ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2014 року № 813/7339/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого - судді Костецького Н.В.
за участю секретаря судового засідання Приймака С.І.
представника прокуратури Клак Ю.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Золочівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Е ВАН ВАЙК І МОЯ Логістик» про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Золочівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області (надалі - Держенергонагляд у Західному регіоні) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Е ВАН ВАЙК І МОЯ Логістик» (надалі - ТзОВ «Е ВАН ВАЙК І МОЯ Логістик», в якому просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 8500,00 грн. до бюджету.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав у встановлений строк вимоги припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 28.05.2014 року №03/23-36-346. За ухилення від виконання вказаного припису на відповідача накладено штраф у розмірі 8500,00 грн. Відповідач у добровільному порядку суму штрафу до бюджету не сплатив, у зв'язку з чим Прокурор Золочівського району Львівської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Держенергонагляду у Західному регіоні з вимогою про стягнення штрафу у розмірі 8500,00 грн.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника до суду не надходило.
Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Національна Енергетична компанія«Укренерго» підпорядковується Міністерству енергетики та вугільної промисловості України та засновано на власності держави.
У відповідності до вимог ст.9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд). В силу вимог п.3 ч.4 ст.9 цього Закону державні інспектори по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії мають право видавати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно правових актів та відповідно до вимог п.8 цієї частини застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності.
Основними напрямками діяльності Держенергонагляду є забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, енергетичної безпеки держави шляхом коригування діяльності у сфері електроенергетики та здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної теплової енергії.
Згідно з Положенням про ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого директором НЕК «Укренерго», ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» створений з метою забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання електричної безпеки держави шляхом керування діяльності у сфері економіки та здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживання електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної та теплової енергії.
Згідно п. 1 Наказу Міністерства палива та енергетики України «Про державний енергетичний нагляд» № 422 від 03.11.2006 Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до Положення про ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області є структурним підрозділом і входить до складу Держенергонагляду у Західному регіоні», який у свою чергу є відокремленим підрозділом Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
На підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику» та акта перевірки від 28.05.2014 року №03/23- 36- 346 (а.с.10) складено припис від 28.05.2014 року №03/23-36 - 346(а.с.8), яким зобов'язано відповідача:
1)допустити представників до перевірки виконання вимог припису №03/23-36-41 від 26.02.2014 року;
2) у строк до 13.06.2014 року усунути порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів за грудень 2012 року, розділу VI пункту 1.2.
Як вбачається з акта №03/23-36-432 від 13.06.2014 року перевірки виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, вказаною перевіркою встановлено, що відповідач не виконав вимоги припису №03/23-36-346 від 28.05.2014року у строки, встановлені для їх виконання (а.с.6).
Постановою позивача про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №37 від 27.06.2014 року на відповідача за ухилення від виконання припису №03/23-36-346 від 28.05.2014р накладено штраф у сумі 8 500,00 грн.(а.с.4).
У матеріалах справи наявні докази отримання відповідачем постанови №43 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, зокрема ухилення від виконання Припису №03/23-36-346 від 28.05.2014 року(а.с. 5 а) та відсутні докази її оскарження.
Суд встановив, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №37 від 27.06.2014 року відповідачем добровільно не виконана, а тому Прокурор звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача штрафу у сумі 8 500,00 грн.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладено обов'язок представляти інтереси держави у суді, у випадках передбачених законом.
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво на будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва у суді інтересів держави є: наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. У вказаній нормі Закону також передбачено, що однією із форм представництва прокурором є звернення до суду з позовами (заявами, поданнями).
Згідно з ч.2 ст.60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Конституційний Суд України у Рішенні від 08.04.1999 (справа № 1-1/99) зазначив, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Відповідно до ст.60 КАС України у цьому випадку прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Держенергонагляду у Західному регіоні.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про подання прокурором позову у порядку, спосіб та з підстав, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Згідно зі ст.27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Держенергонагляду - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок застосування штрафних санкцій інспекторами Держенергонагляду регламентований Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.1999 року (далі - Положення).
Відповідно до п.8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Згідно з п.10 вказаного Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Суд встановив, що відповідач у 30-денний строк з дня прийняття постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №37 від 01.08.2014 року вимоги вказаної постанови не виконав та штраф у сумі 8 500,00 грн. до бюджету не сплатив. Доказів оскарження постанови у встановленому порядку суду не надав.
З огляду на наведене, суд вважає, що Прокурор правомірно звернувся до суду з позовною вимогою про стягнення вказаної суми штрафу в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Прокурора Золочівського району Львівської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Е ВАН ВАЙК І МОЯ Логістик» по стягнення з відповідача штрафу у сумі 8 500,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України судові втрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Е ВАН ВАЙК І МОЯ Логістик»(код ЄДРПОУ - 33278512) на користь Державного бюджету України штраф в розмірі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот)грн. 00 коп. до бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови складено 18 грудня 2014 року.
Суддя Костецький Н.В.