Постанова № 41985530, 18.12.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2014
Номер справи
638/10910/14-а
Номер документу
41985530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2014 р. Справа № 638/10910/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Тацій Л.В.

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 30.10.2014р. по справі № 638/10910/14-а

за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплачених грошових коштів в вигляді житлових субсидій,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача грошові кошти, виплачені надміру у вигляді житлових субсидій у промірі 979 грн. 70 коп.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 30.10.2014р. по справі № 638/10910/14-а позов залишено без задоволення.

Позивач не погодився з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову про задоволення позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог матеріального та процесуального законодавства з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.

Представник позивача підтримав в судовому засіданні апеляційну скаргу, просив її задовольнити.

Представники відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечували, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що згідно заяви від 16.05.2011 р. ОСОБА_1, рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради від 25.05.2011 р. надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг в розмірі 108,34 грн. на травень 2011 р., в розмірі 151,80 грн. на червень 2011 р., в розмірі 135,77 грн. на липень, в розмірі 139,31 грн. на серпень, в розмірі 135,53 грн. на вересень 2011 р., в розмірі 308,95 грн. жовтень 2011 р., що підтверджується копіями заяв, які заповнені та підписані особисто відповідачем і рішеннями Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району ХМР про призначення субсидії.

В заяві, яка заповнена ОСОБА_1 особисто 16.05.2011 р., він дав згоду на збір інформації про сім'ю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання житлової субсидії.

Відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення і надання населенню субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 № 1050 із змінами і доповненнями, для призначення субсидії громадянин повинен надати до відділу заяву, довідку про зареєстрованих в житловому приміщенні осіб, довідки про доходи кожного із зареєстрованих і декларацію про їх доходи і майновий стан. Довідки про доходи необхідні для встановлення права і розміру субсидій.

В заповненій Декларації про доходи і майновий стан осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 16.05.2011 р. ОСОБА_1 вказав, що у власності членів сім'ї або зареєстрованих в житловому приміщенні осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) є один автомобіль.

УПСЗН Дзержинського району Харківської міської ради проведена перевірка даних, наданих ОСОБА_1, за результатами якої складено акт № 2463 від 07.05.2014 року (а.с. 10).

У вказаному акті відображено висновок про порушення відповідачем п. 5 Положення, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не вказано при поданні заяви про наявність у нього на праві власності другого автомобіля.

Листом №59 від 08.05.2014 року повідомлено відповідачу про виявлене порушення та запропоновано в термін до 08.06.2014 року внести на розрахунковий рахунок УПСЗН суму надміру наданої субсидії в розмірі 979 грн. 70 коп.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що автомобіль ВАЗ - 2101, державний номер НОМЕР_2-1970 року виготовлення (зареєстрований 25.05.1973 р.) перебуває в експлуатації понад 30 років з дня випуску, а тому не враховується при призначенні субсидії. Окрім того, суд першої інстанції послався на те, що на час подачи відповідачем заяви про призначення житлової субсидії, транспортні засоби, зареєстровані за ОСОБА_1, а саме: автомобіль ЛУАЗ-969М, державний номер НОМЕР_3, 1990 р. виготовлення (зареєстрований 16.05.2002 р.) і автомобіль ВАЗ-2101, державний номер НОМЕР_2, 1970 р. виготовлення (зареєстрований 25.05.1973 р.), не були об'єктами оподаткування.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Порядок призначення та надання субсидій населенню на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг визначається Положенням, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до пункту 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848, субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п.п. 4 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 в редакції від 12.12.2006 року (в редакції, чинній на момент звернення відповідача із заявою) субсидія не призначається, якщо: уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).

Згідно п.п. 13 п. 5 Постанови № 848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає відділу (управлінню) субсидій довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці, та відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.

У відділі (управлінні) субсидій громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.

Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Згідно довідки управління ДАІ Дзержинського РВ ХМУ ГУМВСУ в Харківській області за ОСОБА_1 на день звернення за житловою субсидією, тобто, станом на 16.05.2011р., зареєстровані автотранспорті засоби: 16.05.2002р. автомобіль ЛУАЗ-969М, держ. номер НОМЕР_3, 1990 року виготовлення, 25.05.1973р. автомобіль ВАЗ- 2101, держ. номер НОМЕР_2, 1970 року виготовлення (а.с. 9).

При цьому, відповідачем у декларації відображено відомості про наявність у нього одного автомобіля.

Колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що вказані автотранспортні засоби не є об'єктами оподаткування, виходячи з наступного.

До 01.01.2011 року податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів був встановлений Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Згідно із вимогами статті 2 цього Закону об'єктами оподаткування є, окрім іншого автомобілі легкові - код 8703.

Вказаний Закон втратив чинність з 01.01.2011 року згідно з Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI.

Згідно з пп. 232.1 ст. 232 Податкового кодексу об'єктами оподаткування збором є колісні транспортні засоби, крім, переліку транспортних засобів, виключний перелік яких перелічено у вказаній статі.

При цьому, обмеження щодо визначення транспортного засобу таким, що є об'єктом оподаткування не розповсюджуються на автотранспортні засоби, зареєстровані за ОСОБА_1 станом на 16.05.2011р.

Колегія суддів зазначає, що п.п. 4 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 (в редакції, чинній на момент звернення відповідача із заявою) пов'язує право на отримання субсидії, в тому числі, у власника житлового приміщення у своєму володінні більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому, не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування.

Отже, законодавцем визначено, як критерій наявності або відсутності права на отримання субсидії, за умови реєстрації більше одного автомобіля, відповідність ознакам об'єкту оподаткування вказаних транспортних засобів.

При цьому, п.п. 4 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» № 848 (в редакції, чинній на момент звернення відповідача із заявою), не пов'язує право на отримання субсидії особи з тим, чи він платником такого податку (збору).

Отже, відповідач, не зазначивши при зверненні до позивача із заявою про призначення йому субсидії, допустив порушення, яке полягає у поданні недостовірних даних, і таке порушення призвело до негативних наслідків, оскільки позбавило можливості уповноважений орган перевірити у повному обсязі інформацію про майновий стан відповідача при прийнятті рішення про призначення субсидії, а також вплинуло на результати такого рішення.

Колегія суддів також зазначає, що відповідач не міг не знати про наявність на обліку обох автомобілів і повинен був внести їх в декларацію при оформленні декларації на отримання субсидії. Мотиви, за яких відповідач ухилився від декларування одного автомобіля (зробив це навмисно чи через незнання вимог закону) не впливають на наслідки, що повинні настати після порушення вимог закону.

Відповідно до пункту 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, свідоме надання особою неправдивих відомостей про майновий стан є підставою для стягнення надміру сплачених коштів у вигляді житлових субсидій. При цьому сума повернутих коштів зараховується на рахунок відділів (управлінь) субсидій для подальшого їх перерахування надавачам послуг.

З приводу доводів відповідача про те, що Постановою Кабінету Міністрів України № 774 від 06 липня 2011 року підпункт 4 пункту 5 Положення викладено у такій редакції: «4) уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, якому відкрито особовий рахунок, та особи, зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту населення, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску, а отже, на думку відповідача, оскільки автомобілі, що знаходяться у його власності є транспортними засобами вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, він не повинен був декларувати їх при зверненні із заявою про призначення субсидії, а та обставина, що він не задекларував другий автомобіль не вплинула на встановлення права на субсидію, колегія суддів зазначає наступне.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та транспортних засобів (механізмів) декларується під час подання заяви про призначення субсидії;», суд першої інстанції дійшов висновку, що постановою Кабінету Міністрів України № 774 від 06 липня 2011 року скасовано матеріальну відповідальність відповідача з урахуванням віку транспортних засобів.

Колегія суддів не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Таким чином, чинним законодавством передбачена відповідальність особи саме за подання недостовірних даних при звернення із заявою про призначення субсидії та декларування майнового стану.

Оскільки субсидія відповідачу призначена за його заявою від 16.05.2011 року, а Постанова Кабінету Міністрів України № 774 прийнята 06 липня 2011 року, внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 774 не скасували цивільної відповідальності особи, а лише змінили умови надання субсидій, колегія суддів вважає, що її застосування до правовідносин, які виникли до її прийняття є безпідставним.

В силу пункту 3 частини 1 статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи встановлене порушення судом першої інстанції норм матеріального права, колегія суддів вбачає підстави для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради задовольнити.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 30.10.2014р. по справі № 638/10910/14-а скасувати.

Прийняти нову постанову.

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів в вигляді житлових субсидій - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) грошові кошти, виплачені надміру у вигляді житлових субсидій у розмірі 979 (дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 70 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення Дзержинського району Харківської міської ради (Банк: ГУДКСУ в Харківській області, р/р 35417019032886, МФО Банку 851011, код ЄДРПОУ: 03196593).

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г. Повний текст постанови виготовлений 19.12.2014 р.