У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/2654/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Т. М.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
18 грудня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги приватного підприємства "Мега-Крокус" та відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, приватного підприємства "Мега-Крокус" про виконання вимог ,
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2013 року Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області звернулась до суду з позовом до відділу освіту, молоді та спорту Заставнівської РДА, в якому просила зобов'язати відповідача виконати п. 2 та п. 7 вимоги ДФІ в Чернівецькій області від 08.05.2014 р. №24-26-13/488, а саме: забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,00 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення п. 2 вимоги та забезпечити перерахування коштів в сумі 118413, 00 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету на рахунок №31416535700066 (повернення незаконних видатків попередніх бюджетних періодів; код доходу 21080500 (п. 2 вимоги)); забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 32572,65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення п. 7 вимоги; провести відповідні взаємозвірки по сумах коштів єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн. та забезпечити перерахування коштів в сумі 42042,64 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету на рахунок №31416535700066 та відобразити як відновлення касових видатків 2490,20 грн. (п. 7 вимоги).
В ході розгляду справи в суді першої інстанції приватне підприємство Мега-Крокус» залучено до участі в даній справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
28.10.2014 року позивачем подано суду заяву про уточнення позовних вимог у зв'язку з частковим виконанням позовних вимог відповідачем, в якій просив зобов'язати відповідача виконати п. 2 та п.7 вимог ДФІ в області від 08.05.2014 року №24-26-13/88, а саме: забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення (п.2 вимоги); забезпечити перерахування коштів в сумі 118413,0 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету на рахунок №31416535700066 (повернення незаконних видатків попередніх бюджетних періодів код доходу 21080500); забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 31672,65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення (п. 7 вимоги); провести відповідні взаємозвірки по сумах коштів єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн. (п.7 вимоги); забезпечити перерахування коштів в сумі 41042,64 грн., в дохід Заставнівського районного бюджету на рахунок №31416535700066 (повернення незаконних видатків попередніх бюджетних періодів код доходу 21080500) та відобразити як відновлення касових видатків 2490,20 гривень, (п. 7 вимоги).
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року позов задоволено повністю: зобов'язано відділ освіти, молоді і спорту Заставнівської районної державної адміністрації виконати п.2 та п. 7 вимог Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області від 08.05.2014 року № 24-26-13/488 а саме: забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення; забезпечити перерахування коштів в сумі 118 413 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету; забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 31672, 65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення вимог (п.7 вимоги); провести відповідні взаємозвірки по сумах єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн.; забезпечити перерахування коштів в сумі 41042,64 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету та відобразити як відновлення касових видатків 2490, 20 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач та третя особа звернулися з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явились.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення із наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, з 31.12.2013 р. по 27.03.2014 р. Кіцманська МДФІ провела ревізію фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією відділу освіти Заставнівської РДА за період з 01.06.2012 р. по 28.02.2014 р., результати якої оформлено актом ревізії №24-26-22/21 від 03.04.2014 р.
З вимоги Кіцманської МДФІ від 08.05.2014 р. №24-26-13/488, надісланої відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА, вбачається необхідність усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
Зокрема, позивачем встановлено, що відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА протягом періоду з 01.10.2012 р. по 28.02.2014 р., проведено оплату за спожиті приватним підприємством "Мега-Крокус" послуги з газопостачання та теплопостачання на загальну суму 118413,0 грн., які не відшкодовано споживачем при проведенні розрахунків за оренду приміщень харчоблоків.
У зв'язку з чим, відповідно до п. 2 вимоги Кіцманської МДФІ від 08.05.2014 р. №24-26-13/488, зобов'язано відділ освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення та забезпечити перерахування коштів у сумі 118413,0 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету.
В п. 7 міститься вимога щодо зобов'язання відповідача забезпечити відшкодування незаконних виплат коштів в сумі 32572,65 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення щодо введення понаднормативних посад, які були укомплектовані, однак не були забезпечені об'єктами роботи визначеними нормативами та провести відповідні взаємозвірки по сумах коштів єдиного соціального внеску в сумі 11860,19 грн. і забезпечити перерахування коштів в сумі 42042,64 грн. в дохід Заставнівського районного бюджету, відобразити як відновлення касових видатків 2490,20 грн.
З листів відділу освіту молоді та спорту Заставнівської РДА від 11.06.2014 р. №400 та від 17.06.2014 р. №417 слідує, що відповідач повідомив Кіцманську МДФІ про стан усунення порушень, виявлених в ході фінансово-господарської ревізії - часткове усунення виявлених порушень, проте не виконані вимоги пунктів 2 і 7.
Крім того, відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА надіслано приватному підприємству "Мега-крокус" претензію №3 від 22.05.2014 р. про сплату відшкодування до Державного бюджету зайвих виплат в розмірі 118413,0 грн., в якій відповідач запропонував за наслідкам ревізії Кіцманської МДФІ відшкодувати до Державного бюджету вартість послуг з теплопостачання, які отримувалися ПП "Мега-Крокус" в приміщеннях харчоблоків шкіл під час надання послуг з організації харчування дітей.
В акті ревізії, зокрема, зазначено, що порушення щодо невключення в договори оренди норми, яка б передбачала відшкодування вартості теплопостачання допущено в.о. начальника відділу освіти Матейчук М.Г., якою підписано договір № 262 та юристом відділу освіти Мазепою М.С., яким здійснювалася підготовка проекту договору та його погодження. І відповідно відшкодовувати вартість незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн. необхідно, в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом вересня-грудня 2012 року, січня-грудня 2013 року, 2014 року приватне підприємство "Мега-Крокус" за процедурою, визначеною Законом України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 р. визнавався переможцем конкурсних торгів на закупівлю за бюджетні кошти послуг за кодом ДК 55.30.1 "Послуга громадського харчування" (організація харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах району) - 2012 - 2013 роки та за кодом ДК 56.29.2 "Послуги їдалень" (Організація харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах району) - 2014 рік.
Відповідно до п. 10 додатків №6 Документації конкурсних торгів на закупівлю "Технічного завдання послуги з організації харчування учнів в 2012-2013 роках" учасник зобов'язується оплачувати замовнику вартість використаної електроенергії та інших енергоносіїв водопостачання та водовідведення необхідних для забезпечення технологічного процесу приготування їжі, за плату по фактичній вартості, але не вище цін і тарифів для даної місцевості, за показниками лічильників.
З матеріалів справи слідує, що замовником конкурсних торгів виступав відділ освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації в Чернівецькій області.
За результатами конкурсних торгів між приватним підприємством "Мега-Крокус", як виконавцем послуг та відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації, як замовником послуг укладено наступні Договори: договір №176 від 16.10.2012 р. про організацію харчування учнів на базі їдалень загальноосвітніх закладів Заставнівського району (перелік згідно додатку №1 до договору), вартість закупівлі 1790319,50 грн.; договір №4 від 23.01.2013 р., вартість закупівель 6164972,94 грн.; договір №1 від 10.01.2014 р., вартість закупівель 3530735,66 грн. (т.1 а.с.182-184, 185-187, 188-189).
Так, відповідно до умов договору №176 від 16.10.2012 р. про організацію харчування учнів на базі їдалень загальноосвітніх закладів Заставнівського району, а саме, п. 6.5.5. передбачено, що учасник оплачує рахунки, що пред'являє замовник, за витрату електроенергії, води, газу і необхідної для забезпечення технологічного процесу приготування, зберігання, реалізації їжі за показникам лічильників, встановлених в їдальні згідно встановлених цін і тарифів, а також орендну плату. Судовим розглядом встановлено, що відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА рахунки щодо відшкодування теплової енергії (опалення) Приватному підприємству "Мега-Крокус" не виставлялись. Між відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА та приватним підприємством "Мега-Крокус" укладено договори, у яких відсутня умова щодо відшкодування орендарем вартості спожитих ним комунальних послуг.
У Положенні про порядок розрахунку і використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селища та райцентру, до рішення 5 сесії 6 скликання №97-5/2001 вказано, що орендарі, крім внесення орендної плати та комунальних платежів, беруть участь у загальних для всього будинку та прилеглої до нього території витратах, пов'язаних з його експлуатацією, поточним ремонтом, пропорційно площі зайнятих приміщень.
В матеріалах справи міститься протокол про адміністративне правопорушення № 24-26-181/2014 від 30.04.2014 року, складений заступником начальника Кіцманської міжрайонної державної фінансової інспекції Стус Г.Г. щодо виявлених порушень, а саме, покриття витрат сторонніх юридичних осіб в період 01.10.2012 року по 06.03.2014 року на суму 104056,90 грн. на оплату послуг з опалення приміщень харчоблоків шкільних їдалень, допущене Матейчук Марією Григорівною в.о. начальника відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської райдержадміністрації. За вказане порушення рішенням Заставнівського районного суду Матейчук М.Г. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 164-12 ч. 3 КУпАП.
З приводу п.7 вимог Кіцманської МДФІ у Чернівецькій області стосовно введення в штатний розпис понаднормативних посад прибиральників службових приміщень суду першої інстанції, встановлено наступні обставини справи.
По Онутському НВК І-ІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 558 м. кв. та включено до штатних розписів 1,5 ставки. Фактично підтверджено площі прибирання 521,4 м. кв., що по нормативу передбачає затвердження 1,0 ставки прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 31.12.2013 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 0,5 штатної одиниці.
По Чорнопотіцькому НВК І-ІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 1076 м. кв. та включено до штатних розписів в період з 01.09.2012 р. по 31.03.2013 р. 4 штатні одиниці, які укомплектовано 4 одиницями прибиральників, в період з 01.04.2013 р. по 31.07.2013 р. 3 штатними одиницями, які укомплектовано 2,8 штатними одиницями, в період з 01.08.2013 р. по 31.08.2013 р. 3 штатними одиницями, які укомплектовані 2,5 штатними одиницями. Фактично підтверджено площі прибирання 1175 м. кв., що по нормативу передбачає затвердження 2,5 ставки прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 31.03.2013 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 1,5 штатні одиниці, з 01.04.2013 р. по 31.08.2013 р. 0,3 штатні одиниці та з 01.09.2013 р. по 31.12.2013 р. 0,5 штатної одиниці. Існування такого порушення визнається відповідачем і Чорнопотіцьким НВК, сплачено 1000 грн. у порядку повернення зайво витрачених коштів в сумі 23671,08 грн.
По Баламутівському НВК І-ІІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 2105 м. кв. та включено до штатних розписів 5 ставок. Фактично підтверджено площі прибирання 2250,0 м. кв., що по нормативу передбачає затвердження 4,5 ставки прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 30.03.2013 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 0,5 штатної одиниці.
По Чуньківському НВК І-ІІІ ступенів розрахунок проведено виходячи з площі прибирання 5504 м. кв. та включено до штатних розписів 9 ставок. Фактично підтверджено площі прибирання 4102,3 м.кв., що по нормативу передбачає затвердження 8,0 ставок прибиральників. В результаті в період з 01.09.2012 р. по 31.12.2012 р. зайво затверджено в штатному розписі та укомплектовано 1 штатна одиниця.
Внаслідок зазначеного порушення відділом освіти протягом періоду з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. проведено оплату праці за фактично невиконану роботу в загальній сумі 32672,65 грн. (в т.ч. 2012 році 15652,00 грн., 2013 році 15193,65 грн., січні-лютому 2014 року 1827 грн.), на яку сплачено єдиного соціального внеску 11860,19 грн. (в т.ч. в 2012 році 5681,70 грн., 2013 році 5515,29 грн., січні-лютому 2014 році 663,20 грн.). Внаслідок даного порушення відділу освіти завдано шкоди (збитків) в сумі 32672,65 грн.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 7, 8 та 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно абз.2 ч.4 ст. 48 Бюджетного кодексу України вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов'язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов'язань, у судовому порядку.
Ревізією встановлено, що порушення щодо не включення в договори оренди норми, яка б передбачала відшкодування вартості теплопостачання допущено в.о. начальника відділу освіти Матейчук М.Г., якою підписано договір № 262 та юристом відділу освіти Мазепою М.С., яким здійснювалася підготовка проекту договору та його погодження.
Відповідно до листа Державного казначейства України від 31.05.2011 р. N 17-04/1412-7555 орендодавець розподіляє між орендарями витрати на утримання приміщень залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, системи тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині - пропорційно розміру орендованої організаціями площі. Орендодавець надає орендарям рахунки для оплати орендної плати, послуг по охороні приміщення, комунальних послуг (теплопостачання, водопостачання, електроенергія, інші комунальні послуги - вивіз сміття, обслуговування ліфтів), орендарі оплачують їх відповідно до економічної суті платежу.
Статтею 283 Господарського кодексу України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). Оренда структурних підрозділів державних та комунальних підприємств не повинна порушувати виробничо-господарську цілісність, технологічну єдність даного підприємства. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зробивши системний аналіз норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносин, та враховуючи обставини справи та надані докази, колегія суддів вважає, що п. 2 вимоги Кіцманської МДФІ щодо неправомірного невключення посадовими особами відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА в умови договору оренди норми, яка б передбачала відшкодування вартості теплопостачання за спожиту теплову енергію і відповідно забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено порушення, є обґрунтованими та законними.
Суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими твердження апелянтів про те, що така вимога не може бути задоволена, оскільки відшкодування теплопостачання не передбачалось умовами договору, зважаючи на наступне.
Згідно п. 2 вимоги ДФІ у Чернівецькій області від 08.05.2014 р. №24-26-13/488 відділу освіти необхідно забезпечити відшкодування незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн., в тому числі за рахунок осіб, якими допущено вказане порушення. При цьому, в акті ревізії відділу освіти від 03.04.2014 р. №24-26-22/21 вказано осіб з вини яких допущено порушення (допущено в.о. начальника відділу освіти Матейчук М.Г., якою підписано договір № 262 та юристом відділу освіти Мазепою М.С., яким здійснювалася підготовка проекту договору та його погодження) і відповідно відшкодовувати вартість незаконних витрат коштів в загальній сумі 118413,0 грн. необхідно, в тому числі за рахунок осіб, якими допущено це порушення, внаслідок якого відділу освіти завдано збитків на загальну суму 118413,0 грн.
Ревізією відділу освіти з питань повноти та своєчасності розрахунків орендарів за надані їм комунальні послуги встановлено, що відповідно до документації з конкурсних торгів ПП "Мега-Крокус" на 2012-2013 роки, передбачалося проведення видатків у зв'язку з здійсненням діяльності щодо надання послуг з харчування, а саме: оплата комунальних послуг, електроенергії, газу - 13,5 % від понесених витрат, що становить 80564,38 грн. та 420831,45 грн.
Також ревізією встановлено, що відповідно до п.п. 6.5.5 договорів від 16.10.2012 р. №176 та від 23.01.2013 р. №4 "Про організацію харчування", укладених відділом освіти з ПП "Мега-Крокус", останній оплачував рахунки, які пред'являв відділ освіти на відшкодування електроенергії, води, газу необхідних для технологічного процесу. Рахунки на відшкодування вартості теплопостачання відділом освіти ПП "Мега-Крокус" в ревізійному періоді не виставлялися та відшкодування відділу освіти цих послуг орендарем ПП "Мега-Крокус" не проводилось.
Статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 р. №1875-ІV визначено, що балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Згідно частини четвертої статті 19 Закону особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Також встановлено, що в ході ревізії за участю представників відділу освіти, проведено суцільне комісійне обстеження орендованих ПП "Мега-Крокус" шкільних приміщень, за наслідками проведення якого встановлено, що у всіх харчоблоках приміщення обігріваються радіаторами, які на час обстеження функціонували та температура яких була ідентичною температурі інших радіаторів, якими обігрівалися інші приміщення та температура в яких була такою ж та вищою ніж у інших шкільних приміщеннях.
Крім того, згідно даних відділу освіти випадків нефункціонування системи теплопостачання, окрім неопалюваних періодів ревізією, не встановлено.
Також, ревізією випадків ініціювання відділом освіти, чи ПП "Мега-Крокус" питання про відключення харчоблоків від теплопостачання не встановлено.
Таким чином, ревізією відділу освіти підтверджено факти безоплатного користування ПП "Мега-Крокус" послугами з теплопостачання по 23-х навчальних закладах, що стало можливим із невключенням відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА вказаних послуг у договори оренди.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції вважає, що позовні вимоги в цій частині є правомірними та такими, що належать до задоволення в повному обсязі.
Щодо п. 7 вимоги Кіцманської у Чернівецькій області стосовно введення в штатний розпис понаднормативних посад прибиральників службових приміщень, колегія суддів вказує на наступне.
Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 р. №1205 (далі - Норматив №1205), та Типовими штатними нормативами дошкільних навчальних закладів, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.2010 №1055 (далі - Норматив №1055), визначено, що типові штатні нормативи загальноосвітніх навчальних закладів поширюються на усі типи загальноосвітніх навчальних закладів (далі - школи), крім шкіл-інтернатів усіх типів, спеціальних, санаторних шкіл, шкіл соціальної реабілітації та вечірніх (змінних) шкіл, та визначають максимальну кількість посад (штатних одиниць). Формування штатів шкіл передбачається з урахуванням їх контингенту учнів, кількості класів, режиму роботи, площ та санітарного стану приміщень, будівель і споруд.
Штатний розпис школи розробляється в межах затвердженого центральними та місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування фонду заробітної плати, дотримуючись найменування посад, передбачених цими Типовими штатними нормативами. Згідно Нормативу №1205 максимальна нормативна чисельність прибиральника службових приміщень складає 0,5 ставки. На кожні 250 м 2 площі, що прибирається, але не менше 0,5 посади на школу.
У школах, де заняття проводиться в другу зміну або є групи продовженого дня, додатково вводиться штатна одиниця з розрахунку 0,5 штатної одиниці на 250 м 2 площі, що використовується учнями цієї зміни або групами продовженого дня. При розрахунку площі, що прибирається, не враховується площа стін, вікон, панелей. Крім того, може не враховуватися площа класних кімнат (кабінетів) 8 - 11 класів, якщо вона прибирається учнями цих класів.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції встановлено, що навчання відбувалось в одну зміну.
Відповідно до п.п. "д" п. 5 Нормативу №1055 у штатних розписах дошкільних навчальних закладів передбачається посада прибиральника службових приміщень з розрахунку 0,5 штатної одиниці на кожні 200 кв. м. При площі службових приміщень менше ніж 200 кв. м встановлюється 0,5 штатної одиниці.
Проведеною шляхом співставлення кількості посад працівників, затверджених у штатних розписах, з нормами, визначеними законодавством встановлено, що до штатних розписів окремих закладів відділу освіти з 01.09.2012 р. включено понаднормативні посади прибиральників службових приміщень.
Внаслідок зазначеного порушення по Чорнопотіцькому НВК І-ІІ ступенів відділом освіти протягом періоду з 01.07.2012 р. по 31.12.2013 р. проведено оплату праці за фактично невиконану роботу в загальній сумі 32672,65 грн. (в т.ч. 2012 році 15652,00 грн., 2013 році 15193,65 грн., січні-лютому 2014 року 1827 грн.) на яку сплачено єдиного соціального внеску 11860,19 грн. (в т.ч. в 2012 році 5681,70 грн., 2013 році 5515,29 грн., січні-лютому 2014 році 663,20 грн.). Внаслідок даного порушення відділу освіти завдано шкоди (збитків) в сумі 32672,65 грн.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що порушення допущене з вини директорів Баламутівського НВК І-ІІІ ступенів ОСОБА_5, Онутського НВК І-ІІ ступенів ОСОБА_6, ступенів Чорнопотіцького НВК І-ІІ ступенів ОСОБА_7, Чунівського НВК І-ІІІ ступенів ОСОБА_8, якими подано до відділу освіти недостовірну інформацію щодо площ приміщень, які прибираються та головних бухгалтерів ОСОБА_9 та ОСОБА_10, якими складено і підписано штатні розписи з завищеною кількістю штатних осіб прибиральників.
Під час з'ясування обставин в суді першої інстанції, головний бухгалтер ОСОБА_10 пояснила, що керувалася даними про площі надані їй директорами шкіл, а директори шкіл зазначили, що до площ прибирання включали площі дошкільних груп. Однак, в ході обмірів площ, що прибираються встановлено, що вищевказані приміщення прибираються помічниками вихователів, що підтверджується їхніми поясненнями.
Необхідно зазначити, що площі прибирання визначені шляхом складення актів обстеження приміщень НВК, які прибираються працівниками відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської РДА у складі директорів шкіл, завгоспів, голів профкомів, голів батьківського комітету школи в присутності головного державного фінансового інспектора М.В. Лукащук.
Рахом з тим, відповідно до акту від 27.02.2014 року по Чорнопотіцькому НВК підтверджено площу прибирання 1088 м. кв., згідно акту від 17.03.2014 року по Чуньківському НВК підтверджено площу прибирання 4100 м.кв., згідно акту від 14.03.2014 року по Онутському НВК підтверджено площу прибирання приміщень 521, 38 м.кв., згідно акту від 14.03.2014 року по Баламутівському НВК підтверджено площу прибирання приміщень 2247, 1 м. кв.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що положення п. 7 вимог Кіцманської МДПІ у Чернівецькій області є правомірними та підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційних скарг не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційні скарги приватного підприємства "Мега-Крокус" та відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Боровицький О. А.
Сапальова Т.В.