Постанова № 41988447, 28.02.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
2а-0870/100/11
Номер документу
41988447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 року о 14 год. 41 хв. Справа № 2а-0870/100/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О., при секретарі Ісаєвій Н.С., за участю представників позивача Фофанова Я.Л., Польнікової Н.В., представника відповідача Стрельбицької Ю.П. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ»

до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування Рішення № 351 від 14.12.2010, Припису № 01-15/4398 від 14.12.2010,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Мотор Січ» (далі - позивач або ВАТ «Мотор Січ») звернулось із адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування Рішення №351 від 14.12.2010 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а також Припису №01-15/4398 від 14.12.2010 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

У позові зазначено, що позивач на виконання п.1 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 «Про затвердження правил користування електричною енергією», в межах встановленого трирічного строку, уклав зі всіма субспоживачами договори про спільне використання технологічних електричних мереж та договорів про технічне забезпечення. Абзацом 5 пункту 2 зазначеної Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 передбачений спеціальний термін в 5 (п'ять) років від дати набрання чинності цієї Постанови для врегулювання відносин ВАТ «Мотор Січ» - як власника технологічних електричних мереж, з ВАТ «Запоріжжяобленерго» - як електропередавальною організацією. На виконання вищезазначеного положення (тобто п.2 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910) ВАТ «Мотор Січ» уклало Договір №1-42-ДСВ(УГЭ) з ВАТ «Запоріжжяобленерго», який був підписаний 01.07.2010, тобто до спливу п'ятирічного терміну. Укладення договору про спільне використання технологічних електричних мереж з постачальником електричної енергії з 01.07.2010 припинило дію договорів зі субспоживачами та змінило точку продажу електроенергії на межу балансової належності субспоживачів.

У судовому засіданні представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог, просили позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідачем надано до суду письмові заперечення, у яких зазначено, що відповідно до п.п.1.1 п.1 Загальних положень Правил користування електричною енергією, які затверджено постановою НКРЕ від 31.07.1996 (далі - Правила №28) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі купівлі-продажу електричної енергії між виробником або постачальником електричної енергії та споживачами. Електропередавальна організація при постачанні електричної енергії субспоживачу використовує технологічні електричні мережі основного споживача, який є їх власником. Постановою НКРЕ від 17.10.2005 №910 (далі - Постанова НКРЕ №910) було внесено зміни до Правил №28 в частині покриття витрат, пов'язаних з доставкою електричної енергії в точку продажу. Покриття цих витрат покладалось на постачальника електричної енергії. Також абз.2 п.1 Постанови НКРЕ №910 для всіх суб'єктів господарювання, на яких поширюється дія Правил №28 (а дія Правил №28 поширюється на всіх юридичних і фізичних осіб (крім населення)), було встановлено трирічний строк для коректного врегулювання відносин і приведення їх у відповідність до вимог Правил №28 від дати набрання чинності цією постановою. На виконання вимог вищезазначеного пункту постанови НКРЕ від 31.07.1996 №910 п.1.4 Правил №28 було доповнено абзацом, відповідно до якого витрати основного споживача, пов'язані з доставкою електричної енергії в точку продажу субспоживачу, відшкодовуються електропередавальною організацією. Отже, абз.2 п.1 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 на позивача як власника електричних мереж, який частину електричної енергії передає своїми технічними електричними мережами субспоживачам, покладено обов'язок протягом трьох років від дати набрання чинності цією постановою привести взаємовідносини відповідно до вимог Правил №28. Постанова НКРЕ від 17.12.2005 №910 набрала чинності 29.11.2005. Тобто, позивач повинен був протягом цих трьох років укласти з електропередавальною організацією договір про спільне використання технічних електричних мереж, а з субспоживачами - договір про технічне забезпечення електропостачання. Посилання позивача на п.2 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 не обґрунтовує його позицію, оскільки вищезазначеним пунктом встановлено обов'язок для електропередавальної організації, яка здійснює свою діяльність на закріпленій території, щодо врегулювання відносин згідно з вимогами абз.2 п.1.10 Правил №28, відповідно до якого «електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності, забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними мережами інших власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами». На підставі зазначеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити.

Представники сторін повідомили, що надали до суду всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Судом з'ясовано, що з 24.11.2010 по 08.12.2010 відповідачем проведена планова перевірка ВАТ «Мотор Січ» на предмет формування та застосування плати за спільне використання технологічних електричних мереж за період з 01.12.2009 по 31.10.2010. За результатами перевірки 08.12.2010 відповідачем складено акт №000728.

За результатами перевірки відповідач дійшов висновку, що в порушення вимог п.1 постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за №1399/11679 (із змінами), п.п. 1.4, 1.7, 6.30, 10.2 абз.20 постанови НКРЕ від 31.07.1996 №28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за №417/1442, (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за №1399/11679) (із змінами) ВАТ «Мотор Січ» до 01.07.2010 необґрунтовано стягувало з субспоживачів плату за спільне використання технологічних електричних мереж. Внаслідок цього в період з 01.01.2010 по 30.06.2010 ВАТ «Мотор Січ» необґрунтовано отримано виручки в сумі 126338 грн. 56 коп.

На підставі акта перевірки від 08.12.2010 №000728 відповідачем 14.12.2010 винесено Рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого вирішено вилучити у ВАТ «Мотор Січ» 379015 грн. 68 коп.

Також, на підставі акта перевірки від 08.12.2010 №000728 відповідачем 14.12.2010 винесено Припис №01-15/4398 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, згідно якого вимагається в місячний термін усунути порушення вимог абз.2 п.1 постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910, п.п. 1.4, 1.7, 6.30, абз.20 п.10.2 постанови НКРЕ від 31.07.1996 №28 та повідомити Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області в місячний термін з моменту отримання припису про вжиті заходи.

Позивачем подано до суду Договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1-42-ДСВ(УГЭ), укладений 01.07.2010 між ВАТ «Мотор Січ», далі - Власник мереж, та ВАТ «Запоріжжяобленерго», далі - Користувач.

Згідно з п.1.1 вказаного Договору Власник мереж зобов'язується забезпечити технічну можливість передачі (транзиту) електричної енергії власними технологічними електричними мережами в точки приєднання електроустановок Користувача та (або) інших суб'єктів господарювання (далі - Субспоживачі), передачу електричної енергії яким забезпечує Користувач, а Користувач - своєчасно сплачувати вартість послуг Власника мереж з утримання технологічних електричних мереж спільного використання та інші послуги відповідно до умов цього Договору.

Також, позивачем подано до суду договори з 63 субспоживачами про спільне використання технологічних мереж основного споживання. З приводу укладення даних договорів, строку дії тощо зауважень з боку відповідача під час проведення перевірки не виникло, спір відсутній.

Позивачем надано до суду лист ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 11.02.2011 №1546/019-44 на адресу позивача, згідно якого «середньомісячний обсяг переданої електричної енергії для субспоживачів через мережі ВАТ «Мотор Січ» складає: у 2008 році - 350,4 тис. кВ.г.; у 2009 році - 353,2 тис. кВ.г.; у 2010 році - 394,8 тис. кВ.г.».

У підтвердження викладеного у вказаному листі ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 11.02.2011 №1546/019-44 позивачем надано до суду Акти про спожиту електроенергію АТ «Мотор Січ» за період з січня 2008 року по грудень 2010 року включно, підписані ВАТ «Мотор Січ» та ВАТ «Запоріжжяобленерго».

Вислухавши пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з наступних підстав.

У п.1 Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) «Про внесення змін до Правил користування електричною енергією» від 17.10.2005 №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за №1399/11679 (далі - Постанова НКРЕ від 17.10.2005 №910), зазначено:

«Унести зміни до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 №28, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за №417/1442 (із змінами), виклавши Правила в новій редакції, що додається.

Суб'єктам господарювання, на яких поширюється дія Правил, протягом трьох років від дати набрання чинності цією постановою привести взаємовідносини між собою у відповідність до вимог Правил».

Пунктом 2 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 встановлено, що «електропередавальні організації, які здійснюють діяльність на закріпленій території, зобов'язані врегулювати відносини згідно з вимогами абзацу другого пункту 1.10

Правил із:

власниками технологічних електричних мереж, які передають електричну енергію іншим суб'єктам господарювання у середньомісячних обсягах 10 млн. кВт.год і більше, протягом трьох з половиною років від дати набрання чинності цією постановою;

власниками технологічних електричних мереж, які передають електричну енергію іншим суб'єктам господарювання у середньомісячних обсягах 1 млн. кВт.год і більше, протягом чотирьох років від дати набрання чинності цією постановою;

власниками технологічних електричних мереж незалежно від розміру середньомісячного обсягу передачі електричної енергії протягом п'яти років від дати набрання чинності цією постановою».

Як зазначено у п.1.1 «Правил користування електричною енергією», затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 (у редакції Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за №1399/11679 (далі - «Правила користування електричною енергією»), ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів «Загальні положення», «Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін» та «Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів» поширюються на всіх споживачів без винятку.

Згідно з п.1.2 «Правил користування електричною енергією» електропередавальна організація - суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами або місцевими (локальними) електричними мережами, а також суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території.

Власник електричних мереж - юридична або фізична особа, якій на праві власності або користування належать електроустановки, призначені для передачі та/або розподілу електричної енергії (п.1.2 «Правил користування електричною енергією»).

Субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача (п.1.2 «Правил користування електричною енергією»).

Відповідно до п.1.4 «Правил користування електричною енергією» точка продажу електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі про постачання електричної енергії або в договорі про купівлю-продаж електричної енергії. Електропередавальна організація покриває всі витрати, пов'язані з доставкою електричної енергії в точку продажу.

Згідно з п.1.7 «Правил користування електричною енергією» у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією відносини між власником цих мереж та електропередавальною організацією, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору (додаток 2). Основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладенні (переукладенні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу у разі дотримання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача в передбачених цими Правилами випадках.

Відповідно до абз.2 п.1.10 «Правил користування електричною енергією» електропередавальна організація, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами в межах закріпленої території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.

Як зазначено у п.5.15 «Правил користування електричною енергією» відносини сторін у разі передачі (транзиту) електропередавальною організацією електричної енергії технологічними електричними мережами власника електричних мереж (споживача, основного споживача) регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, який електропередавальна організація зобов'язана укласти з відповідним власником технологічних електричних мереж.

У п.10.1 «Правил користування електричною енергією» зазначено, що споживачі електричної енергії мають право на:

1) приєднання власних електроустановок до мереж електропередавальної організації або іншого власника електромереж у порядку, передбаченому законодавством України;

2) вибір постачальника електричної енергії;

3) отримання електричної енергії, якісні характеристики якої зазначені в договорі;

4) вибір виду тарифу із переліку, передбаченого нормативно-правовими актами НКРЕ, відповідно до групи та класу споживача. Вибір виду тарифу обмежується технічними можливостями встановленого засобу (засобів) обліку;

5) отримання інформації щодо якості електричної енергії, тарифів, порядку оплати, умов та режимів її споживання, цін на послуги постачальника електричної енергії (електропередавальної організації);

6) відшкодування згідно з законодавством України збитків, завданих унаслідок порушення його прав;

7) передачу функцій експлуатації своїх електроустановок на підставі окремого договору іншій організації, яка має право на здійснення такої діяльності;

8) приєднання до власних мереж субспоживачів у межах величини потужності, дозволеної до використання відповідно до договору з постачальником електричної енергії;

9) отримання від електропередавальної організації відшкодування в межах обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж, які спільно із споживачем використовуються електропередавальною організацією;

10) звернення до постачальника електричної енергії з питання змін договірних умов у порядку, передбаченому цими Правилами;

11) доступ до встановлених поза межами об'єкта споживача розрахункових засобів обліку та інформації, яка зберігається в первинній базі даних електронних багатофункціональних розрахункових засобів обліку;

12) повернення від постачальника електричної енергії, який постачає електричну енергію субспоживачу, коштів за недовраховану засобами обліку субспоживача електричну енергію або на постачання цим постачальником електричної енергії споживачу (основному споживачу) електричної енергії на відповідний обсяг коштів;

13) організацію додаткових площадок вимірювання за однією адресою;

14) приєднання нових субспоживачів до власних технологічних електричних мереж у межах дозволеної потужності.

Суд вважає, що у п.1 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 встановлені загальні строки врегулювання взаємовідносин між суб'єктами господарювання, на яких поширюються «Правила користування електричною енергією».

Водночас у п.2 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 встановлені спеціальні строки врегулювання взаємовідносин між електропередавальними організаціями (у нашому випадку ВАТ «Запоріжжяобленерго») та власниками технологічних електричних мереж (у нашому випадку ВАТ «Мотор Січ») згідно з вимогами абзацу другого пункту 1.10 «Правил користування електричною енергією».

Крім того, як вбачається з п.2 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 обов'язок з врегулювання відносин покладений на електропередавальні організації, зокрема на ВАТ «Запоріжжяобленерго», а не на ВАТ «Мотор Січ».

На виконання п.2 Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910 та згідно з вимогами абзацу другого пункту 1.10 «Правил користування електричною енергією» між ВАТ «Мотор Січ» (Власник мереж) та ВАТ «Запоріжжяобленерго» (Користувач) укладено 01.07.2010 Договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1-42-ДСВ(УГЭ).

Відповідачем не надано до суду буд-яких доказів, які б спростували те, що ВАТ «Мотор Січ» передано електричну енергію іншим суб'єктам господарювання у середньомісячних обсягах більших, ніж зазначено у поданих до суду позивачем доказах: листі ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 11.02.2011 №1546/019-44; Актах про спожиту електроенергію АТ «Мотор Січ» за період з січня 2008 року по грудень 2010 року.

Таким чином, між ВАТ «Мотор Січ» та ВАТ «Запоріжжяобленерго» обґрунтовано укладено 01.07.2010 Договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1-42-ДСВ(УГЭ) - протягом п'яти років від дати набрання чинності Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що ВАТ «Мотор Січ» до 01.07.2010 обґрунтовано стягувало з субспоживачів плату за спільне використання технологічних електричних мереж внаслідок чого в період з 01.01.2010 по 30.06.2010 обґрунтовано отримано виручки у сумі 126338 грн. 56 коп.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163 КАС України; ст.19 Конституції України; п.1, 2 Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) «Про внесення змін до Правил користування електричною енергією» від 17.10.2005 №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за №1399/11679; п.1.1, 1.2, 1.4, 1.7, 1.10, 5.15, 10.1 «Правил користування електричною енергією», затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 (у редакції Постанови НКРЕ від 17.10.2005 №910), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.11.2005 за №1399/11679, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 351 від 14.12.2010 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін винесене Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області відносно Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ».

Визнати протиправним та скасувати Припис № 01-15/4398 від 14.12.2010 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін винесений Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області відносно Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» (69068, м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 15 код ЄДРПОУ 14307794, рахунок 260000976712139 в ЗФ ПУМБ МФО 313623) судові витрати у сумі 03 грн. 40 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя (підпис) О.О. Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 04.03.2011.

Постанова не набрала законної сили

Суддя О.О. Прасов