
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
09 грудня 2014 рокусправа № 804/12536/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Пасічника А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БІФЛЕКС»
до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
До суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БІФЛЕКС», в якому позивач просить: визнати протиправними дії Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо невизнання декларації з податку на додану вартість за червень 2014 року ТОВ «БІФЛЕКС» податковою звітністю; визнати декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «БІФЛЕКС» з податку на додану вартість звітну нову за червень 2014 року такою, що подана у день її фактичного отримання, а саме18.07.2014; зобов'язати Дніпропетровську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити показники (дані) податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «БІФЛЕКС» з податку на додану вартість за червень 2014 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «БІФЛЕКС»; зобов'язати Дніпропетровську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відновити подання засобами електронного зв'язку в електронній формі податкову звітність ТОВ «БІФЛЕКС».
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року позов задоволено частково.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 18.07.2014 ТОВ «БІФЛЕКС» було подано до Дніпропетровської ОДПІ в електронній формі податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2014 року, реєстр виданих та отриманих податкових накладних та податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2014 року.
Вказана податкова звітність не була прийнята податковим органом у зв'язку з забороною для платника податків прийому звітності по електронній пошті через можливу відсутність договору МДЗУ, що підтверджується квитанцією № 1 від 18.07.2014.
З метою своєчасного подання податкової звітності того ж дня, 18.07.2014, позивачем було направлено до податкового органу поштовим рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення шляхом пріоритетної кур'єрської доставки податкову звітність (податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2014 року, додаток № 1 до декларації з ПДВ за червень 2014 року, додаток № 5 до декларації з ПДВ за червень 2014 року, реєстр виданих та отриманих податкових накладних за червень 2014 року).
Проте зазначений лист повернувся відправнику у зв'язку з відмовою відповідача від його одержання.
Також позивачем до податкового органу 07.08.2014 було направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення шляхом пріоритетної кур'єрської доставки податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2014 року.
Зазначений лист також повернувся на адресу позивача у зв'язку з відмовою податкового органу від його одержання.
Статтею 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно зі ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання як контролюючим органом.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Підпунктом 4.13.6 Методичних рекомендацій з прийняття та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 14.06.2012 № 516, визначено, що у випадку подання платником податків звітності в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку в ЦОЕЗ останній формує повідомлення платнику податків про отримання електронного звіту ЦОЕЗ; перевіряє цілісність та відповідність транспортного повідомлення уніфікованому формату; розшифровує електронний звіт; перевіряє дійсність та достовірність накладених на звіт ЕЦП; перевіряє відповідність формату електронного звіту; перевіряє заповнення обов'язкових реквізитів електронного звіту, які є обов'язковими для звітів на паперових носіях, що забезпечується відповідними алгоритмами контролю при прийомі звітів через ЦОЕЗ; формує першу квитанцію завіряє своїм ЕЦП та спрямовує платнику податків. В зазначеній квитанції у текстовому форматі вказуються реквізити отриманого електронного звіту, відповідність формату електронного звіту, результати перевірки ЕЦП та арифметично-логічної перевірки, реєстраційний номер, дата та час отримання електронного звіту та дані відправника квитанції; імпортує дані електронного звіту, по якому відправлена платнику податків перша квитанція, у базу даних АО; завіряє електронний звіт платника податків власним ЕЦП, шифрує та передає у відповідні органи АО за місцем реєстрації підписанту; завіряє власним ЕЦП другу квитанцію, отриману від відповідних органів адресата звітності за місцем реєстрації платника податків, шифрує та передає її суб'єкту звітності.
Факт прийняття звіту в електронній формі адресатом звітності від платника податків підтверджується другою квитанцією.
Разом з тим пунктом 7.6. Методичних рекомендацій передбачено, якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Судом апеляційної інстанції встановлено, відповідачем належними доказами не спростовано, що такої квитанції податковим органом сформовано та надіслано позивачеві не було.
При цьому суд апеляційної інстанції встановив, що податкова звітність ТОВ «БІФЛЕКС» за червень 2014 року оформлена у повній відповідності вимогам ст. 48 Податкового кодексу України.
Доводи апелянта, що причиною не прийняття податкових документів, поданих позивачем в електронному вигляді, стало розірвання Дніпропетровською ОДПІ в односторонньому порядку Договору про визнання електронних документів від 14.10.2013 № 374/2013, укладеного з ТОВ «БІФЛЕКС», суд апеляційної інстанції не вважає обґрунтованими та доведеними, адже згідно з п. 6 вказаного Договору таке право надається податковому органу за умови надіслання останнім на адресу електронної пошти або на юридичну адресу платника податків відповідного повідомлення, що не було здійснено відповідачем, а тому договір №374/2013 від 14.10.2013 не може вважатися таким, що припинив чинність.
Також не може вважатися таким, що впливає на правомірність дій податкового органу щодо не прийняття податкової звітності ТОВ «БІФЛЕКС», рішення Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 16.07.2014 про анулювання реєстрації платника ПДВ, прийняте за наслідками розгляду зави ТОВ «БІФЛЕКС» від 10.07.2014, адже з предметом позову в даній справі пов'язана податкова звітність за червень 2014 року, тобто за період, коли позивач був зареєстрований платником ПДВ.
Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року в адміністративній справі № 804/12536/14 - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали складений 12 грудня 2014 року.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова