Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 грудня 2014 р. № 820/18416/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Горшкова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Комунального підприємства "ЗМІЇВ-ЖИТЛО" Зміївської міської ради до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "ЗМІЇВ-ЖИТЛО" Зміївської міської ради звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №0015951700 від 27.10.2014року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що КП «ЗМІЇВ-ЖИТЛО» Зміївської міської ради не порушувало терміну сплати єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб за березень 2014 року , оскільки ним своєчасно були надані платіжні доручення по сплаті грошового зобов"язання, але УДКСУ у Харківській області здійснило списання коштів із запізненням, а саме 23.04.2014року. Таким чином, вина позивача у невчасному надходженні коштів для сплати єдиного внеску на рахунок ДПІ у Зміївському районі відсутня, а відтак, КП «ЗМІЇВ-ЖИТЛО» Зміївської міської ради повністю виконало свої обов'язки зі сплати єдиного внеску у повному обсязі, вчасно подавши платіжне доручення на виконання до банку, обслуговуючого відповідача.
В обґрунтування заперечення вказав, що відповідно до пункту 10 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" днем сплати єдиного внеску вважається, зокрема, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. Оскільки списання коштів у сумі 2532, 00грн. та надходження до бюджету єдиного внеску за березень 2014 року із терміном сплати до 22 квітня 2014 року здійснено із затримкою на один календарний день (23 квітня 2014 року), тобто з простроченням термінів сплати, то до КП «ЗМІЇВ-ЖИТЛО» Зміївської міської ради правомірно було застосовано штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум та нарахована пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоїмки за кожен день прострочення платежу - на підставі статті 25 вказаного вище Закону. З наведених підстав відповідач вважає, що відсутні підстави для скасування рішення відповідача від 27.10. 2014 року № 0015951700.
Представник позивача у судове засідання 08.12.2014року не прибув, проте надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду у зазначене судове засідання не прибув.
Згідно приписів ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частиною 6 ст. 128 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
КП «ЗМІЇВ-ЖИТЛО» Зміївської міської ради перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області.
18.06.2014року співробітниками ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування КП «ЗМІЇВ-ЖИТЛО» Зміївської міської ради за квітень 2014року, в результаті чого складено акт № 12901/17/2306987 від 18.06.2014року. За наслідками перевірки були встановлені порушення граничних термінів сплати єдиного внеску за березень 2014року (граничний термін сплати 22 квітня 2014 року).
На підставі висновків вказаного акту перевірки, ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області рішенням від 27.10. 2014 року № 0015951700 застосовано до підприємства штрафні санкції у розмірі 239, 98грн. за своєчасно не сплачені суми та нарахована пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоїмки за кожен день прострочення платежу у розмірі 2,4грн.
Не погоджуючись із прийнятим відповідачем спірним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Згідно з п.п.20.1.19, п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином, КП «ЗМІЇВ-ЖИТЛО» Зміївської міської ради є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п.н. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (далі - Інструкція), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Абзац перший ч.5 ст. 9 зазначеного Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачає, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, в тому числі позивач, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається, - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (пункт 1 частини десятої статті 9 цього Закону).
Як вбачається з матеріалів справи та акту камеральної перевірки, контролюючий орган визначив граничним днем сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів саме 22.04.2014року.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач 17.04.2014 року подав до УДКСУ у Зміївському районі платіжні доручення від 17.04.2014 року № 8 на суму 2532,00грн. та № 9 на суму 289, 37грн. про перерахування єдиного внеску на відповідний рахунок (а.с.12-13). Проте УДКСУ у Зміївському районі вказані кошти на оплату єдиного внеску були проведені та списані з рахунку позивача з перерахунком на спеціальний рахунок органу доходів і зборів лише 23.04. 2014 року.
Згідно із пунктом 1.30 статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача. Пунктом 22.4 статті 22 цього Закону передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Водночас, правомірність рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень визначається не лише наявністю у нього повноважень, визначених Законом, а й використанням повноваження з метою, з якою воно надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пп. 1 п. 4.2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року N 455 (далі - Інструкція N 455), сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум ЄВ на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів вважається день списання, зокрема, органами Державної казначейської служби України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органів доходів і зборів (пп. 3 п. 4.2 розділу IV Інструкції N 455).
Згідно п. 11.3 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2012 N 1407 (далі - Порядок N 1407), органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.
Органи Казначейства при здійсненні розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів шляхом проведення платежів з їх рахунків надають розпоряднику бюджетних коштів та одержувачу бюджетних коштів виписки з рахунка про здійснені операції за результатами попереднього операційного дня з відміткою у вигляді відбитка штампа казначея "Оплачено" згідно додатка 32 до цього Порядку (п. 11.14 Порядку N 1407).
Відповідно до пункту 11.7 Порядку № 1407 , подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів). Враховуючи зазначене орган Казначейства на прийнятих розрахункових документах зазначає дату реєстрації платіжного доручення у полі "Одержання банком" та відмітку у вигляді штампа "Оплачено", що відповідає даті списання з рахунку платника коштів.
При цьому днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів вважається день списання органами Казначейства суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органів доходів і зборів.
Окрім того, відповідно до пункту 2.3 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року № 309, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2012 року за № 419/20732 (далі - Порядок №309), органи Казначейства звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру. Підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Казначейства: за захищеними видатками, які не потребують проведення процедур закупівель, - протягом 1 операційного дня; за захищеними видатками, які потребують проведення процедур закупівель (крім капітальних видатків), - до 3 операційних днів; за іншими поточними видатками, крім захищених, - до 3 операційних днів; за капітальними видатками - до 5 операційних днів. Відлік строку опрацювання підтвердних документів органом Казначейства починається з дати, вказаної у полі "Одержано Державною казначейською службою України (органом Державної казначейської служби України)" Реєстру та/або Реєстру бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (далі - Реєстр фінансових зобов'язань), враховуючи день подання Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов'язань.
Згідно з частиною другою статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками Державного бюджету України визначаються видатки загального фонду, зокрема, на нарахування на заробітну плату (єдиний внесок для позивача нараховується на заробітну плату згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Отже, приймаючи до уваги вищезазначені норми права, суд відзначає, що платіжні доручення від 17.04. 2014 року № 8 на суму 2532, 00грн. та № 9 на суму 289, 37 грн. УДКСУ у Зміївському районі зобов'язане було опрацювати протягом такого операційного дня.
Як вбачається з матеріалів справи, у платіжних дорученнях позивача зазначене дата 17.04.2014року, яка є саме датою подання таких платіжних доручень до УДКСУ у Зміївському районі.
Таким чином, КП "ЗМІЇВ-ЖИТЛО" Зміївської міської ради зі свого боку забезпечило сплату єдиного внеску за березень 2014 року, як того вимагає частина восьма статті 9 вказаного Закону, шляхом подання платіжних доручень від 17.04.2014року, а тому позивач, який своєчасно подав до органу Державної казначейської служби платіжні доручення про сплату єдиного внеску на суми грошового забезпечення не повинен нести відповідальність за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Також, матеріалами справи підтверджено, що позивачем додатково на підтвердження виконання своїх зобов`язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, направлено до УДКСУ у Зміївському районі реєстр бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 16.04.2014року № 14, в якому серед інших зобов'язань наявні також і зобов'язання щодо перерахунку сум у розмірі 2532, 00грн. та 289, 37 грн. Вказаний реєстр отриманий УДКСУ у Зміївському районі 16.04.2014року, що підтверджується відповідною відміткою одержувача (а.с. 11).
Приймаючи до уваги вищезазначені обставини, суд вважає за потрібне зауважити, що кошти, призначені для сплати єдиного внеску за березень 2014 року, не були перераховані на рахунок органу доходів і зборів із вини УДКСУ у Зміївському районі, оскільки позивач повністю виконав свої обов'язки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень 2014 року, а відтак несвоєчасне їх списання та надходження на рахунки відповідача не пов'язані із діями позивача.
Окрім того, суд вважає за потрібне зауважити, що якщо бюджетна установа своєчасно подала платіжний документ органу Казначейства та отримала свій екземпляр з відміткою у вигляді штампа "Оплачено", датою операційного дня та підписом казначея, платник не несе відповідальність за несвоєчасне перерахування коштів, так як кошти вважаються списаними органами Казначейства з рахунку платника.
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що у разі порушення банком, що обслуговує отримувача, строків завершення переказу цей банк зобов'язаний сплатити отримувачу пеню у розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожний день прострочення, що не може перевищувати 10 відсотків суми переказу, якщо інший розмір пені не обумовлений договором між ними. В цьому випадку платник не несе відповідальності за прострочення перед отримувачем (частина дванадцята статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Тобто, зазначений Закон передбачає, що у разі вчинення платником єдиного внеску усіх дій, пов'язаних зі сплатою єдиного внеску, у межах строків, встановлених законом для його сплати, то такий платник звільняється від відповідальності, якщо переказ коштів здійснено несвоєчасно з вини банку (у даному випадку - з вини органу Казначейства).
Із змісту статті 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що КП "ЗМІЇВ-ЖИТЛО" Зміївської міської ради своєчасно, до закінчення граничного строку сплати, подало платіжні доручення на перерахування єдиного соціального внеску, кошти для його сплати були в наявності, що свідчить про належне виконання позивачем зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску в порядку та у строки визначені чинним законодавством України.
З огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд не приймає до уваги твердження позивача про незаконність та необґрунтованість спірного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено правомірність формування та направлення спірного рішення №0015951700 від 27.10.2014року, у зв'язку з чим, позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "ЗМІЇВ-ЖИТЛО" Зміївської міської ради до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області №0015951700 від 27.10.2014року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "ЗМІЇВ-ЖИТЛО" Зміївської міської ради (63401, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, буд. 1, код 23906987) судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Горшкова О.О.