Постанова № 41992785, 21.04.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2011
Номер справи
2а-4471/10/0870
Номер документу
41992785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2011 року о 12 год. 17 хв. Справа № 2а-4471/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Відкритого акціонерного товариства «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів»

до Державної податкової інспекції в Оріхівському районі Запорізької області

про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №0001431501/2 від 23.06.2010,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» (надалі - позивач або ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів») звернулось із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Оріхівському районі Запорізької області (надалі - відповідач або ДПІ в Оріхівському районі Запорізької області) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення № 0001431501/2 від 23.06.2010.

У позовній заяві позивачем зазначено, що пісок Оріхівського родовища є кварцовим піском для металургії та при обчисленні плати за користування надрами для нього необхідно застосовувати базовий норматив, який складає 7,5% від вартості товарної продукції. Також, у ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» на момент подання Уточнених декларацій не було недоїмки по платі за користування надрами, тому дії відповідача по нарахуванню штрафних санкцій у сумі 2917 грн. 80 коп. є протиправними.

Представником позивача подано 21.04.2011 до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги позивач підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.

У письмових запереченнях, поданих відповідачем до суду, зазначено, що камеральною перевіркою встановлено, що при визначенні суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин позивачем неправомірно застосовано норматив плати за надра для видобування корисних копалин - застосовано базовий норматив як за пісок кварцовий, а фактично на родовищі ведеться видобування пісків формувальних. Посилання позивача на відсутність недоїмки по платі за користування надрами, як аргументу для незастосування штрафних санкцій за пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є неправомірним, оскільки Законом прямо передбачено, що ця норма застосовується до платника податків у випадку виявлення контролюючим органом внаслідок проведення камеральної перевірки арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання, незалежно від наявності недоїмки за платежем.

Представником відповідача подано 21.04.2011 до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Проти позовних вимог відповідач заперечує, просить відмовити в їх задоволенні.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи суд з'ясував наступне.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №222834 ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» зареєстроване Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області за адресою: 70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Пісочна, буд.11. Позивач має ідентифікаційний код №00223438.

Згідно Довідки АБ №134504 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» здійснює вид діяльності (14.21.0 КВЕД) добування піску та гравію.

Відповідно до Ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами, виданої Державним комітетом України по геології і використанню надр (реєстраційний №1226 від 03.02.1998) ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» має право на видобування (експлуатацію) Оріхівського родовища (Оріхівської ділянки) пісків формувальних, запаси якого оцінені (затверджені) протоколом ДКЗ №251 від 24.11.1994.

10.03.2010 ДПІ в Оріхівському районі Запорізької області здійснено камеральну перевірку Розрахунку плати за користування надрами для видобування вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини за 2009 рік (річний) та уточнюючого Розрахунку плати за користування надрами для видобування вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини за 2009 рік (річний). За результатами перевірки складено Акт №110/15-00223438 від 10.03.2010, у якому зазначено відхилення суми податкового зобов'язання на 58356 грн. 07 коп.

Вказане відхилення з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин за 2009 рік виникло, згідно висновку Акту перевірки №110/15-00223438 від 10.03.2010, внаслідок порушення ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» п.5.1 ст.5 «Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин», затвердженої 30.12.1997 наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України № 207/472/51/157 (у редакції наказу Мінекоресурсів України, Мінфіну України, ДПА України, Мінпраці України від 13.06.2000 №51/128/307/128), зареєстрованої в Мін'юсті України 03.07.2000 за №383/4604 (далі за текстом - «Інструкція про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин»), що призвело до заниження податкового зобов'язання платежу за користування надрами для видобування корисних копалин за 2009 рік на 58356 грн. 07 коп.

Відповідачем, згідно Акту перевірки №110/15-00223438 від 10.03.2010, було з'ясовано, що розмір податкового зобов'язання з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, зазначеного ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» у податковому розрахунку, є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкового розрахунку платником податку допущено методологічну помилку.

Згідно поштового повідомлення вище вказаний акт перевірки №110/15-00223438 від 10.03.2010 вручений позивачу 11.03.2010.

Позивачем 16.03.2010 за вих.№72 подано до ДПІ в Оріхівському районі Запорізької області заперечення на Акт про результати камеральної перевірки податкової декларації №110/15-00223438 від 10.03.2010

19.03.2010 за вих.№1223/10/15-02 ДПІ в Оріхівському районі Запорізької області відповідачу направлено відповідь про результати розгляду заперечень: Акт №110/15-00223438 від 10.03.2010 залишено без змін.

За результатом розгляду Акту перевірки №110/15-00223438 від 10.03.2010 ДПІ в Оріхівському районі Запорізької області 24.03.2010 прийнято відносно позивача податкове повідомлення-рішення №0001431501/0, згідно якого позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем (код 3013030100) за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 61273 грн. 87 коп., у тому числі за основним платежем - 58356 грн. 07 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 2917 грн. 80 коп.

Вказане податкове повідомлення-рішення №0001431501/0 від 24.03.2010 відповідно до відмітки на рекомендованому поштовому повідомленні вручено позивачу 29.03.2010.

06.04.2010 за вих.№88 ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» оскаржено податкове повідомлення-рішення №0001431501/0 від 24.03.2010 до ДПІ в Оріхівському районі Запорізької області. За результатами розгляду скарги 23.04.2010 за вих.№1610/10/15-02 відповідачем направлено відповідь про залишення податкового повідомлення-рішення №0001431501/0 від 24.03.2010 без змін, а скаргу ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» без задоволення.

Також, відповідачем прийнято стосовно ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» податкове повідомлення-рішення №0001431501/1 від 29.04.2010, з зобов'язаннями платнику податків, аналогічними податковому повідомленню-рішенню №0001431501/0 від 24.03.2010.

Крім того, Державною податковою адміністрацією у Запорізькій області за скаргою позивача прийнято рішення про залишення податкового повідомлення-рішення №0001431501/0 від 24.03.2010 без змін. На виконання цього рішення відповідачем прийнято відносно ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» податкове повідомлення-рішення №0001431501/2 від 23.06.2010, з зобов'язаннями платнику податків, аналогічними податковому повідомленню-рішенню № 0001431501/0 від 24.03.2010.

Не погодившись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001431501/2 від 23.06.2010.

Позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з нижче зазначеного.

1. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 № 309-VI запроваджені базові нормативи платежів за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з Додатком №1 до цього Закону, який є його невід'ємною частиною.

Згідно вказаного Додатку №1 запроваджені, зокрема, такі нормативи платежів за користування надрами для видобування корисних копалин: пісок формувальний - 9,00 грн. за одиницю погашених запасів корисних копалин; кварцит та пісок кварцовий для металургії - 7,50 відсотків до вартості видобутих корисних копалин, товарної продукції.

ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» обґрунтовує свої позовні вимоги щодо скасування податкового повідомлення-рішення № 0001431501/2 від 23.06.2010 тим, що пісок Оріхівського родовища є кварцовим піском, який використовується в металургії.

Вказаний довід позивач обґрунтовує Специфікацією №5 до Дилерського договору №1 від 01.10.2004, згідно якого Дилер (ТОВ «Інформмаркет») реалізує саме пісок кварцовий ГОСТ-2138-91, а не пісок формувальний.

Таким чином, при обчисленні плати для видобування корисних копалин позивачем застосовувався базовий норматив 7,50 відсотків до вартості видобутих корисних копалин, товарної продукції.

Проте, спосіб та підстави визначення позивачем податкового зобов'язання при обчисленні плати для видобування корисних копалин суперечать вимогам законодавства.

Так, згідно з п.4.1 «Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин», нормативи плати встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові або диференційовані залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ.

Безумовно, піски родовищ корисних копалин одного й того ж мінерального складу можуть вивчатись і використовуватись за різними напрямами.

Водночас, піски Оріхівської ділянки Оріхівського родовища вивчались відповідно до напряму їх застосування, визначеному технічним завданням замовника, як формувальні, згідно з вимогами до формувальних пісків відповідно до ГОСТ 2138-91.

У відповідності з приміткою «Переліку корисних копалин загальнодержавного значення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 за №827 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2005 за №747), якщо корисна копалина використовується у декількох напрямах, належність родовища корисної копалини за напрямом використання визначається рішенням Державної комісії по запасах корисних копалин.

Тому піски родовища оцінені Державною комісією України по запасам корисних копалин при Державному комітеті України з геології та використанню надр (протокол № 251 від 24.11.1994 - 20.12.1995).

У Протоколі № 251 засідання Державної комісії України по запасам корисних копалин при Державному комітеті України з геології та використанню надр, згідно з п.3.1, 3.1.1, 3.3, зазначено наступне: «…ГКЗ України постановляє: встановити наступні параметри постійних кондицій для підрахунку запасів формовочних пісків Оріхівської ділянки Оріхівського родовища… віднести до корисної копалини сухі природні кварцеві піски середньосарматського шару як такі, що задовольняють вимоги державного стандарту 2138-91/84/ на піски формувальні для марок К016А та К02АиБ…оцінити, станом на 01.01.1993 запаси формувальних пісків Оріхівської ділянки Оріхівського родовища як таких, що задовольняють вимоги ГОСТ 2138-91 …».

ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів», згідно зі спеціальним дозволом (ліцензією) на користування надрами, має право розробляти Оріхівську ділянку Оріхівського родовища саме формувальних пісків.

Згідно з п.5.1 «Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин» сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами самостійно і обчислюється для сировини нерудної для металургії - виходячи з обсягів погашених балансових запасів корисних копалин.

Таким чином, суд вважає, що відповідач у акті камеральної перевірки дійшов правильного, законного висновку про те, що ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» має застосовувати базові нормативи платежу за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 9,00 грн. за одиницю погашених запасів корисних копалин та відповідно використовувати коефіцієнт 1,439, як це визначено в Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-ІV від 03.06.2008.

З цих підстав суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» видобуває кварцовий пісок для металургії та таким чином необхідність застосовування базового нормативу за видобування кварциту та піску кварцового для металургії на рівні 7,5 відсотків до вартості видобутих корисних копалин, товарної продукції.

Згідно додатку 1 «Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин із родовищ, що мають загальнодержавне значення та включені до Державного фонду родовищ корисних копалин», затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 31.07.2007 № 107/370, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17.08.2007 за №954/14221, «Перелік робіт господарської діяльності з видобування корисних копалин загальнодержавного значення» передбачає такі види видобування сировини нерудної для металургії, як: п.3.1.1 «Видобування вогнетривкої сировини» та п.3.1.3 «Видобування сировини формувальної та для огрудкування залізорудних концентратів».

Із вказаного переліку випливає, що видобування вогнетривкої сировини, а саме, кварциту і кварцового піску, що застосовується як вогнетрив в металургії і видобування сировини формувальної та для огрудкування залізорудних концентратів, а саме піску формувального, є різними видами господарської діяльності.

Вказане також підтверджується листом Державного НВП «Державний інформаційний геологічний фонд України «Геоінформ України» від 04.09.2009 № 03/103-214, в якому зазначено, що пісок формувальний використовується в металургії як основний компонент (85-95%) для виготовлення ливарних форм та стрижнів.

З цих підстав суд доходить до висновку, що формувальний пісок Оріхівського родовища використовується лише для виготовлення форм в ливарному виробництві, в той час як у кварцита та кварцового піску для металургії інша сфера застосування.

Отже, позивач має використовувати базовий норматив для піску формувального у розмірі 9,00 грн. за одиницю погашених запасів корисних копалин.

2. ВАТ «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» податковим повідомленням-рішенням № 0001431501/2 від 23.06.2010 нараховані штрафні санкції у розмірі 2917 грн. 80 коп. у зв'язку з порушенням пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті «в» пп.4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Згідно з пп.«в» пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків;

Тобто, пп.17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовується до платників податків у випадку виявлення контролюючим органом внаслідок проведення камеральної перевірки арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податків декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання, незалежно від наявності недоїмки за платежем.

Таким чином, застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 2917 грн. 80 коп. ґрунтується на законі та є правомірним.

У відповідності зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є не обґрунтованим і не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Оріхівський кар'єр формувальних матеріалів» до Державної податкової інспекції в Оріхівському районі Запорізької області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №0001431501/2 від 23.06.2010 - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя (підпис) О.О. Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 21.04.2011.

Постанова не набрала законної сили

Суддя О.О. Прасов