номер провадження справи 18/128/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.12.2014 Справа № 908/4488/14
за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Леніна, буд. 206)
до відповідача: спільного українсько-англійського підприємства "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (43010 Волинська область, м. Луцьк, вул. Кременецька, буд. 38)
про внесення змін до договору оренди землі від 13.02.2009 р. за № 040926100258
Суддя Носівець В.В.
Представники сторін:
від позивача: Сосновська А.Ю., довіреність № 01/02-17/02191 від 23.07.2014 року, паспорт серії СА № 443176 від 22.05.1997 року;
від відповідача: не з'явився.
від Головного управління Держземагенства у Запорізькій області: Мазяр К.І., наказ № 02/07-02 від 02.01.2014 р., паспорт серії АК № 758030 від 01.12.1999р., Лазунько М.В.,
СУТНІСТЬ СПОРУ
До господарського суду Запорізької області 30.10.2014 року звернувся позивач - Запорізька міська рада з позовною заявою до відповідача - спільного українсько-англійського підприємства "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю про внесення змін до договору оренди землі від 13.02.2009 р. за № 040926100258. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на статі 632, 651, 652, 654 ЦК України, ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 14, 271, 274, 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, статті 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку землі», ст.ст. 10, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Ухвалою суду від 31.10.2014 року порушено провадження у справі № 908/4488/14, присвоєно справі номер провадження 18/128/14, судове засідання призначене на 26.11.2014 року. Ухвалою суду від 14.11.2014 р. за клопотанням відповідача викликані в судове засідання, призначене на 26.11.2014 р., головні спеціалісти Головного управління Дерземагенства у Запорізькій області К.І.Мазяра та М.В.Лазунько. У зв'язку з неявкою представника відповідача, з метою з'ясування фактичних обставин справи судове засідання відкладалося на 10.12.2014 року. Враховуючи, що в судове засідання, призначене на 26.11.2014 р., спеціалісти викликані в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України, не з'явилися, суд, дійшов висновку про необхідність повторного виклику в наступне судове засідання, призначене на 10.12.2014 року, головних спеціалістів Головного управління Держземагенства у Запорізькій області К.І. Мазяра та М.В. Лазунько для надання пояснень та/або документальної інформації щодо розбіжностей у розмірі нормативної грошової оцінки землі кадастровий номер 2310100000:04:004:0154, загальною площею 0,3108 га що знаходиться за адресою: місто Запоріжжя, вул. Зачиняєва - вул. Істоміна. Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу та завершений в судовому засіданні 10.12.2014 р., судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, що зазначені в позові та запереченнях від 26.11.2014 року на відзив на позовну заяву. Підставою для звернення з позовом зазначив прийняття Запорізькою міською радою рішення № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжі», згідно з яким встановлено нові коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати. Для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій встановлено коефіцієнт 6. З урахуванням зазначеного та приймаючи до уваги норми чинного законодавства сторони правочину повинні внести відповідні зміни до договору оренди землі.
Представники Головного управління Дерземагенства у Запорізькій області спеціалісти Мазяр К.І. та Лазунько М.В. в судовому засіданні надали необхідні пояснення для всебічного розгляду справи. В своїх поясненнях зазначили наступне: згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогоподарського призначення та населених пунктів» та спільного наказу від 27.01.2006 № 18/15/21/1 «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» коефіцієнт Км3 це локальний коефіцієнт, який враховує місцерозташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони. Значення коефіцієнту Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці становлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій, електронних цифрових карт масштабу 1:5000, бази матеріалів генерального плану міста Запоріжжя (схема існуючих планувальних обмежень, іншої містобудівної документації та результатів спеціальних досліджень). Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: місто Запоріжжя, вул. Зачиняєва/Істоміна від 07.04.2010 № 601и надано на підставі заяви на розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки спільного українсько-англійського підприємства «Західна нафтова група» у формі товариства з обмеженою відповідальністю для розташування автозаправної станції. У заяві землекористувачем у графі «дані про інженерно-інфраструктурні фактори земельної ділянки» відмічено незабезпеченість центральними водопостачанням, газопостачанням, теплопостачанням та каналізацією (земельна ділянка була вільна від забудови). Тому у відповідному витягу ці дані не враховані та сукупний коефіцієнт впливу локальних факторів дорівнював 0.72. Таким чином, нормативна грошова оцінки даної земельної ділянки станом на 01.01.2010 становила 2193626.40 грн. Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва/Істоміна від 20.03.2014 надано на підставі запиту Запорізької міської ради. Достовірність забезпеченості інженерно-інфраструктурних факторів земельної ділянки перевірялася згідно зйомки М 1:500 містобудівного кадастру, яка знаходиться у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки Спільного українсько-англійського підприємства «Західна нафтова група» у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Відповідно до плану обмежень та обтяжень прав користування земельною ділянкою, яка є невід'ємною частиною проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зоні запитуваної земельної ділянки знаходяться об'єкти спеціальних обмежень, а саме водопровід, каналізація, та електрична мережа. Тому у витягу від 20.03.2014 ці дані враховані та сукупний коефіцієнт впливу локальних факторів дорівнює 0.89. Таким чином нормативна грошова оцінки даної земельної ділянки станом на 01.01.2014 становить 2711574.60 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Матеріали справи містять відзив № 98 від 10.11.2014 р. (арк.с. 29-31), відповідно до якого відповідач просив суд залишити позов без розгляду. Заперечення мотивовані наступним: рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 року № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» в односторонньому порядку збільшено розмір орендної плати з чотирикратного до шестикратного розміру земельного податку. Таким чином на думку відповідача вищезгадане рішення Запорізької міської ради стосується договорів оренди землі, які будуть укладатися після набрання даним рішенням чинності. А до уже укладених договорів оренди землі дане рішення Запорізької міської ради про збільшення розміру орендної плати з чотирикратного до шестикратного розміру земельного податку не застосовується. Договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3108 га укладений СП «Західна нафтова група» у формі ТОВ та Запорізькою міською радою від 25.02.2008 року терміном на 49 років, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва - вул. Істоміна, відповідає чинному законодавству і на сьогоднішній день є чинним, а тому перегляд умов даного договору оренди землі є недоцільним. Також посилався на невірне зазначення позивачем у позові розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, різниця між вказаним розміром позивачем у позові (2711574,60 грн.) та посилань у додатковій угоді від 23.04.2010 р. (2193626,40 грн.) складає 517948,20 грн.
Заслухавши представника позивача та представників Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, вивчивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Запорізька міська рада (орендодавець, позивач у справі) та спільне українсько-англійське підприємство «Західна нафтова група» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (орендар, відповідач у справі) 25.12.2008 року уклали договір оренди землі (надалі - договір), зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 лютого 2009 року за номером 040926100258
Згідно з п. 1, 2, 5 договору орендодавець, відповідно до рішення двадцять сьомої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 66 від 19.11.2008 р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,3108 га, нормативна грошова оцінка якої становить 1798071,24 грн., для розташування автозаправної станції, яка знаходиться в місті Запоріжжя, вул. Зачиняєва - вул. Істоміна.
Відповідно до п. 8 договору, договір укладено на сорок дев'ять років.
Пунктами 9-11 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 14385,07 грн. на протязі строку будівництва об'єкту, у розмірі 71922,85 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 4% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33216812700006 в управлінні Держказначейства Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, код 13050200.
Відповідно до п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 19 договору передача земельних ділянок орендарю здійснюється на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється в п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її прийому-передачі.
Договір оренди землі зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2009 р. за № 040926100258.
Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий №2310100000:04:004:0154 загальною площею 0,3108 га, яка знаходиться за адресою: місто Запоріжжя, вул. Зачиняєва - вул. Істоміна, підтверджується актом приймання-передачі земельних ділянок від 13.02.2009 р., який підписано і скріплено печатками позивача і відповідача.
Додатковою угодою від 23.04.2010 року до договору оренди землі від 13.02.2009 року № 040926100258 сторони пункт 9 договору виклали в іншій редакції, яким визначили розмір орендної плати - 7897,19 коп. на протязі строку будівництва об'єкту, у розмірі 39485,27 грн. з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 4% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. № 7 (ар.с. 48).
Зазначений договір в установленому Законом порядку сторонами не оскаржувався, не визнавався недійсним, його дія не припинилася, отже, умови договору оренди землі є чинними.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Як визначено у пп. 14.1.136 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з пп. 270.1.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування відповідно до пп. 271.1.1 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Підпунктом 288.5.1 Податкового кодексу України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 274.1 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За приписами ч. ч. 1, 3 ст. 18, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частинами 1, 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Аналіз зазначеного свідчить про те, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.
В той же час, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
На вимогу ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Виходячи з наведених положень законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.
Сторони доказів скасування, зміни та доповнення рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79 суду не надали.
Запорізькою міською радою 27.07.2011 р. прийнято рішення № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя", згідно з яким встановлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати.
Запорізькою міською радою 26.06.2012 р. прийняте рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя", яким затверджено коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, в розмірі 6.
Вказане рішення № 37 було оприлюднене та набрало чинності 01.01.2013 р.
Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області надано витяг щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом укладеного між сторонами договору оренди землі. Відповідно до цього витягу станом на 20.03.2014 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:004:0154 по вул. Зачиняєва - вул. Істоміна у м. Запоріжжя складає 2711574,60 грн. (ар.с. 20).
Таким чином, розмір земельного податку складає 27115,75 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), а орендна плата для вказаної земельної ділянки складає 162694,50 грн.: 27115, 75 х 6, де 6- коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати.
У зв'язку з прийняттям вищевказаного рішення, Запорізька міська рада 02.07.2014 р. звернулась до спільного українсько-англійського підприємства «Західна нафтова група» у формі ТОВ з пропозицією № 08/02-32/01156 про внесення змін до договору оренди землі від 13.02.2009 р. за № 040926100258 шляхом викладення пункту 5 договору та п. 9 договору у відповідних редакціях. До пропозиції додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору.
Отже, запропоновані відповідачу для внесення змін у договір розміри нормативної грошової оцінки землі та орендної плати відповідають вимогам чинного законодавства та рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 р. № 79, від 26.06.2012 р. № 37.
Проте, пропозиція позивача залишена відповідачем без задоволення, станом на час звернення з позовною заявою до суду, відповідачем не здійснено заходів щодо внесення запропонованих змін до договору. Додаткову угоду також не укладено.
Відповідно до ст. 181 Господарського процесуального кодексу України особи, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. У разі недосягнення згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Аналогічні приписи містяться й в п. 32 договору: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до приписів ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Пунктом 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Крім того, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, а оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, тому підлягають задоволенню повністю у запропонованій позивачем редакції.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач не надав суду доказів, які б спростовували позицію позивача. Заперечення відповідача спростовуються письмовими поясненнями спеціалістів відділу оцінки та ринку земель Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, які приймали участь в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 44, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни в пункти 5 та 9 договору оренди землі від 25.12.2008 р., що укладений Запорізькою міською радою та спільним українсько-англійським підприємством «Західна Нафтова Група» у формі товариства з обмеженою відповідальністю і зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.02.2009 р. за № 040926100258, щодо земельної ділянки площею 0,3108 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва - вул. Істоміна, для розташування автозаправної станції, виклавши їх в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2711574,60 грн. (два мільйони сімсот одинадцять тисяч п'ятсот сімдесят чотири грн. 60 коп.) в цінах 2014 року»; « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 162694,50 грн. (сто шістдесят дві тисячі шістсот дев'яності чотири грн. 50 коп.), що складає 6% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2014 року».
3. Стягнути з спільного українсько-англійського підприємства «Західна Нафтова Група» у формі товариства з обмеженою відповідальністю (43010, Волинська область, місто Луцьк, вул. Кременецька, буд. 38, код ЄДРПОУ 30887609) на користь Запорізької міської ради (69105, місто Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206, код ЄРДПОУ 04053915, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, р/р 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області МФО 813015, ОКПО 02140892) 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) судового збору. Видати наказ.
Суддя В.В. Носівець
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 15 грудня 2014 р.