Ухвала суду № 41946250, 09.12.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2014
Номер справи
813/6242/14
Номер документу
41946250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 р. Справа № 876/9865/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участі секретаря судового засідання: Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця» до Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

В вересні 2014 року позивач - Державне територіально-галузеве об»єднання «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулося в суд з позовом до Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - Мукачівська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Мукачівської ОДПІ від 26.08.2014 року №0033511703 та №0033521703.

Позовну заяву мотивовано тим, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгород, що, зокрема, підтверджено висновками акта перевірки податкового органу. Органи державної податкової служби Закарпатської області помилково прирівнюють окремі станції, які входять до складу відокремленого підрозділу, до самих відокремлених підрозділів. Проте, така позиція є хибною, оскільки станції не являються ні філіями, ні представництвами, ні відокремленими підрозділами, не включені до ЄДРПОУ та не мають затвердженого положення. Обов»язок розподілу коштів податку з доходів фізичних осіб нормами Податкового та Бюджетного кодексів покладено на територіальні органи Державного казначейства України, а не на податкового агента, яким є відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області №0033511703 від 26.08.2014 року. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області №0033521703 від 26.08.2014 року.

Не погодившись із даним рішенням, його оскаржила Мукачівська ОДПІ у апеляційному порядку, яка, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування своїх апеляційних вимог позивач посилається на те, що структурний підрозділ у розумінні Господарського кодексу при застосуванні норм Податкового кодексу в частині сплати податку на доходи фізичних осіб слід відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати податок на доходи фізичних осіб. Відповідно обов»язок податкового агента щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб з найманих працівників структурного підрозділу виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу. Відтак оскаржувані податкові повідомлення-рішення є законними та обґрунтованими, а підстави для їх скасування відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що в період з 27.02.2014 року по 20.06.2014 року ДПІ в м. Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області проведено документальну планову виїзну перевірку відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року.

За результатами проведеної перевірки ДПІ в м. Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області було складено акт №2120/07-01-22-01/25449675 від 11.08.2014 року, яким встановлено порушення законодавства відокремленим підрозділом «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця», зокрема:

- п.п. 14.1.27, п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п.п. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.4, п. 138.8 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 податкового кодексу України, в результаті чого встановлено завищення ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» витрат, що враховуються при визначені об»єкта оподаткування з податку на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 102 679 грн., в т.ч.: 2-й кв. 2011 року - в розмірі 8 000 грн.; 3-й кв. 2011 року - в розмірі 17 600 грн.; 4-й кв. 2011 року - в розмірі 31 700 грн.; 1-й кв. 2012 року - в розмірі 915 грн.; 2-й кв. 2012 року - в розмірі 11 660 грн.; 3-й кв. 2012 року - в розмірі 13 160 грн.; 4-й кв. 2012 року - в розмірі 19 644 грн.;

- п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 та п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, у зв»язку із чим, ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року завищено податковий кредит по податку на додану вартість на загальну суму 1 137 грн., у т.ч. по періодах: серпень 2012 року - 220 грн.; грудень 2012 року - 917 грн.;

- п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 3 923 245,37 грн., в т.ч. по наступних районах: Свалявському - в сумі 53 528,68 грн., Мукачівському - в сумі 640 868,86 грн., Воловецькому - в сумі 95 859,88 грн., Виноградівському - в сумі 367 877,62 грн., Великоберезнянському - в сумі 200 040,13 грн., Перечинському - в сумі 29 072,59 грн., Сколівському - в сумі 174 365,79 грн., Берегівському - в сумі 966 712,22 грн., Ужгородському - в сумі 1 169 166,37 грн., Турківському - в сумі 88 575,21 грн., Хустському - в сумі 65 140,50 грн., Тячівському - в сумі 47 326,84 грн., Іршавському - в сумі 24 710,68 грн..

На підставі акта перевірки №2120/07-01-22-01/25449675 від 11.08.2014 року, органом доходів і зборів було прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення: №0033511703 від 26.08.2014 року на загальну суму 26 268,51 грн. (у т.ч. основний платіж - 15 232,69 грн., штрафні (фінансові) санкції - 11 035,82 грн.) та №0033521703 від 26.08.2014 року на загальну суму 1 078 317,09 грн. (у т.ч. основний платіж - 625 636,17 грн., штрафні (фінансові) санкції - 452 680,92 грн.).

Суд першої інстанції задовольнив позов з тих підстав, що ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» виконано обов»язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, оскільки останнім сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Як встановлено п.п. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов»язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;

Підпунктом 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 ПК України встановлено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов»язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Статтею 64 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов»язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» зареєстрований Виконавчим комітетом Львівської міської ради. Відповідно до довідки АА №791448 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України місцезнаходження суб»єкта господарювання: м. Ужгород, вул. Тихого, 8. На день проведення перевірки ВП перебував на податковому обліку в ДПІ у м. Ужгороді.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» від 05.11.2009 року, Ужгородська дирекція є відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» з державною формою власності без права юридичної особи.

До складу Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця» - юридичної особи входить 149 відокремлених підрозділів, в тому числі ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця», яким, відповідно до ПК України, в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний Відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи й виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.

У акті перевірки зазначено, що податок на доходи фізичних осіб утриманий і перерахований до бюджету по м. Ужгород в повному обсязі, а саме: за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року податковим агентом ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 9 362 077,03 грн. та перераховано до бюджету 9 504 550,87 грн. Сальдо станом на 31.12.2012 року становить - 605 976,11 грн.

Зміст статті 168 ПК України не передбачає сплату податку на доходи фізичних осіб невідокремленими структурними підрозділами або за такі невідокремлені структурні підрозділи. Тому податок на доходи фізичних осіб за такі підрозділи має сплачувати юридична особа або уповноважений структурний підрозділ, кому такий підрозділ підпорядковується згідно з організаційною структурою.

Відтак, у даному випадку відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгород, що, зокрема, підтверджено висновками акта перевірки податкового органу.

З огляду на наведене, судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, то останнім виконано обов»язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Мукачівської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року у справі №813/6242/14 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: О.М. Довгополов

В.В. Святецький

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 10.12.2014 року.