ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2014 р. Справа № 804/9888/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Царікової О.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Верхньодніпровського виробничого об'єднання житлово-комунального господарства Верхньодніпровської районної ради» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
14.07.2014 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Верхньодніпровська ОДПІ) до Комунального підприємства «Верхньодніпровського виробничого об'єднання житлово-комунального господарства Верхньодніпровської районної ради» (далі - КП «Верхньодніпровське ВОЖКГ Верхньодніпровської районної ради») про стягнення суми боргу по єдиному соціальному внеску в розмірі 11707,30 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем подано до податкового органу звіти про суми нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень-грудень 2013 року та січень-квітень 2014 року, однак у встановлені строки відповідач не сплатив в повному обсязі самостійно визначені суми єдиного соціального внеску, чим порушив вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464), внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість на суму 11707,30 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.07.2014 відкрито провадження у справі № 804/9888/14 та призначено її до розгляду на 07.08.2014.
У судове засідання 07.08.2014 представник позивача не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач у судове засідання 07.08.2014 не з'явився, заперечень на позов не надіслав. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення 22.07.2014 поштового відправлення повноважному представнику відповідача у справі, яке міститься в матеріалах справи.
Згідно ч. 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що КП «Верхньодніпровське ВОЖКГ Верхньодніпровської районної ради» (код ЄДРПОУ 03341546) перебуває на обліку у Верхньодніпровській ОДПІ як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( далі - Закон № 2464).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний зокрема своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону № 2464 встановлено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування. Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
08.10.2013 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2013 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 928,51 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.10.2013.
04.11.2013 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за жовтень 2013 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 928,51 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.11.2013.
05.12.2013 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2013 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 928,51 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.12.2013.
11.01.2014 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2013 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 1643,06 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.01.2014.
13.02.2014 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2014 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 1643,06 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.02.2014.
05.03.2014 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2014 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 2349,53 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.03.2014.
09.04.2014 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за березень 2014 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 1643,06 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.04.2014.
06.05.2014 відповідачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за квітень 2014 року з самостійно нарахованою в рядку 8 сумою єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 1643,06 грн. Строк сплати єдиного внеску встановлено по 20.05.2014.
Відповідач у встановлені законом строки вищезазначені суми єдиного внеску не сплатив, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість станом на день розгляду справи судом у розмірі 11707,30 грн.
За правилами пункту 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (стаття 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
У відповідності до частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Вказана норма кореспондується з приписами пункту 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 455, де зазначено, що органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Як свідчать матеріали справи Верхньодніпровською ОДПІ сформовані та направлені на адресу відповідача вимоги форми «Ю» від: 06 листопада 2013 року, 06 грудня 2013 року, 10 січня 2014 року, 04 квітня 2014 року, 12 травня 2014 року, 06 червня 2014 року про зобов'язання відповідача сплатити суму боргу на загальну суму 11707,30 грн., які отримані посадовими особами відповідача, що підтверджується підписами на корінцях вимог.
На час подання адміністративного позову кошти на погашення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 11707,30грн. відповідачем не сплачені, скасування боргу не відбулося.
Відповідно абз. 9 ч. 4 ст. 25 Закону № 2464, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Враховуючи, що Комунальним підприємством «Верхньодніпровське виробниче об'єднання житлово-комунального господарства Верхньодніпровської районної ради» самостійно визначено суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які підлягали сплаті відповідно до звітів за період: з вересня 2013 року по квітень 2014 року, а також за відсутності доказів сплати заборгованості або заперечень проти адміністративного позову, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог. Враховуючи викладене, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень, жовтень, листопад, грудень 2013 року та січень, лютий, березень, квітень 2014 року в сумі 11707,30 грн.
Судові витрати, відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Верхньодніпровського виробничого об'єднання житлово-комунального господарства Верхньодніпровської районної ради» про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Верхньодніпровське виробниче об'єднання житлово-комунального господарства Верхньодніпровської районної ради» (код ЄДРПОУ 03341546; 51660, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Слизькоухого, буд. 36) суму боргу по єдиному соціальному внеску в розмірі 11707 (одинадцять тисяч сімсот сім) грн. 30 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Царікова