ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
16.12.14р. Справа № 904/2433/14
За скаргою: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м. Київ
на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України
У справі:
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м. Київ
до Нікопольського комунального підприємства "Нікопольтеплоенерго", м. Нікополь
про
Суддя Турчин С.О.
Секретар судового засідання Сергієнко П.М.
Представники:
від скаржника - Букоємський Р.В. дов №14-138 від 13.05.14р.
від відповідача - не з`явився
від ВДВС - Белінська О.І. дов. від 25.12.13р.
СУТЬ СПОРУ:
21.10.14р. публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області зі скаргу про:
- визнання незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови від 03.10.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44282254 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.14 у справі №904/2433/14;
- визнати незаконною постанову Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 03.10.14р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 44282254 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.14 у справі №904/2433/14;
- зобов'язання Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України поновити виконавче провадження ВП № 44282254, про що винести відповідну постанову.
В обґрунтування вищезазначеної скарги скаржник посилається на те, що:
- 03.10.14р. Відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про зупинення провадження ВП № 44282254 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.14 у справі №904/2433/14;
- є безпідставним зупинення виконавчого провадження щодо заборгованості підприємств ПЕК зазначеної Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" за енергоносії відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження";
- положення Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Закону України "Про виконавче провадження та з рішення Конституційного суду України 13.12.12 № 18-пр/2012 у справі № 1-26/2012 щодо порядку застосування цих законів у сукупності слідує, що зупинення виконавчого провадження у сукупності слідує, що зупинення виконавчого провадження можливе лише тієї заборгованості боржника, яка визначена Законом України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та підпадає під визначення заборгованості, викладене у п. 1.4 ст. 1 цього Закону і, окрім іншого, виникла станом на розрахункову дату - 01.01.13;
- заборгованість, стягнення якої є предметом виконавчого провадження ВП №44282254, щодо стягнення суми боргу, штрафних та фінансових санкцій за несвоєчасне проведення розрахунків божником за природний газ, отриманий січні - квітні, жовтні - грудні 2014р., таким чином вищевказана сума боргу нарахована після 01.01.13р.;
- порядок стягнення цієї заборгованості, в тому числі на порядок виконання судового наказу щодо їх стягнення, не розповсюджуються п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" та Закон України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- органом ДВС порушено вимоги ст. ст. 37, 39 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки останній не мав законних підстав зупиняти виконавче провадження лише з тих підстав, що боржник внесений до реєстру підприємств ПЕК;
- постанова про зупинення виконавчого провадження від 03.10.14р. ВП №44282254 є безпідставною та такою що порушує права і законні інтереси стягувача.
Ухвалою від 22.10.14р. прийнято до розгляду скаргу та призначено до розгляду в судовому засіданні на 11.11.14р.
10.11.14р. подано клопотання про відкладення розгляду справи №904/2433/14.
11.11.14р. в судове засідання з'явився представник скаржника. За результатами розгляду скарги відкладено розгляд скарги на 26.11.14р.
25.11.14р. представником відповідача подано клопотання про розгляд скарги без представника боржника.
26.11.14р. в судове засідання з'явився представник скаржника та ВДВС.
Боржник заперечує проти задоволення скарги, посилаючись на те, що:
- 03.07.14 Верховною Радою України прийнято Закон № 1571-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розрахунків у паливно-енергетичному комплексі", яким продовжено визначену Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" процедуру погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу до 01.01.16;
- наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005р. №568 затверджено Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості;
- Нікопольське комунальне підприємство "Нікопольтеплоенерго" бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до вищеназваного Закону, що підтверджується виписками від 17.09.14 №107/159, від 21.10.14 №148/225, від 18.11.14р. №129/279;
- пунктом 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено обов'язкове зупинення виконавчого провадження до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" ;
- згідно з п. 4 ч. 2 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження зупиняється до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- є законними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України по винесенню постанови від 03.10.14р. ВП №44282254.
ВДВС надано заперечення на скаргу та вказано на те, що при здійсненні виконавчих дій державний виконавець відділу примусового виконання рішень державний виконавець діяв у межах законодавства, вживав вичерпних заходів примусового характеру, спрямованих на виконання рішення суду та не допускав порушень прав і законних інтересів сторін, зупиняючи виконавче провадження в порядку п. 15 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".
За результатами розгляду скарги розгляд спраги відкладено до 16.12.14р.
16.12.14р. в судове засідання з'явився представник скаржника та ВДВС.
Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення представника скаржника та ВДВС, вивчивши надані суду докази, суд встановив наступне.
Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - Позивач) звернулася з позовом до Нікопольського комунального підприємства "Нікопольтеплоенерго" (далі - Відповідач) про стягнення 14 506 549,28 грн., з яких: 13175305,90грн. - основного боргу, 874594,03грн. - пені, 160434,08грн. - інфляційні втрати, 296215,27грн. - 3% річних.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 03.06.2014року позовні вимоги задоволено в повному обсязі та стягнуто з Нікопольського комунального підприємства "Нікопольтеплоенерго" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" 13175305,90грн. - основної заборгованості, 296215,27грн. - 3% річних, 160434,08грн. - інфляційних втрат, 874594,03грн. - пені, 73080,00грн. - витрат по сплаті судового збору.
На виконання рішення господарського суд Дніпропетровської області від 03.06.2014року видано наказ від 16.06.2014року.
Відповідно до пункту 3 ч. 2 Законом України "Про виконавче провадження", підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, зокрема, судові накази.
Заявою від 31.07.2014 року №140/34-451 стягувачем до виконання Відділупримусовго виконання рішень Державної виконавчої служби України в порядку положень ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження" було пред'явлено наказ господарського суду від 16.06.2014року.
Постановою від 08.08.14 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби України відкрито виконавче провадження ВП № 44282254 з виконання наказу №904/2433/14, виданого 16.06.14р.
Постановою державного виконавця від 03.10.14 виконавче провадження зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Скарга подана стягувачем із додержанням встановленого процесуальною нормою строку, що не спростовано боржником та/чи органом Державної виконавчої служби.
Як встановлено ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), тякі провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
В матеріалах справи наявна виписки з реєстру підприємств паливно- енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" №107/159 станом на 17.09.14р., №148/225 від 21.10.14р., №189/279 від 18.11.14р.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 37, ч. 3 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості.
Офіційне тлумачення положень п. 15 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" містить Рішення Конституційного Суду України від 13.12.12 № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012, з якого випливає, що внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до п. п. 3.4, 3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (у редакції станом на час здійснення виконавчих дій), на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України; процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2016 року.
У п. 1.4 ст. 1 вищевказаного Закону визначено, що заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію"
Розрахунковою датою за визначенням, наведеним у п. 1.8 Закону є дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.
Згідно з рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 03.06.14 у справі №904/2433/14 стягнуто з Нікопольського комунального підприємства "Нікопольтеплоенерго" на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" 13175305,90грн. - основної заборгованості, 296215,27грн. - 3% річних, 160434,08грн. - інфляційних втрат, 874594,03грн. - пені.
Предметом позову у справі є стягнення боргу за поставлений публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" по договору №13/2303-БО-3/ПТ від 21.12.2012р. купівлі - продажу природного газу, щодо оплати поставленого природного газу за січень - квітень, жовтень - грудень 2013р.
Відповідно до п.6.1 договору, природний газ мав бути сплаченим до 14 числа місяця наступного за місяцем поставки газу.
Докази того, що такі суми є заборгованістю, тобто підтвердженою сторонами як учасниками розрахунків на розрахункову дату сумою коштів у розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" відсутні.
За ч. 1 ст. 6, п. 8, ч. 3 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб; державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну; державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення.
Так, державним виконавцем при здійсненні виконавчих дій щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження, для застосування у виконавчому провадженні п. 15 частини 1 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", необхідним є встановлення того, що сторони є учасниками розрахунків відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", і ними підтверджена заборгованість станом на 01.01.13, а також того, що така заборгованість підпадає під визначення, викладене у п. 1.4 ст. 1 Закону та є сумою, про стягнення якої виданий виконавчий документ - наказ господарського суду.
Таким чином, виписка з реєстру, надана боржником у виконавчому провадженні супровідним листом від 17.09.14 №1100 не є безпосереднім підтверджує участі відповідача у процедурі погашення тієї заборгованості, яка визнана судовим рішенням та того, що така заборгованість виникла до 01.01.13 та підтверджена учасниками розрахунків відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Статтею 6 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Згідно ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає дії та постанову Відділу державної виконавчої служби Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови від 03.10.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44282254 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.14 у справі №904/2433/14 є незаконними, оскільки державним виконавцем порушено приписи п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне, задовольнити скаргу публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія "Нафтогаз Україна".
Керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія "Нафтогаз Україна" - задовольнити.
Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови від 03.10.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 44282254 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.14 у справі №904/2433/14;
Визнати незаконною постанову Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 03.10.14р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 44282254 з примусового виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.14 у справі №904/2433/14.
Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України поновити виконавче провадження ВП № 44282254, про що винести відповідну постанову.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її оголошення господарським судом та може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через господарський суд Дніпропетровської області.
Суддя С.О. Турчин