ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2014 року м. Київ К/800/3184/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2013
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2013
у справі № 2а/0570/6566/2012
за позовом Словенського енергетицького строярного а.с. в особі представництва «Словенське енергетицьке строярнє а.с.»
до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2013, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2013, позов задоволено частково. Визнано недійсним податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька від 11.02.2010 №0008711640/3, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за травень 2009 року у розмірі 8461868 грн., в частині відмови у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за травень 2009 року в сумі 8271417грн. У задоволенні позову про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька від 11.02.2010 № 0008711640/3 в частині відмови у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за травень 2009 року у сумі 190451 грн. відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Сторони представників у судове засідання касаційної інстанції не направили, про час ті місце розгляду справи повідомлені. Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено документальну невиїзну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства обґрунтованості заявленого бюджетного відшкодування за травень 2009 року, за результатами якої складено акт №1487/15-113/25882573 від 22.07.2009.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.08.2009 № 0008711640/0, яким позивачеві згідно з п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та пп. «б» пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та згідно з п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за травень 2009 року №76466 від 22.06.2009 у розмірі 8461868 грн.
За результатами адміністративного оскарження скарги платника залишені без задоволення, прийняті податкові повідомлення-рішення з відповідним індексом на таку саму суму.
Підставою для винесення спірного податкового повідомлення рішення став висновок податкового органу про те, що позивач в порушення пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» мав обсяги оподаткованих операцій за останні дванадцять календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.
Згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за травень 2009 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за травень 2009 року, складає 8461868 грн., залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду з вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду за травень 2009 року складає 11408774грн. (рядок 24 декларації з податку на додану вартість).
Податкова декларація з ПДВ за травень 2009 року подана за повною формою при наявності усіх необхідних додатків.
Сума бюджетного відшкодування згідно розрахунку бюджетного відшкодування за травень 2009 року - 8461868 грн., у тому числі нарахування податкового кредиту внаслідок спорудження основних фондів - 0,0 грн.
Сума податкового кредиту за 2006 рік складає 3807610 грн., у тому числі суми, по яких у 2006 році розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 3049027 грн.
Сума податкового кредиту за 2007 рік складає 7429023 грн., у тому числі суми, по яких у 2007 році розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 5413479 грн.
Сума податкового кредиту за 2008 рік складає 2628944 грн., у тому числі суми, по яких у 2008 році розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 0,0грн.
Сума податкового кредиту за січень 2009 року складає 162988 грн., у тому числі суми, по яких у січні 2009 року розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 0,0 грн.
Сума податкового кредиту за лютий 2009 року складає 138015 грн., у тому числі суми, по яких у лютому 2009 року розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 0,0 грн.
Сума податкового кредиту за березень 2009 року складає 310711 грн., у тому числі суми, по яких у березні 2009 року розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 0,0 грн.
Сума податкового кредиту за квітень 2009 року складає 75276 грн., у тому числі суми, по яких у квітні 2009 року розрахунки проведені шляхом сплати коштів постачальникам - 0,0 грн.
Обсяг оподатковуваних операцій позивача за останні 12 календарних місяців (травень 2008 року - квітень 2009 року) склав 526440 грн. Статутний фонд платника на кінець звітного (податкового) періоду, за результатами якого заявлено суму бюджетного відшкодування - 0,0 грн., вартість власних основних фондів платника згідно декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2009 року - 29866 грн.
Податковий кредит за період 2006, 2007, 2008 рік та січень-квітень 2009 року сформовано за рахунок придбання будівельно-монтажних робіт, що виконувались українськими підрядниками з реконструкції блоку 4 Старобешівської ТЕС ВАТ «Донбасенерго».
Причини виникнення сум від'ємного значення податку, з яких було заявлено бюджетне відшкодування у травні 2009 року, є придбання послуг у значних обсягах.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається відповідач у касаційній скарзі, та вважає, що судом повно встановлено обставини у справі, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні відносини.
Абзацом першим підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з підпунктом «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Словенське енергетицьке строярне а.с. (Словацька Республіка) є засновником Представництва «Словенске енергетицьке строярнє а.с.» ( п.1.1 Статуту).
Засновник представництва «Словенске енергетицьке строярнє а.с.» реалізує на території України контракт «Модернізація електростанції Старобешево» між Німеччиною та «Словенське енергетицьке строярне а.с.» м. Тлмаче, здійснює іншу господарську діяльність, направлену на отримання прибутку, за наслідками своєї діяльності, як складової загального Прибутку Засновника.
З метою реконструкції Блоку №4 Старобешівської ТЕС ВАТ «Донбасенерго» між ВАТ «Донбасенерго» (Замовник)та Європейським банком реконструкції та розвитку було укладено кредитну угоду від 11.12.1996 під гарантію Уряду з метою реконструкції блоку №4 Старобешівської ТЕС.
Фінансування реконструкції Блоку №4 Старобешівської ТЕС ВАТ «Донбасенерго» здійснювалось коштами кредиту (90%) та частково коштами ВАТ «Донбасенерго» (10%).
Проект реконструкції Старобешівської ТЕС затверджений контрактом від 13.04.2000 між ВАТ «Добасенерго» (замовник) та німецькою фірмою «LURGI LENTJES AG» (підрядник).
17.02.1999 між Словацькою фірмою «SLOVENSKE ENERGETISKE STROJARNE a.s.», яка є субпідрядником німецької фірми «LURGI LENTJES AG», було укладено консорційний договір.
Згідно п.7.12 договору передбачається 100% фінансування проекту, починаючи з першочергового внеску та локальної частини.
Згідно п.11.7 договору «LURGI LENTJES AG» дає згоду Словацькій фірмі «SLOVENSKE ENERGETISKE STROJARNE a.s.» перевести увесь обсяг робіт на відділення.
З метою здійснення цього проекту Словацькою фірмою «SLOVENSKE ENERGETISKE STROJARNE a.s.» було відкрито на території України Представництво.
Позивачем протягом 2005-2009 року для реалізації зазначеного проекту було отримано від українських постачальників (підрядників) послуги в значних обсягах, що підтверджується матеріалами справи, актом перевірки, висновком судової експертизи.
Кредитні кошти під гарантію Уряду України перераховувались на адресу Генерального підрядника «LURGI LENTJES AG», а останній проводив розрахунки з Позивачем.
Через Представництво Субпідрядника в Україні згідно з вищенаведеним контрактом від 13.04.2000 проводилось фінансування робіт українських підрядників, визначених контрактом, з демонтажу корпуса котла, а також ввезеного на Україну обладнання.
Надходження грошових коштів здійснювалось з декількох джерел: від Представництва Генпідрядника - німецької компанії «LURGI LENTJES AG» , замовника - ВАТ «Донбасенерго» та головної компанії «SLOVENSKE ENERGETISKE STROJARNE a.s.».
Зазначений об'єкт було введено в експлуатацію 25.05.2011, тобто проект було виконано в повному обсязі.
Протягом зазначеного періоду Позивач відносив суми податку на додану вартість за отримані послуги до складу податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість 2006-2009 років, а саме:
за 2006 рік: січень - 163649 грн., лютий - 122756 грн., березень - 85084 грн., квітень - 79994 грн., травень - 56317 грн., червень - 2560 грн., липень - 29651 грн., серпень - 792438 грн., вересень - 445373 грн., жовтень - 223270 грн., листопад - 824946грн., грудень - 981753 грн., загалом- 3807610 грн.;
за 2007 рік: січень - 473244 грн., лютий - 441006 грн., березень - 2337403 грн., квітень - 79120 грн., травень - 309033 грн., червень - 889685 грн., липень - 41504 грн., серпень - 325216 грн., вересень - 1145669 грн., жовтень - 59118 грн., листопад - 899270грн., грудень - 470260 грн., загалом - 7470529 грн.;
за 2008 рік: січень - 419439 грн., лютий - 444458 грн., березень - 200122 грн., квітень - 148048 грн., травень - 687735 грн., червень - 161631 грн., липень - 56753 грн., серпень - 85819 грн., вересень - 188941 грн., жовтень - 52440 грн., листопад - 77837грн., грудень - 105721 грн., загалом - 2628944 грн.
03.06.2009 позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2009 року, у якій у графі 25, 25.1 декларації визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 8461868 грн.
Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду з вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду за травень 2009 року складає 11408774 грн. (рядок 24 декларації з податку на додану вартість).
З довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, вбачається, що зазначена до відшкодування сума ПДВ склалась із частин залишку від'ємного значення, фактично сплаченого отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування за період січень 2006 року - квітень 2009 року, зокрема, 2006 рік: за січень - 148640 грн., лютий - 122756 грн., березень - 85084 грн., квітень - 79994 грн., травень - 56317 грн., червень - 2466 грн., липень - 29651 грн., серпень - 792438 грн., вересень - 445373 грн., жовтень - 223270 грн., листопад - 437758грн., грудень - 625248 грн.; 2007 рік: січень - 431333 грн., лютий - 441006 грн., березень - 735257 грн., квітень - 74299грн., травень - 298326 грн., червень - 843196грн., серпень - 316532 грн., вересень - 1004383 грн., жовтень - 13377 грн., листопад - 867853грн., грудень - 470260 грн.; 2008 рік: січень - 419439 грн., лютий - 220470грн., березень 2008 - 189092 грн., квітень - 146648 грн., травень - 687735 грн., червень - 161631 грн., липень - 56753 грн., серпень - 85819 грн., вересень - 188941грн., жовтень - 43969 грн., листопад - 77837 грн., грудень - 105721 грн., 2009 рік: січень - 160742 грн., лютий - 138015 грн., березень - 105869 грн., квітень - 75276грн.; загалом - 11408774 грн.
Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до р.2 розрахунку бюджетного відшкодування) та складає, зокрема, за 2006 рік: січень - 148640 грн., лютий - 122756 грн., березень - 85084 грн., квітень - 79994 грн., травень - 56317 грн., червень - 2466 грн., липень - 29651 грн., серпень - 792438 грн., вересень - 445373 грн., жовтень - 223270 грн., листопад - 437758 грн., грудень - 625248 грн.; 2007 рік: січень - 431333 грн., лютий - 441006 грн., березень - 735257 грн., квітень - 74299 грн., травень - 298326 грн., червень - 843196 грн., серпень - 316532 грн., вересень - 1004383 грн., жовтень - 13377 грн., листопад - 784904 грн., грудень - 470260 грн., загалом - 8461868 грн.
З метою підтвердження сум обсягів оподатковуваних операцій, визначених позивачем у деклараціях з податку на додану вартість за 2006-2007 рр., з урахуванням яких у травні 2009 року відповідно до вимог п.7.3.1 п.7.3, п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» ним заявлено бюджетне відшкодування, судом було призначено судово-бухгалтерську експертизу.
Експертним висновком було визначено структуру та період формування бюджетного відшкодування в сумі 8461868 грн., яке заявлено позивачем у декларації з ПДВ за травень 2009 року, за кожною складовою заявленої суми було встановлено розмір оподатковуваних операцій за останні 12 місяців (згідно наданих декларацій за 2005-2007р.р.).
Структура заявленої суми бюджетного відшкодування по декларації за травень 2009 року включає суми від'ємного значення ПДВ за період з січня 2006 року по грудень 2007 року.
Суми обсягів оподатковуваних операцій за 2005-2007 р.р., з урахуванням яких у травні 2009 року позивачем заявлено суму бюджетного відшкодування, склали 18564813 грн., у тому числі за 2005 рік - 5004653 грн., за 2006 рік - 3717864 грн. та за 2007 рік - 9842296 грн.
У зв?язку з чим, розмір суми бюджетного відшкодування по декларації за травень 2009 року на яке підприємство мало право, з врахуванням положень пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», знайшло своє підтвердження в сумі 8271417 грн.
Відповідно до пп. 15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Виходячи з суті бюджетного відшкодування, розкритій в пункті 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість», що полягає у поверненні з бюджету надмірно сплаченого податку, при цьому незалежно від податкового періоду, в якому сталася така сплата податку, умовою бюджетного відшкодування податку згідно підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 цього ж Закону виступає фактична сплата цього податку постачальнику товарів (послуг) в ціні придбання таких товарів (послуг).
Оскільки фактична сплата позивачем податку постачальнику в ціні придбання товарів (послуг), який брав участь в розрахунку від?ємного значення по деклараціях за січень-квітень 2006 року відбулась в інші періоди, право на бюджетне відшкодування виникає у платника у наступному податковому періоді після такої сплати, що спростовує доводи касаційної скарги податкового органу про зменшення суми залишку від?ємного значення на суми від?ємного значення за період січень - квітень 2006 року, як такі що заявлені поза межами строку встановленого пп.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-III.
За встановлених обставин, судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що спірне податкове повідомлення-рішення в частині зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією за травень 2009 року в сумі 8271417 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права та не можуть бути підставою для скасування постановлених у справі судових рішень з наведених мотивів.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2013 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.12.2013 - без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун