Ухвала суду № 41985765, 18.12.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2014
Номер справи
826/12607/14
Номер документу
41985765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/12607/14 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Авіазапчасть» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 жовтня 2014 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авіазапчасть» до Державної служби експортного контролю України про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіазапчасть» (надалі за текстом - «ТОВ «Авіазапчасть») звернулось до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Державної служби експортного контролю України (надалі за текстом - «Держекспортконтроль України») № 313 від 24.04.2014 р. про накладення на суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів - юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства в галузі державного експортного контролю.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 жовтня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 10 квітня 2013 р. між ТОВ «Авіазапчасть» та компанією «AYR GROUP LIMITED» укладено договір № 10/04-1 за умовами якого позивач зобов'язався передати у власність названому контрагенту запасні частини та комплектуючі до цивільних гелікоптерів.

Відповідно до вантажної митної декларації № 100250000/2013/523874 від 24.02.2013 р. позивач здійснив експортну поставку 8-ми нових сухозаряджених авіаційних акумуляторних свинцевих батарей, що працюють з рідким електролітом, 12САМ-28П виробництва ОАО «Электроисточник» (Росийська Федерація) загальною вартістю 81 080 грн. 99 коп.

Листом № 220/8687 від 05.11.2013 р. Міністерство оборони України повідомило Службу безпеки України про те, що авіаційні акумуляторні батареї 12САМ-28П є товарами військового призначення (позиція ML10 Додатка до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1807), які допущено до цивільного використання.

26 лютого 2014 р. Державною службою експортного контролю України складено висновок експертизи в галузі Державного експортного контролю, відповідно до якого, з урахуванням експертизи Міністерства оборони України, авіаційна акумуляторна батарея 12САМ-28П є товаром військового призначення, який допущено до цивільного використання.

Відповідно до листа Служби безпеки України № 2/3/2-18428 від 04.04.2014 р. порушення ТОВ «Авіазапчасть» вимог чинного законодавства України в галузі державного експортного контролю не призвели до завдання шкоди національним інтересам України та порушення міжнародних зобов'язань України.

24 квітня 2014 р. Держекспортконтролем України прийнято постанову № 313 про накладення на суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів - юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства в галузі державного експортного контролю, якою за порушення ст. 24 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», на ТОВ «Авіазапчасть» накладено штраф у розмірі 100 відсотків від вартості товарів, які були об'єктом міжнародної передачі, що складає 81 080 грн. 99 коп.

Спеціальним Законом, який регулює діяльність, пов'язану з державним контролем за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, з метою забезпечення захисту національних інтересів України, дотримання нею міжнародних зобов'язань щодо нерозповсюдження зброї масового знищення, засобів її доставки, обмеження передач звичайних видів озброєння, а також здійснення заходів щодо недопущення використання зазначених товарів у терористичних та інших протиправних цілях є Закон України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» від 20 лютого 2003 р. № 549-IV (надалі за текстом - «Закон № 549-IV»)

У статті 1 цього Закону надано визначення термінів, що вживаються у ньому, розкрито і зміст терміну «міжнародні передачі товарів» - це експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України;

Відповідно до статті 5 Закону № 549-IV методами здійснення державного експортного контролю є: ідентифікація товарів, що передбачає встановлення відповідності конкретних товарів, які є об'єктами міжнародних передач, найменуванню та опису товарів, внесених до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю; надання дозволів чи висновків на здійснення міжнародних передач товарів або проведення переговорів щодо здійснення таких передач; здійснення митного контролю та митного оформлення товарів відповідно до законодавства; застосування санкцій до суб'єктів господарювання, які порушили порядок здійснення таких передач, установлений цим Законом та іншими актами законодавства в галузі експортного контролю.

Статтею 8 Закону № 549-IV встановлено, що порядок здійснення контролю за міжнародними передачами товарів установлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до цього та інших законів України, актів Президента України залежно від конкретних груп товарів та видів їх міжнародних передач.

За змістом статті 9 Закону № 549-IV найменування та опис товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, вносяться до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1807 (надалі за текстом - «Порядок»).

Пунктом 8 Порядку установлено, що міжнародні передачі товарів військового призначення, які згідно з висновками відповідних органів виконавчої влади допущені для цивільного використання, здійснюються у порядку, встановленому для товарів подвійного використання.

Позицією ML10 Додатка до Порядку до Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю віднесено: «Літальні апарати», «аеростатичні повітряні судна», «безпілотні літальні апарати», авіаційні двигуни та обладнання для «літальних апаратів», «супутнє обладнання» та «компоненти», «спеціально призначені для військового використання» чи модифіковані для військового використання.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 р. № 86, міжнародна передача товарів подвійного використання може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.

Пунктом 6 Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. № 767, визначено, що проведення Держекспортконтролем експертизи товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, є обов'язковим.

За приписами абзацу шостого пункту 7 названого Положення висновок державної експертизи є обов'язковим для розгляду Держекспортконтролем та іншими органами виконавчої влади для прийняття відповідних рішень.

Статтею 1 Закону № 549-IV визначено, що дозвіл - це документ, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, який надає право на експорт чи імпорт товарів. Дозвіл може бути разовим, генеральним або відкритим.

Відповідно до частини 1 статті Закону № 549-IV рішення про надання дозволу, висновку чи міжнародного імпортного сертифіката приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, за результатами експертизи в галузі експортного контролю.

Частиною 5 статті 12 Закону № 549-IV передбачено, що попередня ідентифікація товарів, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів є обов'язком суб'єкта господарювання.

Згідно частини 1 статті 24 Закону № 549-IV порушенням вимог законодавства в галузі державного експортного контролю, зокрема, є здійснення міжнародних передач товарів без отримання в установленому порядку дозволів, висновків чи документів про гарантії або здійснення таких передач на підставі дозволів, висновків чи документів про гарантії, отриманих шляхом подання підроблених документів чи документів, що містять недостовірні відомості.

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону № 549-IV за порушення, передбачені абзацами другим та третім статті 24 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, накладає на суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів - юридичних осіб штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів, які були об'єктом відповідної міжнародної передачі у разі, якщо за висновками центральних органів виконавчої влади та інших державних органів не завдано шкоду національним інтересам України (політичним, економічним, військовим) та не порушено міжнародні зобов'язання України.

З огляду на наведені правові норми, а також враховуючи, що ТОВ «Авіазапчасть» здійснило експортну поставку товарів військового призначення без отримання відповідних дозвільних документів Держекспортконтролю України, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Посилання позивача на лист компанії «AYR GROUP LIMITED», яким засвідчено, що придбані акумуляторні батареї марки 12САМ-28П встановлено та використовуються на цивільних гелікоптерах МІ-8Т, що здійснюють авіаційні роботи в Африці, обґрунтовано не взято судом до уваги, оскільки згідно експертного висновку Держекспортконтроль України від 26.02.2014 р. експортований ТОВ «Авіазапчасть» товар є товаром військового призначення, який допущено до цивільного використання.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а посилання ТОВ «Авіазапчасть» на висновок Федеральної служби військово-технічного співробітництва № 13121024230 від 28.11.2012 р., згідно якому авіаційна акумуляторна свинцева батарея 12САМ-28П не належить до продукції військового призначення, є помилковим.

Зазначений висновок видано для подання в митні органи Російської Федерації і він не може бути застосований у правовому полі України.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Авіазапчасть» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 22 грудня 2014 р.

.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мельничук В.П.

Мацедонська В.Е.