Постанова № 41978520, 17.12.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.12.2014
Номер справи
826/18238/14
Номер документу
41978520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 грудня 2014 року № 826/18238/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАЙПІ ЛТД» до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування повідомлення про залишення документів без розгляду та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування повідомлення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 29.07.2014 року за вих.№60 про залишення документів без розгляду; зобов’язання Подільської районної в місті Києві державної адміністрації прийняти від товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАЙПІ ЛТД» (ідентифікаційний код 25194502) реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, шляхом внесення запису про внесення змін та подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису в порядку встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Позивач мотивує позовні вимоги неогрунтованістю та протиправністю оскаржуваного повідомлення, а підставу залишення документів без розгляду хибною та незаконною, оскільки Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.08.2012р. по справі №5011-66/10418-2012 не встановлено заборони в прийнятті від ТОВ «ЮАЙПІ ЛТД» реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, а отже підстави для залишення документів без розгляду відсутні.

В судовому засіданні, представники позивача, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

В судове засідання, відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що ТОВ «ЮАЙПІ ЛТД» до Подільської районної в місті Києві державної адміністрації подано Реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.04.2014 року та від 08.07.2014р.

Повідомленням від 16.04.2014р. №55 та від 29.07.2014р. №160, позивача повідомлено про залишення документів, що подані для проведення підтвердження відомостей про юридичну особу щодо товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАЙПІ ЛТД» (25194502), без розгляду на підставі рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців регулює Закон України від 15.05.2003р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до положень ст.1 Закону №755-IV Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Згідно ч.ч.1, 5 ст.16 Закону №755-IV Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Єдиний державний реєстр створюється і ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який є його розпорядником. Адміністратором Єдиного державного реєстру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

Реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (ст.1Закону №755-IV).

Відповідно до положень ч.1.ст.19 Закону №755-IV у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до змісту ч.6 ст.19 Закону №755-IV державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Якщо документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишені без розгляду, державний реєстратор видає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи (ч.7 ст.19 Закону №755-IV).

У разі якщо документи, що подавалися для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду (ч.8 ст. Закону №755-IV).

Відповідно до абз.1 ч.11 ст.19 Закону №755-IV юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Наказом Міністерства юстиції від 14.10.2011, № 3178/5 "Про затвердження форм реєстраційних карток", затверджено форми реєстраційних карток, зокрема, відповідно до п.1.6 затверджена Форма 6 - реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ч.12 ст.19 Закону №755-IV у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

У разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті (ч.13 ст.19 Закону №755-IV).

Частиною 14 ст.19 Закону №755-IV у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як встановлено судом, підставою для залишення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ "ЮАЙПІ ЛТД" без розгляду стала Ухвала Господарського суду міста Києва від 23.08.2012р. по справі №5011-66/10418-2012 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна юридична компанія «Кратос» до приватного акціонерного товариства «Корпорація «Укржилбуд», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАйПі ЛТД» про визнання недійсним рішень; визнання права власності на частку у статутному капіталі; зобов’язання передати за актом приймання-передачі оригінали установчих документів та печатку, якою Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна юридична компанія «Кратос» (04050, м. Київ, вул.. Мельникова, буд. 2/10, корп. 14, поверх 4) про вжиття заходів до забезпечення позову, яка надійшла до суду 16.08.2012 року задоволено. Вжити наступні заходи до забезпечення позову по справі №5011-66/10418-2012: заборонити державним реєстраторам Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (04070, м. Київ, Контрактова площа, 2) здійснювати державну реєстрацію змін та/або доповнень до статутних документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАйПі Лтд» (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 9, ЄДРПОУ 25194502); здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАйПі Лтд» (04070, м. Київ. вул. Набережно- Хрещатицька, 9, ЄДРПОУ 25194502); вносити будь-які зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАйПі Лтд» (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 9, ЄДРПОУ 25194502), в тому числі - стосовно зміни керівника, зміни місцезнаходження, зміни складу засновників (учасників).

Судове рішення набрало законної сили 22.08.2012року.

За змістом ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Обов'язковість виконання судових рішень визначена також статтею 115 Господарський процесуальний кодекс України, у відповідності до якої: рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до положень ст.4 Закону №3205-VI державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Суд критично ставиться до доводів позивача щодо необґрунтованості оскаржуваного повідомлення, посилаючись на відсутність в Ухвалі Господарського суду міста Києва від 23.08.2012р. по справі №5011-66/10418-2012 відомостей щодо заборони в прийнятті від ТОВ «ЮАйПі ЛТД» реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, оскільки, як вбачається з наведених норм чинного законодавства, проведення реєстраційних дій, які передбачені Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, включає в себе і підтвердження відомостей про юридичну особу.

Таким чином, виходячи з викладеного, суд звертає увагу на те, що чинним законодавством визначений перелік підстав для залишення документів без розгляду, однією з яких, в силу ст.19 Закону №3205-VI є рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили. Беручи до уваги те, що підтвердження відомостей про юридичну особу є реєстраційною дією, яка здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, суд приходить до висновку про правомірність винесення повідомлення Подільською районною в місті Києві державною адміністрацією від 29.07.2014 року за вих.№60 «Про залишення документів без розгляду» та відсутність правових підстав для скасування оскаржуваного повідомлення та зобов’язання Подільської районної в місті Києві державної адміністрації прийняти від товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАЙПІ ЛТД» (ідентифікаційний код 25194502) реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, шляхом внесення запису про внесення змін та подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису в порядку встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ЮАЙПІ ЛТД» - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов