Постанова № 41987900, 19.12.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2014
Номер справи
821/4695/14
Номер документу
41987900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4695/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до Відкритого акціонерного товариства "Бериславське АТП-16537" про стягнення коштів за податковим боргом,

встановив:

Новокаховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі-позивач, Новокаховська ОДПІ, податковий орган) звернулась до суду з адміністративним позовом до Відкрите акціонерне товариство «Бериславське АТП-16537» (далі-відповідач, ВАТ «Бериславське АТП-16537»), в якому просить стягнути податкову заборгованість з орендної плати за землю в загальній сумі 279575,99 грн.

Позов мотивований тим, що в ході проведеної перевірки відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства по орендній платі за землю за період з 01.01.2013 р. по 30.07.2014 р. податковим органом було виявлено порушення норм відповідного законодавства, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 180966,80 грн., а також нараховано штрафні санкції в розмірі 90483,40 грн. та пеню в розмірі 12724,21 грн. Оскільки вказана сума податкової заборгованості не сплачена відповідачем в повному обсязі, податковий орган звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача надав суду клопотання, відповідно до змісту якого просить розглянути справу в порядку письмового провадження та задовольнити позов з підстав, викладених в ньому.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 10.12.2014 р. № 7302703047434, причини неявки суду невідомі.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Бериславське АТП 16537» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Бериславської районної ради 02.02.1996 р., перебуває на обліку в Новокаховській ОДПІ.

27 жовтня 2005 року між Бериславською міською радою (Орендодавець) га ВАТ «Бериславське АТП 16537» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар на підставі рішення восьмої сесій Бериславської міської ради двадцять четвертого скликання від 14 лютого 2003 року №70 та дев'ятої сесії від 31 березня 2003 року №86 приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 3,8769га. для розміщення виробничих споруд автопідприємства строком на 49 років.

Договір зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2005р. за № 040571500230.

Відповідно до п.4 вищезазначеного договору оренди нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 453485,62 грн. Згідно з пунктом 9 цього ж договору, орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради в розмірі 4586 грн. на рік. В пункті 13 договору оренди землі сторони обумовили, що розмір орендної плати переглядається один раз на три роки, у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Рішеннями Бериславської міської ради від 23.10.2008 року № 363 «Про затвердження нормативної грошової оцінки м. Берислав» від 26.12.2008 року № 393 «Про встановлення орендних ставок за оренду земельних ділянок комунальної власності» вирішено затвердити нову нормативну грошову оцінку земель м. Берислав та встановити розміри орендних ставок за земельні ділянки, відповідно з економіко-планувальними зонами та оціночними районами по грошовій оцінці земель в м. Берислав в новій редакції. 27 березня 2009 року Бериславською міською радою було прийняте рішення № 427 «Про внесення доповнень до рішення 31 сесії міської ради від 23.10.2008 року №363 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Берислав»».

Вказані обставини також встановлені рішенням господарського суду Херсонської області від 05.10.2010р. та постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18.11.2010р. у справі № 15/145-ПД- 10 (номер в ЄДРСР рішення суду першої інстанції http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/11532855, номер в ЄДРСР рішення суду апеляційної інстанції http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/12407788).

Вказані судові рішення набрали законної сили, а тому встановлені ними обставини не підлягають доказуванню при розгляді даної адміністративної справи.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 05.10.2010р. у справі № 15/145-ПД- 10, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18.11.2010р., задоволено позов прокурора Бериславського району в інтересах держави в особі Бериславської міської ради про зобов'язання ВАТ «Бериславське АТП -16537» внести зміни до договору оренди за землі комунальної власності.

Так, цими судовими рішеннями:

внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 27.10.2005р., укладеного між Бериславською міською радою та ВАТ «Бериславське автопідприємство 16537» на оренду земельної ділянки площею 3,8769 га в межах Бериславської міської ради, та зареєстрованого у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27 жовтня 2005 року за №040571500230;

пункт 4 розділу договору земельної ділянки від 27.10.2005р., «Об'єкт оренди» викладено в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2147841 (два мільйони сто сорок сім тисяч вісімсот сорок одна) грн. 04 коп.»;

пункт 9 розділу «Орендна плата» викладено в такій редакції: «Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок Бериславської міської ради №33211812700040 в УДК у Херсонській області, код 24103704, код платежу 13050200, МФО 852010, в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки землі на рік, що на момент укладання цього договору становить - 128 870 (сто двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят) грн. 46 коп. на рік.»;

пункт 10 розділу «Орендна плата» викладено в такій редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.»;

пункт 11 розділу «Орендна плата» викладено в такій редакції: «Періодичність внесення орендної плати - орендна плата вноситься по пропорційній схемі, щомісячно, протягом 10 (десяти) календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.».

Також судом встановлено, що з 04.09.2014 р. по 10.09.2014 р. податковим органом проведена позапланова невиїзна документальна перевірка ВАТ «Бериславське АТП 16537» з питань дотримання вимог податкового законодавства по орендній платі за землю за період з 01.01.2013 р. по 30.07.2014 р.

В ході вказаної перевірки Новокаховською ОДПІ встановлені ті самі обставини укладення договору оренди земельної ділянки та внесення до нього змін, що і встановлені судовими рішеннями у справі № 15/145-ПД- 10.

При цьому позивачем також зафіксовано, що відповідачем у 2013 році невірно розраховано сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю, оскільки у податковій декларації з плати за землю за 2013 р. самостійно визначено річний та щомісячний розмір орендної плати, який не відповідає умовам договору оренди земельної ділянки з урахуванням внесених до нього змін, а у 2014 році податкова звітність з плати за землю не подана взагалі.

Тому за результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт від 11.09.2014 р. №169/21-02-22-014/03119121, яким зафіксовано порушення п.288.1 ст.288 та п.286.2 ст.286 ПКУ, яке полягає в тому, що платником податку невірно розрахована сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю у періодах січень - грудень 2013 р., та не подано податкові декларації з плати за землю (орендної плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за січень-липень 2014р.

На підставі вказаного акту перевірки Новокаховською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.09.2014 р. №0001902200, яким відповідачу донараховано податкове зобов'язання з плати за землю на загальну суму 271450,20 грн., в тому числі основного платежу 180966,80 грн. та штрафних санкцій - 90483,40 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 26.09.2014 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 27.09.2014 р. №7430001401300.

Відповідно до ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

З матеріалів справи вбачається, що Новокаховською ОДПІ також нарахована відповідачу пеня в розмірі 12724,21 грн.

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Підпунктом 14.1.147. п.14.1. ст.1 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) визначено плату за землю як загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст.. 269 ПК України платниками податку на землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об'єктами оподаткування, згідно ст.. 270 ПК України є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Пунктом 16.1.3. ст. 16 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що платник податку зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно п. 6.1 ст. 6 ПК податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно п.36.1. ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; крім того, п.36.5. ст.36 Податкового кодексу України встановлено, що за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку відповідальність несе платник податків, крім випадків визначених цим Кодексом.

Згідно п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до частини першої статті 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення податкової заборгованості, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, встановлення факту узгодженості грошового зобов'язання, наявності податкового боргу, його сплати у добровільному порядку тощо.

В силу вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідачем не надано жодного доказу оскарження відповідних актів індивідуальної дії, а відтак оспорювані грошові зобов'язання набули статусу узгоджених. Оскільки ці зобов'язання не було сплачено платником у встановлений Законом строк, то вони перетворилися на податковий борг платника у розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно п.287.3 ст. 287 податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Зі зворотного боку облікової картки платника податків вбачається, що відповідачем не сплачено орендну плату за землю. У зв'язку з наявною переплатою в сумі 4598,42 грн. станом на 11.11.2014 р. за ВАТ «Бериславське АТП 16537» рахується відповідний податковий борг на загальну суму 279575,99 грн., що складається із основного платежу в розмірі 176368,38 грн., штрафних санкцій - 90483,40 грн., пені - 12724,21 грн.

Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Для стягнення податкового боргу відповідачу було виставлено податкову вимогу від 08.10.2001 р. №1/16 на суму 408,80 грн.

Пунктом 59.5. ст. 59 ПК передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Із часу направлення податкової вимоги до часу звернення із позовом до суду відповідач, з урахуванням часткової сплати податкового боргу, був постійним боржником, що підтверджується копією зворотного боку облікової картки платника. Зазначена обставина звільняє податковий орган від необхідності повторного направлення податкової вимоги.

Застосовані податковим органом заходи для погашення податкового боргу не призвели до погашення виниклого податкового боргу. На час розгляду справи дана заборгованість відповідачем не погашена.

Підпунктом 175 п. 1 ст. 14 ПК визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пп. 41.1.1. п. 41.1 ст. 41 Податкового Кодексу України контролюючим органом є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідач не виконав обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством, не сплатив у добровільному порядку податковий борг, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158, 161- 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Бериславське АТП 16537» (код ЄДРПОУ 03119121) заборгованість перед бюджетом в дохід місцевого бюджету м.Берислав на рахунок 33211812700040 в ГУ УДКСУ у Херсонській області, код ОКПО 37858658, МФО 852010, код призначення платежу 13050200, суму податку з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 279575 (двісті сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) грн.. 99 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 8.2.3