УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2014 р.Справа № 427/3049/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області на постанову Свердловського міського суду Луганської області від 23.06.2014р. по справі № 427/3049/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області
про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області, в якому просить: скасувати рішення відповідача від 12.03.2014 року № 90 і від 14.04.2014 року № 122 про відмову в перерахунку йому пенсії згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.02.2006 року з урахуванням усіх проведених перерахунків пенсії, в розмірі 80 відсотків із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески з включенням складових частин заробітної плати - інших виплат (суми матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації) відповідно до довідки виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області від 05.03.2014 року за №630; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.12.2013 року в розмірі 80 відсотків із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески, відповідно до довідки виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області від 14.04.2014 року за № 1С86.
Постановою Свердловського міського суду Луганської області від 23.06.2014 року вищезазначений позов задоволено частково, а саме: скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області від 12.03.2014 року № 90 та від 14.04.2014 року № 122 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Загону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; зобов'язано відповідача провести позивачеві перерахунок пенсії з 01.11.2013 року, з урахуванням усіх проведених перерахунків пенсії в розмірі 80 % із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески з включенням складових частин заробітної плати - інших виплат (суми матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації) відповідно до довідки виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області від 05.03.2014 року за №630; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2013 року в розмірі 80 % із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески, відповідно до довідки виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області від 14.04.2014 року за № 1086.
Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції в зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Постановою Свердловського міського суду Луганської області від 23.06.2014 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та неповного з'ясування обставин справи, які мають значення для справи, що призвело до винесення незаконного та не вірного по своїй суті судового рішення.
У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 197 КАС України, справа розглядається в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ м. Свердловська Луганської області з 01.02.2006 року, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
12.03.2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складової частини заробітної плати, а саме : матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення питань соціально-побутових питань.
14.04.2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, при цьому подала довідку про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено пенсію від 14.04.2014 року № 1086.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області від 12.03.2014 року № 90 та від 14.04.2014 року № 122 їй було відмовлено в первинному перерахуку, оскільки дані складові заробітної плати, відповідно до ст. 33 Закону «Про державну службу» не зазначені як частини заробітної плати державного службовця .
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії УПФУ м. Свердловська Луганської області з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення питань соціально-побутових питань при перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними
Зокрема, оскаржувані дії відповідача прийняті та вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; без використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.
Як убачається з довідки виконавчого комітету Свердловської міської ради Луганської області від 05.03.2014 року № 630 про складові заробітної плати, що додається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 05.03.2014 року № 630, до неї включені нараховані та виплачені позивачу суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення питань соціально-побутових питань, які віднесені до інших виплат.
На усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .
Згідно довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію від 14.04.2014 року № 1086, виданої ОСОБА_1 , зазначена сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески па загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 3987 гривень 69 копійок.
Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу.
За змістом ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ ( з наступними змінами), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії здійснюється у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи дату звернення позивача до суду - 28.04.2014 року, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 28.10.2013 року.
Із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії УПФУ м. Свердловська Луганської області щодо відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення питань соціально-побутових питань при перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними, а позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з урахуванням строку передбаченого ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Свердловського міського суду Луганської області від 23.06.2014р. по справі № 427/3049/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.Судді Русанова В.Б. Курило Л.В.