ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2011 року о 12 год. 29 хв. Справа № 2а-6514/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Ісаєвій Н.С., за участю представників позивача Василєвського А.С., Чебукіної В.В., представників відповідача Єніна А.І., Шавло Р.О., Кашуби В.І., Гоман Т.О. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Відкритого акціонерного товариства «Новокаховський маслозавод»
до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Новокаховський маслозавод» (далі - позивач або ВАТ «Новокаховський маслозавод») звернулося з адміністративним позовом до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі - відповідач або Мелітопольська ОДПІ Запорізької області), у якому просить суд: скасувати податкове повідомлення-рішення Мелітопольської ОДПІ Запорізької області від 02.08.2010 №0000992301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 4126153 грн. 50 коп., у тому числі за основним платежем 1178901 грн. 00 коп., за штрафним (фінансовими) санкціями 2947252 грн. 50 коп.; скасувати податкове повідомлення-рішення Мелітопольської ОДПІ Запорізької області від 02.08.2010 №0000471702/0, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 186729 грн. 63 коп., у тому числі за основним платежем 62243 грн. 21 коп., за штрафним (фінансовими) санкціями 124486 грн. 42 коп.
Ухвалою від 13.12.2010 судом було встановлено позивачу строк до 12.12.2011 для усунення недоліків позовної заяви - надання позовної заяви, оформленої належним чином (підписану уповноваженою особою).
Позивачем усунено недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, у зв'язку з чим суд у судовому засіданні 12.01.2011, з'ясувавши думку відповідача, без виходу до нарадчої кімнати ухвалив продовжити розгляд справи.
У позові позивачем зазначено, що Класифікатор видів економічної діяльності за кодом 15.51.0 «Перероблення молока та виробництво сиру» включає виробництво незбираного молока визначеної жирності, пастеризованого, стерилізованого, гомогенізованого, а також підданого іншій високотемпературній обробці. Тобто, саме ці дії проводить позивач при отриманні молока та молочної сировини у населення, а саме: закуповує молоко та молочну сировину, виробляє незбиране молоко, очищає, пастеризує та охолоджує маючи виробничі потужності. Тому, діяльність позивача не може відноситися до коду 51.33.0 Класифікатору видів економічної діяльності «Оптова торгівля молочними продуктами», так як він передбачає лише закупівлю, очищення, охолодження молока без пастеризації. Класифікація може не відповідати всім можливим потребам. При застосуванні нормативних актів чи контрактів, код виду діяльності є припущенням, а не доказом. Крім того, ВАТ «Новокаховський маслозавод» належить до молокопереробної галузі промисловості основним видом діяльності якого є перероблення молока та виробництво сиру. Тобто, «Новокаховський маслозавод» є переробним підприємством, в розумінні п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», так як отримавши молоко від населення та маючи виробничі потужності, умови для переробки молочної сировини, очищає, пастеризує, охолоджує, зберігає та транспортує його. Відповідно до Закону України «Про молоко та молочні продукти» виробництво та переробка молока, молочної сировини і молочних продуктів без атестата виробництва забороняються. Тому, підприємства, які здійснюють первинну обробку молока з подальшою реалізацією підприємствам-виробникам молочної продукції та мають атестат виробництва, можуть використовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість, передбаченого п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість». Норми Закону України «Про податок на додану вартість», які носять імперативний характер, акцентують увагу на тому, що право направлення сум податку на додану вартість виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, виникає у підприємств у разі реалізації молока. Таким чином, ВАТ «Новокаховський маслозавод» є переробним підприємством, має атестат виробництва та суми податку на додану вартість, що повинні сплачуватися до бюджету за реалізовані ним молоко та молочну продукцію, у повному обсязі повинні спрямовуватися виключно на виплату дотацій, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій. Довідки про право фізичних осіб на отримання доходу від податкового агенту без утримання податку форми №3ДФ в наявності. Але відповідач не звернув увагу, що відповідно до «Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1063, довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку видається безоплатно сільською, селищною, міською радою власнику сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки) у 10-денний строк з дня звернення за місцем проживання на підставі письмової заяви. Довідка видається строком на три роки. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №5175 було внесено зміни до вищезазначеного Порядку №1063, пункт 5 Порядку передбачав термін дії довідки - п'ять років. Тобто, довідки про право фізичних осіб на отримання доходу від податкового агента без утримання податку форми №3ДФ у ВАТ «Новокаховський маслозавод» в наявності, з моменту отримання їх термін дії склав 3 роки, але у зв'язку з внесенням змін до «Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1063, термін їх дії було продовжено до 2 років, та загальний термін дії складає 5 років. Тобто, підстави для утримання податку з фізичних осіб у позивача були відсутні.
У судовому засіданні представники позивача на задоволенні позовних вимог наполягали, просили їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач з позовом не погодився, надавши до суду письмові заперечення у яких зазначив, що перевіркою були встановлені наступні обставини. ВАТ «Новокаховський маслозавод» не включено до податкових зобов'язань загальної декларації з ПДВ суми ПДВ від реалізації охолодженого молока іншим переробним підприємствам. Відповідно до технологічного процесу, молоко приймалося згідно ДСТУ 3662-97, проходило очистку на сепараторі-молокоочистителі, охолоджувалося до температури 4-6 градусів, зберігалося протягом 4-6 годин, перед відвантаженням проводилося повторне дослідження по якості. Підприємство реалізовувало вказану сировину по накладним (податковим накладним), в яких зазначено: «Молоко коров'яче. Первинна обробка, зберігання, транспортування» іншим переробним підприємствам або посередникам (ЗАТ «Баштанській сирзавод» Миколаївської області, ПП Торгова група «Молочний доктор», м.Запоріжжя, ТОВ «Новотроїцькмолпром», м.Мелітополь). Також, Мелітопольською ОДПІ Запорізької області за результатами перевірки ВАТ «Новокаховський маслозавод» в період з грудня 2009 року по березень 2010 року встановлено виплату громадянам за молоко (дотацію) без діючих довідок за формою 3-ДФ або зовсім за їх відсутністю, які надають право податковому агенту виплачувати дохід без утримання податку з доходів фізичних осіб. Перевіркою встановлено заниження податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 62243 грн. 21 коп., що підтверджується платіжними відомостями, довідками ПК-3а, авансовими звітами, а також довідками 3-ДФ строк дії яких минув, а дата початку дії наступної довідки за формою 3-ДФ не настала в періодах виплати доходу громадянам.
У судовому засіданні представники відповідача просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представники позивача та відповідача повідомили у суді, що надали всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Судом з'ясовано, що з 01.06.2010 по 13.07.2010 Мелітопольська ОДПІ Запорізької області провела планову виїзну перевірку ВАТ «Новокаховський маслозавод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2010. За результатами перевірки 20.07.2010 відповідачем складено акт №868/23/00447633.
На підставі акта перевірки від 20.07.2010 №868/23/00447633 відповідачем 02.08.2010 винесені:
- податкове повідомлення-рішення №0000992301/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 4126153 грн. 50 коп., у тому числі 1178901 грн. 00 коп. за основним платежем та 2947252 грн. 50 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- податкове повідомлення-рішення №0000471702/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку з доходу фізичних осіб у сумі 186729 грн. 63 коп., у тому числі 62243 грн. 21 коп. за основним платежем та 124486 грн. 42 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями ВАТ «Новокаховський маслозавод» оскаржило їх у судовому порядку.
Вислухавши пояснення представників позивача, заперечення представників відповідача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з наступних підстав.
І. Відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291 затверджено «Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» та Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 №152 затверджено «Порядок нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі».
Постанова Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 №152.
На момент перевірки правовідносини були врегульовані як «Порядком обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291, так і «Порядком нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 №152.
Відповідно до п.6 «Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291, переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі.
За результатами окремого обліку готової продукції, виготовленої з поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість» визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою такої продукції, і складають окрему податкову декларацію яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів ДПА (п.6 «Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291).
Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його небюджетний рахунок. Переробне підприємство не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним періодом, за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Державного казначейства з небюджетного рахунка (п.6 «Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291).
Аналогічні положення закріплені в п.5 «Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 №152.
У ст.1 Закону України «Про молоко та молочні продукти» зазначено, що переробне підприємство - це підприємство, яке закуповує молоко та молочну сировину, має виробничі потужності та умови для переробки молочної сировини, виробляє молочні продукти, що відповідають вимогам безпечності та якості.
У періоді вересень 2009 року - березень 2010 року позивачем включено до окремої податкової декларації ПДВ у сумі 1178901 грн. 00 коп.
15.06.2010 відповідач звернувся до директора ВАТ «Новокаховський маслозавод» із запитом «Про надання інформації» за №17350/10/29-210 згідно якого: «Мелітопольська об'єднана державна податкова інспекція Запорізької області в зв'язку з проведенням виїзної планової перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ «Новокаховський маслозавод» (код за ЄДРПОУ 00447633) на підставі пункту 3 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу» від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ просить надати документи по первинній обробці молока коров'ячего, а саме: технологічні карти, технічний процес, документи, які їх регламентують, документи на транспортування вищевказаного молока».
Листом від 21.06.2010 за №118 позивачем на запит відповідача надані документи по первинній обробці молока коров'ячего, а саме: «технологічні картки за вересень-грудень 2009 року, за січень-березень 2010 року в кількості 7 (семи) штук; технологічний процес в кількості 3 (трьох) штук; товарно-транспортні накладні на відгрузку молока коров'ячого, первинна обробка, зберігання, транспортування за вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року, та січень, лютий, березень 2010 року».
Згідно, вказаних документів технологічний процес вироблення продукції «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування» включає наступні етапи:
1. Приймання молока за кількістю згідно ДСТУ 3662-97;
2. Приймання молока за якістю згідно ДСТУ 3662-97;
У прийнятому молоці визначається:
- % жиру;
- % білка;
- кислотність;
- платність;
- сухі речовини;
- клас бактеріального обсіменіння;
- кількість соматичних клітин;
- термостійкість;
3. Очищення молока на сепараторі-молокоочищувачі;
4. Охолодження молока до температури +4-6 градусів;
5. Зберігання молока охолодженого молока протягом 4-6 годин;
6. Перед відвантаженням продукції проводиться повторне дослідження по якості;
7. Завантаження молока для транспортування в молокоцистерну.
Технологічні карти вироблення продукції «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування», надані позивачем на запит відповідача, мають наступні реквізити: вид сировини - молоко; Т градус охолодження - 5 градусів; тривалість очищення - 3 години; зберігання молока - 4 години; час відвантаження молока - 45 хвилин.
До суду в обґрунтування своєї позиції позивачем надані інші документи по первинній обробці молока коров'ячего, аніж ті що надавались відповідачу на запит. Зокрема, у технологічний процес вироблення продукції «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування» додатково включено такий етап як: пастеризація молока при температурі 85-87 градусів без витримки.
Також, позивачем лише до суду надані технологічні карти пастеризації молока. На запит відповідача під час його перевірки такі карти позивачем не надавались.
Як повідомив позивач у письмових поясненнях на адресу суду від 07.12.2010 №193 «на зазначений запит, ВАТ «Новокаховський маслозавод» було надано до ДПІ технологічні картки обробки молока. До суду ж позивачем було надано технологічний процес пастеризації молока та загальний технологічний процес переробки молока. Тобто, загальний технологічний процес переробки молока включає обробку молока та його пастеризацію. При направленні запиту про витребування документів Мелітопольська ОДПІ не уточнила який саме технологічний процес потрібно надати, тому позивачем було надано лише один із процесів переробки молока - технологічний процес обробки молока, який в свою чергу є складовою частиною загального технологічного процесу переробки молока».
Суд не приймає до уваги наведені пояснення позивача, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позивачем до суду та Мелітопольської ОДПІ Запорізької області подано один й той самий документ - Технологічний процес вироблення продукції «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування». Однак даний документ був поданий позивачем з різним змістом - у технологічний процес вироблення продукції «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування», наданий до суду, додатково включено такий етап як: «пастеризація молока при температурі 85-87 градусів без витримки», а у технологічному процесі вироблення продукції «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування», наданому до Мелітопольської ОДПІ Запорізької області, такий етап є відсутнім. Таким чином пояснення позивача з даного приводу є непереконливими.
Крім того, позивачем у суді не доведено з посиланням на норму права, що первинне оброблення, зберігання і транспортування коров'ячего молока в обов'язковому порядку має включати процедуру пастеризації молока.
ВАТ «Новокаховський маслозавод» реалізувало товар (молоко) ЗАТ «Баштанській сирзавод» Миколаївської області, ПП Торгова група «Молочний доктор», м.Запоріжжя, ТОВ «Новотроїцькмолпром», м.Мелітополь, по накладним (податковим накладним), в яких зазначено «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання, транспортування».
Реалізація товару (молока) на ЗАТ «Баштанській сирзавод» Миколаївської області проводилось відповідно до Договору №5/03-09м поставки молока від 04.09.2009. Згідно з п.1.1 даного Договору ВАТ «Новокаховський маслозавод» зобов'язується в порядку та на умовах визначених цим Договором поставити: «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування», а ЗАТ «Баштанській сирзавод» Миколаївської області зобов'язується прийняти й оплатити таке молоко.
Реалізація товару (молока) на ПП Торгова група «Молочний доктор», м.Запоріжжя, проводилось відповідно до Договору №97 купівлі-продажу від 19.11.2009. Згідно з п.1.1 даного Договору ВАТ «Новокаховський маслозавод» зобов'язується в порядку та на умовах визначених цим Договором продати товар: «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування», а ПП Торгова група «Молочний доктор», м.Запоріжжя, зобов'язується прийняти й оплатити таке молоко.
Реалізація товару (молока) на ТОВ «Новотроїцькмолпром», м.Мелітополь, проводилось відповідно до Договору №85 купівлі-продажу від 10.12.2009. Згідно з п.1.1 даного Договору ВАТ «Новокаховський маслозавод» зобов'язується в порядку та на умовах визначених цим Договором продати товар: «Молоко коров'яче. Первинне оброблення, зберігання і транспортування», а ТОВ «Новотроїцькмолпром», м.Мелітополь, зобов'язується прийняти й оплатити таке молоко.
Як повідомив позивач у письмових поясненнях на адресу суду від 07.12.2010 №193 «в договорах на поставку молока були зазначені мінімальні умови та норми, яким повинне відповідати молоко, але додатково з метою запобігання зіпсування молока при транспортуванні, позивачем проводилися дії по пастеризації молока, що в свою чергу свідчить про переробку молока».
Однак, позивач у суді документально не підтвердив, що в договорах на поставку молока були зазначені мінімальні умови та норми, яким повинне відповідати молоко. Будь-яких доказів про вчинення фактичних дій з пастеризації молока позивачем до суду не надано.
У п.3.1 Національного класифікатора України «Класифікація видів економічної діяльності», прийнятого Наказом Держспоживстандарту України 26.12.2005 №375 (далі - Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності»), перероблення - це технологічний процес, здійснення якого змінює форму, властивості або склад сировини, напівфабрикатів або, в окремих випадках, готової продукції з метою отримання нової продукції.
Відповідно до підкласу 15.51.0 класу 15.51 Національного класифікатора України «Класифікація видів економічної діяльності» (далі - КВЕД) перероблення молока та виробництва сиру включає, зокрема: виробництво незбираного молока визначеної жирності, пастеризованого, стерилізованого, гомогенізованого, а також підданого іншій високотемпературній обробці; виробництво вершків пастеризованих, стерилізованих, гомогенізованих; виробництво молочних консервів (згущеного молока, вершків тощо). Цей підклас не включає, зокрема: одержування сирого коров'ячого молока та молока інших тварин (див. 01.21, 01.22); закупівлю, очищення, охолодження та теплове оброблення молока для подальшої його реалізації молокопереробним підприємствам (див. 51.33).
Згідно з підкласом 51.33.0 класу 51.33 Національного класифікатора України «Класифікація видів економічної діяльності» оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, олією, тваринним маслом та жирами включає, зокрема: оптову торгівлю молочними продуктами. Цей підклас включає також: закупівлю, очищення, охолодження молока для подальшої його реалізації молокопереробним підприємствам. Цей підклас не включає: оптову торгівлю ефірними оліями.
Згідно з розділом 2 «Правил ветеринарно-санітарної експертизи молока і молочних продуктів та вимоги щодо їх реалізації», затверджених Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини, Міністерства аграрної політики України від 20.04.2004 №49, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.05.2004 за №579/9178, пастеризація молока - це теплова обробка за температури понад 65 град. С з відповідним витримуванням, що дає негативну реакцію на пероксидазний тест.
Як свідчать матеріали справи, позивач під час планової виїзної перевірки не довів відповідачу, що ним здійснюється пастеризація молока - тобто перероблення молока, жодного документа у підтвердження цього позивач відповідачу не надав.
Враховуючи вище викладене, суд вважає обґрунтованими висновки відповідача, яких він дійшов в Акті перевірки від 20.07.2010 №868/23/00447633, що діяльність ВАТ «Новокаховський маслозавод» по закупівлі від населення молока, його очищенню та охолодженню, згідно КВЕД не відноситься до перероблення молока (клас: 15.51, підклас: 15.51.0), а класифікується як «Оптова торгівля молочними продуктами» (клас: 51.33, підклас: 51.33.0).
Посилання позивачем на лист Міністерства аграрної політики України від 28.07.2010 №37-21-1-15/12350, а також спільний лист Міністерства аграрної політики України та Міністерство економіки України від 14.08.2001 №37-14-1-12/7236, від 29.08.2001 №53-33/1119 судом до уваги не приймаються оскільки вони не є нормативно-правовими актами та не мають юридичної сили таких актів.
Таким чином, позивачем у період вересня 2009 року - березня 2010 року безпідставно включено до окремої податкової декларації ПДВ у сумі 1178901 грн. 00 коп.
ІІ. У п.1.2 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» зазначено, що дохід - це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Згідно з п.п.4.3.36 п.4.3 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації): доходи від відчуження безпосередньо власником сільськогосподарської продукції (включаючи продукцію первинної переробки), вирощеної (виробленої) ним на земельних ділянках, наданих для: ведення особистого селянського господарства, якщо їх розмір не було збільшено в результаті отриманої в натурі (на місцевості) земельної частки (паю); будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянках), ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва.
Отримувач таких доходів подає податковому агенту довідку про своє право на отримання доходу у джерела його виплати без утримання податку (п.п.4.3.36 п.4.3 ст.4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1063 затверджено «Порядок видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» (далі - «Порядок видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку»). Також, даною постановою затверджено Форму №3ДФ «Довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку».
Відповідно до п.5 «Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №517, довідка видається строком на п'ять років.
Згідно з п.4 «Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006р. №1063», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №517, у пункті 5 слова «три роки» замінено словами «п'ять років».
Як зазначено у п.п.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» зазначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
У п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» зазначено, що податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Як зазначено у п.п.20.3.2 п.20.3 ст.20 «Про податок з доходів фізичних осіб», у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
В Акті перевірки від 20.07.2010 №868/23/00447633 зазначено, що «згідно платіжних відомостей до авансових звітів, наданих ВАТ «Новокаховський маслозавод» до перевірки в грудні 2009 року - березні 2010 року при здійсненні діяльності проводилась закупівля товару, а саме молока у фізичних осіб, не зареєстрованих приватними підприємцями. Всього за період з грудня 2009 року по березень 2010 року придбано молока та виплачено дотацію фізичним особам на суму 414954 грн. 71 коп.».
З приводу вказаної суми - 414954 грн. 71 коп., згідно Акту перевірки від 20.07.2010 №868/23/00447633, між сторонами спір відсутній, сума співпадає як з даними платника податків - позивача, так і з даними перевірки.
Як зазначено в Акті перевірки від 20.07.2010 №868/23/00447633, «при перевірці платіжних відомостей, що містять підписи громадян про отримання грошових коштів, які підтверджують факт сплати фізичним особам за придбане у них молоко та виплату їм дотації, встановлено відсутність Довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку форми №3ДФ».
На підставі зазначеного, з суми 414954 грн. 71 коп. відповідачем донараховано позивачу податок з доходів фізичних осіб при виплаті доходів громадянам у сумі 62243 грн. 21 коп.
Відповідно до матеріалів справи молоко придбавалось позивачем переважно у громадян, які проживають на території Каїрської сільської ради Горностаївського району Херсонської області та Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області.
Згідно з наданим позивачем до суду розрахунком не утриманого податку з доходів фізичних осіб при виплаті доходу фізичним особам позивач погодився з донарахуванням йому даного податку у сумі 9521 грн. 53 коп., у тому числі по громадянам, які проживають на території Каїрської сільської ради Горностаївського району Херсонської області - 5110 грн. 40 коп., та громадянам, які проживають на території Рубанівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області - 4411 грн. 13 коп.
Як повідомив у судовому засіданні представник відповідача Єнін А.І. - посадова особа суб'єкта владних повноважень, яка проводила перевірку, під час перевірки ним досліджувались «Довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ, які йому були надані позивачем. Інформацію з цих довідок ним було відображено у «Розрахунку не утриманого податку з доходів фізичних осіб при виплаті доходу фізичним особам», який є додатком до Довідки від 20.07.2010 за №169/172/00447633 «Про результати планової виїзної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів Відкритого акціонерного товариства «Новокаховський маслозавод», код за ЄДРПОУ 00447633, за період з 01.04.2009 по 31.03.2010» - яка, в свою чергу, є складовою частиною Акту перевірки від 20.07.2010 №868/23/00447633.
Позивачем у судовому засіданні не заперечувалось, що всі «Довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ, які були у нього у наявності, були надані під час перевірки посадовим особам відповідача.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №517 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. №1063» не зазначено про продовження дій «Довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ вже виданих громадянам ще на два роки в силу набрання чинності цієї Постанови.
Також «Порядок видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» та Форма №3ДФ «Довідка про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» не містить посилань на можливість продовження головою (секретарем) сільської, селищної, міської ради дії «Довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ шляхом дописування цього в Довідці.
Продовження дії «Довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ, згідно з приписами «Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку», відбувається шляхом видачі нової довідки на конкретний строк.
З урахуванням зазначеного, судом не приймаються до уваги пояснення позивача щодо продовження дій «Довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ до двох років.
Як свідчать матеріали справи строк дії переважної більшості «Довідок про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ, які досліджувались під час перевірки посадовими особами відповідача, закінчився у листопаді 2009 року, розрахунок не утриманого податку з доходів фізичних осіб при виплаті доходу фізичним особам відповідачем здійснено за грудень 2009 року, січень - березень 2010 року.
Виходячи з матеріалів справи, суд погоджується з результатами перевірки відповідача: з «Розрахунком не утриманого податку з доходів фізичних осіб при виплаті доходу фізичним особам», здійсненим відповідачем та який є додатком до Довідки від 20.07.2010 за №169/172/00447633; не підтвердженням позивачем правомірності своїх дій з не утримання податку з доходів фізичних осіб при виплаті доходів громадянам за період грудень 2009, січень - березень 2010 року «Довідками про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку» Форми №3ДФ.
У відповідності зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем було доведено правомірність прийнятих спірних рішень. В той же час, позивачем, всупереч вимог ст.71 КАС України, не доведені ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163 КАС України; ст.19 Конституції України; ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість»; ст.ст. 1, 4, 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»; ст.1 Закону України «Про молоко та молочні продукти»; п.6 «Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 №291; п.5 «Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 №152; Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності», прийнятого Наказом Держспоживстандарту України 26.12.2005 №375; розділом 2 «Правил ветеринарно-санітарної експертизи молока і молочних продуктів та вимоги щодо їх реалізації», затверджених Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини, Міністерства аграрної політики України від 20.04.2004 №49, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.05.2004 за №579/9178; п.5 «Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1063; п.4 «Змін, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006р. №1063», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №517, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Новокаховський маслозавод» до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000992301/0, № 0000471702/0 від 02.08.2010 - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя (підпис) О.О. Прасов
Постанова виготовлена у повному обсязі 17.01.2011.
Постанова не набрала законної сили
Суддя О.О. Прасов