ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
03 грудня 2014 року (10 год. 10 хв.) Справа № 808/7387/14 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Киселя Р.В.,
при секретарі судового засідання Мащенко Д.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП Запоріжбудматеріали» про стягнення штрафу.
28.10.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП Запоріжбудматеріали» (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача 3400,00 грн. штрафу до Державного бюджету України.
Позивач обґрунтував свої вимоги тим, що 24.02.2014 позивачем було складено припис №01/29/08-014 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання. У зв'язку із встановленням, за результатами перевірок факту невиконання вимог припису позивачем була складена постанова про накладення штрафу від 01.04.2014 №01/20-01-014, відповідно до якої на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику було накладено штраф у розмірі 3400,00 грн. Оскільки зазначений штраф не був сплачений у добровільному порядку в строк, встановлений законодавством, просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 3400,00 грн.
Ухвалою від 31.10.2014 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду на 13.11.2014.
Ухвалою від 13.11.2014, за клопотанням представника позивача, провадження у справі було зупинено до 03.12.2014.
03.12.2014 провадження у справі було поновлено, судове засідання призначене на 03.12.2014.
У судове засідання призначене на 03.12.2014 представник позивача не прибув, проте надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без його участі представника, на позовних вимогах наполягає у повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час ті місце судового розгляду, у судове засідання 03.12.2014 не прибув.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Довідки АА №2689124 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач 10.08.1998 зареєстрований як юридична особа.
24.02.2014 Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Криворученком А.В. на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР (далі - Закон № 575/97-В) на підставі Акту перевірки від 12.12.2013 №01/20-08-063, Акта перевірки від 18.02.2014 №01/20-08-014 керівнику відповідача Войникову М.В. виданий припис №01/20-08-021 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання. Припис отриманий керівником відповідача особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.
24.03.2014 при перевірці відповідача на предмет виконання раніше виданого припису встановлено факт його невиконання. За результатами проведеної позапланової перевірки виконання відповідачем розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення, позивачем було складено Акт перевірки та Акт перевірки (Протокол) від 24.03.2014 №01/20-08-021. Зазначеними Актами перевірки було встановлено ухилення від виконання п. 1 припису від 24.02.2014 №01/20-08-021.
На підставі Акт перевірки (Протоколу) та Акту перевірки 01.04.2014, у зв'язку з ухиленням від виконання п. 1 припису від 24.02.2014 №01/20-08-021, Старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Драним Р.В., відповідно до ст. 27 Закону № 575/97-В, було винесено постанову від 01.04.2014 №01/20-01-014 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 3400,00 грн., відповідно до змісту якої відповідачу було надано 30-денний строк для сплати штрафу. Постанова отримана керівником відповідача 02.04.2014 особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.
У встановлений термін вищезазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, а тому позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинами справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону № 575/97-ВР державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, серед іншого, застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
За приписами ст. 26 Закону № 575/97-ВР споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону № 575/97-ВР за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій накладається штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На виконання ч. 7 вказаної статті санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ № 1312 від 21.07.1999 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення).
Згідно п. 1 Положення, це положення визначає порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до п. 6 Положення 5 старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:
за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).
Відповідно до п. 8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).
Судом встановлено, що 24.02.2014 позивачем було складено припис №01/29/08-014 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання. У зв'язку із встановленням, Актом перевірки (Протоколу) та Актом перевірки 01.04.2014, факту невиконання вимог припису позивачем, через порушення вимог ч. 2, 3, 4 ст. 26 Закону № 575/97-ВР, була складена постанова про накладення штрафу від 01.04.20143 №01/20-01-014, відповідно до якої старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Драним Р.В. на відповідача, за порушення законодавства про електроенергетику, було накладено штраф у розмірі 3400,00 грн. Зазначена постанова була отримана керівником відповідача особисто 02.04.2014.
Згідно п. 10 вищезазначеного Положення, штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем нараховані штрафні санкції сплачені не були.
Таким чином, беручи до уваги те, що суму штрафних (фінансових) санкцій до Державного бюджету у розмірі 3400,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, а також те, що наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, та відповідачем не заперечується, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Доданим до матеріалів справи платіжним дорученням від 21.10.2014 №1911 документально підтверджується факт сплати позивачем судового збору в сумі 182,70 грн.
Відтак, ця сума підлягає присудженню на користь позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП Запоріжбудматеріали» про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП Запоріжбудматеріали» (код ЄДРПОУ 31269993, адреса: 69014, м. Запоріжжя, вул. М.Краснова, буд. 10) штраф у розмірі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 коп.) до Державного бюджету України на р/р №31114106700009 у банку ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 38025367, МФО 813015, одержувач: УДКСУ Шевченківського району Запорізької області за кодом бюджетної класифікації 21081100.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (код ЄДРПОУ 38025367, зареєстроване: 69041, м. Запоріжжя, вул. Генераторна, буд. 5) судовий збір у сумі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Кисіль