Постанова № 41987533, 17.12.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2014
Номер справи
814/1257/14
Номер документу
41987533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2014 р. Справа № 814/1257/14

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Градовського Ю.М.,

- Кравченка К.В.

при секретарі - Романові Д.І.

з участю: представника Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області - Масюка Артура Михайловича, представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Морське агенство "Сі-Ейджент" - Захарова Дмитра Сергійовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Морське агенство "Сі-Ейджент" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ «МА «Сі-ейждент» звернулося до суду з позовом до ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва ГУ Міндоходів у Миколаївській області з вимогами про визнання дій ДПІ протиправними щодо зазначення в акті перевірки неправдивих відомостей про відсутність факту підтвердження реальності господарських операцій у січні 2014 року між позивачем та ТОВ «Мет-Сплав» та ТОВ «АТ «Каргіл», зобов'язання ДПІ виключити з системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту , а також з підсистеми «Податковий блок » відомості викладені в Акті перевірки від 14.04.2014 року щодо не підтвердження факту реальності господарських операцій у січні 2014 року між позивачем та ТОВ «Мет-Сплав» й ТОВ «АТ « Каргіл».

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року позов товариства з обмеженою відповідальністю "Морське агентство "Сі-Ейджент" - задоволено.

Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Заводському р-ні м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області в частині зазначення в Акті перевірки № 820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року неправдивих відомостей про не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "СІ-ЕЙДЖЕНТ" та ТОВ "МЕТ-СПЛАВ" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241,18 грн., а також контрагента ТОВ "АТ "КАРГІЛЛ" за січень 2014 року.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області виключити з даних співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України з підсистеми п. 2.19 АІС "Податковий блок" відомості, що викладені в Акті перевірки № 820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року щодо не підтвердження фактуреального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "СІ-ЕЙДЖЕНТ" та ТОВ "МЕТ-СПЛАВ" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241,18 грн., а також контрагента ТОВ "АТ "КАРГІЛЛ" за січень 2014 року реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "СІ-ЕЙДЖЕНТ" та ТОВ "МЕТ-СПЛАВ" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241,18 грн., а також контрагента ТОВ "АТ "КАРГІЛЛ" за січень 2014 року.

В апеляційній скарзі ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва ГУ Міндоходів у Миколаївській області на підставі наказу на перевірку № 346 від 09.04.2014 року та направлення на перевірку № 192 від 09.04.2014 року проведено позапланову невиїзну перевірку позивача за період січень 2014 року з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні взаємовідносин з ТОВ « Мет- сплав». Результати перевірки викладені в Акті перевірки № 820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року.

У висновках викладених в зазначеному акті перевірки відповідачем, зокрема, зазначено, що перевіркою не підтверджено реальність здійснення господарських операцій здійсненних між ТОВ «МА» Сі-ейджент» та ТОВ «Мет-сплав» на загальну суму 2 227 447,04 грн (в т.ч. ПДВ 371 241,19) та із зазначеним у Акті перевірки контрагентом - покупцем ТОВ «АТ»Каргіл».

До таких висновків перевіряючи дійшли через наявність інформації у системі «Податковий блок» що викладена в Акті ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Мет-сплав» від 26.03.2014 року та через те, що перевіряючі не прийняли до уваги документи, надані позивачем, по транспортуванню вантажів,(послуги надавав контрагент позивача ТО «Мет-сплав») тобто, контролюючий орган, не визнав ці документи первинними.

За результатами перевірки ТОВ "МА "Сі-Ейджент", відповідач податкові повідомлення-рішення не приймав, але на підставі зазначеного акту перевірки здійснив коригування показників податкової звітності позивача у картці особового рахунку ТОВ "МА "Сі-Ейджент".

Не погодившись з вказаними висновками податкового органу, здійсненими за результатами проведення зазначеної перевірки, а також діями відповідача щодо здійснення коригування показників податкової звітності позивача на підставі цих висновків останній звернувся до суду з даним позовом.

Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача з огляду на викладене.

Відповідно до статті 63 Податкового кодексу України - облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковому органу, відповідно до статті 66 Податкового кодексу України, надано право вносити зміни до облікових даних платника податків на підставі інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно пунктами 183.1, 183.12, 183.15 статті 183 Податкового кодексу України - будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку. У разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого контролюючого органу зняття такого платника з обліку в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Системний аналіз вказаних норм дозволяє прийти до висновку про право відповідача вносити зміни в облікові дані платника, проте, лише в ті, що не пов'язані із зміною податкового навантаження чи податкового кредиту, оскільки такі зміни за собою несуть податкові зобов'язання, які визначені підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

Водночас, згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Податкові зобов'язання визначаються платником податків на підставі поданих декларацій самостійно чи визначаються контролюючим органом.

Відповідно до підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Таким чином, зміни в облікові дані операцій по податку на додану вартість здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.

Відтак, внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язані із зміною податкового навантаження (тобто, податкової звітності, розшифровки результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) з податку на додану вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.

Отже, за встановлених судом першої інстанції обставин щодо відсутності винесених на підставі складеного за результатами перевірки позивача акта податкових-повідомлень рішень про визначення позивачеві сум грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача виключити з системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, а також з підсистеми "Податковий блок" відомості викладені в акті перевірки від 14 квітня 2014 року щодо не підтвердження факту реальності господарських операцій у січні 2014 року між позивачем та ТОВ "Мет-Сплав", ТОВ "АТ "Каргіл" .

Разом з тим, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дії відповідача в частині зазначення в акті перевірки №820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року неправдивих відомостей про не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "Сі-Ейджент" та ТОВ "Мет-Сплав" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241, 18 грн., та із зазначеним в акті перевірки контрагентом ТОВ "АТ "Каргіл" за січень 2014 року, з огляду на викладене.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 3 Розділу І Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 984 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 року за № 34/18772, результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки.

Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Отже, акт перевірки є виключно носієм доказової інформації про виявлені податковим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, обов'язковим документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу. Викладені у ньому податковим органом факти та висновки не можна розглядати як рішення суб'єкта владних повноважень, що породжує для платника податків певні правові наслідки, регулює ті чи інші відносини і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Контролюючий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, у разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов'язань та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, що приймаються на підставі такого акту тощо, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень.

Оцінка акту перевірки, в тому числі, і оцінка дій посадових осіб податкового органу щодо викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається уповноваженими законом органами влади при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає безпідставними вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача в частині зазначення в акті перевірки №820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року неправдивих відомостей про не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "Сі-Ейджент" та ТОВ "Мет-Сплав" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241, 18 грн., та із зазначеним в акті перевірки контрагентом ТОВ "АТ "Каргіл" за січень 2014 року, оскільки зазначені висновки відповідача викладені в акті перевірки №820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року та самі по собі не породжують для ТОВ "МА "Сі-Ейджент" правових наслідків.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване судове рішення, відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, в частині задоволення позовних вимог ТОВ "МА "Сі-Ейджент" про визнання протиправними дії відповідача в частині зазначення в акті перевірки №820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року неправдивих відомостей про не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "Сі-Ейджент" та ТОВ "Мет-Сплав" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241, 18 грн., та із зазначеним в акті перевірки контрагентом ТОВ "АТ "Каргіл" за січень 2014 року, підлягає скасуванню з прийняттям у вказаній частині нового рішення про відмови у задоволенні зазначених вимог позивача, в іншій частині постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області задовольнити частково, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року - скасувати в частині визнання протиправними дії відповідача щодо зазначення в акті перевірки №820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року неправдивих відомостей про не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "Сі-Ейджент" та ТОВ "Мет-Сплав" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241, 18 грн., та із зазначеним в акті перевірки контрагентом ТОВ "АТ "Каргіл" за січень 2014 року.

Прийняти у вказаній частині нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Морське агентство "Сі-Ейджент" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про визнання протиправними дії відповідача в частині зазначення в акті перевірки №820/14-04-22-02/37630508 від 14.04.2014 року неправдивих відомостей про не підтвердження факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ "МА "Сі-Ейджент" та ТОВ "Мет-Сплав" на загальну суму 2227447,04 грн., в т.ч. ПДВ 371241, 18 грн., та із зазначеним в акті перевірки контрагентом ТОВ "АТ "Каргіл" за січень 2014 року.

В іншій частині постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 травня 2014 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: К.В. Кравченко