ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2014 року 10 год. 10 хв. Справа № 813/6504/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Козак О.О.,
представника позивача - Лозинської М.Я.,
відповідача- ОСОБА_2,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Самбірського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в:
Самбірський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 та просить стягнути кошти, що підлягають поверненню в сумі 3 414,19 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 отримав статус безробітного, при цьому він був зайнятою особою, а саме з 05.04.2013 року призначений на посаду директора підприємства «Європа» Самбірської районної спілки споживчих товариств за сумісництвом. Відтак, відповідач обманним шляхом отримав допомогу по безробіттю в сумі 3 414,19 грн. Оскільки ОСОБА_2 в добровільному порядку не повернув Самбірському міськрайонному центру зайнятості виплачені йому кошти, то позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 22.10.2014 року відкрито провадження у справі. В судовому засіданні 18.12.2014 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позовній заяві, просила суд адміністративний позов задовольнити.
Позиція відповідача викладена у наданому письмовому запереченні від 07.11.2014 року вх. № 38670, відповідно до якого зазначено, що підприємство «Європа» Самбірської райспоживспілки призупинило свою діяльність і 04.04.2013 року, а відповідач провівши розрахунки, передавши матеріальні цінності, звільнився з роботи (запис в трудовій книжці № 23). Відтак, підприємство «Європа» Самбірської райспоживспілки, як таке, що призупинило свою діяльність, зобов'язано здавати «нульову» податкову та статистичну звітність. Правління підприємства «Європа» Самбірської райспоживспілки, за згодою відповідача, вирішило здавати звітність і надалі за підписом відповідача і по тій причині його було призначено директором по сумісництву. Заробітної плати чи іншої винагороди відповідач не отримав.
В судовому засіданні відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Самбірський міськрайонний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», «Про державну службу» тощо.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (надалі - Закону України № 1533-ІІІ).
Як вбачається з ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ст.7 Закону України № 1533-ІІІ видами забезпечення безробітних є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності та допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні. Видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення» є:
професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях;
профорієнтація;
пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», компенсації відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення»;
надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України «Про зайнятість населення»;
надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;
інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України № 1533-ІІІ державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснюють центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у разі виявлення порушень прав застрахованих осіб вживають заходів відповідно до визначених законом повноважень.
Згідно з ч.1 ст.20 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи, з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до цього Закону та Закону України «Про зайнятість населення», взаємодіють з органами державної податкової служби, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими центральними органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства, проведення інших заходів по виконанню цього Закону.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 20.03.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Самбірського міськрайонного центру зайнятості з метою пошуку роботи. У зв'язку з неможливістю його працевлаштування, 20.03.2014 року на підставі власноручно підписаної заяви ОСОБА_2 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю терміном 720 календарних днів на підставі наказу центру зайнятості від 27.03.2014 року № НТ140327.
У вищевказаній заяві відповідач підтвердив той факт, що через відсутність роботи немає заробітку та інших передбачених законодавством доходів та що з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного ознайомлений.
Самбірським міськрайонним центром зайнятості проведено звірку достовірності даних, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення та одержано інформацію про те, що відповідач з 05.04.2013 року був призначений директором підприємства «Європа» Самбірської районної спілки споживчих товариств та одночасно перебував на обліку в Самбірському міськрайонному центрі зайнятості у період з 20.03.2014 року по 15.07.2014 року, про що складено Акт № 207 від 29.07.2014 року розслідування страхових нещасних випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Розслідуванням встановлено, що відповідач з 05.04.2013 року призначений на посаду директора підприємства «Європа» Самбірської районної спілки споживчих товариств за сумісництвом згідно постанови правління Самбірської районної спілки споживчих товариств № 11 від 04.04.2013 року, звільнений 18.07.2014 року згідно постанови від 18.07.2014 року № 12.
Судом встановлено, що сума виплаченого матеріального забезпечення відповідачу складає 3 414,19 грн.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач перебуваючи у статусі безробітного, належав до категорії зайнятого населення,чим порушив ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, а відтак протиправно отримав матеріальне забезпечення від позивача.
Згідно з п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року за № 60/62.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем було направлено відповідачу претензію щодо відшкодування коштів в сумі 3 414,19 грн. за № 2139/07 від 18.08.2014 року. Однак, ні у вказаний у претензії строк, ні під час судового розгляду справи відповідач не повернув незаконно отримані кошти.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вище викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Самбірського міскрайонного центру зайнятості (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. Шевченка,55/3, ЄДРПОУ 22394560) кошти в сумі 3414,19 (три тисячі чотириста чотирнадцять гривень дев'ятнадцять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена у повному обсязі 24 грудня 2014 року.
Суддя Сакалош В.М.