ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2014 року м.ПолтаваСправа № 816/4086/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мекенченко М.А.,
представника позивача - Кіндяка О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "РегіонЕкспертПроект", Щербанівська сільска рада Полтавського району Полтавської області про визнання незаконною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
20 жовтня 2014 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області (надалі-відповідач), треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "РегіонЕкспертПроект", Щербанівська сільска рада Полтавського району Полтавської області, якою просила визнати незаконною та скасувати відмову Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області від 17.04.2014 року № 03-11/958 про надання переліку обмежень у використанні земельних ділянок ОСОБА_2, зобов'язати відповідача повторно розглянути проект відведення земельної ділянки та питання про надання переліку обмежень у використанні земельних ділянок з урахуванням підстав скасування відмови.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалась на незгоду із мотивами, викладеними у листі відповідача від 17.04.2014 року № 03-11/958 щодо неможливості надання переліку обмежень у використанні земельних ділянок позивачу з посиланнями на статтю 114 Земельного кодексу України, згідно якої заборонено будівництво житлових об'єктів в межах санітарно-захисних зон. Зазначала, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач та треті особи в судове засідання явку своїх представників не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Відповідач, надіслав письмові заперечення проти позову, в яких посилався на правомірність оскаржуваної відмови.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням 23 сесії 6 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району від 27.12.2012 року зі змінами, внесеними рішенням 34 сесії 6 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району від 26.11.2013 року, надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с. Тютюнники на території Щербанівської сільської ради Полтавського району. /а.с. 21/
Рішенням Щербанівської сільської ради Полтавського району № 35 від 27.12.2013 року земельній ділянці площею 0,10 га, яка належить ОСОБА_2, присвоєно адресу АДРЕСА_1. /а.с. 22/
10.04.2014 року за вих. № 1004-02/5 землевпорядна організація ТОВ "РегіонЕкспертПроект" звернулася із листом до відділу Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області про надання переліку обмежень у використанні земельних ділянок, а саме: гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код 02.01 згідно КВЦПЗ) площею 0,1054 га в АДРЕСА_1 на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. /а.с. 10/
На вказаний лист Відділом Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області було надано відповідь № 03-11/958 від 17.04.2014 року, якою повідомлено, що надати вищезазначений перелік неможливо, оскільки згідно статті 114 Земельного кодексу України заборонено будівництво житлових об'єктів в межах санітарно-захисних зон.
Вважаючи вказаний лист і відповідь незаконною і неправомірною, прийнятою із порушенням закону, позивач звернулась із даним позовом до суду про її скасування та зобов'язання відповідача повторно розглянути проект відведення земельної ділянки та питання про надання переліку обмежень у використанні земельних ділянок з урахуванням підстав скасування відмови.
Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить із наступного.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003, № 858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Частиною 1 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно частини 2 статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Зі змісту листа землевпорядної організації ТОВ "РегіонЕкспертПроект" від 10.04.2014 року за вих. № 1004-02/5 вбачається, що вона звернулася до відповідача в інтересах ОСОБА_2 не з приводу подання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2, а щодо надання переліку обмежень у використанні земельних ділянок, який згідно статті 50 Закону України "Про землеустрій" є необхідною складовою документації, яка включається до проекту землеустрою.
Відповідно до пункту 162 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012, № 1051, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки надаються у формі витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Пунктами 166, 167 вказаного Порядку передбачено, що для отримання витягу з Державного земельного кадастру заявник або уповноважена ним особа за дорученням власника земельної ділянки, або нотаріус відповідно до пункту 17 частини першої статті 34 Закону України "Про нотаріат" під час вчинення правочину щодо земельної ділянки подає Державному кадастровому реєстраторові: 1) заяву за формою згідно з додатком 42; 2) документ, що підтверджує оплату послуг з надання витягу з Державного земельного кадастру або довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), або викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру, або засвідченої копії документа Державного земельного кадастру та витягу з нього (крім випадків, визначених пунктом 165 цього Порядку); 3) документ, який підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою заявником особою).
Заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру з доданими документами подається заявником або уповноваженою ним особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний кадастровий реєстратор надає протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви заявникові документ, передбачений пунктом 166 цього Порядку, або вмотивовану відмову в наданні такого документа.
Згідно абз. 2 пункту 174 Порядку ведення Державного земельного кадастру на отримання витягу з Державного земельного кадастру про обмеження у використанні земель мають право власники, користувачі земельних ділянок або уповноважені ними особи, земельні ділянки яких розташовані в межах або перетинаються межами обмежень у використанні земель та/або межами їх режимоутворюючих об'єктів (за наявності таких об'єктів).
Як встановлено судом з пояснень представника позивача, ані ТОВ "РегіонЕкспертПроект" як суб'єкт господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою на замовлення ОСОБА_2, ані позивач особисто із заявою про надання відомостей про обмеження у використанні земельної ділянки за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру (додаток 42 до Порядку), до відповідача не звертались, документу, що підтверджує оплату послуг з надання витягу з Державного земельного кадастру про обмеження у використанні земельної ділянки, до відповідача не подавали.
Також суду не надано доказів, що позивачем було належним чином уповноважено ТОВ "РегіонЕкспертПроект" на звернення до відповідача на отримання вищевказаної інформації в її інтересах.
А відтак, судом не встановлено порушеного права позивача, яке б потребувало судового захисту.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути проект відведення земельної ділянки позивача судом встановлено та не заперечується представником позивача, що на момент подання даного позову позивачем або уповноваженою ним особою проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 на погодження до Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області не подавався.
З огляду на викладене, позовна вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути проект відведення земельної ділянки є безпідставною.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "РегіонЕкспертПроект", Щербанівська сільска рада Полтавського району Полтавської області про визнання незаконною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 19 грудня 2014 року.
Суддя Л.О. Єресько