Ухвала суду № 41992311, 17.12.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2014
Номер справи
817/1966/13-а
Номер документу
41992311
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"17" грудня 2014 р. Справа № 817/1966/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Охрімчук І.Г.,

при секретарі Воронецькому Т.Р. ,

за участю представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" вересня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" до Державної фінансової інспекції у Рівненській області про визнання дій неправомірними ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" звернулося до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Рівненській області про визнання незаконними дій ДФІ в Рівненській області щодо збирання інформації відносно діяльності ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" в межах зустрічної звірки у третіх осіб з 02.10.2012р. по 05.10.2012р.; визнання незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки з 02.10.2012р. по 05.10.2012р. в приміщенні Рівненської транспортної прокуратури на підставі п.2.9 наказу від 19.10.2006р.№346/1025/685/53 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України" без пред'явлення керівнику направлення на ревізію та копії рішення суду; визнання незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо внесення у довідку про проведення зустрічної звірки від 05.10.2012 №17-06-08/321 (в частині 8-11 арк.) інформації, яку ДФІ у Рівненській області отримала після 05.10.2012 у Рівненській транспортній прокуратурі; визнання незаконними дії ДФІ в Рівненській області щодо внесення у довідку про проведення зустрічної звірки від 05.10.2012 №17-06-08/321 (в частині 8-11 арк.) інформації, яка не була предметом виїмки згідно з протоколом виїмки від 16.02.2012р.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2014 року позов задоволено частково.

Визнано незаконними дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області щодо збирання інформації відносно діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" в межах зустрічної звірки у третіх осіб з 02.10.2012 по 05.10.2012.

Визнано незаконними дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки із Товариством з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" з 02.10.2012 по 05.10.2012.

Визнано незаконними дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області щодо внесення у довідку зустрічної звірки від 05.10.2012 №17-06-08/321 інформації, отриманої у Рівненській транспортній прокуратурі (аркуші 8-11 довідки).

У решті позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанцій і постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Зокрема, посилається на пропуск позивачем строку звернення до суду який, на думку апелянта, безпідставно поновив суд першої інстанції ухвалою від 11.08.2014 року.

Представник апелянта в судове засідання не прибув, про день, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Згідно зі ст. ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що ДФІ в Рівненській області у період з 24.09.2012 по 02.10.2012 проведено зустрічну звірку щодо документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між Службою автомобільних доріг у Рівненській області та ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ", за наслідками якої складено довідку від 05.10.2012 №17-06-08/321 (а.а.с.14-24).

Згідно з вказаною довідкою, терміни проведення зустрічної звірки продовжені до 05.10.2012 у зв'язку з тим, що частина документів вилучена УДСБЕЗ МВС України в Рівненській області.

Зазначена зустрічна звірка проведена в межах ревізії фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг в Рівненській області за ІІ-ІV квартали 2010 року, 2011 рік та завершений звітний період 2012 року.

З матеріалів справи слідує та встановлено судом першої інстанції, що для проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та взаєморозрахунків, що здійснювалися між Службою автомобільних доріг в Рівненській області та ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ", ДФІ в Рівненській області для державних фінансових інспекторів було виписано направлення від 21.09.2012 №779, від 21.09.№780, від 21.09.2012 №781, які отримані заступником директора ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" 24.09.2012 (а.а.с.93-95).

При цьому, 02.10.2012 заступником начальника відділу інспектування у сфері послуг ДФІ в Рівненській області було подано керівнику відповідача службову записку щодо продовження термінів проведення зустрічної звірки до 05.10.2012 (а.с.92).

На підставі вказаної службової записки дію вищевказаних направлень було продовжено до 06.10.2012р..

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На момент виникнення спірних правовідносин правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні були визначені Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 N2939-XII, а процедура проведення інспектування - Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 N550 (далі - Порядок №550).

Згідно зі ст.3 Закону N2939-XII, державна контрольно-ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Статтею 12 Закону N2939-XII передбачено, що службові особи державних контрольно-ревізійних служб зобов'язані суворо додержувати Конституції України, законів України, прав та інтересів громадян, підприємств, установ і організацій, що охороняються законом.

Відповідно до п.12 ст.10 Закону N2939-XII, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право проводити у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.

Згідно зі ст.11 Закону N2939-XII, зустрічні звірки, які проводяться органами державної контрольно-ревізійної служби, не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби у їх проведенні на підставі направлення, виписаного керівником органу (підрозділу) державної контрольно-ревізійної служби.

Пунктом 1 Порядку №550 передбачено, що зустрічна звірка - метод документального підтвердження у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.

Відповідно до п.15 Порядку №550, керівники об'єкта контролю та суб'єкта господарювання, у якому проводиться зустрічна звірка, забезпечують посадовим особам контролюючого органу місце для роботи, створення умов для зберігання документів, можливість користування зв'язком, комп'ютерною, розмножувальною та іншою технікою, а також надання інших послуг для виконання службових обов'язків.

Згідно з п.26 Порядку №550, з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку контролюючими органами можуть проводитися зустрічні звірки у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою.

Для проведення зустрічної звірки посадовій особі контролюючого органу видається направлення встановленого Держфінінспекцією зразка за підписом керівника, скріпленим печаткою відповідного контролюючого органу.

Зустрічна звірка проводиться шляхом документального і фактичного дослідження виду, обсягу операцій, проведених між суб'єктом господарювання та об'єктом контролю - підконтрольною установою. За результатами такої звірки складається у двох примірниках довідка, один примірник якої видається суб'єкту господарювання, що мав правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою, у тому ж порядку, що і акт ревізії. Другий примірник довідки долучається до матеріалів ревізії.

У разі недопущення посадової особи контролюючого органу до проведення зустрічної звірки складається за підписом посадових осіб контролюючого органу акт, у якому фіксується такий факт, і невідкладно письмово інформуються правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що в спірних правовідносинах позивач не є об'єктом контролю - підконтрольною установою, оскільки стосовно нього ревізія не проводилася. ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" є суб'єктом господарювання, який мав правові відносини з підконтрольною установою - Службою автомобільних доріг у Рівненській області.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що процедура проведення зустрічної звірки ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" у період з 02.10.2012 по 05.10.2012 не відповідає приписам пункту 26 Порядку №550, оскільки позивач належним чином не був повідомлений про продовження термінів її проведення.

При цьому, колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача на лист від 02.10.2012 №17-06-17/7434, оскільки, як слідує з матеріалів справи цей лист позивачем було отримано лише після звернення ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" до суду з позовом до ДФІ в Рівненській області (справа №817/181/13-а (а.а.с.58-63)), а відповідач жодних доказів вручення позивачу цього листа суду не надав.

Як вбачається з довідки зустрічної звірки від 05.10.2012 п. №17-06-08/321, відповідно до постанови Рівненського міського суду від 10.02.2012 р., працівниками УДСБЕЗ УМВС України в Рівненській області проведено виїмку первинних фінансово-господарських документів у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ", що підтверджують виконання будівельних робіт по об'єкту "Капітальний ремонт мосту через річку Стир на автомобільній дорозі Київ-Ковель-Ягодин км 353+188 (на Люблін)".

З метою об'єктивного та якісного проведення зустрічної звірки ДФІ в Рівненській області направлено лист від 27.09.2012 №17-06-14/7217 на адресу УДСБЕЗ УМВС України в Рівненській області з проханням надати для опрацювання первинні фінансово-господарські документи, вилучені згідно з протоколом виїмки від 16.02.2012 р.

Згідно з листом УДСБЕЗ УМВС України в Рівненській області від 05.10.2012 №29986, вилучені первинні бухгалтерські документи ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" долучені до кримінальної справи №70/03-12 та знаходяться в Рівненській транспортній прокуратурі.

З листа ДФІ в Рівненській області від 02.10.2012 317-06-17/7434, адресованого позивачу (а.с.57), вбачається, що зустрічна звірка була проведена в приміщенні Рівненської транспортної прокуратури проводилась згідно з Порядком взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженим спільним наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 №346/1025/685/53, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N1166/13040 (далі - Порядок №346/1025/685/53).

Як вірно вказав суд першої інстанції Порядок №346/1025/685/53 передбачає проведення перевірок за зверненням правоохоронних органів.

Жодних фактів звернення до відповідача правоохоронних органів щодо проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" судом не встановлено, ревізія фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг в Рівненській області, в межах якої проведена обумовлена звірка, була плановою.

З огляду на це колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності дій ДФІ в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" з 02.10.2012 р. по 05.10.2012 р., правомірності збирання інформації відносно діяльності товариства у третіх осіб в межах вказаної зустрічної звірки, та щодо внесення у довідку зустрічної звірки від 05.10.2012 р. №17-06-08/321 інформації, отриманої у Рівненській транспортній прокуратурі (аркуші 8-11 довідки).

Виходячи з обставин справи, встановлених судами, та наведених вимог законодавства, а також зважаючи на те, що при розгляді справи в суді першої інстанції відповідач, всупереч вимогам частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів правомірності дій ДФІ в Рівненській області щодо продовження та проведення зустрічної звірки у ТОВ "Мостобудівельна компанія МСУ" з 02.10.2012 по 05.10.2012, збирання інформації відносно діяльності товариства у третіх осіб в межах вказаної зустрічної звірки, та щодо внесення у довідку зустрічної звірки від 05.10.2012 №17-06-08/321 інформації, отриманої у Рівненській транспортній прокуратурі (аркуші 8-11 довідки), а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову в цій частині.

Що ж стосується доводів апеляційної скарги, то суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідачем не оскаржувалась в апеляційному порядку ухвала суду першої інстанції від 11.08.2014 року про поновлення позивачеві строку звернення до суду. Інших обставин щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при ухваленні судового рішення в даній справі апелянт не наводить.

З огляду на вказані обставини, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для задоволення апеляційної скарги колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" вересня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "17" грудня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "Мостобудівельна компанія МСУ" вул.Жмеринська, буд.22,м.Київ,03148

представник позивача Гавриленко Я.С. АДРЕСА_1

3- відповідачу Державна фінансова інспекція у Рівненській області вул.Міцкевича,14,м.Рівне,33028

- ,