги, не погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Виходячи із змісту ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: - інвалідам II групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Також, ч. 4 ст. 54 вказаного вище Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п. 17 ч. 1 с. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.
Відповідно до абз. 8 п. 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 63 Закону України «Про статусі і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Починаючи з 01.01.2014 року, Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року в редакції Закону України від 06.07.2014 року № 1534-18 не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 року пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема ст. 50, 54 вказаного Закону.
Проте, Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року в редакції Закону України від 03.08.2014 року № 1622-18, встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що вказана норма діє з 16.08.2014 року.
Таким чином, з 16.08.2014 року, розміри пенсій передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обмежується вимогами Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року в редакції Закону України від 03.08.2014 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій, позивачу з 02.01.2014 року по 15.08.2014 року застосуванню підлягають норми ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України 230/96-вр, а не постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210.
Проаналізувавши норми законодавства, апеляційний суд вважає, що позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити нарахування, перерахунок та виплату пенсій відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України 230/96-вр за період з 02.01.2014 року по 01.08.2014 року - підлягає задоволенню.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів, у відповідності до ч. 2 ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати в частині та ухвалити в цій частині нову постанову.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Голосіївського районного суду міста Києва від 15 липня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 в проведені перерахунку та виплаті пенсій в розмірах, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України № 230/96-ВР - неправомірними за період з 02.01.2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити ОСОБА_2 нарахування, перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України 230/96-вр за період з 02.01.2014 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Суддя:
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Старова Н.Е.