ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/2747/14
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, мисливсько-рибальське підприємство "Сокіл" громадської організації "Військово-мисливське товариство "Південь", Одеська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
07.05.2014р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до суду з позовом до реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Шинкаренко Ю.В., треті особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, мисливсько-рибальське підприємство "Сокіл" громадської організації "Військово-мисливське товариство "Південь", Одеська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №12127464 від 02.04.2014 року, що прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Шинкаренко Ю.В.; зобов'язання скасувати записи про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за ОСОБА_2 1/4 частини, за ОСОБА_1 1/4 частини та за мисливсько-рибальським підприємством «Сокіл» Південної регіональної організації товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України на 1/2 частини приміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», площею 85,1кв.м., розташованого по АДРЕСА_1 на підставі рішення Приморського районного суду м. Одеси від 30.01.2012року у справі №1522/3818/12; зобов'язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції здійснити реєстрацію прав за територіальною громадою м. Одеси, в особі Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26597691) на підставі свідоцтва про право власності серії САС №625194 від 02.02.2009 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, реєстраційна служба Одеського міського управління юстиції подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 30.01.2012 року у справі №1522/3818/12, договір оренди №28/53 від 09.07.2003 року скасовано, рішення виконавчого комітету №6 від 13.01.2009 року в частині визнання права власності за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради на спірні приміщення скасовано, свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення цокольного поверху № 502 видане виконавчим комітетом Одеської міської ради 02.02.2009 року на підставі рішення № 6 від 13.01.2009 року скасовано, визнано за ОСОБА_2 право спільної сумісної власності на 1/4 частину приміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», площею 85,1кв.м., розташованого в АДРЕСА_1; визнано за ОСОБА_1 право спільної сумісної власності на 1/4 частину приміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», площею 85,1кв.м., розташованого в АДРЕСА_1; визнано за мисливсько-рибальським підприємством «Сокіл» Південної регіональної організації товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України право спільної сумісної власності на 1/2 частину приміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», площею 85,1кв.м., розташованого в АДРЕСА_1. /а.с.19-21/
На підстав вказаного рішення, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Шинкаренко Ю.В. зареєстровано право спільної сумісної власності за ОСОБА_2, ОСОБА_1 по 1/4 спірного нерухомого майна та за мисливсько-рибальським підприємством «Сокіл» Південної регіональної організації товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України на 1/2 частини спірного нерухомого майна, про що свідчать наявні в матеріалах справи відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. /а.с.84-92/
Але, вказане рішення Приморського районного суду від 30.01.2012 року Департаментом комунальної власності Одеської міської ради було оскаржено в апеляційному порядку та за результатами розгляду апеляційної скарги, рішенням апеляційного суду Одеської області від 12.06.2013 року, рішення Приморського районного суду від 30.01.2012 року скасовано. В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Одеської міської ради, мисливсько-рибальського підприємства «Сокіл» Громадської організації «військово-мисливське товариство «Південь», представництва по управління комунальною власністю Одеської міської ради, про визнання договору оренди недійсним, визнання права власності на нерухоме майно, скасування рішення про визнання права власності, скасування свідоцтва про право власності, - відмовлено. /а.с.22-23/
З метою повернення державної реєстрації права на нерухоме майно, Спектор О.В., на підставі довіреності № 3 від 10.01.2014 року, в інтересах Одеської міської ради, звернувся до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на нежитлове приміщення цокольного поверху за адресою АДРЕСА_1, приміщення 502 за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради. /а.с.75/
На підтвердження набуття права власності до заяви були додано свідоцтво про державну реєстрацію Одеської міської ради, свідоцтво про право власності, вищевказані рішення судів, технічний паспорт. /а.с.77-83/
Розглянувши вказану заяву, відповідач, керуючись статтею 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», встановивши, що подані документи не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, прийняв рішення №12127464 від 02.04.2014року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. /а.с.18/
Разом з тим, відповідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.3 ст.17 вказаного закону, документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили. (п.5 ч.1 ст.19 закону)
Частиною 13 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України.
Так, відповідно до п. 15 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. N868 під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно пункту 20 вказаного Порядку за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Пунктом 28 Порядку визначено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Частиною 1 статті 24 в Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено випадки відмови у держаній реєстрації прав та їх обтяжень.
Зокрема п.4 чт.1 зазначеної статті передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
При цьому, ч. 4 зазначеної статті визначено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Згідно з приписами п. 19 Порядку № 868 від 17.10.2013 року, державний реєстратор приймає рішення про відновлення державної реєстрації прав на підставі рішення суду про скасування рішення суду, що було підставою для прийняття рішення про зупинення державної реєстрації прав. У такому випадку загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не доведено правомірності прийняття оскаржуваного рішення про відому у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки матеріалами справи підтверджено набуття позивачем права власності на об'єкт, який він просить зареєструвати - а саме свідоцтво про право власності видане виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі рішення № 6 від 13.0.2009 року, яким посвідчено, що об'єкт, який розташований за адресою АДРЕСА_1 в цілому дійсно належить територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності, яке є дійсним згідно рішення апеляційного суду Одеської області від 12.06.2013 року. Вказане рішення було додано до заяви з усіма іншими, необхідними для реєстрації права власності документами, що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Оскільки при вирішенні справи суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись, ст.ст.197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький