УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2014 року Справа № 59587/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2011 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача форми «Р» № 0007161510/0/17281 від 21.07.2010 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 680,00 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова № 0007161510/0/17281 від 21.07.2010 р.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що оскільки ТзОВ «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» у період з 2009 року по 2011 року не було платником податку на прибуток та рішення позивачем про сплату Львівською філією товариства консолідованого податку на прибуток не приймалось, а тому Львівською філією товариства правомірно не подавались до податкового органу декларації з податку на прибуток за 6 місяців 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік та 1 квартал 2010 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, винесеною із порушенням норм чинного законодавства України, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази повідомлення ДПІ у Шевченківському районі м. Львова про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» у 2009, 2010, році перебувало на спрощеній системі оподаткування
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» зареєстроване 04.10.2002 року Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію юридичної особи № 037589.
Згідно довідки АА № 157655 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» наявна Львівська філія, якій присвоєно ідентифікаційний код 36305056, що знаходиться за адресою м. Львів, вул. Замарстинівська, 31-А, без права юридичної особи.
21.07.2010 року Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Львова проведено невиїзну документальну перевірку платника податку на прибуток Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» з питання неподання податкової звітності з податку на прибуток за 6 місяців 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік, І квартал 2010 року.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 391/15-1 від 21.07.2010 року, згідно висновків якого перевіркою встановлено, що в порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платником податку на прибуток не подано (несвоєчасно подано) декларацію з податку на прибуток за 6 місяців 2009 р., 9 місяців 2009 року, 2009 рік, І квартал 2010 року.
На підставі вказаного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Львова винесено податкове повідомлення-рішення № 0007161510/0/17281 від 21 липня 2010 року, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 680,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Згідно п. 1.1 ст. 1 Закону № 2181-III платники податків - це юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законодавством покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до підпункту 2.1.3 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) платниками податку філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі філії), зазначених у підпункті 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.
Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Сума податку на прибуток філій за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми валових витрат філій та амортизаційних відрахувань, нарахованих по основних фондах такого платника податку, які розташовані за місцезнаходженням філії, у загальній сумі валових витрат та амортизаційних відрахувань цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів). Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому філії (відокремлені підрозділи) подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього підпункту.
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія.
Статтею 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» №746/99 від 28.06.1999 року (чинним на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.
Відповідно до ст.5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності", у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).
Статтею 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності» визначено, що суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов'язкових платежів): податку на додану вартість, крім випадку, коли юридична особа обрала спосіб оподаткування доходів за єдиним податком за ставкою 6 відсотків; податку на прибуток підприємств; податку на доходи фізичних осіб (для фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва); плати (податку) за землю; збору на спеціальне використання природних ресурсів; збору до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення; збору до Державного інноваційного фонду; збору на обов'язкове соціальне страхування; відрахувань та зборів на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування України; комунального податку; податку на промисел; збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг; внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів; внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення; плати за патенти згідно із Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Як слідує із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» у 2009, 2010, 2011 році перебувало на спрощеній системі оподаткування, що підтверджується свідоцтвами про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою: № 2655028150 від 01.01.2009 р., № 2655030998 від 01.01.2010 року, № 2655032033 від 01.01.2011 року.
Встановлено, що після отримання даних свідоцтв про сплату єдиного податку, позивачем такі подавалися до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням - Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва для включення до такої системи оподаткування Львівській філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування».
Із долучених до матеріалів справи копій свідоцтв вбачається, що на таких наявні відмітки податкового органу, які підтверджують включення до спрощеної системи оподаткування Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково- дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування».
З аналізу вказаних норм та обставин справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» у період з 2009 року по 2011 року не було платником податку на прибуток та рішення позивачем про сплату Львівською філією товариства консолідованого податку на прибуток не приймалось, а тому Львівською філією товариства правомірно не подавались до податкового органу декларації з податку на прибуток за 6 місяців 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік та 1 квартал 2010 року.
Таким чином, враховуючи непідтвердження обставин, якими контролюючий орган обґрунтував свої твердження про порушення позивачем вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а відтак й покладених в основу оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, заявлений позивачем позов є обґрунтованим та підставним, а тому правомірно задоволений судом першої інстанції.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року у справі №2а-13864/11/1370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інжиніринговий центр Арматуробудування» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
В.П. Сапіга
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 16.12.2014 року.