Постанова № 41980786, 20.10.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
826/12256/14
Номер документу
41980786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 жовтня 2014 року № 826/12256/14

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва

до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

т-ті особи Міністерство фінансів України

Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві

про стягнення заборгованості

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва звернулося до суду з позовом про стягнення заборгованості з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України ( Міненерговугілля).

В обґрунтування заявленого позову позивачем зазначається, на час звернення до суду за відповідачем обліковується сума простроченої заборгованості, що виникла в наслідок не основного боргу за урядовим кредитом фінансової стабілізації економіки, фінансова допомога на зворотній основі, наданим Міністерством фінансів України у 1994 згідно постанови Кабінету Міністрів України №859 від 12.06.1998.

Ухвалою суду від 19 серпня 2014 року відкрито скорочене провадження у справі та надано відповідачу строк до 29.08.2014 для подання заперечень або заяви про визнання позову з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.09.2014 суд перейшов до розгляду справи за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні 25.09.2014 суд з урахуванням заявленого представником позивача клопотання, залучив до участі в справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Міністерство фінансів України та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, в обґрунтування позовних вимог зіслався на обставини викладені у позовній заяві та поданих додаткових поясненнях.

Представник відповідача в судових засіданнях щодо задоволення позовних вимог заперечив, в обґрунтування безпідставності заявлених вимог зазначив, що не може виступати боржником у даному випадку, оскільки позику надавалось Міністерству енергетики, а не відповідачу, при цьому вказану суму боргу відповідачу при проведенні реорганізації не передавалось, крім того відповідачем вказується на порушення позивачем строку звернення до суду із даним позовом.

Представники третіх осіб - Міністерства фінансів України та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві в судові засідання не з’явились. Головним управлінням Державної казначейської служби України у м. Києві подано письмові пояснення з приводу заявленого позову, відповідно до змісту яких заявлений позов підтримали в повному обсязі.

У зв’язку із неявкою в судові засідання представників третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, та у відповідності до вимог ст. 128 КАС України суд протокольно ухвалив перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.1998 № 859 «Про виділення Коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України для проведення розрахунків за вугільну продукцію для потреб енергетики, Міністерству енергетики виділено 19,4 млн. грн.. з терміном повернення до 1 листопада 1998 року, на закупівлю вугільної продукції імпортного видобутку для теплових електростанцій, що належать до сфери управління Міністерства.

Як вбачається з матеріалів справи, в порядку ст.ст. 59,89 Податкового кодексу України Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва направлено на податкову адресу Відповідача податкову вимогу № 5255 від 25.10.2012 та рішення про опис майна у податкову заставу №5255/24-128 від 25.10.2012

Головним управління Державної казначейської служби у м. Києві звернулося до ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві з поданням Листом від 13.06.2014 №1047 про вжиття заходів спрямованих на стягнення з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України простроченої заборгованості за фінансовою допомогою наданою відповідно до Постанови № 859.

Позивач вважає суму простроченої заборгованості узгодженою, однак відповідач таку у добровільному порядку не сплачує, що і обумовило звернення до суду із даним позовом.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що позику Міністерством енергетики та вугільної промисловості України не отримувалось, таку було надано Міністерству енергетики, а тому відсутні підстави для стягнення такої з відповідача, крім того вказується на порушення позивачем строку на звернення до суду із даним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про безпідставність позовних вимог виходячи з наступних міркувань.

Так, відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Аналогічна правова норма закріплена в пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі – ПК України).

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У п.59.1 ст.59 ПК України закріплено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 95.1, 95.2, 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з ч.9 ст.17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Як встановлено судом, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.1998 № 859 «Про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України для проведення розрахунків за вугільну продукцію для потреб енергетики», Міністерству енергетики виділено 19,4 млн. гривень з терміном повернення до 1 листопада 1998 року на закупівлю вугільної продукції імпортного видобутку для теплових електростанцій, що належать до сфери управління Міністерства. Міністерству фінансів доручено профінансувати ці витрати з резервного фонду Кабінету Міністрів України.

Міністерству енергетики разом з Національною комісією регулювання електроенергетики визначити механізм повернення зазначених коштів.

Таким чином, Міністерству енергетики було надано фінансову допомогу з резервного фонду Державного бюджету України у розмірі 19,4 млн. грн.

Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 року № 174 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані.

Пунктом 6 Порядку встановлено, що облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички / фінансової допомоги, в якій вони надані.

Кошти, що надходять до бюджету в рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, зараховуються органами Державної казначейської служби на рахунки, відкриті згідно з бюджетною класифікацією. Датою погашення простроченої заборгованості перед державою за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, нарахованих відсотків та нарахованої на суму простроченої заборгованості пені вважається дата зарахування коштів на рахунки, відкриті органами Державної казначейської служби.

Згідно пункту 7 Порядку Державна казначейська служба інформує Мінфін, Державну податкову службу і банк-агента щомісяця до 10 числа про суми і дати надходження коштів до державного бюджету в рахунок погашення заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами в розрізі кодів бюджетної класифікації та кредитних (субкредитних) угод (станом на 1 число місяця, що настає за звітним).

Отже, законодавством регламентовано порядок погашення узгоджених та не виконаних зобов’язань суб’єктів господарювання та повноваження контролюючого податкового органу надсилати їм податкові вимоги про погашення боргу та проводити претензійно-позовну роботу у разі їх невиконання в добровільному порядку.

Судом встановлено, що на адресу податкового органу казначейським органом скеровано лист про існування простроченої заборгованості, крім того Головним управління Державної казначейської служби у м. Києві звернулося до ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві з поданням Листом від 13.06.2014 №1047 про вжиття заходів спрямованих на стягнення з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України простроченої заборгованості.

Також судом встановлено, що податковим органом на адресу відповідача податкову вимогу № 5255 від 25.10.2012 та рішення про опис майна у податкову заставу №5255/24-128 від 25.10.2012, які відповідно до повідомлення про вручення поштового направлення отримані відповідачем 14.12.12р.

Крім того цілком безпідставними є твердження відповідача, щодо не можливості стягнення вказав суми простроченої заборгованості саме з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України оскільки таке не являлось позичальником бюджетних коштів та відповідно поворотної фінансової допомоги не отримувало.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України дійсно створено лише 2010 році, однак відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010р. № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», таке створено шляхом реорганізації Міністерства палива та енергетики України та Міністерство вугільної промисловості України, та є правонаступником органів які реорганізуються.

При цьому Міністерство палива та енергетики України, в свою чергу створено відповідно до Указу Президента України від 14.04.200 №598/2000 шляхом реорганізації Міністерства енергетики України та Державного департаменту нафтової, газової та нафтоперобної промисловості України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що в даному випадку спірна сума заборгованості відповідача та підстави її виникнення підтверджуються всіма необхідними документами, а наведені вище обставини справи дозволяють стверджувати про її узгодженість та несплату відповідачем в добровільному порядку, що свідчить про наявність достатніх та необхідних правових підстав для задоволення даного адміністративного позову шляхом стягнення цих коштів з відповідача.

Керуючись ст.ст.69-71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві задовольнити повністю.

Стягнути прострочений борг з Міненерговугілля (код ЄДРПОУ 37471933) прострочену заборгованість в розмірі 15 848 000,00 (п'ятнадцять мільйонів вісімсот сорок вісім тисяч грн. 00коп.), шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків Міненерговугілля у Державній Казначейській службі України» м. Київ МФО 820172:

-р/р 31252221278449 (Українська гривня);

-р/р 31255221178449 (Українська гривня);

-р/р 31259221378449 (Українська гривня);

-р/р 35216021078449 (Українська гривня);

-р/р 35221221078449 (Українська гривня);

-р/р 35220114078449 (Українська гривня);

-р/р 35222316078449 (Українська гривня);

-р/р 35213002078449 (Українська гривня);

-р/р 35211004078449 (Українська гривня);

-р/р 35212003078449 (Українська гривня);

-р/р 35214001078449 (Українська гривня);

-р/р 35224110078449 (Українська гривня);

-р/р 25301010057483 (Євро);

-р/р 37115014004110 (Українська гривня);

-р/р 37119009004110 (Українська гривня);

-р/р 37119010004110 (Українська гривня);

-р/р 37312011004110 (Українська гривня);

на рахунок Державної казначейської служби України №31136413741026, код одержувача 37567646, МФО 820172, код платежу 00264100.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Клименчук