ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2014 р. Справа № 809/4039/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.
за участю сторін:
представника позивача: Василів М.П.
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську
до відповідача: фізичної особи-підприємцяОСОБА_3
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
03.12.2014 року Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (далі - УПФУ в м.Івано-Франківську) звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3.) про стягнення заборгованості в розмірі 18 426,58 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, суду пояснила, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті страхових внесків в розмірі 18 426,58грн., в тому числі страхові внески за найманих працівників в розмірі 9 927,58грн., фінансові санкції в розмірі 1 361,37грн., пеня в розмірі 4 235,64грн. та внески, які нараховуються на суму чистого доходу, в розмірі 2 901,99грн., чим порушено вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На підставі наведеного просила позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.
Відповідач в судове засідання не з'явився, правом на подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав. Документи, які надсилалися відповідачу, повернулися до суду з відміткою ТОВ "Укркур'єр" - "відсутній такий дім", хоча виклик здійснювався за адресою зазначеною в ЄДРПОУ. Згідно правил ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 22.06.2001 року зареєстрований як фізична особа-підприємець та відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" являється платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а відповідно до п.2 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з 01.01.2011 року є платником єдиного внеску.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем за період з липня 2009 року по грудень 2009 року та з січня 2010 року по грудень 2010 року подавалися до органу Пенсійного фонду України розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в яких самостійно нараховано суму страхових внесків за ставкою 32%, 4%, 42% в загальному розмірі 9 927,58 грн. (а.с. 6-30).
Крім того, ФОП ОСОБА_3 за 2007 рік та 2009 рік самостійно нараховано внески, які нараховуються на суму чистого доходу, в загальному розмірі 3 657,90грн., що підтверджується відповідними звітами (а.с. 31-32). У зв'язку з частковою сплатою, заборгованість по даному внеску станом на день подання адміністративного позову становить 2 901,99грн.
За несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування УПФУ в м.Івано-Франківську застосувало до відповідача фінансові санкції та нарахувало пеню відповідно до рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за №2194 від 11.08.2009 року на загальну суму 1731,59 грн. в тому числі штраф в розмірі 1306,26 грн. та пеня в розмірі 425,33 грн., за № 1227 від 02.06.2010 року на загальну суму 913,50 грн. в тому числі штраф в розмірі 296,32 грн. та пеня в розмірі 676,18 грн. та за №146-Ф від 19.12.2012 року на загальну суму 3712,13 грн. в тому числі штраф в розмірі 295,56 грн. та пеня в розмірі 3416,57 грн. Загальна сума застосованих до відповідача фінансових санкцій становить 1898,14 грн., а нарахована позивачем пеня складає 4518,08 грн. (а.с.71-80). У зв'язку з частковою сплатою заборгованість по сплаті штрафних санкцій та пені станом на день подання адміністративного позову становить 1 361,37 грн. та 4 235,64 грн. відповідно.
Крім того, 12.02.2013 року УПФУ в м.Івано-Франківську сформувало вимогу №Ф-787/6 про сплату страхових внесків в загальному розмірі 18 426,58 грн. (а.с. 56). Однак, органом державної виконавчої служби кошти на підставі даної вимоги cтягнуті не були, що підтверджується відповідною довідкою.
За таких обставин, заборгованість ФОП ОСОБА_3 зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені станом на 01.12.2014 року становить 18 426,58 грн.
Згідно із ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі -Закон) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ст.1 даного Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В ч.2 ст.5 зазначеного Закону передбачено, що виключно цим Законом визначається, зокрема,коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
В ч.3 ст.20 даного Закону визначено, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч.6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно із ч.2 ст.106 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (надалі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності передбаченої законодавством до територіальних органів Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.5 ч.9 ст.106 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною 13 статті 106 зазначеного Закону встановлено, що про нарахуванні пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Пунктом 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року за № 26-1, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що страхувальники щомісяця формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до Прикінцевих та Перехідних положень Закону з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно до ч.4 ст.25 ЗУ Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"(в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (ч.16 ст.25 зазначеного Закону).
Частиною 10 статті 25 Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ч.11 ст.25 згаданого Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Таким чином, УПФУ в м.Івано-Франківську правомірно здійснено нарахування штрафних (фінансових) санкції та пені відповідно до рішень №2194 від 11.08.2009 року, № 1227 від 02.06.2010 року та №146-Ф від 19.12.2012 року.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року за №384/2011, Пенсійний фонд України забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Наявність заборгованості відповідача перед УПФУ в м.Івано-Франківську по сплаті страхових внесків в загальному розмірі 18 426,58 грн. підтверджується карткою особового рахунку страхувальника та іншими матеріалами, що містяться в справі.
Доказів сплати заборгованості відповідачем суду не надано.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємцяОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895) заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені в розмірі 18426,58 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста двадцять шість гривень п'ятдесят вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційногопровадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 19.12.2014 року.