ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.12.2014 Справа № 920/1500/14
Господарський суд Сумської області, у складі судді Зайцевої І.В. при секретарі судового засідання Мітіній Н.М., розглянувши матеріали справи № 920/1500/14:
за позовом: Сумської товарної біржі "Сумиагропромбіржа", м. Суми;
до відповідача: Головного управління Держземагентства у Сумській області, м.Суми;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фізична особа ОСОБА_1
про визнання протиправними та скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії
Представники:
Від позивача: Кулик В.В. , Шостак О.В.
Від відповідача: Старшинська О.О.;
Від третьої особи - не з'явився
Суть спору: позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Сумській області від 07.03.2014 № 15 про виключення восьми земельних ділянок розташованих на території Яблучненської сільської ради Великописарівського району Сумської області з переліку земель тих ділянок, що виставляються на земельні торги; визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Сумській області №№ СМ/5921285800:08:005/00001394;СМ/5921285800:08:005/00001396; СМ/5921285800:08:005/00001397;СМ/5921285800:08:005/00001401; СМ/5921285800:08:005/00001400;СМ/5921285800:08:005/00001399; СМ/5921285800:08:005/00001398; СМ/5921285800:08:005/00001395 від 10.04.2014 про надання фізичній особі ОСОБА_1 дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення 8 земельних ділянок, розташованих на території Яблучненської сільської ради для ведення фермерського господарства, а також зобов'язати Головне управління Держземагентства у Сумській області, як Організатора земельних торгів, виконати свої договірні зобов'язання по Договору № 48 від 16.10.2013 шляхом передачі на земельні торги: земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 3,0002 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 13,3965 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 96,7949 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 6,5069 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 3,0581 га.
16.09.2014 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує і, посилаючись на норми ст. 17 КАС України зазначив, що спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 18.09.2014 залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_1.
17.10.2014 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує і в обґрунтування своєї позиції по справі подав додаткові документи про долучення до матеріалів справи.
17.10.2014 року представник третьої особи подав до суду клопотання про продовження розгляду справи.
Однак, строк розгляду спору, передбачений ч.1 ст. 69 ГПК України, по даній справі закінчується 13.12.2014р., отже це клопотання було подано безпідставно.
01.11.2014 року представник позивача подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд пункт 5 прохальної частини позову від 27.08.2014 року розглядати в наступній редакції: зобов'язати Головне управління Держземагентства у Сумській області, як Організатора земельних торгів, на виконання зобов'язання по Договору № 48 від 16.10.2013 передати Сумській товарній біржі "Сумиагропромбіржа" документи та матеріали на лоти (земельні ділянки), а саме на: земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 3,0002 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 13,3965 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 96,7949 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 6,5069 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 3,0581 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 14,3275 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 11,0541 га; земельну ділянку державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 5,4530 га розташованих на території Яблучненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, перелік яких визначений частиною 4 статті 136 Земельного кодексу України, для подальшої організації та проведення земельних торгів формі аукціону з продажу права оренди на ці земельні ділянки.
12.11.2014 року представник позивача подав суду письмові пояснення з приводу підвідомчості даного спору господарським судам.
12.11.2014 року представник третьої особи подав до суду письмові пояснення, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
14.11.2014 року представник позивача в обґрунтування своєї позиції по справі подав до суду додаткові письмові пояснення до відзиву.
11.12.2014 року представник відповідача подав до суду відзив на уточненні позовні вимоги, в якому зазначає, що дані уточнення фактично змінюють предмет позову, що є недопустимим згідно пунктів 3.11-3.12 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» та вимог Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні заяви Сумської товарної біржі «Сумиагропромбіржа» про уточнення позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав уточненні позовні вимоги в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні. При цьому він пояснив що це не зміна предмету позову, а лише його уточнене викладення відповідно до договірних зобов'язань.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечує і вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачу та відповідачу для підготовки до судового засідання та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 43 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Сумська товарна біржа «Сумиагропромбіржа» відповідно до протоколу конкурсної комісії Головного управління Держземагентства у Сумській області від 30.09.2013 № 2, складеного за результатами конкурсного відбору виконавця земельних торгів, була визначена переможцем конкурсу.
16.10.2013 року за результатами конкурсного відбору між Сумською товарною біржею "Сумиагропромбіржа", як виконавцем земельних торгів та Головним управлінням Держземагентства у Сумській області як Організатором земельних торгів був укладений договір № 48 про надання послуг з проведення земельних торгів у формі аукціону (надалі -договір) з продажу права оренди: земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 3,0002 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 13,3965 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 96,7949 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 6,5069 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 3,0581 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 14,3275 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 11,0541 га; земельної ділянки державної власності (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 5,4530 га розташованих на території Яблучненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.
На виконання умов договору, Сумською товарною біржею "Сумиагропромбіржа" через Відділ Держземагентства у Великописарівському районні було розміщено на сайті Державного агентства земельних ресурсів України оголошення про проведення 24.12.2013 року земельних торгів з продажу права оренди вищезазначених земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Яблучненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.
Згідно частин 22, 23, 24 статті 137 Земельного кодексу України у процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лот у двох примірниках.
Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів.
За результатами земельних торгів, які були проведені «Сумиагропромбіржею» 24.12.2013 року, згідно протоколів №1/2412, №2/2412, №3/2412, №4/2412, №5/2412, №6/2412, №7/2412, №8/2412 було визначено переможця ОСОБА_2 однак у зв'язку з відмовою переможця аукціону від укладення договору оренди землі результати аукціону були анульовані наказом Головного управління від 25.12.2013 року №427.
Згідно частини 5 статті 138 Земельного кодексу України у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот - результати торгів анулюються організатором земельних торгів.
Частиною 6 ст. 138 Земельного кодексу України передбачена можливість проведення повторних торгів у разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано. Повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.
Головне управління Держземагентства у Сумській області не заперечувало проти проведення повторних торгів Сумиагропромбіржею 04.03.2014 року. Проте торги в призначений день не відбулись у зв'язку з відсутністю учасників (лист Відділу Держземагенства у Великописарівському районі).
Таким чином, перші торги відбулись 24.12.2013 року про що свідчать протоколи земельних торгів. Головне управління в силу вимог статей 127, 138 Земельного кодексу України не заперечувало проти проведення повторних торгів 04.03.2014., у свою чергу позивач скористався правом визнання торгів такими що не відбулися. Звертаючи увагу на вимоги статті 138 Земельного кодексу України проведення торгів, які вимагав позивач 28.08.2014 було не можливим та протизаконним, так як законом чітко визначений термін протягом якого можуть бути проведені повторні торги, а саме не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів, (попередні проведені 24.12.2013, тобто останньою датою проведення повторних торгів могло бути лише 24.06.2014 року ). У свою чергу позивач клопотав про проведення торгів після спливу цього строку, а саме 18.07.2014 з призначенням дати торгів на 28.08.2014 про що сам вказував у позовній заяві.
Крім того, це були б не повторні, а ще одні торги після призначених повторних.
З огляду на це, враховуючі відсутність попиту на дані земельні ділянки, наказом Головного управління Держземагентства у Сумській області від 07.03.2014 № 15 вищезазначені земельні ділянки були виключені з переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
Головним управлінням Держземагентства у Сумській області видано 8 наказів від 10.04.2014 №№ СМ/5921285800:08:005/00001394 СМ/5921285800:08:005/00001401 про надання дозволів гр.ОСОБА_1 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства. На даний час Головним управлінням прийнято 3 накази «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в оренду" від 15.07.2014 № 18-3187/16-14-СГ, площею 11,0541 гектара, № 18-3185 16-14 СГ, площею 3,0002 гектара та № 18-3186/16-14-СГ, площею 14,3275 гектара. Відповідно укладено 3 договори оренди землі, та зареєстровано право оренди землі в Реєстраційній службі Великописаріського районного управління юстиції Сумської області.
Законодавством чітко визначений порядок підготовки та проведення земельних торгів, а також оприлюднення їх результатів (ст. ст. 137-139 Земельного кодексу України).
Стаття 138 Земельного кодексу України, як зазначалось вище, передбачає можливість проведення повторних торгів. При цьому зазначено, що такі (повторні) торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.
Позивач, посилаючись на цю норму, зазначає, що від 18.07.2014 року звернувся до Відділу Держземагентства у Великописарівському районні з листом № 144 щодо розміщення на офіційному сайті Державного агентства земельних ресурсів України оголошення про проведення 28.08.2014 року ще одних повторних земельних торги з продажу права оренди вищезазначених земельних ділянок.
21.07.2014 до Сумської товарної біржі "Сумиагропромбіржа" надійшов лист Відділу Держземагентства у Великописарівському районні від 21.07.2014 № 0-28-0.2-810/2-14 з повідомленням щодо неможливість розмістити дане оголошення, так як відповідно до наказу Головного управління Держземагентства у Сумській області від 07.03.2014 № 12, вищезазначені земельні ділянки виключені з переліку земельних ділянок, які виставлені на земельні торги та наказами від 10.04.2014 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства. Одночасно в лист було зазначено, що Відділом Держземагентства у Великописарівському районні надано висновки від 17.06.2014 за №№ 38,39,40,41,42,43,44,45 "Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства на території Яблучненської сільської ради Великописарівського району Сумської області».
Отже, позивач вважає, що відповідачем порушено умови договору № 48 від 16.10.2013 року, за яким він мав надавати послуги з проведення земельних торгів у формі аукціону і, згідно, п. 4.1 договору, строк його дії встановлений «до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по даному договору».
При цьому позивач помилково тлумачить норми ст. 138 Земельного кодексу України щодо можливості проведення повторних торгів неодноразово, при тому, що такого механізму здійснення продажу земельних ділянок або прав на них Земельний кодекс України не містить.
Таким чином, договір, на який посилається позивач, є фактично виконаний, оскільки і попередні, і повторні торги були призначенні відповідно до вимог діючого законодавства.
При цьому, поза увагою позивача залишився той факт, що відповідно до ст. 127 Земельного кодексу України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Отже, саме відповідач несе відповідальність за те, щоб земельні ділянки належним чином використовувались і здійснювалась плата за їх використання, на що і були спрямовані дії відповідача. Так, згідно запиту Головного управління Держземагентства у Сумській області, Державне агентство земельних ресурсів України надало роз'яснення листом від 05.08.2014 року № 22-28-0.22-9369/2-14 щодо можливості виключення земельних ділянок із переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги, - за умови, що при формуванні цих земельних ділянок не було витрачено бюджетні кошти.
Необмежена кількість проведення торгів призвела б до нераціонального використання земельних ділянок, а отже - суперечила б всім наведеним вище нормам земельного законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є неправомірними, необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Що стосується заперечень відповідача щодо обраної позивачем підвідомчості даного спору, - слід зазначити, що пунктом 1.2.2. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 6 (надалі - Постанова пленуму) визначено, що з положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийняті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючі відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 Господарського процесуального кодексу України підвідомчі господарським судам.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
Повне рішення складено 16.12.2014 року.
Суддя І.В. Зайцева