Постанова № 41992759, 09.04.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2010
Номер справи
2а-805/10/0870
Номер документу
41992759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2010 року 10-48 Справа № 2а-805/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Жучковій Н.С., за участю прокурора Хорунжего С.М., представника позивача Славянського С.А., відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області

до ОСОБА_2

про стягнення 8916 грн. 00 коп. податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

Токмацький міжрайонний прокурор (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому вказує, що відповідач ОСОБА_2 (далі - відповідач) має заборгованість по податку з власників транспортних засобів у сумі 8916 грн. 00. коп. за 3 роки - 2007, 2008, 2009 роки та просить стягнути цю суму у судовому порядку. Позивач підтримує позов прокурора.

Відповідач з позовом не згоден, вважає, що оскільки автомобіль перебував на зберіганні в іншої особи, право власності його було обмежено, то відповідно й сплачувати податок з власників транспортних засобів у сумі 8916 грн. 00. коп. за 3 роки - 2007, 2008, 2009 роки він не повинен. Також відповідач зазначив, що він не приховував (не занижав) об'єкт оподаткування, а тому не може бути притягнутий до відповідальності.

Сторони та прокурор повідомили суд, що надали всі документи, необхідні для вирішення спору по суті.

Суд, вислухавши думку сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає позов прокурора таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 7 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачено, що недоїмки із сплати податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством.

У пункті 11 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена можливість державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Прокурор може здійснювати представництво інтереси держави у суді відповідно до статті 121 Конституції України, статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру».

З матеріалів справи вбачається, що Токмацький міжрайонний прокурор обґрунтовано звернувся до адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про стягнення до бюджету з відповідача заборгованості по податку з власників транспортних засобів, в межах компетенції.

Відповідачу належить на праві власності автомобіль «КРАЗ 256Б1», державний номерний знак НОМЕР_1, вантажопід'ємністю 13 т. 260 кг.

У статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» зазначено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є громадяни України, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби.

Пільг щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ОСОБА_2 не має.

Згідно з пунктом 22 Порядку проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 №606, засоби, призначені для перевезення вантажів з максимально дозволеною масою понад 3,5 тонни підлягають техогляду один раз на рік.

Періодичність проведення техогляду для автомобіля «КРАЗ 256Б1», що належить ОСОБА_2, відповідно до Правил проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 №141 (постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 №606), також складала один раз на рік.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

Технічний огляд автомобіль «КРАЗ 256Б1», що належить ОСОБА_2, останній раз проходив 05.06.2006.

Статтею 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачено, сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону.

Об'єм двигуна автомобіля «КРАЗ 256Б1», який належить ОСОБА_2, становить 14860 куб.см.

Отже, ставка податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів, відповідно до статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», щодо автомобілів вантажних з об'ємом циліндрів двигуна від 8201 куб.см. до 15000 куб.см. складає 20 грн. за 100 куб.см.

У статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» зазначено, що у разі виявлення фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки.

Таким чином, розрахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що має сплатити ОСОБА_2, здійснений службовою особою УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області є вірним, тобто об'єм двигуна 14860 куб.см. : 100 куб.см. х 20 грн. х 3 роки = 8916,00 грн. (до сплати).

Статтею 317 Цивільного кодексу України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

У статті 322 Цивільного кодексу України вказано, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Отже, обмеження права власності відповідача на автомобіль «КРАЗ 256Б1» відбулось на законних підставах - автомобіль був визнаний речовим доказом у кримінальній справі №1-139/09 (за обвинуваченням ОСОБА_2 у скоєнні злочину передбаченого ч.2 ст.286 КК України).

Крім того, перебування деякий час відповідача під вартою не впливає на обов'язки щодо утримання майна, що належить йому на праві власності, а отже й необхідність своєчасної сплати податків.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки. У разі відсутності документів про сплату податку технічний огляд транспортних засобів не провадиться.

Як вбачається з наведених норм Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів підлягає сплаті у встановлені законодавчо строки незалежно від того, чи користувалась фізична особа транспортним засобом чи ні та не залежно від причин не користування ним. Не впливає на обов'язок сплати цього податку й не проходження за будь-яких причин технічного огляду транспортних засобів.

Перебування автомобіля «КРАЗ 256Б1», державний номерний знак НОМЕР_1, на зберіганні на території ВАТ «Гора Україна» як речовий доказ у кримінальній справі №1-139/09 (за обвинуваченням ОСОБА_2 у скоєнні злочину передбаченого ч.2 ст.286 КК України), не є підставою для звільнення ОСОБА_2 від сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

На дату вирішення судом спору по суті відповідач заборгованість по податку з власників транспортних засобів у сумі 8916 грн. 00. коп. за 3 роки - 2007, 2008, 2009 роки до бюджету не сплатив.

За вказаних обставин, позов Токмацького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про стягнення до бюджету з ОСОБА_2 заборгованості по податку з власників транспортних засобів у сумі 8916 грн. 00. коп. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 95 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 95, 158-163 КАС України; 67, 121 Конституції України; ст. 317, ст. 321, ст. 322 Цивільного кодексу України; ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»; п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»; ст. 1, ст. 3, ст. 5, ст. 6, ст. 7 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»; п. 22 Порядку проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 № 606, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (п.і. АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету м. Токмака Запорізької області (р/р 33212808700014, код платежу 12020200, отримувач УДК у Запорізькій області, код ОКПО 34676874, МФО 813015) заборгованість по податку з власників транспортних засобів у сумі 8916 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя О.О.Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 14.04.2010 р.

Постанова не набула чинності.

Суддя О.О.Прасов