ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2014 року Справа № 813/6469/14
15 год. 39 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.
за участю представників сторін:
від позивача - Прохоров О.А.
від відповідача - Пакош О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтертрансгруп» до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівській області про скасування рішення № 0002671730 від 30.05.2014 року, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтертрансгруп» звернулося до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівській області про скасування рішення № 0002671730 від 30.05.2014 року.
Ухвалою від 22 вересня 2014 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 30.05.2014 року ДПІ у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівській області, прийнято рішення № 0002671730 про застосування штрафу у розмірі 8218, 58 грн., та нараховано пеню в розмірі 82, 19 грн., за несвоєчасну сплату або несплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Підставою для застосування вказаних штрафних санкцій та нарахування пені стало, те, що 21.02.2014 року при виплаті авансу працівникам Львівської філії ТОВ «Інтертрансгруп» за лютий місяць 2014 року, з поточного рахунку, що був відкритий та обслуговувався в АТ «Брокбізнесбанк», позивачем, при наявності коштів на рахунку було подано доручення до банку на перерахування коштів на зарплатні карточки працівників та одночасне перерахування, у відповідності до діючого законодавства, прибуткового податку та єдиного соціального внеску до місцевих бюджетів. Банк здійснив зарахування коштів на зарплатні картки наших працівників та списання з розрахункового рахунку коштів на сплату прибуткового податку та єдиного соціального внеску, що зафіксовано у наданій нам банківській виписці від 21.02.2014 р. Позивач вказує на те, що 07.03.2014 року банк здійснив повернення на розрахунковий рахунок списаних сум прибуткового податку та єдиного соціального внеску до місцевих бюджетів та не надав позивачам своєчасної та повної інформації. 05.03.2014 року Львівське ГРВ АТ ««Брокбізнесбанк» листом повідомив про те, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 28.02.2014 року банк віднесений до категорії несплатоспроможних. Вказують на те, що лише 18.03.2014року після отримання від банку банківської виписки за 07.03.2014 року, позивачем стало відомо про те, що зазначені кошти повернені на рахунок підприємства без пояснення причин повернення. Крім того, зазначають, що скарги від 16.06.2014 року № 15-01-06/168 (вх.. № 2937/10 від 16.06.2014 року) була переглянута ГУ ДФС у Львівській області з перевищенням встановленого кодексом двадцятиденного терміну, що підтверджується рішенням про результати розгляду скарги від 15.07.2014 року № 17044/10/13-01-10-08-05/1018, яке було отримане 21.07.2014 року скарга розглядалася з 16.06.2014 року по 15.07.2017 року більше ніж 20 днів. Скарга голові ДФСУ № 15-01-06/214 від 25.07.2014 року (вх. № 15634/6 від 28.07.2014 року) рішення № 1916/6/99-99-10-01-07-15 було прийняте 19.08.2014 року, тоді як 20 денний термін закінчився 18.08.2014 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав наведених у позовній заяві.
Позиція відповідача викладена у запереченні на адміністративний позов та обґрунтовується, тим що згідно картки особового рахунку платника по єдиному соціальному внеску (платіж - 71010000) 21.03.2014 р. (граничний термін сплати за лютий 2014 року - 20.03.2014 р.) виник борг в розмірі 82185, 84 грн., який сплачено 21.03.2014 року. Вказують на те, що аргументи викладені в позовній заяві не спростовують наявності порушення та не можуть бути підставою для скасування рішення від 30.05.2014 року № 0002671730.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтертрансгруп» зареєстроване 11.11.2004 року, як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Львівська філія товариства з обмеженою відповідальністю «Інтертрансгруп» зареєстроване, без права юридичної особи, що підтверджується довідкою АА № 351522 з ЄДРПОУ. (а.с. 68 -72).
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року N 2464-VI (далі - Закон N 2464-VI), відповідно до статті 4 якого позивач є платником єдиного внеску.
Частиною 2 статті 6 вказаного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати відповідну звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими "Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. №454 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.09. 2013 р. за №1628/24160, - не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. (п. 8 ст. 9 Закону N 2464-VI).
Частиною 10 статті 9 вказаного Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: 1) уразі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Судом встановлено, що позивачем 21.02.2014 року було здійснено виплату авансу працівникам Львівської філії ТОВ ««Інтертрансгруп» за лютий місяць 2014 року, з поточного рахунку, що був відкритий та обслуговувався в АТ ««Брокбізнесбанк», було подано доручення до банку на перерахування коштів на зарплатні карточки працівників та одночасне перерахування, прибуткового податку та єдиного соціального внеску до місцевих бюджетів, що підтверджується виписками по особовому рахунку № 26005105355001 за 21.02.2014 року.
Листом Львівське ГРВ АТ ««Брокбізнесбанк» від 05.03.2014 року було повідомлено позивача, про те, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 28.02.2014 року банк віднесений до категорії несплатоспроможних. (а.с 54).
18.03.2014 року після отримання від банку банківської виписки за 07.03.2014 року позивачу стало відомо про те, що зазначені кошти повернені на рахунок підприємства без пояснення причин повернення. (а.с. 13).
19.03.2014 року позивачем було направлено запит за № 15-01-06/80 на адресу Начальника ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області про надання консультації щодо правомірності дій банку та можливих дій позивача для недопущення порушення закону. (а.с.8).
Позивач вказує, що жодної відповіді від ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області не отримував.
30.05.2014 року ДПІ у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівській області прийнято рішення № 0002671730 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Львівської філії ТзОВ «Інтертрансгруп» застосовано штраф у розмірі 8218, 58 грн., та нараховано пеню в розмірі 82, 19 грн.
Позивачем рішення № 0002671730 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 30.05.2014 року було оскаржено в адміністративному порядку.
За результатами розгляду скарги ЛФ ТзОВ «Інтертрансгруп», згідно з Рішенням Головного управління Міністерства доходів і зборів у Львівській області про результати розгляду скарги від 15.07.2014 року № 17044/10/13-01-10-08-05/1018 залишено без змін рішення ДПІ у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівські області від 30.05.2014 року № 0002671730, а скаргу - без задоволення.
За розгляду скарги ЛФ ТзОВ «Інтертрансгруп», згідно з Рішенням Державної фіскальної служби України (ДФС України) про результати розгляду скарги від 19.08.2014 року № 1916/6/99-99-10-01-07-15 рішення ДПІ у Пустомитівському районі ГУ Міндоходів у Львівські області від 30.05.2014 року № 0002671730 та рішення за результатом розгляду первинної скарги від 15.07.2014 року № 17044/10/13-01-10-08-05/1018 ГУ Міндоходів у Львівській області залишено без змін, скаргу Львівської філії ТОВ «Інтертрансгруп» від 25.07.2014 року № 15-01-06/214 без задоволення.
Спірним у даній справі є правомірність застосування штрафних санкцій до позивача за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску з огляду на обставини сплати ними цього внеску.
З картки особового рахунку платника по єдиному соціальному внеску вбачається, що відповідна сума єдиного соціального внеску зарахована відповідачем 21.03.2014р. і це стало підставою для прийняття оскарженого рішення про застосування штрафних санкцій.
Частиною 11 статті 9 Закону України №2464-VI встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини 12 ст. 25 Закону України N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 2464), органи доходів і зборів застосовують до банків фінансові санкції, зокрема: за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування банками на рахунки органів доходів і зборів сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ), фінансових санкцій, зазначених у частині одинадцятій ст. 25 Закону N 2464, органами доходів і зборів нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування), та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум (п. 1 частини 12 ст. 25 Закону N 2464).
Фінансові санкції до суб'єктів господарювання за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄВ визначено частиною 11 ст. 25 Закону N 2464, яка не передбачає застосування органом доходів і зборів до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у випадку несвоєчасного перерахування (неперерахування) ЄВ з вини банку.
Поряд з цим відповідно до п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених ПКУ, а також несе іншу відповідальність, встановлену ПКУ, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів, платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Згідно п. 129.7 ст. 129 ПКУ не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, вчинене внаслідок регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку.Якщо майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік строку зарахування податків, зборів, платежів розпочинається з моменту такого відновлення.
Судом встановлено, що позивач своєчасно подав доручення банку на перерахування коштів по сплаті прибуткового податку та єдиного соціального внеску 21.02.2014 року (а.с.10-12), однак, з незалежних від позивача причин, вказана сума не була зарахована банком (Львівської ГРВ АТ ««Брокбізнесбанк») на бюджетний рахунок, що підтверджується листом Львівської ГРВ АТ ««Брокбізнесбанк» від 05.03.2014 року.
Судом не враховуються твердження відповідача, про те, що згідно картки особового рахунку платника по єдиному соціальному внеску (платіж 71010000) 21.03.2014 р. (граничний термін сплати за лютий 2014 р. - 20.03.2014 р.) виник борг в розмірі 82185, 84 грн., який сплачено 21.03.2014 року, оскільки з огляду на положення п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів, платежів до бюджетів та державних цільових фондів, здійснене з вини банку, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Крім того, суд зазначає, що позивачем 21.03.2014 року було повторно сплачено єдиний внесок, що підтверджується виписками по рахунку № 26008115480, № 26001000090066.980. (а.с. 14-15).
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідачем не доведено, а судом не встановлено, що зі сторони позивача мало місце порушення строків сплати єдиного внеску. Зважаючи на це, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Адміністратвиний позов задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення № 0002671730 від 30.05.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтертрансгруп» (адреса: 03049, м. Київ, вул. Фурманова, 1/7, ЄДРПОУ 33260662) суму сплаченого судового збору 1827 грн.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 16 грудня 2014 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна