Рішення № 41947327, 02.12.2014, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
917/2254/14
Номер документу
41947327
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2014 р. Справа №917/2254/14

За позовом Лубенської міжрайонної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, вул. Авіаторська, 22, м. Лубни, Полтавська область

до Фізичної особи-підприємця Сурмач Тетяни Олексіївни, вул. Монастирська, 24, кв. 3, м. Лубни, Полтавська область, 37500

про стягнення збитків

Суддя Сірош Д.М.

Представники:

від позивача: Крамаренко В.В., довіреність №1 від 19.12.2014 р.

від відповідача: Сурмач І.М., довіреність б/н від 07.11.2014 р.

від прокуратури: Копитець О.О., посвідчення № 026724 видане 10.06.2014 р.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено дату складання повного рішення у відповідності до вимог ст. 85 ГПК України.

Суть спору: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача 2 494,50 грн збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позов у повному обсязі та наполягали на його задоволенні.

Відповідач у запереченні на позовну заяву проти позову заперечує, посилаючись на те, що проби стічних вод здійснювалися щоквартально згідно договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 197; представник відповідача не перешкоджала працівникам водоканалу здійснювати відбір проб стічних вод.

Крім того, на думку відповідача, складені в односторонньому порядку позивачем Акти про недопущення до відбору проб стічних вод не є належними доказами порушення відповідачем правил водовідведення та водокористування.

Також, відповідач стверджує, що прокурором неправомірно заявлено позов в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

Лубенською міжрайонною прокуратурою проведено" перевірку в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів у сфері охорони навколишнього природного середовища, в частині використання водних ресурсів та дотримання лімітів скидання забруднюючих речовин.

Вказаною перевіркою встановлено, що Фізичною особою-підприємцем Сурмач Тетяною Олексіївною (далі по тексту відповідач, Споживач, ФО-П Сурмач Т.О.) порушуються вимоги Водного кодексу України, "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37 та "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області", затверджених рішенням виконкому Лубенської міської ради № 293 від 20.11.2013 р., внаслідок чого не дотримуються договірні зобов'язання та інтереси територіальної громади міста Лубен.

Зокрема, встановлено, що 01.01.2014 р. між КП "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради та ФО-П Сурмач Т.О. укладений договір № 197 на надання послуг з водопостачання та водовідведення з приміщення кафе "Капкан", яке належать відповідачу на праві приватної власності, розміщеного на пл. Ярмарковій, буд. № 7, м. Лубни.

Відповідно до п. 1. договору КП "Лубни-водоканал" зобов'язувалося надавати відповідачу послуги з водовідведення. Відповідач взяв на себе зобов'язання оплатити спожиті послуги, в тому числі здійснити оплату за скид стоків з перевищенням допустимих концентрацій за підвищеним тарифом відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств (п. 5 договору).

Згідно з положеннями п. 18.1. договору Споживач, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж Субабоненти, орендарі, суборендарі. Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об'єм стічних вод. Період за який стягується плата за скид стічних вод Споживача з перевищенням допустимих концентрацій установлених разовим аналізом, визначається згідно з місцевими правилами приймання.

Додатком № 3 до договору сторонами погоджено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у скидах стічних вод Підприємств у комунальну мережу каналізації м. Лубни.

Акти виконавчого органу міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п 2.3.1. місцевих Правил Підприємства мають право користуватися послугами комунальної системи каналізації з приймання, відведення і очищення стічних вод після виконання ними вимог щодо приєднання абонентів до комунальної або відомчої каналізації відповідно до Правил користування та укладеного договору на послуги водовідведення.

У пункті 2.4.1. місцевих Правил зазначено, що Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, Правил приймання та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки КП "Лубни-водоканал" за надані послуги.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 17.06.2014 р. та 28.08.2014 р. відповідач відмовила представникам комунального підприємства "Лубни-водоканал" у відборі проб, не надала уповноваженого представника чим порушила чинне законодавство України.

Так, вимогами місцевих та галузевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту передбачено право водоканалів здійснювати відбір проб у будь-який час доби, зокрема, за вимогами абз. 3 п. 2.1. Наказу Держбуду України від 19 лютого 2002 року № 37 водоканали мають право здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, аналогічні умови передбачені і договором на водовідведення.

Пункт 7.9. Наказу Держбуду України від 19 лютого 2002 року № 37 передбачає, що при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більш ніж 30 хвилин після його прибуття), або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення.

На виконання зазначених норм, враховуючи відмову відповідача 17.06.2014 р. та 28.08.2014 р. у відборі проб, не прибуття уповноважених представників відповідача у встановлений законодавством інтервал часу (30 хвилин) КП "Лубни-водоканал" здійснено нарахування вартості послуг з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий червень місяць (обсяг споживання 11м) на суму 914,65 грн та за розрахунковий серпень місяць (обсяг споживання 19 м3) на суму 1 579,85 грн.

Таким чином, сукупна сума санкцій за відмову у червні місяці 2014 року та за розрахунковий серпень місяць становить: 914,65 грн + 1 579,85 грн = 2 494,50 грн (розрахунок боргу в матеріалах справи, а.с. 43 - 44).

Позивачем складені Акти про недопущення до відбору проб стічних вод № 223 від 17.06.2014 р. і № 320 від 28.08.2014 р. у яких зафіксовані факти відмови відповідача в участі у відборі проб стічних вод, наданні необхідних відомостей та персоналу (а.с. 15, 25).

Позивач звернувся до суду про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у розмірі 2 494,50 грн.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку задовольнити позов, з огляду на наступне:

Правовідносини суб'єктів господарювання з даного питання регулюються договором № 197 від 01.01.2014 р., "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 403/6691, Правилами користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в місті Лубни Полтавської області, затвердженими органом місцевого самоврядування, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої Наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 402/6690 (надалі - Інструкція).

У п. 7.4 Правил приймання стічних вод № 37 зазначено, що підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання.

Місцевими Правилами (п.п. 4.7.4, 4.7.5, 4.7.12, 4.7.13) передбачено право Водоканалу проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби.

Порядок та періодичність відбору проб визначає КП "Водоканал" без погодження Підприємства.

Відповідно до п. 7.9 Правил № 37, прирівняними до скиду понаднормативних забруднень є такі порушення, як: відмова Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволікання з допуском представника КП "Водоканал" на територію Підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття), або створення перешкод у відборі проб з боку представників підприємства.

Розділом 4.7 місцевих Правил визначений порядок контролю за скидом стічних вод. Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, які скидають підприємства. Згідно п. 4.8.10. Правил при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більше ніж на 30 хвилин після його прибуття), або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, водоканал складає акт про перешкоду у відборі проб в односторонньому порядку. На підставі акту водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахунковий місяць, в якому було вчинено дане порушення.

Позивачем складені зазначені Акти про недопущення до відбору проб стічних вод № 223 від 17.06.2014 р. і № 320 від 28.08.2014 р.

Рішенням виконкому Лубенської міської ради № 293 від 20.11.2013 р. затверджено положення "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області".

Правила визначають порядок приймання стічних вод до комунальної каналізації м. Лубни та встановлюють відповідальність, заходи впливу за порушення цих Правил.

Пункт 2.4.18. місцевих Правил покладає на споживачів обов'язок відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 39 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

На виконання зазначених норм, враховуючи відмову відповідача 17.06.2014 р. та 28.08.2014 р. у відборі проб, не прибуття уповноважених представників відповідача у встановлений законодавством інтервал часу (30 хвилин), позивачем правомірно здійснені нарахування за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К = 5 за розрахункові місяці, в яких були вчинені дані правопорушення (за червень 2013 р. - 914,65 грн, за липень 2013 р. - 1 579,85 грн).

На підставі вищевикладеного вимоги позивача про стягнення 2 494,50 грн збитків обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд відхиляє твердження відповідача стосовно того, що прокурором неправомірно заявлено позов в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, виходячи з наступного:

Згідно зі статтями 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме: ч. 1 ст. 60 визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Частиною 7 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.

Завдані збитки КП "Лубни-водоканал", як суб'єкту комунальної форми власності, тобто підприємству, що належить територіальній громаді міста Лубни, діє в інтересах органів місцевого самоврядування задля забезпечення інтересів мешканців громади в отриманні комунальних послуг тобто надає соціально важливі послуги.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 № З-рп/99 вказано, що із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарюючих товариств з частиною державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств.

Згідно із ст. 327 Цивільного кодексу України, управління майном, що знаходиться в комунальній власності, здійснюють територіальна громада і створені нею органи місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" управління об'єктами житлово-комунального господарства віднесено до власних повноважень органів місцевого самоуправління. Виконання органами місцевого самоврядування власних повноважень здійснюється у тому числі через створені ними підприємства.

Недотримання Відповідачем умов договору про надання комунальних послуг, Інструкції про встановлення й стягнення плати за скидання промислових й інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37 та Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, рішення виконкому Лубенської міської ради № 293 від 20.11.2013 р., затверджено положення "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області", ставить під загрозу функціонування систем життєзабезпечення міста, порушує принцип підпорядкованості та обов'язковості нормативно-правових актів України, суперечить Конституції України.

Згідно ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", нагляд за додержанням законодавства про охорону довкілля здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори.

При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Виходячи з аналізу наведених вище норм та положення п. 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Лубенська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальної громади, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, вона є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.

Згідно ст. 121 Конституції України одним із завдань прокуратури є представництво інтересів держави у суді у випадках визначених законом.

Підставами представництва інтересів держави відповідно до положень ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Статтею 2 ГПК України передбачено право прокурора подавати до господарського суду позовні заяви в інтересах держави, зазначивши орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Згідно ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", нагляд за додержанням законодавства про охорону довкілля здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори.

При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Необхідність захисту інтересів держави покладає на прокуратуру обов'язок представництва держави в суді відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України.

Враховуючи викладене, Лубенська міжрайонна прокуратура правомірно звернулася з позовом в інтересах держави в особі КП "Лубни-водоканал" з метою реалізації представницької функції прокуратури по захисту інтересів держави, оскільки, невиконання відповідачем обов'язків по сплаті збитків, завданих навколишньому природному середовищу перешкоджає реалізації державної політики у природоохоронній сфері та прямо порушує економічні інтереси держави, що з огляду на норми чинного законодавства України є підставою для здійснення представницьких функцій прокурором шляхом подання позову для захисту інтересів держави.

Доводи відповідача, викладені у запереченнях, не приймаються судом до уваги, оскільки, правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють діяльністю на відповідній території.

Керуючись ст. ст. 32 - 33, 43 - 44, 49, 82 - 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Сурмач Тетяни Олексіївни, вул. Монастирська, 24, кв. 3, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний номер 2594906968 на користь Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, вул. Авіаторська, 22, м. Лубни, Полтавська область, рах. № 26003281979600 в ПАТ "УкрСиббанк" м. Харків, МФО 351005 - 2494,50 грн збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Сурмач Тетяни Олексіївни, вул. Монастирська, 24, кв. 3, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний номер 2594906968 в доход державного бюджету України, отримувач коштів: УДКСУ у м. Полтаві (м. Полтава), 22030001, код отримувача (код ЄДРПОУ) 38019510; рахунок отримувача: 31214206783002; банк отримувача: ГУДКСУ у Полтавській області; код отримувача 831019; код класифікації доходів бюджету 22030001 - 1827,00 грн судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 08.12.2014 р.

Суддя Сірош Д.М.