Постанова № 41954429, 15.12.2014, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.12.2014
Номер справи
754/16760/14-а
Номер документу
41954429
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/749/14

Справа №754/16760/14-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.12.2014 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Таран Н.Г.

при секретарі - Чернишовій А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплачувати основну і додаткову пенсію учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2 групи,

В С Т А Н О В И В :

В жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, в якій просить:

- визнати дії управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва неправомірними;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням здійснених виплат з 01.01.2014 року;

- зобов'язати відповідача зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії а віком з урахуванням здійснених виплат з 01.01.2014 року;

- допустити негайне виконання постанови.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, в результаті якої він втратив здоров'я. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації аварії відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивача визнано інвалідом ІІ групи безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК серії КА-1 НОМЕР_2 виданою з 07.12.2005 року. Рішенням Спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії позивачу встановлено 2 групу інвалідності, пов'язану з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, з 07.12.2005 року. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва і отримує пенсію як інвалід 2 групи з числа ліквідаторів в результаті аварії на Чорнобильській АЕС. Зазначає, що відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС розмір пенсії не може бути нижчим від 8 мінімальних пенсій за віком, а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлюється у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила суд його задовольнити.

Представник Управління Пенсійного фонду України у м. Києві проти задоволення вимог позову заперечувала, одночасно вказуючи про те, що нарахування та виплата позивачу основної та додаткової пенсії проводиться відповідачем у відповідності до діючого законодавства, нормативно - правових актів Кабінету Міністрів України, які визначають механізм обчислення пенсій та розміри виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. У зв'язку з чим, представник відповідача просила суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 15.12.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплачувати основну і додаткову пенсію учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2 групи, в частині вимог за період з 01.01.2014 року по 10.04.2014 року залишено без розгляду.

Вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 має другу групу інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ НОМЕР_2, посвідченням серії А НОМЕР_1 від 14.07.2010 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва.

Як вказував позивач на своє звернення від 16.06.2014 року до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва отримав відповідь від 19.06.2014 року про те, що нарахування та виплати його пенсії здійснюються відповідно та на підставі чинного законодавства України, а тому підстав для перерахунку основної та додаткової пенсії на даний час відповідач не вбачає.

Враховуючи те, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту.

Відповідно до частини 2 статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини 2 статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Як визначено ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Як визначено ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір державної пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

На виконання вимог пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23 листопада 2011 року», що набрала чинності з 01 січня 2012 року. Даною постановою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Як викладено в абз. 8 п. 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012 від 25.01.2012, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до п. 5 ч.1 ст. 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Однак, з 01 січня 2014 року, Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції від 16 січня 2014 року, не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, з 01 січня 2014 року застосуванню підлягали норми статей 50, 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України.

Разом з цим, Законом України №1622-VII від 31.07.2014, що набрав чинності 03.08.2014 року, Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» доповнено пунктом 6-7, яким зокрема установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Як визначено ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на наведене, права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з урахуванням проведених виплат: державну пенсію відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме у розмірі, не меншому 8 мінімальних пенсій за віком, за період з 10.04.2014 року по 03.08.2014 року; додаткову пенсію у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 10.04.2014 року по 03.08.2014 року.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Як визначено ст. 67 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсій збільшується у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Повноваження адміністративного суду при вирішенні справи встановлені ст. 162 КАС України, відповідно до п. 1 ч. 2 якої у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Керуючись ст.ст. 8, 21, 48, 90, 124, 150 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 17, 71, 94, 158, 159, 159-163, 183-2 Кодексу Адміністративного Судочинства України, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати і виплачувати основну і додаткову пенсію учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 10.04.2014 року по 03.08.2014 року за виключенням проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 10.04.2014 року по 03.08.2014 року за виключенням проведених виплат.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд міста Києва.

Повний текст постанови виготовлено 18.12.2014 року.

Суддя Н.Г. Таран