ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
12 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1739/14
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Косцової І.П.
суддів - Турецької І.О.
- Стас Л.В.
за участю секретаря - Разінкіної Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про відшкодування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило стягнути з Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 810,03 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у відповідача заборгованості по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам державного небюджетного підприємства, яка утворилася за період 01 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року і підлягає стягненню з відповідача відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року позов задоволено частково.
Суд стягнув з Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" заборгованість у сумі 405,02 грн.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» зареєстроване в УПФУ в Малиновському районі м. Одеси за №4163, як платник страхових внесків відповідно до ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.05.2003 року.
Як вбачається з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсії науковим працівникам державного не бюджетного підприємства відповідач - ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» має заборгованість зі сплати різниці між науковою пенсією та пенсією, призначеною відповідно до інших законодавчих актів України за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року у сумі 810,03 грн.
Наявність заборгованості відповідача перед Управлінням пенсійного фонду України у Малиновському районі підтверджується також розрахунком заборгованості ПАТ «Одеське СКТБ Продмаш» за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року.
Судом встановлено, що у строки встановлені чинним законодавством відповідач не оплачував витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, через це виникла заборгованість, яка за період 01.10.2013 року по 31.12.2013 року склала 810,03 грн.
Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову, виходячи з аналізу норм чинного законодавства та дослідивши матеріали справи.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (із змінами та доповненнями), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, у тому числі, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Абзацом 2 пункту 13 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003р. (зі змінами та доповненнями) встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Відповідно до положень ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13 грудня 1991року №1977-XII (зі змінами та доповненнями) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно з п.3 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004р. №372 (зі змінами та доповненнями) фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Відповідно до ч.1 п.5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004р. №372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Так, на виконання зазначеного припису Порядку, Управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса згідно діючого законодавства на адресу Публічного акціонерного товариства «Одеське спеціальне конструкторсько-технологічне бюро продовольчого машинобудування» направлено повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Особливий характер праці осіб, котрим пенсія призначена як науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», підтверджується наявними у матеріалах справи належним чином засвідченими копіями відповідних Довідок, Розпоряджень, Заяв про призначення/перерахунок пенсії, Довідок про наукову та науково-технічну діяльність, Розрахунками стажу, Розпорядженнями, з яких вбачається, що роботи, котрі виконувались пенсіонерами, відносяться до науково-технічної діяльності.
Разом з тим, відповідачем у законодавчо визначені строки відповідачем не сплачено суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у зв'язку з чим виникла заборгованість, сума якої за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року склала 810,03 грн.
Відповідно до п.8 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. №372, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Також слід зазначити, що згідно з приписами ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2014р., по справі №815/5744/13-а, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одеське спеціальне конструкторсько-технологічне бюро продовольчого машинобудування» задоволено, скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.09.2013р., та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса задоволено частково, присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеське СКТБ Продмаш» на користь Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 405,02грн.
Також, у вказаній постанові зазначено, що на час роботи ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" було державним підприємством, а тому необхідно керуватися п.2 ч.9 ст.24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та п.п.2,4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, у зв'язку з чим різниця між сумою пенсії, виплаченої пенсіонерам за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, повинна фінансуватись у співвідношенні: 50% за рахунок коштів державного бюджету; 50% за рахунок коштів Публічного акціонерного товариства «Одеське спеціальне конструкторсько-технологічне бюро продовольчого машинобудування».
Відтак, у постанові від 19.03.2014р. Одеським апеляційним адміністративним судом повністю встановлено обставини по суті спору, надана їх відповідна правова оцінка, та, зокрема, встановлено, що ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" повинно відшкодовувати не 100% різниці між сумою пенсії за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників, а лише 50% вказаної різниці.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про відшкодування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя - доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
Л.В.Стас.