Постанова № 41986414, 28.11.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2014
Номер справи
804/18225/14
Номер документу
41986414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2014 р. Справа № 804/18225/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Павловського Д.П.,розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Новомосковське РВП «Агротехсервіс» про застосування заходів реагування , -

ВСТАНОВИВ:

06 листопада 2014р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить:

застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця 3. Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби на діючий об»єкт.

зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця 3. Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби на діючий об»єкт.

застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця 3. Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби щодо поводження з відходами.

зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця 3. Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби щодо поводження з відходами.

зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця 3. Білої, будинок 91 забезпечити своєчасне проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці.

зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця 3. Білої, будинок 91 забезпечити організацію та проведення лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища виробництва відповідача і організацію та проведення лабораторних досліджень трудового процесу на робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідно до положення про Державну санітарно - епідеміологічну службу України була проведена перевірка ПАТ «Новомосковське РВП «Агротехсервіс» за адресою м. Новомосковськ, вул. З.Білої, 91 з питань дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я.

За результатами перевірки встановлено, що ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс» порушує санітарно законодавство, а саме проводить свою діяльність за відсутністю висновку державної санітарно - епідеміологічної експертизи на діючий об'єкт. Позивач зазначає, що діяльність відповідача здійснюється з порушень правил та норм санітарного законодавства та може створити загрозу життю та здоровю людей, а тому застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення є необхідним та належним заходом, направлення на попередження та недопущення настання негативних наслідків.

Відповідач належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач протягом десяти днів надав суду заперечення проти позову, у яких позов не визнав.

Дослідивши матеріали справи, з урахуванням заперечень до позову судом були встановлені наступні обставини.

Головним управлінням Держсанепідслужби у Дніпропетровській області (далі за текстом - позивач) на виконання постанови, прокуратури Дніпропетровської області 09.10.2014 без номеру, про призначення позапланової перевірки по кримінальному провадженню № 420140400000244 Публічного акціонерного товариства «Новомосковське РВП «Агротехсервіс» (далі за текстом відповідач) (код ЄДРПОУ 00903191), було організовано позапланову перевірку дотримання вимог санітарно-епідеміологічного законодавства відповідача.

Відповідно до п.1 Положення, про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 400/2011, Держсанепідслужба України входить до системи органів виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно п. 4.4 Положення про територіальні органи Державної санітарно - епідеміологічної служби України, затвердженого наказом МОЗ України від 19.01.2012 року № 34 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.03.2012 № 413/20/726, державний санітарно - епідеміологічний нагляд та контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, органами влади АР Крим, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від їх форми власності, фізичними особами та громадянами, виконанням ними санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів здійснюють Головні управління Державної санітарно - епідеміологічної служби в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на водному, залізничному, повітряному транспорті.

Статтею 42 Закону № 4004 визначено заходи щодо припинення порушення санітарного законодавства, до яких відносяться, зокрема, тимчасова заборона виробництва, заборона використання та реалізації хімічних речовин, технологічного устаткування, будівельних матеріалів, біологічних засобів, товарів народного споживання, джерел іонізуючих випромінювань в разі відсутності їх гігієнічної регламентації та державної реєстрації, а також якщо їх визнано шкідливими для здоров'я людей та у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм. Порядок застосування адміністративно-запобіжних заходів регулюється Інструкцією про порядок застосування державною санітарно - епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення)», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 року №67 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 серпня 1995 р. за № 298/834, до адміністративно-запобіжних заходів, порядок застосування яких регулюється цією Інструкцією, відносяться: обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення».

Позивачем проведення позапланової перевірки було доручено його відокремленому структурному підрозділу «Новомосковське районне управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області» своїм листом від 20.10.2014 року № 09/6924.

Новомосковське районне Управління на виконання доручення позивача за наказом від 22.10.2014 № 299 «Про проведення позапланового заходу Публічного акціонерного товариства «Новомосковське РВП «Агротехсервіс» (код ЄДРПОУ 0090319), та направленням від 23.10.2014 № 299 23 жовтня 2014 року було проведено позапланову перевірку відповідача.

Перевірка проводилася у присутності в.о. голови правління відповідача Бобик В.Я.

За результатами позапланової перевірки 23.10.2014 було складено акт дотримання санітарного законодавства на промислових підприємствах відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 10.05.2013 року № 287, який було підписано в.о. голови правління відповідача у останній день перевірки без зауваження та заперечень.

В ході проведення заходу у відповідача були встановлені факти порушення санітарного законодавства, які зафіксовані в акті від 23.10.2014, а саме: відповідач проводить свою діяльність за відсутності висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на діючий об'єкт.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 1 Закону України від Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (далі - Закон 2806) - документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Згідно п.6 ч.1 ст. 1 Закону 2806-4 об'єкт, на який видається документ дозвільного характеру, - природні ресурси, земельна ділянка, ґрунтовий покрив земельних ділянок, споруда, будівля, приміщення, устаткування, обладнання та механізми, що вводяться в експлуатацію або проектуються, окрема операція, господарська діяльність певного виду, робота та послуга, а також документи, які використовуються суб'єктом господарювання у процесі проходження погоджувальної (дозвільної) процедури (проектна документація на будівництво об'єктів, землевпорядна документація, містобудівна документація, гірничий відвід).

Керуючись вищенаведеними нормами Закону 2806-ІУ, суб'єкт господарювання набуває права на здійснення своєї господарської діяльності чи видів господарської діяльності тільки за умови отримання дозвільного документу та з моменту його отримання.

Пунктом 19 ч. 1. ст. 1 Закону України від 24.02.1994 № 4004 (далі Закон 4004) «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» визначено, що - висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо безпечності харчових продуктів - документ установленої форми, в якому на підставі результатів аналізу ризику та перевірки (розширеного контролю) наданого виробником або постачальником зразка харчового продукту, допоміжних засобів та матеріалів для виробництва та обігу харчових продуктів, його виробничої технології і технологічного обладнання, що використовується при його виробництві, визначається перелік санітарних заходів та технічних регламентів, яких повинні дотримуватися виробник та постачальник для забезпечення безпечності харчового продукту.

Відповідно до ст. 10 Закону 4004, державна санітарно-епідеміологічна експертиза полягає у комплексному вивченні документів (проектів, технологічних регламентів, інвестиційних програм тощо), а також діючих об'єктів та пов'язаних з ними небезпечних факторів на відповідність вимогам санітарних норм.

Державна санітарно-епідеміологічна експертиза передбачає: визначення безпеки господарської та іншої діяльності, умов праці, навчання, виховання, побуту, що прямо чи побічно негативно впливають або можуть вплинути на здоров'я населення; встановлення відповідності об'єктів експертизи вимогам санітарних норм; оцінку повноти та обгрунтованості санітарних і протиепідемічних (профілактичних) заходів; оцінку можливого негативного впливу небезпечних факторів, пов'язаних з діяльністю об'єктів експертизи, визначення ступеня створюваного ними ризику для здоров'я населення.

Керуючись п 3.2 наказу Міністерства охорони здоров'я від 09.10.2000 № 247 "Про затвердження Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи" забороняється використання або функціонування об'єктів експертизи без наявності позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

У ході перевірки зафіксовано відсутність у відповідача висновків держсанепідслужби щодо поводження з відходами у порушення вимог п. «г» ст. 24 Закону України від 05.03.1998 № 187/98-ВР "Про відходи" (далі - Закон 187).

За відсутністю такого висновку не визначені гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення, можливе порушення санітарного стану повітря грунту та суміжних середовищ, що будуть мати негативний вплив на населення та навколишнє середовище.

Згідно пункту 2.1.6. розділу 2. Гігієнічні вимоги щодо проводження з відходами 2.1. Гігієнічні вимоги до збирання та тимчасового зберігання промислових відходів на промислових майданчиках Державні санітарні правила та норми 2. Комунальна гігієна.2.7. Грунт, очистка населених місць, побутові та промислові відходи, санітарна охорона грунту."Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення" ДСанПіН 2.2.7.029-99 (затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України 01.07.1999 № 29) (далі ДСанПін 2.2.7-029-99) - Лабораторний контроль за станом навколишнього середовища в районі розміщення майданчиків (місць) зберігання відходів здійснюється постійно відомчими санітарно-промисловими лабораторіями підприємства і періодично державними органами санітарно-епідеміологічної служби, водного нагляду, екологічної безпеки з використанням стандартизованих методик визначення шкідливих речовин у повітрі, воді та грунті.

Періодичність контролю, місця виміру і перелік шкідливих речовин, які контролюються, узгоджуються з місцевими органами самоврядування, державною санітарно-епідеміологічною та іншими контролюючими службами.

Відповідачем не організовано та не проводиться лабораторний контроль за станом навколишнього середовища у районі розміщення майданчиків місць зберігання відходів, у зв'язку з чим порушуються вимоги п. 2.1.6. п.2.1. глави 2 ДСанПін 2.2.7-029-99.

Періодичність контролю, місця виміру і перелік шкідливих речовин, які контролюються, узгодження з місцевими органами самоврядування, державною санітарно-епідеміологічною та іншими контролюючими службами у відповідача відсутнє.

Встановлено, що відповідачем порушуються норми Закону 4004 та Закону України від 14.10.1992 № 2694-ХІІ "Про охорону праці" щодо організації та проведення медичних оглядів працівників.

Таким чином, відповідач здійснює свою діяльність при відсутності основних дозвільних документів, які дають право на її здійснення - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на діючий об'єкт (елеватор) та висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на встановлення санітарно - захисної зони.

За встановлені порушення санітарного законодавства в.о. голови правління відповідача Бобик В.Я. постановою начальника Новомосковського районного Управління Головного управління у Дніпропетровській області, головного державного санітарного лікаря м. Новомосковська, Новомосковського району Плачковим С.Ф. 27.10.2014 № 47 притягнуто до адміністративної відповідальності у розмірі шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи ступінь порушень, можливі наслідки та керуючись: ст. 183-6 КАСУ; ч.5 ст. 4 , ч.1 ст. 6, ч.7 ст.7, ч.9 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. ст. 10, 11, 42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», наказом Міністерство охорони здоров'я від 19.06.1996 № 173 "Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів", п.п. 1, 7, 4.31 Положення, про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011; п. 4.4 Положення про територіальні органи Державної санітарно - епідеміологічної служби України, затвердженого наказом МОЗ України від 19.01.2012 року № 34 № 34, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.03.2012 № 413/20/726; Положення про Головне управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області, затверджене наказом Держсанепідслужби України від 12.06.2012 № 59, постановою прокуратури Дніпропетровської області 09.10.2014 року без номеру, про призначення позапланової перевірки по кримінальному провадженню № 420140400000244, Інструкцією про порядок накладення і стягнення штрафів за порушення санітарного законодавства затвердженого наказом МОЗ України від 14 квітня 1995 року №64, п. п. 3.1, 3.2 Порядку проведення державної санітарно - епідеміологічної експертизи затвердженої наказом МОЗ України від 09.10.2000 № 247.

Відповідно заперечення до позову відповідач зазначає, що нібито державна санітарно - епідеміологічна експертиза діючих об'єктів експертизи призначаються лише в разі наявності в головного державного санітарного лікаря офіційних матеріалів про негативний вплив об'єктів на здоров'я людей або зміну їх властивостей, що може спричинити такий вплив, а також у разі внесення змін до санітарного законодавства, якими встановлюється більш жорсткі вимоги до об'єктів експертизи. Та звертає увагу на лист в.о. начальника слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області від 24.11.2014 року № 06/1-3354 вих. - 14 на ім'я Начальника головного управління Держсанепідслужби в Дніпропетровській області, в якому зазначено, що помилково було винесено постанову від 09.10.2014 року про призначення позапланової перевірок з питань дотримання вимог санітарного законодавства ряду підприємств, та просить не проводити відповідні перевірки та повернути без виконання постанови про призначення перевірки.

Але цей факт викладений у вищевказаному листі, не був підтверджений належним чином позивачем та з його боку до суду не надавалися ні яких документів яки б підтвердили факт відмови від позовних вимог. Порушення відповідача питань дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах було доведено позивачем та підтвердження цьому є акт перевірки від 23.10.2014 року та докази які були надані з боку відповідача не як не стосуються проведеної перевірки.

Суд вважає, що подальша робота товариств із вищезазначеними порушеннями створюють загрозу життю або здоров'ю людей.

За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги належним чином обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця З.Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби на діючий об'єкт.

Зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця З.Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби на діючий об'єкт.

Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) до відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця З.Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби щодо поводження з відходами.

Зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця З.Білої, будинок 91 у вигляді зупинення роботи до усунення порушень санітарного законодавства та отримання дозвільного документу - висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи держсанепідслужби щодо поводження з відходами.

Зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця З.Білої, будинок 91 забезпечити своєчасне проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці.

Зобов'язати відповідача - ПАТ Новомосковський РПП «Агротехсервіс», що знаходиться за адресою - Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вулиця З.Білої, будинок 91 забезпечити організацію та проведення лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища виробництва відповідача і організацію та проведення лабораторних досліджень трудового процесу на робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Д.П. Павловський